![](https://mob.hr/blog/wp-content/uploads/noviupload/samsung-galaxy-note-311.jpg)
Prema predviđanjima kompanije IDC, koja se inače bavi istraživanjem ovog segmenta tržišta, do kraja tekuće u svijetu će ukupno biti prodano milijardu pametnih telefona, tj, smartfona, što je za 40% više nego tijekom 2012. godine.
U IDC-u navode da se mnoga tržišta već sada nalaze pred zasićenjem, a novi rast je moguće ostvariti jeftinijim modelima i to u azijsko-pacifičkoj regiji, na Bliskom istoku i u Africi. Nadalje, prosječna prodajna cijena smartfona prošle je godine iznosila 387, da bi ove godine pala na 337. Očekuje se i daljnji pad prosječne cijene, koja bi 2017. godine mogla iznositi 265 dolara.
U sljedećih nekoliko godina očekuje se godišnji rast prodaje oko 18%, da bi do 2017. godine ukupna isporuka dosegla 1,7 milijardi primjeraka.