Android Recenzije

Nexus 5X - Recenzija

Nexus 5X - Recenzija

Neovisno o tome što ne postižu prodajne rezultate kao neki drugi smartfoni na tržištu, Googleovi Nexusi svake jeseni podignu dosta prašine, jer donose novu verziju Androida o kojemu ovisi cijela industrija, naravno, ako izuzmemo Apple i njegov iPhone. Također, Nexusi uživaju dosta veliku popularnost među među geekovima, ali i onima koji teže jednostavnosti i iz bilo kojih drugih razloga preferiraju najčišći mogući Android.

Nakon što nas je lani Google iznenadio 6-inčnim Nexusom, koji je usput bio i osjetno skuplji od svog prethodnika, ove godine donosi dva uređaja. Jedan 5,2-inčni Nexus 5X, koji nam stiže iz Vipneta i o kojem govorimo u ovom tekstu, a drugi je 5,7-inčni Nexus 6P, za kojeg još nemamo informacija o dolasku na naše tržište.

Nexus 5X je treći Nexus kojeg je proizveo LG, nakon Nexusa 4 i Nexusa 5. Stiže s 5,2-inčnim zaslonom, Snapdragonom 808, dakle s istim procesorom kao i LG G4, 2 GB RAM-a, ali ponovo bez podrške za memorijske kartice, što predstavlja svojevrstan nedostatak u 16 GB modelu.

Nexus 5X donosi i novi brzi čitač otisaka prstiju, USB-C utor, mogućnost snimanja 4K videa, ali na tržištima izvan SAD dolazi po nešto višoj cijeni.

O svemu ovome i kakav je Nexus 5X dojam na nas ostavio, čitajte u nastavku.

GLAVNE KARAKTERISTIKE







Dimenzije

147 x 72.6 x 7.9 mm







Masa

136 grama







Zaslon

5,2″ IPS LCD 1080p, 424 ppi







SoC

Qualcomm Snapdragon 808







CPU

4x Cortex-A53 na 1,4 GHz i 2x Cortex-A57 na 1,8 GHz







RAM

2 GB







Interna memorija

16 GB







Micro SD

Ne







Povezivanje

WiFi, WiFi Direct, WiFi Hotspot, A-GPS, Bluetoothm, USB OTG, NFC







3G

HSPA+ DC







4G

LTE Cat. 6







OS

Android 6.0 Marshmallow







Kamera

13 MP/1080p







Prednja kamera

5 MP/1080p







Baterija

2700 mAh







Cijena








Ustupio











PREDNOSTI

NEDOSTACI










Najnoviji Android, prvi na redu za nadogradnje

Zaslon ispod očekivanja







Čisto, brzo i fluidno sučelje

Mala interna memorija i ne podržava microSD







Kvaliteta izrade

Kamera nema optičku stabilizaciju







Izvrstan fotoaparat

Cijena







Dizajn, kućište i rukovanje


Nexus 5X iz objektivnih razloga ne možemo izravno usporediti s lanjskim Nexusom 6 jer je osjetno manji, pa ćemo zbog toga skočiti dvije godine unatrag i prisjetiti se 5-inčnog Nexusa 5, koji je na neki način njegov stvarni prethodnik. Tada ćemo vidjeti da je 5X malo veći, što zbog većeg zaslona (0,2 inča), što zbog malo manje povoljnog omjera zaslona i «mesa», no i to ima svojevrsno opravdanje u vidu vanjskog frontalno postavljenog zvučnika. Iako se na prvi pogled čini da uređaj sadrži dva vanjska zvučnika, zapravo ima samo jednog i to onog donjeg, dok je iznad zaslona zapravo telefonska slušalica.

Debljinom od 7,9 milimetara i masom od 136 grama Nexus 5X možemo svrstati u elegantne i lagane smartfone.

columns="4"

Google očito ne namjerava pratiti trendove i ne poduzima ništa po pitanju ugradnje makar metalnog ruba kućišta, kojeg sada imaju i dvostruko jeftiniji uređaji. Nexus 5X tako dolazi u klasično dizajniranom plastičnom kućištu, koje ipak ostavlja vrlo dobar ukupni dojam. Plastika je na dodir ugodna i djeluje kvalitetno, bez bilo kakvih naznaka da bi mogla zaškripati.

Generalno, Nexus 5X nije dizajniran tako da privlači pažnju okoline, što mu nije niti cilj, pa je zbog toga i oblikovan, na neki način, neutralno. Ono što mu donekle odaje krvna zrnca je veliki natpis Nexus na poleđini, zajedno s manjim LG logom ispod.

Fizičke tipke nalaze se na bokovima, zajedno s ladicom za SIM karticu. USB-C i 3,5 mm audio utor nalaze se na dnu kućišta, a kamera na poleđini. Izbočenje oko modula kamere je minimalno, s blagim prijelazom, no i dalje vidljivo. Zbog njega će se uređaj na stolu ljuljati, ali samo ako ga pritisnete pri vrhu kućišta, što znači da ćete u tom položaju moći tipkati bez problema.

Ispod kamere se nalazi čitač otisaka prstiju, koji je pozicioniran tako da ga dohvatite kažiprstom, što smo mogli vidjeti i na nekim drugim uređajima. Google ga naziva Nexus Imprint i radi otprilike kao i većina drugih čitača otisaka prstiju u ovoj kategoriji. Brz je i responzivan, ali i još uvijek nije na razini Appleovog Touch ID sustava na novom iPhoneu 6s.

Najvažnija stavka kod kućišta je ugodno ležanje u ruci, za što su zaslužni blago zaobljeni rubovi koji ne režu prste, ali i već spomenuta mala masa.

Zaslon


Nexus 5X dolazi s 5,2-inčnim zaslonom u 1080p rezoluciji, što rezultira gustoćom od 424 ppi. Ova gustoća sama po sebi jamči izvrsnu oštrinu, a za primijetiti je da je i kontrast malo poboljšan u odnosu na prethodne modele. Prikaz boja je prilično realan, ali zaslon ipak ne ostavlja ukupan dojam kakvog smo očekivali od uređaja u ovom cjenovnom razredu. Usporedbe radi, skoro dvostruko jeftiniji OnePlus X ima jače pozadinsko osvjetljenje i općenito ostavlja bolji dojam. Naravno, ovo nikako ne znači da je zaslon Nexusa 5X loš, ali smo zbog cijene i Googleovog imena definitivno očekivali više.

Hardver i performanse


Snapdragon 808, kojeg smo već bili upoznali u LG-u G4, dolazi kao pogonski stroj i Nexusa 5X. Radi se o šesterojezgrenom procesoru s četiri Cortex-A53 jezgre na taktu 1,4 GHz i dvije Cortex-A57 jezgre na 1,8 GHz, a društvo im čini Adreno 418 grafički koprocesor. Količina RAM-a iznosi 2 GB, što nikoga neće posebno oduševiti jer danas i mnogi jeftiniji uređaji sadrže 3 GB, a da one ne spominjemo one s 4 GB.

Budući da količina RAM-a kod Android uređaja igra vrlo važnu ulogu, po principu što više – to bolje, Nexusovih 2 GB RAM-a se doima nekako prosječno, iako problema vrijednih spomena u svakodnevnom radu nismo imali. Ono što u izvjesnoj mjeri može predstavljati problem je teži multitasking, tj. kada istovremeno koristite nekoliko zahtjevnijih aplikacija ili ako web preglednik nakrcate većim brojem otvorenih tabova.

Interna memorija od 16 GB već dugo predstavlja minimum minimuma, tako da bi zahtjevniji korisnici svakako trebali razmisliti u 32 GB modelu, posebice zbog činjenice što količina dostupne memorije iznosi oko 10 GB. Tu će od pomoći biti i USB OTG protokol, naravno, uz odgovarajući USB-C adapter.

Što se prijema signala i kvalitete poziva tiče, prigovora nemamo. Jačina zvuka u slušalici nije na najvišoj razini, ali je u svakom slučaju iznad prosjeka. Vanjski zvučnik je solidne glasnoće i zahvaljujući frontalnoj poziciji, moći ćete npr. pratiti film, ali je kvaliteta, odnosno čistoća zvuka osrednja, što ovakvom uređaju ne priliči. Situacija se vidno poboljšava kada uključite slušalice, posebice kad je upitanju slušanje glazbe.

Povezivanje


Nexus 5X dolazi s USB-C utorom i pripadajućim kabelom, no C konektor se ne nalazi samo na jednoj strani kabela, kako biste inače očekivali, već na obje, tako da i adapter kojeg uključujete u utičnicu ima Type-C utor. Zgodno za ne voditi brigu o krajevima kablova prilikom punjenja, ali je nezgodno ako nemate računalo s USB-C utorom. Ukoliko svoj Nexus želite spajati na računalo s Type-A USB utorom, morat ćete nabaviti dodatni adapter, no Googleova politika ovdje očito ide u smjeru korištenja cloud servisa, barem kad je transfer sadržaja u pitanju. Za prebacivanje sadržaja na računalo možete koristiti Airdroid ili neku sličnu aplikaciju.

Dodajmo da ostali uobičajeni protokoli za povezivanje rade uredno. Uređaj podržava LTE Cat.6, što u odgovarajućim mrežama podrazumijeva brzine do 300 Mbps. Ovdje napomenimo da i hrvatski operateri na određenim lokacijama od nedavno podržavaju brzine do 225 Mbps, dakle s ovim uređajem ćete ih moći koristiti.

Softver i sučelje


Uz to što uvijek dolaze s najnovijom verzijom Androida, i u pravilu prvi dobivaju nadogradnje, Nexusi predstavljaju i primjer kako bi Android uređaji trebali funkcionirati. Tako i Nexus 5X oduševljava brzinom rada i fluidnošću sučelja, otprilike kao i njegovi prethodnici.

Nexus 5X dolazi s novim Androidom 6.0 Marshmallow, koji ne donosi vizualne novosti, tako da razliku u odnosu na Lollipop u početku nećete primijetiti. S druge strane, iza kulisa su stigle promjene kao što je Doze način koji omogućuje dodatno zaustavljanje pozadinskih procesa kad uređaj uđe u dublje mirovanje. Tu je još i novi način prikaza dozvola aplikacija, o čemu smo već u nekoliko navrata pisali.

columns="4" size="medium"

Vizualnu promjenu ćete uočiti prilikom ulaska u izbornik s aplikacijama, jer se sada više ne listaju lijevo-desno, nego gore-dolje, a pet zadnje korištenih se nalazi na vrhu. Svi oni koji su svoje starije Nexuse nadogradili na Android 6.0, s ovim su već upoznati. Dodatno je promijenjen i način prikaza widgeta, koji su također poredani od gore prema dolje, ali ih se sada može listati i lijevo-desno, po skupinama.

Uređaj dolazi uobičajenim setom instaliranih Googleovih aplikacija, a tu je i uobičajeni Google Now sa svojim karticama. Kao što je već rečeno, čisti Android je jedna najveća prednost Nexusa, jer dolaze bez dodatnih aplikacija koje možemo naći na velikom broju uređaja drugih proizvođača i većinu korisnika prilično iritiraju.

Kad je Multimedija u pitanju, Google je galeriju fotografija i videa na Nexusima spojio s Google Photos aplikacijom, koja ih, ukoliko to omogućite, automatski sinkronizira s vašim Google računom i sprema ih u oblaku. Google Photos je zadužen i za reprodukciju videa, no ovdje može doći do problema. Naime, ukoliko vam je uključena sinkronizacija, traženje određenog videa može potrajati, jer ih Google pomiješa s onima koje ste snimili i prije nekoliko godina. Rješenje za ovo je posebna aplikacija za video, koja će usput sasvim sigurno podržavati i širi spektar codeca.

Kamera


Kamera Nexusa 5X dolazi sa Sonyjevim 12,3 MP IMX377 senzorom. Ukupna dimenzija ovog senzora je 1/2.3 inča, a veličina piksela 1,55 nanometara. Ove karakteristike senzoru u startu omogućuju primanje veće količine svjetla, što izravno utječe na kvalitetu fotografija u slabijim uvjetima osvjetljenja. Pred navedenog, tu je još i f/2.0 otvor blende, koji također pomaže u lošijim uvjetima. Fokusiranje se odvija kombinacijom LED bljeskalice i lasera, a ono što definitivno nedostaje je optička stabilizacija
Prednja kamera dolazi sa senzorom od 5 megapiksela i isto tako f/2.0 otvorom blende.

size="large"

Sučelje kamere na Nexus uređajima mi se nikad nije sviđalo, što zbog ogoljenosti i malog broja dostupnih funkcija, što zbog činjenice da je znalo biti prilično nelogično koncipirano, pa smo već razvijali teorije zavjere da je Googleovcima zapravo dosadno.

U novom Nexusu 5X (i Androidu 6.0), situacija se malčice popravila, ali opet ne dovoljno. Na raspolaganju vam je početni zaslon koji sadrži tipku za okidanje, zamjenu kamera, prečicu prema galeriji, upravljanje bljeskalicom, HDR-om i timerom, te aktivacija opcija. Za uključivanje snimanja videa potrebno je prstom povući preko zaslona (uzdužno), što zna biti prilično nezgodno i često se dogodi da neželjeno aktivirate nešto drugo. Kada je aktivno snimanje videa, u gornjem desnom kutu možete podešavati i brzinu videa.

Uključivanjem opcija nude se načini snimanja kao što je fotosfera i panorama, te dodatne postavke, gdje možete podešavati rezoluciju fotografije i videa, uključiti geolokaciju i sl. Nikakvih dodatnih postavki niti namještanja parametara nema.

Fokusiranje i okidanje se odvija prilično brzo, no usporit će se u HDR načinu i prilikom upotrebe bljeskalice, tako da je u tim slučajevima potrebno imati dosta mirnu ruku.

Kvaliteta fotografija je na zaista visokoj razini, kako u idealnim uvjetima, tako i u lošije osvijetljenom ambijentu. Količina detalja je vrlo velika, a razina šuma prihvatljiva i u mračnijim uvjeta.

Video se snima u 1080 pri 30 ili 60 fps brzini, 720p može ići do 120 fps, a 4K 30. Kvaliteta videa je vrlo dobra, s velikom količinom detalja, ali je primjetan nedostatak optičke stabilizacije. Isto tako ne možemo pohvaliti ni zvuk, koji se ponovo snima u mono načinu, što je zapravo korak natrag.

Primjeri fotografija i videa




Fotografije u punoj rezoluciji pogledajte ovdje.

1080p video:



4K video:

[responsive_youtube 1WhabgBO9YQ]

Baterija


2700 mAh u Nexusu 5X je značajan napredak u odnosu na 2300, koliko smo prije dvije godine imali u Nexusu 5, a tu je i novi Doze način uštede energije. Autonomija se svakako popravila nabolje, ali ipak ne u mjeri u kojoj smo očekivali. Uz umjereno korištenje, bez problema će izdržati od ujutro do navečer, ali ništa više od toga.

U nekakvom uobičajenom scenariju dnevnog korištenja (stalna internetska veza, automatsko osvjetljenje zaslona, aktivna sinkronizacija jednog e-mail pretinca, Hangouts aplikacije, 60 minuta razgovora, 30 minuta slušanja glazbe, 30 minuta surfanja i društvenih mreža, 20 minuta YouTubea, okidanje desetak fotografija i povremeno chatanje, te odgovaranje na mailove) indikator je u 20:00 pokazivao 14%. Sve u svemu, baterija nije posebno oduševila, ali nije ni razočarala.

Zaključak


Nexus 5X je logičan nastavak priče o Googleovim smartfonima, ali ne predstavlja napredak kakvog smo očekivali, posebice nakon lanjskog Nexusa 6. Ovaj potonji je bio prvi Nexus koji je stigao po osjetno višoj cijeni od svog prethodnika, ali je ipak predstavljao veći napredak u odnosu na peticu. Sada imamo slučaj da je razlika u napretku smanjena, no to nije popraćeno cijenom.

Snapdragon 808 je procesor će ovom i ovakvom uređaju svakako osigurati vrhunske performanse, ali je ipak za generaciju iza trenutno najboljih procesora, koje možemo naći i u jeftinijim uređajima. Isto tako, 2 GB RAM-a danas imaju daleko jeftiniji modeli, pa čak i oni iz nižeg cjenovnog razreda, a znamo da je zahvaljujući prirodi Androida svaki megabajt u ovom pogledu važan.

Ovdje bi se sada moglo raspravljati o izradi i dizajnu, ali danas osjetno jeftiniji uređaji često znaju doći u izvrsno izrađenim metalnim kućištima, dok Nexus 5X dolazi u plastičnom.
Ovo je ujedno i razlog zašto Nexus 5X ne možemo okarakterizirati ni atraktivnim, iako plastika sama po sebi djeluje vrlo dobro i uređaj je općenito kvalitetno izrađen.

Ono što treba pohvaliti je vrlo dobra kamera, iako na tržištu postoje i bolje. Kvaliteta fotografija u slabije osvijetljenom ambijentu je ono što će ga izdignuti od prosjeka, ali će ga tamo vratiti nedostatak optičke stabilizacije.

Sve u svemu, Nexus 5X je uređaj namijenjen uglavnom onima koji žele čisti Android bez dodataka i začina, tj. za one koji ga žele doživjeti upravo onako kako ga je Google osmislio, kao i trenutnu dostupnost najnovijih nadogradnji softvera.

Cijena samog uređaja u Vipnetu iznosi 4.799,00 kuna, što nikako nije malo, ali ga u pretplatničkim tarifama možete nabavit jeftinije, počevši već od 9 kuna. Za detalje posjetite službene stranice Vipneta.