Android Recenzije

Noa H9 - Recenzija

Noa H9 Recenzija

Nakon što najavljen ovog proljeća, Noa H9, top model hrvatskog Hangara 18, napokon je stigao i na tržište regije. Kao što ste već tada mogli čitati, radi se o najjačem smartfonu izrađenim u suradnji s kineskim partnerima.

Noa H9 je 5,5-inčni smartfon klasičnog dizajna, ali ipak atraktivnog izgleda. Pokretan je MediaTekovim osmerojezgrenim procesorom MT6755, ima čak 4 GB RAM-a i 32 GB interne memorije. Kao i svi moderni smartfoni, ima i čitač otisaka prstiju, bateriju kapaciteta 3000 mAh s podrškom za brzo punjenje, 13 MP kameru i Android 6.0 Marshmallow kao softverski temelj.

Treba reći da je Noa brand novom «Element» serijom kvalitetom odmakao u odnosu na prethodne generacije, a u nju spada i model H9. O svemu ovome, mnogim drugim detaljima, kao i o našim dojmovima čitajte u nastavku.

GLAVNE KARAKTERISTIKE







Dimenzije

148 x 73,8 x 8 mm







Masa

180 grama







Zaslon

5,5″ IPS LCD 1920 x 1080, 400 ppi







SoC

MediaTek MT6755







CPU

8x Cortex-A53 na taktu 2,0 GHz







RAM

4 GB







Interna memorija

32 GB







Micro SD

Da







Povezivanje

WiFi, A-GPS, Bluetooth 4.1, FM radio, USB 3.1, USB-C







Brzo punjenje

Da







Bežično punjenje

Ne







OS

Android 6.0 Marshmallow







Kamera

13 MP/1080p/dvotonska bljeskalica







Prednja kamera

5 MP/bljeskalica







Baterija

3000 mAh







Cijena








Ustupio











PREDNOSTI

NEDOSTACI










Kvaliteta izrade

Ne podržava NFC







Odličan zaslon

Ograničena podrška za USB OTG







Brzo punjenje








USB-C/USB 3.1








Natprosječna autonomija








3 godine jamstva u prednarudžbi








Dizajn, kućište i rukovanje


Metal je u zadnje vrijeme postao standard kad je je izrada kućišta smartfona u pitanju, pa ni Noa H9 po tom pitanju nije izuzetak. Ipak, kućište nije u potpunosti izrađeno iz metala, već njegov okvir, odnosno osnova, dok je poleđina od plastike. Ovo je zapravo dobra kombinacija kad su potencijalne ogrebotine u pitanju, jer metal jamči opću čvrstoću kućišta, a sama poleđina nije skliska.

Noa H9 ima poleđinu izrađenu u tzv. sandstone uzorku. Slična rješenja smo već viđali na uređajima mnogih drugih proizvođača, kao npr. lanjskom OnePlus 2. Ako ste čitali tu recenziju, mogli ste vidjeti da mi takva pozadina nije baš legla, no kod na Noi H9 je ta hrapavost ipak manje izražena, ali opet dovoljno da uređaj ne klizi iz ruke. Negativna strana ove površine je što će se na njoj lako primijetiti tragovi prstiju, a ako ste neposredno prije pojeli npr. burek koji vam je umastio prste, pripremite se za temeljito čišćenje.



Kućište je jednodijelno, dakle stražnji poklopac nije odvojiv, a SIM kartice se umeću u malu ladicu na lijevom boku. Unutra idu dvije kartice micro SIM formata, a jedan od utora se može iskoristiti i za microSD memorijsku karticu. Nažalost, u tom slučaju nećete moći koristiti dvije SIM kartice istovremeno.

Na desnoj strani imamo fizičke tipke, koje su možda malčice mekane, ali i dalje imaju dobar «klik», dakle neće biti nedoumica oko toga jeste li ih pritisnuli ili ne. Na dnu imamo USB-C utor i dvije rešetke oko njega, od kojih je jedna vanjski zvučnik. Na poleđini imamo kameru s dvostrukom LED bljeskalicom i laserskim fokusom, a ispod nje čitač otisaka prstiju.

Kad smo kod čitača, recimo da ne treba očekivati razinu preciznosti koju ima npr. iPhone, već je u okvirima svog cjenovnog razreda. Naravno, nakon nekog vremena navika će učiniti svoje i znat ćete točno kako trebate namjestiti prst za što brže prepoznavanje. S druge strane treba pohvaliti brzinu, jer je za buđenje i otključavanje zaslona potreban samo jedan dodir.



Noa H9 u ruci općenito leži dobro, a kvalitetno izvedeni metalni okvir ga svrstava u rang s čak i s nešto skupljim uređajima, tako da ćete na neki način dobiti i onaj već opjevani premium štih. Debljina od 8,8 mm ga ne svrstava u tanje modele na tržištu, ali to je cijena koju morate platiti za jaču bateriju. Isto tako, duljinom od 148 milimetara, Noa H9 je za 4 mm kraći od npr. OnePlusa 3. Dakle, uređaj ima odličan omjer zaslona i «mesa», iako treba primijetiti da na dnu nema kapacitivnih tipki (koristi softverske na zaslonu, o čemu ćemo malo kasnije.)
Ovdje se da primijetiti da prostor ispod zaslona nije iskorišten, no uvijek može dobro poslužiti pri gledanju videa ili igranju igara, jer neće biti neželjenih dodira, odnosno izlazaka iz aplikacija.

Zaslon


Nakon izvrsnog početnog dojma uzrokovanog metalnim okvirom, drugi takav dojam ostavio je zaslon. Izrađen je u IPS LCD tehnologiji, te u 1080p rezoluciji, koja na 5,5'' dijagonali ostvaruje gustoću od cca. 400 ppi, što je iznad granice pri kojoj ljudsko oko može izolirati pojedini piksel, osim ako niste porijeklom s Kriptona.

Prikaz na zaslonu je iznenađujuće dobar. Boje čak malo naginju onima na AMOLED zaslonima, pozadinsko osvjetljenje je dovoljno jako za ugodan prikaz na danjem svjetlu, a nema ni velike refleksije. Zato možemo konstatirati da je zaslon ovog uređaja jedan od najboljih u svojoj klasi.

Hardver, performanse i povezivanje


columns="4" size="medium"

Noa H9 koristi MediaTekov osmerojezgreni procesor MT6755, kojeg možemo svrstati u nekakvu srednju kategoriju. Procesor kao takav pokrenut će sve aplikacije iz Play trgovine, pa čak i neke zahtjevnije naslove, poput grafički zahtjevnih igara (npr. Asphalt 8). Inicijalno učitavanje igre će možda potrajati sekundu ili dvije dulje nego na hardverski jačim uređajima, ali ćete zato sasvim uredno odraditi utrku, bez bilo kakvog zapinjanja.

Ipak, kod ovog uređaja naglasak je na 4 GB RAM-a, što znači da dobivate maksimum što bilo kome u Android svijetu u ovom trenutku treba, naravno ako zanemarimo uređaje sa 6 GB, za što smo utvrdili da je više stvar marketinga nego stvarne potrebe.

Dakle, imamo konfiguraciju koja će zadovoljiti čak i one koji se povremeno vole poigrati i nešto zahtjevnijim igrama, što znači da ako na dnevnoj bazi koristite web preglednik, društvene mreže, mailove, chat i slične aplikacije, možete računati na ugodan i bezbrižan rad. Možda je bitno naglasiti da uređaj u startu nudi 32 GB interne memorije, što je sada na neki način optimum za one koji dosta fotografiraju, snimaju video ili jednostavno sa sobom nose glazbenu kolekciju.

S prijemom signala i telefonskim razgovorom nisam imao nikakvih poteškoća, što znači da ne po tom pitanju ne trebate brinuti.

Treba istaknuti da uređaj uredno podržava 3G na 900 i 4G (LTE) na 800 MHz, što znači da će vam ove mreže biti dostupne na svim područjima koje su operateri pokrili. Naime, vidjeli smo da mnogi uređaji na tržištu ove frekvencije ne podržavaju, pa se događa da u ruralnim krajevima izgubite signal.

Što se ostalih načina povezivanja tiče, standardno su podržani WiFi i svi njegovi derivati, Bluetooth, A-GPS, pa čak i FM radio, no izostala je podrška za NFC, dok USB on-the-go zahtijeva dodatno formatiranje postojećeg USB sticka. Ovdje ponovimo da uređaj za punjenje i povezivanje s računalom koristi USB-C konektor, ali i USB 3.1 standard, koji omogućuje brzine prijenosa podataka do 10 Gb u sekundi, što na mnogim drugim, pa čak i skupljim uređajima, nije slučaj.

Softver i sučelje


Softverski temelj ovog uređaja je Android 6.0 Marshmallow, povrh kojega nema posebne nadogradnje sučelja. Dakle, imamo praktički stock Android, s donekle izmijenjenim detaljima. Prvo što ćete primijetiti je raspored ikonica u pet stupaca, a ne četiri kao što je slučaj na većini 5,5-inčnih smartfona. Nešto su manjih dimenzija, ali ih više stane na zaslon, pa je površina bolje iskoristiva.

size="medium" columns="4"

Druga stavka koju ćete vrlo brzo primijetiti su softverske tipke na dnu zaslona, budući da uređaj ne posjeduje kapacitivne. Ono što ga na neki način čini posebnim je to što se i ove softverske mogu sakriti pomoću male strelice sa s strane. čime se dobiva veća iskoristiva površina prilikom, recimo, surfanja ili čitanja mailova. Štoviše, za razliku od mnogih drugih uređaja s čistim Androidom, na ovome se raspored tipki može mijenjati prema potrebi, a tu je i mogućnost dodavanja dodatne tipke koja spušta traku obavijesti.

Na uređaju je instalirano vrlo malo dodatnih aplikacija, što ostavlja više mjesta onima koje sami izaberete. Ono što imamo su Google Dokumenti, YouTube, File manager, Diktafon i FM radio. Čak ni posebne galerije nema, već se koriste Google fotografije, putem kojih sadržaj možete automatski sinkronizirati s pohranom na vašem Google disku u oblaku. Tu je još i posebna aplikacija za arhiviranje, no za njeno korištenje ćete morati umetnuti memorijsku karticu.

Smatram da ne treba posebno spominjati koliko je sučelje brzo i fluidno, i da je rad s uređajem općenito vrlo ugodan.

Kamera


Uređaj na poleđini sadrži Sonyjevu 13 MP kameru, a za selfije je zadužena ona sa senzorom od 5 megapiksela. Primarna kamera sadrži i dvotonsku LED bljeskalicu, te laserski autofokus. Softver je već viđen na mnogom prethodnicima, ali i uređajima drugih proizvođača. Karakterizira ga preglednost i prilično logičan raspored.

Tako su u ponudi klasični načini snimanja, načine scene, podešavanja balansa bijele boje, kompenzacija ekspozicije i podešavanje ISO vrijednosti. Tu je još samookidač, uzastopno okidanje, otkrivanje lica i time-lapse funkcija.

Screenshot_20160813-072926 Screenshot_20160813-072931 Screenshot_20160813-072934 Screenshot_20160813-072943

U idealnim uvjetima uređaj fokusira i okida vrlo brzo, a situacija nije puno lošija ni u slabije osvijetljenom ambijentu. Kvaliteta fotografija odgovara cjenovnom razredu. Na danjem svjetlu je vidljiva solidna količina detalja uz iznenađujuće dobar dinamički raspon, tako da HDR funkciju nećete morati ni koristiti. Ponekad se može pojaviti crvenkasti ton, što će ovisiti o izvoru svjetlosti. U slabijim uvjetima je vidljiv pad oštrine, što je i za očekivati, iako je ukupna kvaliteta još uvijek na solidnoj razini. Ono što vas neće oduševiti su noćne fotografije, ali će sasvim sigurno poslužiti osnovnoj svrsi. Ovdje dodajmo da i fokusiranje u takvim uvjetima traje nešto dulje. Dvotonska bljeskalica osigurava solidno osvjetljenje u mraku i daje realne boje. 1080p video kojeg kamera snima obiluje detaljima, a boje su također realne.

Prednjom kamerom možete snimiti odlične selfije, čak i u mračnim diskotekama ili u rudniku, i to zahvaljujući dodatnoj bljeskalici s prednje strane. Ipak, ovdje ne očekujte kvalitetu kao s primarnom kamerom, pogotovo ne u potpunom mraku.



Fotografije u punoj rezoluciji pogledajte ovdje.

1080p video:

Baterija i autonomija


Baterija kapaciteta 3000 mAh u 5,5-inčnim uređajima nije novost, dapače, velik broj ih je i opremljen takvom. Ipak, Noa H9 je ovdje u svojevrsnoj prednosti jer ima, da ju tako nazovemo, normalnu rezoluciju zaslona, koja neće nepotrebno trošiti energiju, a isto tako ima i procesor s relativno štedljivim jezgrama.

Kao rezultat dobili smo cjelodnevnu autonomiju čak i pri nešto intenzivnijem korištenju, dok će oni koji malo više paze i ne vise puno internetu, ili se manje igraju, progurati i nešto više. Najvažnija stavka svakako je brzo punjenje, koje će osigurati da se baterija do 50% napuni u cca. pola sata.

Screenshot_20160812-201025 Screenshot_20160812-201020

Zaključak


Za hrvatski Noa brand smo se već u nekoliko navrata uvjerili da se kvalitetom izdvojio iz mase sličnih na našem i susjednim tržištima. Osim u Hrvatskoj, Noa uređaji se prodaju u svim zemljama bivše Jugoslavije, a sada se šire na Austriju, Češku i Poljsku.

Noa N9 je za sada njihov hardverski najjači model, a time i najskuplji. Kao što je već rečeno, od ovog branda, barem kad se radi o Element seriji, ne treba očekivati dampiranje cijena, no one su i dalje u granicama razumnih. 2199 kuna nije mala svota, ali kad u obzir uzmemo sve što ovaj uređaj nudi, nije ni prevelika. Naravno, vidjeli smo da se na tržištu mogu naći i jeftiniji uređaji sličnih specifikacija, no ukupan dojam, barem ovako na prvo testiranje je više nego dobar. Ukratko, ovaj model možemo nazvati kompletnim za svoju klasu.

Ovdje moram napomenuti da će Noa H9 ostati na našem maraton testu, tako da ćemo dojmove o korištenju prenositi i u narednom periodu, npr. nakon mjesec dana, tri mjeseca itd.

Kojem profilu korisnika je namijenjen Noa H9? Ponajprije onima kojima je potreban veliki zaslon, a da pritom ima i vrlo kvalitetan prikaz. Cijenit će ga svi oni koji na dnevnoj bazi barataju mailovima, chataju, surfaju, koriste društvene mreže, povremeno se poigraju, dok će oni kojima je potrebna bolja fotografija u svim uvjetima, morati posegnuti za nečim skupljim, što opet ne znači da kamera neće poslužiti svrsi, dapače.

Na kraju još dodajmo da je prilikom lansiranja ovog modela Hangar 18 pripremio 500 primjeraka za kupce u prednarudžbi, koji će dobiti tri godine «no matter what» jamstva, o kojem više možete pročitati ovdje.