Android Recenzije

Noa N8 - Recenzija



Nakon najskupljih top modela, bilo je samo pitanje vremena kad će zaslon s 18:9 omjerom stići i u niže cjenovne razrede. Jedan takav primjer je i Noa N8, uređaj čiji zaslon u dijagonali mjeri nemalih 6 inča. No ipak, ukupne dimenzije nisu toliko velike, budući da je okvir kućišta vidno smanjen i sada zauzima veći postotak prednje površine nego što je to bio slučaj kod prethodnih modela.

Relativno niska cijena uređaja postignuta je ugradnjom nešto slabijeg procesora od onog u top modelu, ali je zato zadržano izdašnih 4 GB RAM-a. Tu su i 64 GB interne memorije, utor za memorijsku karticu, dvostruka kamera, čitač otisaka prstiju, čak 5000 mAh baterija, brzo punjenje i kućište u crnoj i žarko crvenoj boji.

GLAVNE KARAKTERISTIKE







Dimenzije

158.3  74.8 x 8.8 mm







Masa

186 grama







Zaslon

6,0" TFT LCD 1440 x 720, 268 ppi







SoC

MediaTek helio P10







CPU

8x Cortex-A53 1,5 GHz







RAM

4 GB







Interna memorija

64 GB







Čitač otiska prsta

Da







Povezivanje

WiFi, A-GPS, Bluetooth, USB-C, MicroSD, USB OTG







Brzo punjenje

Da







Bežično punjenje

Ne







OS

Android 7.0 Nougat







Kamera

13+5 MP/1080p







Prednja kamera

16 MP







Baterija

5000 mAh







Cijena

1899,00 kuna (prednarudžba)







Ustupio











PREDNOSTI

NEDOSTACI










Zaslon (skoro) od ruba do ruba

Slabija rezolucija zaslona







Alumijijsko kućište i kvaliteta izrade

Performanse kamere po noći







4 GB RAM-a i 64 GB interne memorije








Natprosječna autonomija








DTS zvuk








Premium Care jamstvo pokriva fizička oštećenja








Dizajn, kućište i rukovanje




Kad su počele curiti prve špijunske slike Samsunga Galaxy S8, bili smo pomalo skeptični, jer je rub ispod i iznad zaslona izgledao nevjerojatno tanko, no ubrzo se ispostavilo da su ipak autentične. Nakon njegovog službenog izlaska, postalo je očito u kojem smjeru industrija kreće, no ni u snu nismo mogli zamisliti da će isti trend u ovako kratkom roku zaživjeti na jeftinijim uređajima.

Za dizajn općenito se može reći da je inspiriran Samsungovim, ali ne i da je iskopiran. Naime, ovdje je izostao Samsungov Edge zaslon, za kojeg smo inače tvrdili da je nepraktičan i izloženiji oštećenjima. Dakle, zaslon je ravan i sadrži maleni rub, iako je i on praktički dio zaslona. Ni ovo nije najpraktičnije s obzirom na moguća oštećenja, ali je kud i kamo ugodnije od zakrivljenog zaslona.

Testni primjerak nam je stigao u crvenoj boji kućišta, u kojem izgleda vrlo atraktivno zbog kontrasta na prednju crnu površinu. Ne znam kako izgleda crni primjerak, no vjerojatno ne toliko dobro kao ovaj. Naravno, njega bi mogli odabrati oni koji baš i ne žele privlačiti pozornost.



Poleđina metalnog kućišta je na bokovima blago zaobljena, a tamo su se smjestile fizičke tipke i ladica za SIM/microSD kartice. Zbog tog zaobljenja uređaj u ruci leži lijepo, a jedino na što će se trebati priviknuti je nešto oštriji rub prednje površine. Bilo kako bilo, svakako savjetujemo korištenje zaštitne maskice.

Gornji rub je potpuno prazan, a na donjem imamo USB-C utor u društvu s mikrofonom i vanjskim zvučnikom. Na poleđini nalazimo dvostruku kameru, bljeskalicu i dodatni mikrofon za otklanjanje buke.

Iako ima 6-inčni zaslon, Noa N8 nije nezgrapan, što može zahvaliti novoj filozofiji dizajna zaslona (skoro) od ruba do ruba. U usporedbi s drugim uređajima, gabaritima odgovara onima s 5,5-inčnim zaslonima, od kojih je zanemarivo dulji ili im je jednak. U usporedbi s OnePlusom 5 malčice je deblji, ali zahvaljujući osjetno većoj bateriji, no usprkos tome, masa je ostala na prihvatljivih 186 grama.

Zaslon




Prema specifikacijama, Noa N8 dolazi s TFT LCD zaslonom dijagonale 6 inča i 18:9 omjerom stranica. Zbog toga rezolucija iznosi 1440 x 720 točaka, što na ovoj dijagonali rezultira gustoćom točaka od 268 ppi.

Iako je ova cifra ispod tzv. retina granice, ne znači da je oštrina loša, dapače, te će kao takva biti dostatna velikoj većini korisnika. Sam prikaz boja je izvrstan, kao i kontrast, što znači da će zaslon biti čitljiv i pod izravnim udarom sunčeve svjetlosti.

Najbolji dio kod ovog zaslona su njegove dimenzije, jer je punih 6 inča stalo u kućište u kojem inače viđamo 5,5-inčne zaslone. Kao rezultat imamo veliku preglednost i veće mogućnosti nego kod uređaja s manjim zaslonima.

Hardver, performanse i povezivanje


Kao što je u uvodu rečeno, Noa N8 pokretan je MediaTekovim Helio P10 procesorom, koji se svojom snagom i karakteristikama svrstava u donji srednji razred. No usprkos tome, malo tko će zbog toga biti zakinut, budući da razvoj aplikacija na Androidu ne prati u stopu razvoj hardvera, kao što je slučaj u PC svijetu.

To znači da ćete i s ovim, relativno slabašnim procesorom za današnje pojmove, bez problema pokrenuti i izvršavati praktički sve aplikacije ponuđene u Google Play trgovini. Poteškoće bi eventualno mogli imati oni koji smartfon kupuju primarno zbog igranja, jer grafički najzahtjevnije igre ipak neće imati istu razinu igrivosti kao na uređajima s jačim procesorima.



Ono što je prosječnom korisniku možda i važnije, jesu 4 GB RAM-a, koje inače nalazimo i u najskupljim uređajima. Zahvaljujući ovoj pozamašnoj količini radne memorije, rad s više aplikacija istovremeno neće predstavljati niti najmanji problem. Ništa manje bitan podatak nije ni čak 64 GB interne memorije, koje u ovom cjenovnom rangu baš i ne susrećemo svaki dan.

Kod telefonskih poziva nisam primijetio nikakve probleme, a zvuk u slušalici je dovoljno jak i za ugodan razgovor u bučnijem ambijentu. Ono što ovdje treba izdvojiti je višekanalni DTS zvuk, što ćete primijetiti ako koristite slušalice. Dakle, ovaj uređaj bi se mogao svidjeti i audiofilima.

Kod Kad govorimo o povezivanju, treba reći da uređaj koristi USB-C standard, preko kojeg je podržan i USB OTG protokol. Nedostaje NFC, ali je zato tu FM radio.

Softver i sučelje


Noa N8 dolazi s Androidom 7.0 Nougat, a ovo je sada drugi Noa uređaj kojeg testiramo, a da dolazi s njihovim vlastitim «Noa» launcherom. Kao što smo u jednoj od prethodnih recenzija već naveli, radi se minimalnoj intervenciji u sučelje, koje je i dalje najsličnije izvornom stock Androidu.

Dakle, nisu prisutni eksperimenti kao kod nekih drugih proizvođača, za koje smo se uvjerili da im sučelja samo usporavaju sustav, već su dodane funkcije koje na stock Androidu zapravo nedostaju. Jedna od njih je mogućnost promjene pozicije softverskih navigacijskih tipki, kao i općenito veće mogućnosti personalizacije.

size="medium" columns="4"

Uz mogućnost odabira broja stupaca i redova ikonica, kao i njihove veličine na početnom zaslonu i u izborniku aplikacija, Noa launcher nudi promjenu njihovih dimenzija jednostavnom gestom štipanja (pinch-to-zoom). Stvar radi iznenađujuće dobro, a uključuje se, odnosno isključuje odabirom u posebnom izborniku početnih zaslona. Na istom mjestu možete odrediti želite li koristiti izbornik s aplikacijama, ili ih sve želite na početnim zaslonima.

Također, ovdje možete mijenjati pakete ikonica, podešavati način pomicanja početnih zaslona, kao i omogućiti zaključavanje dvostrukim dodirom.

Sučelje je općenito brzo i fluidno, uostalom kao i mnogi prethodni modeli, a njegovu jednostavnost svakako doživljavamo kao vrlinu. Moram pohvaliti i izbacivanje pojedinih bloatware aplikacija, što smo i sami sugerirali, no ovdje je ostao OfficeSuite, koji će poslužiti ma brzi pregled svih Office dokumenata.

Kamera


Noa N8 dolazi s dvostrukom kamerom na poleđini koju potpisuje Sony. Jednom sa senzorom od 13 i drugom od 5 megapiksela. Najveći senzor, pak dolazi sprijeda, gdje je smještena 16 MP selfie kamera. Na ovom uređaju vratilo se staro sučelje s dobro organiziranim postavkama kamere i opcijama, ali je upravljanje načinima snimanja i dalje temeljeno na gestama.

size="medium"

Tako možete birati između Foto, Video, Panorama, Ljepota i Bokeh načina, a u postavkama možete podešavati ekspoziciju, balans bijele boje, upravljanje softverskom stabilizacijom, a fotografije je moguće snimti čak i u RAW formatu.

Kvaliteta fotografija u idealnim uvjetima očekivano je vrlo dobra, uz veliku količinu detalja, izvrsnu oštrinu, ali i malo slabiji dinamički raspon. U zatvorenom prostoru također imamo vrlo dobru situaciju s obzirom na cjenovni razred, dok je u noćnim uvjetima vidljivo povećanje šuma i smanjivanje oštrine.

Generalno, radi se o vrlo dobroj kameri za ovaj cjenovni razred. Isto vrijedi i za 1080p video, kao i 16 MP Samsungovu selfie kameru. Treba naglasiti da je kvaliteta fotografija u lošijim uvjetima u zatrorenom prostoru relativno dobra, no performanse općenito padaju u noćnim uvjetima.



Fotografije u puno rezoluciji pogledajte ovdje.

1080p video:


[responsive_youtube qm9ODMXwSto]

 

Baterija


Jedan od aduta ovog uređaja svakako je njegova 5000 mAh baterija, koja će mu u kombinaciji sa slabijim procesorom i nevelikom rezolucijom zaslona osigurati natprosječnu autonomiju. U usporedbi s mojom potrošnjom na OnePlusu 5, baterija ovog uređaja trajala je oko 50% dulje. To znači da će prosječnom korisniku bez punjača poslužiti i do dva dana, a onima koji inače već u popodnevnim satima traže punjač, potrajat će cijeli dan.

Dobro će doći i brzo punjenje, koje će od 0 do 100% bateriju napuniti za cca. dva i pol sata, što je vrlo dobar rezultat s obzirom na kapacitet.

Zaključak


Noa N8 prvi je smartfon iz srednje-nižeg cjenovnog razreda s 18:9 omjerom zaslona kojeg smo testirali. Njegov 6-inčni zaslon s vrlo malom količinom mesa ostavlja izvrstan dojam, a upotpunjuje ga metalno kućište u žarko crvenoj boji.

Kao takav, ovaj uređaj će dobro doći svima koji trebaju velik i pregledan zaslon za rad s mailovima, često surfaju, koriste društvene mreže i Office aplikacije, ali istovremeno drže do stila. Oni koji traže igraću konzolu, svakako bi trebali potražiti model s jačim procesorom, iako će i ovaj bez problema zavrtjeti manje i srednje zahtjevne igre, u čemu će mu pomoći i 4 GB RAM-a. 64 GB interne memorije dobro će doći svim profilima korisnika, kao i utor za memorijsku karticu, dok će kamera zadovoljiti većinu korisnika, odnosno one s baš velikim apetitima po pitanju fotografije.

Cijena uređaja je 1900 kuna, što je razuman iznos, s obzirom da ima osiguranu servisnu podršku u Hrvatskoj, kao i Premium Care jamstvo koje pokriva čak i fizička oštećenja izazvano nepažnjom korisnika.