Android Recenzije

Noa N5 - Recenzija



Najnoviji smartfon hrvatskog branda Noa stigao je u prodaju. Radi se o modelu Noa N5, koji se smjestio u cjenovni rang ispod 1700,00 kuna. Osim što dolazi sa standardnim 5,5-inčnim zaslonom, ima i solidan procesor, 3 GB RAM-a, pa čak i DTS certifikaciju zvuka.

Jedan od aduta ovog modela je i 5000 mAh baterija, koja osigurava natprosječnu autonomiju, ali pritom ne narušava izgled uređaja, budući da je kućište zadržalo debljinu od samo 7,9 milimetara. Ono što posebno treba pohvaliti je AMOLED zaslon, koji sada očito ulazi i u niže cjenovne razrede.

Kako smo se proveli s ovim uređajem i kakve je dojmove na nas ostavio, pročitajte u nastavku.

GLAVNE KARAKTERISTIKE







Dimenzije

154,5 x 75 x 7,9 mm







Masa

175 grama







Zaslon

5,5″ AMOLED 1280 x 720, 267 ppi







SoC

MediaTek Helio P10







CPU

8x Cortex-A53 1,5 GHz







RAM

3 GB







Interna memorija

32 GB







Micro SD

Da, hibridni







Povezivanje

WiFi, A-GPS, Bluetooth, FM radio, USB-C, USB OTG







Brzo punjenje

Ne







Čitač otisaka prstiju

Da







OS

Android 7.0 Nougat







Kamera

13+5 MP, 1080p







Prednja kamera

16 MP







Baterija

5000 mAh







Cijena








Ustupio











PREDNOSTI

NEDOSTACI










Izvrnso aluminijsko kućište

Loše noćne fotografije







Brzo i fluidno sučelje








AMOLED zaslon








DTS zvuk








Natprosječna autonomija








Dizajn, kućište i rukovanje


Noa N5 dizajniran je klasično. Simetrični pravokutnik s metalnim okvirom djeluje moćno i robusno, a tanko kućište mu osigurava dobru dozu elegancije. Poleđina je također izrađena od metala, što je velika prednost u odnosu na mnoge nove modele koji na tom mjestu imaju staklo. Zbog metala na svim stranama, morale su ostati vidljive i antenske trake, ali su dizajnerski izvrsno uklopljene u cjelinu.

Loša strana ovakve poleđine je privlačenje tragova prstiju, koje ćete morati dobro utrljati da nestanu. Isto Iako je osnovni okvir pravilnog oblika i rubova, nije pretjerano oštar i neće rezati prste. Štoviše, s prednje strane je zaslon vrlo malo, ali dovoljno zakrivljen prema rubu da osjećaj prelaska prstom preko njega bude ugodan. Klizavost ne treba ni naglašavati, jer ona dolazi u paketu sa svakim brušenim aluminijem.



Kad uređaj pogledate s prednje strane, vidljiv je klasični raspored zaslona i «mesa», koje je otprilike jednako onom na OnePlusu 5. Izdužena fizička Home tipka na dnu sadrži i čitač otisaka prstiju, dok se na gornjoj strani nalazi zvučnik u društvu s prednjom kamerom.

Fizičke tipke imaju logičan položaj na desnom boku, dok je na lijevom utor za SIM kartice. Na donjem rubu su se smjestili 3,5 mm utor, USB-C utor i vanjski zvučnik. Na poleđini se nalazi dvostruka kamera u okomitoj orijentaciji, a ispod nje bljeskalica. Na dnu prednje strane imamo kapacitivnu Home tipku, koja je ujedno i čitač otisaka prstiju.

Kao što sam već rekao, uređaj zbog metalnog kućišta djeluje robusno i moćno, a ne nedostaje mu ni elegancije. U ruci leži vrlo dobro i s njim možete ugodno rukovati, naravno ako zanemarimo faktor klizavosti, kojeg možete riješiti kupnjom zaštitne maskice. Masa od 175 grama ne predstavlja problem za nošenje po džepovima.

Zaslon


AMOLED zasloni su zbog visokih troškova proizvodnje još donedavno bili rezervirani samo za najskuplje smartfone, da bi prošle godine polako počeli stizati i na nešto jeftinije. Bilo je samo pitanje vremena kad će se ova tehnologija spustiti u niže cjenovne razrede, pa tako upravo sada svjedočimo tom trenutku.

Dakle, Noa N5 dolazi s 5,5-inčni AMOLED zaslonom, no u rezoluciji 1280 x 720 točaka, što daje gustoću od 267 ppi. Solidno, i sasvim dovoljno profilu korisnika kojem je uređaj namijenjen, posebice s obzirom na cijenu, ali je zato prikaz općenito na AMOLED panelu izvrstan.

Hardver i performanse


size="full"

Uređaj pokreće dobro nam znani MediaTekov procesor Helio P10 s osam Cortex-A53 jezgri na taktu 1,5 GHz. Ovaj se procesor do sada pokazao prilično dobrim i pouzdanim, a često smo ga viđali i u uređajima skupljim od ovog.

Za ugodan rad s više aplikacija brinu se 3 GB RAM-a, a za pohranu se 32 GB interne memorije, od kojih je krajnjem korisniku dostupno oko 26 GB. Uređaj ima i hibridni utor za microSD memorijsku karticu, što znači da ju možete koristiti samo umjesto druge SIM kartice.

Ova konfiguracija standardno omogućuje ugodno korištenje najšireg spektra aplikacija, što znači čak i nešto zahtjevnijih igara. No, ipak nemojte očekivati da će one grafički najzahtjevnije raditi baš glatko. Za svakodnevne potrebe surfanja, chatanja, korištenja društvenih mreža i tipkanja mailova, ovaj će uređaj pružiti i više nego što se nadate.

Prijem signala i kvaliteta telefonskih pozivan nisu upitni. Isto vrijedi i za Wi-Fi, te za GPS. Jačina zvuka u telefonskoj slušalici je vrlo dobra. Vanjski zvučnik na dnu kućišta nije najglasniji na tržištu, ali pruža solidno iskustvo. Ono što ovdje treba posebno istaknuti je DTS certifikacija zvuka, koja osigurava osjetno bolji doživljaj glazbe.

Osim inače uobičajenih načina povezivanja, Noa N5 sadrži i FM radio, kojim, naravno, radi samo uz priložene slušalice, koje mu služe kao antena.

Softver i sučelje


Softverski temelj uređaja je Android 7.0 Nougat, a povrh njega imamo sada već uobičajeni Noa launcer, za kojeg smo vidjeli da donosi skoro potpuno čisti stock Android, uz manje dodatke koji mogu biti vrlo korisni.

Noa launcher ima svoju posebnu aplikaciju za podešavanje. Tako možete odrediti želite li sve ikonice aplikacija gledati na početnim zaslonima ili ako više volite klasično rješenje s posebnim izbornikom.

Kao i na ostalim novijim Noa modelima, i ovdje je moguće odrediti količinu redaka i stupaca ikonica na početnom zaslonu, što bi, prema mom osobnom mišljenju, trebalo postojati na svim Androidima, a isto mogu reći i za pinch-to-zoom način njihovog povećanja i smanjivanja, doslovno kao u web pregledniku. Ukoliko vam takva funkcija ne treba, u postavkama launchera ju možete isključiti.

size="medium"

Noa launcher nije uopće utjecao na izgled sučelja, tako da zapravo izgleda kao klasični stock Android, a što je najvažnije, ovi dodaci u softveru nisu nimalo utjecali na stabilnost i brzinu rada uređaja.

Pored standardnih aplikacija s kojima dolaze Androidi, Noa N5 donosi samo Blue Mail, koju čak možete deinstalirati, tako da je bloatware ovdje nepoznanica, za razliku od mnogih sličnih uređaja drugih proizvođača. Isto tako nema ni dvostrukih aplikacija za glazbu ili video, budući da koristi standardne Googleove.

U izborniku s aplikacijama susrećemo još onu za kreiranje i upravljanje backupom, kao i upravljanje DTS zvukom.

Kamera


Primana kamera sadrži dvostruki modul. Jedan ima senzor od 13, a drugi 5 megapiksela, u kombinaciji s dvostrukom LED bljeskalicom. Za selfije je zadužena 16 MP prednja kamera. Sučelje je logično organizirano i koncipirano tako da njime upravljate gestama. Od ponuđenih načina snimanja imamo foto, video, panorama, uljepšavanje i bokeh, zbog kojeg su u ovaj uređaj i ugrađene dvije kamere.

Od dodatnih opcija imate mogućnost podešavanja ekspozicije, ISO osjetljivosti i balansa bijele boje, određivanje načina scene, anti-flickering, a u videu isključivanje mikrofona.

Kvaliteta fotografija na danjem svjetlu nije upitna, dakle vrlo je dobra (uz možda ne najbolji dinamički raspon) i na prvi pogled ju je teško razlikovati od snimljenih skupljim uređajima. Isto vrijedi i za dobro osvijetljen zatvoreni prostor, uz minoran gubitak oštrine. Gubitak kvalitete vidljiv je na noćnim fotografijama, kao i onim snimljenim u zatvorenom prostoru s lošijim osvjetljenjem.

Video se snima u 1080p rezoluciji, i prilično obiluje detaljima u idealnim uvjetima, ali je vidljiv nedostatak bilo kakve stabilizacije, što u ovom cjenovnom razredu to nismo ni očekivali. Kvaliteta videa pada sukladno padu raspoloživog ambijentalnog svjetla, dakle slično kao kod fotografija.

Sve u svemu, ova će kamera poslužiti svrsi, ali ako vam je ona prioritet, svakako bi bilo mudrije razmisliti o skupljem uređaju.

Primjeri fotografija



Primjeri videa



[responsive_youtube skQXT5i5KdI]

 

Baterija


5000 mAh u bateriji jedan je od aduta ovog smartfona. U kombinaciji s 720p rezolucijom zaslona i relativno štedljivim procesorom, baterija bi mi pri normalnoj upotrebi izdržala do dva dana, što je svakako natprosječan rezultat. Ukoliko bih mu vadio dušu, uređaj bi punjač zatražio navečer istog dana, što je opet velika pobjeda u odnosu na recimo OnePlus 5, koji bi mi u sličnim uvjetima ispraznio već iza ručka.

Zaključak


Noa N5 se smjestio u srednje-niže cjenovni razred i predstavlja kompromis između performansi i autonomije. Neće vas zalijepiti za naslonjač brzinom izvođenja grafičkih igara, ali će vas sasvim uredno poslužiti u svakodnevnom radu s mailovima, surfanju, chatanju, ali i povremenom igranju manje zahtijevanih igara.

Isto tako će zadovoljiti i audiofile, budući da DTS zvuk pruža bolje iskustvo od onih bez ove certifikacije, ali i nekih skupljih modela, dok AMOLED zaslon unosi mrvicu živosti u sumornu svakodnevnicu. Kamera će poslužiti za osnovne potrebe snimanja i fotografiranja, a metalno kućište će svakako biti otpornije na udarce i padove od staklenih.

Na kraju spomenimo i Noa premium care jamstvo, koje kod Element serije osigurava pokriće troškova čak i za fizička oštećenja.