Android Recenzije

Noa H10le - Recenzija



Top model hrvatskog branda Noa, H10le, službeno je predstavljen u veljači na MWC-u u Barceloni. Stigao je kao poboljšana verzija modela Noa H10, kojeg smo testirali početkom godine. Noa H10le (limited edition) tako dolazi vidljivo tanji od običnog H10, u crvenkastoj boji kućišta i s Androidom 7.1.1.

Za pogon je zadužen MediaTekov Helio X27 procesor, a tu su i 4 GB RAM-a, što je istovjetno osnovnom modelu, ali zato dolazi sa 64 GB interne memorije. Za softverski temelj koristi Android 7.1.1 Nougat, kao i većina ovogodišnjih flagshipa.

Noa H10le se želi odmaknuti od stigme jeftinih «Kineza», pa tako, među ostalim, dolazi i s AMOLED zaslonom, tehnologijom koju inače nalazimo na skupljim uređajima. Koliko u tome uspijeva, što sve nudi i kakve dojmove ostavlja, pročitajte u nastavku.

GLAVNE KARAKTERISTIKE







Dimenzije

154 x 76 x 7,1 mm







Masa

155 grama







Zaslon

5,5'' AMOLED, 1080p, 401 ppi







SoC

MediaTek Helio X27







CPU

10-jezgreni







RAM

4 GB







Interna memorija

64 GB







Micro SD

Da







Povezivanje

WiFi, A-GPS, Bluetooth, USB-C, USB OTG, FM radio







Brzo punjenje

Da







Bežično punjenje

Ne







OS

Android 7.1.1 Nougat







Kamera

2x13 MP, 4K, 1080p







Prednja kamera

13 MP







Baterija

3800 mAh







Cijena

2999,00 kuna







Ustupio

Noa Mobile










PREDNOSTI

NEDOSTACI










Atraktivan dizajn i kvaliteta izrade

Softverska stabilizacija dolazi s nadogradnjom softvera







Hardver i performanse

4K video snima u nestandardnom formatu







Podržava microSD i USB OTG








Omjer uloženo/dobiveno








Jamstvo pokriva fizička oštećenja








Dizajn, kućište i rukovanje


Iako je zadržao temeljni oblik svog prethodnika, Noa H10le je već i na prvi pogled vidljivo drukčiji uređaj. Najveći doprinos tome daje, naravno, crvena boja kućišta, ali i njegova tankoća, pogotovo kad ga primite u ruku. Treba napomenuti da je samo poleđina zapravo crvene boje, dok je prednji dio okvira oko zaslona s rubovima zadržao crnu, što je zapravo izvrsna kombinacija, zbog koje uređaj djeluje iznimno atraktivno.



Raspored fizičkih tipki je klasičan. Nalaze se na desnom boku, dok je ladica za umetanje SIM i microSD kartica na lijevom. Na dnu imamo USB-C utor u društvu s mikrofonom i rešetkama zvučnika, ne treba reći da je samo jedna od njih zapravo zvučnik. Na vrhu se nalaze 3.5 mm audio utor i sekundarni zvučnik za otklon šumova. Poleđina je ostala rezervirana za dvostruku kameru i njezinu LED bljeskalicu.



Držati uređaj u ruci je ugodno, i to zahvaljujući tankoći kućišta od svega 7 milimetara. Važnu ulogu igra i relativno mala masa od 155 grama, što je manje od mnogih drugih 5,5-inčnih modela. Ipak, brušeni aluminij je klizav, i ako ne budete pazili, vrlo lako vam može ispasti iz ruke. Zato svakako preporučamo da koristite barem silikonske zaštitne maskice.
Reda radi, spomenimo i čitač otisaka prstiju koji radi glatko, brzo i precizno.

Zaslon


Zaslon ovog uređaja je velika stvar za Noa brand općenito, budući da je prvi koji dolazi izrađen u AMOLED tehnologiji. Vidjeli smo da ovakvi zasloni još uvijek rezervirani za više cjenovne razrede, što dovoljno govori u koju klasu spada Noa H10le.

Ne treba previše obrazlagati prednosti AMOLED-a nad klasičnim IPS zaslonima, osim što valja napomenuti da IPS-ovi postoje u više različitih kategorija kvalitete, dok AMOLED nalazimo uglavnom kod skupljih.

Rezolucija iznosi 1920 x 1080 točaka, što na 5,5 dijagonali daje gustoću od 401 ppi. Više nego dovoljno čak i za oko sokolovo, a za razliku od QHD rezolucije, pozitivno će se odraziti na potrošnju energije.

Opća kvaliteta prikaza je, očekivano, odlična, a posebno će ju voljeti oni koji su već koristili uređaj s AMOLED zaslonom. Ipak, ne treba očekivati kvalitetu prikaza kao na Samsungovim Super AMOLED-ima, ali se zato može mjeriti s npr. OnePlusom, od kojega se razlikuje jedino u prikazu bijele. Naime, bijela je ovdje u odnosu na njega malčice žućkasta, što se meni osobno ne sviđa, ali nije loše za odmor očiju kod duljih čitanja.

Hardver, performanse i povezivanje


Srce uređaja je MediaTekov Helio X27 procesor, kojeg smo već upoznali u modelu H10. Ovaj čipset sadrži deset jezgri koje rade na «tri-cluster principu». Dvije Cortex-A72 jezgre, inače zadužene za zahtjevnije zadaće, te četiri Cortex-A53 na taktu 2.0 i još četiri takve na taktu 1,6 GHz za manje zahtjevne. Ukupan rezultat je usklađeni orkestar koji ne troši puno energije, a kad je potrebna snaga, niti malo ne oklijeva.

size="medium"

4 GB RAM-a, inače minimum u višoj klasi, prisutan je i ovdje. Jamči besprijekoran multitasking, čak i kad kombinirate više zahtjevnijih aplikacija poput, recimo, igara i web preglednika s većim brojem otvorenih tabova/prozora.

Kad su performanse u pitanju, nema puno mudrosti. Uređaj radi besprijekorno i ne pokazuje umor ni u težim situacijama. U ovim ljetnim danima moguće je povećano zagrijavanje prilikom preuzimanje veće količine podataka (instalacija velike aplikacije), no pada performansi nema.

Kao šlag na kraju, tu su 64 GB interne memorije, što je nedavno postao standard u najvišoj klasi, a vidjeli smo da neki proizvođači čak i skuplje uređaje još uvijek isporučuju i u verzijama s 32 GB. Mi 64 GB smatramo minimumom za bilo kojeg ozbiljnijeg korisnika, neovisno o cjenovnom razredu. Naime, i multimedijski sadržaj vremenom raste, stoga ga i hardveraj na neki način mora pratiti. U svakom slučaju, od ukupno 64, dostupno će vam biti oko 50 GB.

Prednost u odnosu na mnoge uređaje je i utor za microSD memorijsku karticu koji se nalazi u sekundarnom SIM utoru, što je već neko vrijeme kompromisno rješenje. Znači, morate birati: ili druga SIM kartica, ili memorijska.

Prijem signala i kvaliteta poziva su se pokazali izvrsnima, a isto vrijedi za GPS i ugrađene senzore. Povezivanje putem USB-C utora uključuje i USB-OTG protokol, putem kojeg možete koristiti vanjsku USB memoriju, tj. stickove. Ne treba zaboraviti ni FM radio, kojeg možete slušati i kad nema signala, ili recimo ako potrošite sav podatkovni promet pa vam internet radio nije dostupan.

Softver i sučelje


Noa H10le u startu dolazi s Androidom 7.0 Nougat, a što je još važnije, povrh njega nema posebne nadogradnje sučelja. Dakle, imamo skoro čisti Googleov Android s ponekom prilagođenom stavkom. Ovo u stvari i nije neka novost, budući da su i prethodnici ovog modela dolazili sa sličnim softverom.

Budući da se radi o Nougatu, mnoge stavke će u odnosu na prethodne modele biti izmijenjene. Jedna od očitih je i pozivanje izbornika s aplikacijama, za kojeg više nema posebne tipke, već se poziva gestom od dna prema sredini zaslona. Početni zasloni formirani su tako da mogu primiti pet stupaca ikonica.

size="medium"

Sustav radi glatko i bez trzavica, no ono što mi se nije svidjelo je raspored funkcija tipki. Naime, multitasking izborniku pristupa se duljim dodirom na home tipku. Jedna kapacitivna tipka normalno odrađuje funkciju «natrag», dok druga otvara izbornik unutar aplikacije. Ovo je inače zgodno za one koji ne žele razvlačiti prste za na vrh zaslona za dodatne funkcije aplikacije.

Od dodatnih aplikacija imamo instalirane OfficeSuite, Bluemail, upravitelj datoteka, svjetiljku, Facebook pa čak i Uber. Imamo i standardnu galeriju za pregled fotografija i videa, te posebnu aplikaciju za nadogradnju softvera.

Kamera


Noa H10le dolazi s čak tri 13 MP kamere, istovjetne onima na modelu H10. Straga se nalazi dvostruki modul, od kojih jedan sadrži klasičnu kolor kameru, a drugi crno-bijelo. Za one koji ne znaju, ponovimo da se crno-bijela kamera koristi za privlačenje što veće količine svjetla, što se kasnije softverski kombinira s fotografijom dobivenom iz kolor kamere. Dodatna stavka je refokusiranje, odnosno dobivanje bokeh efekta sa zamućivanjem pozadine, što je detaljno opisano u recenziji modela Noa H10. Prednja, selfie kamera, također raspolaže sa senzorom od 13 megapiksela.

Softver i sučelje kamere također odgovaraju onima na modelu H10. Ponuđen je pozamašan broj načina snimanja, a do njih dolazite gestama, što je prilično nezgodno dok se ne priviknete. Tako vam je na raspolaganju foto, video, uljepšavanje, Bokeh, crno-bijela fotografija i pro-foto. Potonji način omogućuje određivanje dodatnih parametara poput ISO osjetljivosti, balansa bijele i kompenzacije ekspozicije.

Softver kamere sadrži i zanimljivu Live opciju, sličnu onoj na iPhoneu. Snima dvije sekunde prije i dvije sekunde nakon okidanja.

Fotografije snimljene u idealnim uvjetima obiluju detaljima i prilično su oštre. U situaciji kad snimate nasuprot izvoru svjetla, može doći do smanjenja kontrasta, ali ručnim odabirom točke fokusa, taj problem se lako rješava.

Isto vrijedi i za zatvoreni prostor s umjetnim osvjetljenjem, gdje su šumovi još uvijek na prihvatljivoj razini. Noćne snimke su čak iznad očekivanja, ali pod uvjetom da mirno držite ruku, jer će u suprotnom biti zamućena.

Kvaliteta 1080p video zapisa je vrlo dobra ukoliko ne morati snimati objekte koji se iznimno brzo gibaju. U tom slučaju će se fokus malo pogubiti, ali ponovnim ručnim određivanjem točke fokusa, stvar će se ispraviti.

Vidljiv je nedostatak optičke stabilizacije, no ovdje je problem što nema ni softverske, ali samo trenutno. Naime, proizvođač navodi da će ista biti dostupna u prvoj nadogradnji softvera, zajedno s DTS certifikatom zvuka.

Za snimanje 4K videa koristi se H.265 codec, što znači da ćete ga moći gledati na malom broju video playera, niti ćete ga moći prenijeti na YouTube, koji ga još uvijek ne podržava.



Video:


Baterija i autonomija


Iako je na predstavljanju u Barceloni bilo govora da će Noa H10le, usprkos manjoj debljini, imati 4000 mAh bateriju kao i model H10, od toga se odustalo zbog mogućih tehničkih problema. Ugrađena je baterija nešto manjeg kapaciteta, točnije, 3800 mAh, što je još uvijek odlično za ovako tanak uređaj.

Što se autonomije tiče, veće razlike u odnosu na model H10 nema. Tih 200 mAh manje se ne osjeti, jer se tijekom dana negdje «pogubi», tako da je konačan rezultat praktički isti. Uređaj je uz intenzivno korištenje tijekom dana uredno izdržao od ujutro do navečer, da bi u 22h indikator pokazivao 20% kapaciteta. U svakom slučaju, autonomiju možemo svrstati u gornju polovicu prosjeka.

Uređaj je opremljen i tehnologijom brzog punjenja, koja će od 0 do 100 bateriju napuniti za otprilike sat i pol, a do 50% za 40.ak minuta.

Zaključak


Noa H10le je najbolji (i najskuplji) uređaj hrvatskog branda Noa i njegove Element serije. Iznimno elegantno kućište u crvenoj boji u kombinaciji s prednjom crnom površinom ostavlja izvrstan dojam, rekao bih čak i bolji od crvenog iPhonea, koji puno atraktivnije izgleda na slici nego u stvarnosti.

U to lijepo i tanko kućište upakirani su: 5,5-inčni zaslon, čitač otisaka prstiju, Helio X27, 4 GB RAM-a, 64 GB interne memorije, utor za microSD karticu, dvostruka kamera s bljeskalicom, vrlo dobra baterija s brzim punjenjem i, vidi čuda, Android 7.1.1.

Sve to za 3000 kuna zvuči kao dobar deal, pogotovo ako pogledamo što za isti iznos nudi stara garda. U kineskim i EU web shopovima mogu se naći uređaji s jednako dobrim omjerom uloženog i dobivenog, no ovdje imamo 2-godišnje Element jamstvo koje pokriva i fizička oštećenja, sa servisnom podrškom u Hrvatskoj.