Android Recenzije

Nokia 8 - Recenzija



Nakon prilično nespretnog predstavljanja i još nespretnijeg plasiranja na tržište prvih Nokia uređaja, HMD Globalu je prijeko trebao top model. U prvom redu ga je zahtijevalo tržište kojem unatoč zasićenju uvijek dobro dođe osvježenje u vidu novog/starog igrača.

Nokia 8 je dobila tu nezahvalnu ulogu, ali je HMD ponovo zabrljao. Uređaj je kasnio dva mjeseca, što je rezultiralo smjenjivanjem izvršnog direktora. Međutim, predstavljanje je ponovno prošlo loše, podbacile su angažirane zvijezde, a cijeli događaj su iznijeli mediji željni starog branda. Nokia 8 je zasjala u pravom smislu riječi.

Premda na prvi pogled nije donijela ništa spektakularno novo, sve stare opcije uz koje vezujemo Nokia brand, vraćene su, a dodano je još nekoliko noviteta koje uređaj s razlogom svrstavaju u segment top modela. Dizajn i izrada su obećavajući, ZEISS ponovno na kamerama, hardverske komponente vrhunske, a OS ovoga puta najkorišteniji na svijetu.
Još jedna stvar je obećavajuća, cijena uređaja koje je mnogo niža od trenutnih smartfona sličnih karakteristika.

No, brzina plasiranja flagshipa na tržište je rezultirala malim problemima o kojima ćemo detaljnije u nastavku.

GLAVNE KARAKTERISTIKE







Dimenzije

151.5mm x 73.7mm x 7.9mm







Masa

160 grama







Zaslon

IPS 5.3” IPS QHD (2560 x 1440), Gorilla Glass 5, 2.5D







SoC

Qualcomm Snapdragon 835







CPU

4×2.5GHz Kryo + 4×1.8GHz Kryo







RAM

4 GB







Interna memorija

64 GB







Micro SD

Da







Povezivanje

WiFi, A-GPS, Bluetooth, NFC, USB-C







Brzo punjenje

Da







Bežično punjenje

Ne







OS

Android 7.1.1 Nougat







Kamera

13 MP RGB + OIS + 13 MP Mono, 1.12um, f/2.0, PDAF







Prednja kamera

13 MP, PDAF, 1.12um, f/2.0







Baterija

3090 mAh







Cijena








Ustupio

HMD Global










PREDNOSTI

NEDOSTACI










Dizajn i kvaliteta izrade

Oštar aluminij na bočnim stranama







3 13 MP kamere sa Zeiss lećama

Plastičan izgled antenskih traka na rubovima







Izmnimno jak zvuk slušalice








Hardver i performanse








Natprosječna autonomija





Pakiranje




Prvi dodir s luksuzom jednog top modela se uvijek nazire u pakiranju, pa je istu stvar primijenio HMD kod Nokije 8. Pakiranje je dimenzijama nalik na ono prijašnjih modela, no otvara se podizanjem gornjeg poklopca koji je precizno napravljen tako da donji dio, na zadovoljstvo vlasnika, polagano klizi iz njega. I kod ove Nokije je na gornjoj strani pakiranja prikazana slika uređaja sa već poznatim rukovanjem, no broj ruku koje uređaj uokviruje je povećan na četiri.

Otvaranjem pakiranja prvo što vam odvlači pozornost je sam uređaj, što je i normalno. Do njega je već viđena kutija sa dodatnom opremom, odnosno brzim punjačem (18W max.), USB/USB-C kabelom te nešto kvalitetnijim slušalicama nepoznate marke. Premda su bolje od standardnih WH-108, ipak nije riječ o Nokia Stereo Earphones. Riječ je o generičkim slušalicama, nešto bolje kvalitete zvuka od WH-108 koje su dolazile s Nokijama 6, 5 i 3. Ispod uređaja su smješteni ključić za otvaranje hibridne ladice za nano SIM/MicroSD te garancija i upute. Kako je Nokia 8 otporna na prašinu i zapljuskivanje (IP54), ladica na početku ima gumenu brtvu koja će spriječiti nenadani ulazak tekućine unutar uređaja.


Dizajn, izrada i ergonomija




Bez prevelikog okolišanja mogu reći da je Nokia 8 iznimno lijep uređaj te čvrsto i kvalitetno napravljen, što i dolikuje jednom top modelu. Kada sam se susreo s Nokijom 5, očarao me njen dizajn, što je bilo primjetno u njenoj recenziji. Kod Nokije 8 je kompletno preuzet dizajn Nokije 5, samo je oblik kućišta izveden sa još više stila. Kada uzmete ta dva uređaja u ruku, Nokia 5 se sada doima glomaznom i nezgrapnom, dok Nokia 8 ostavlja dojam tanjeg uređaja. Eleganciji doprinose poprilično zaobljene bočne strane koje su u svojem vrhu široke svega 4mm. Kućište je ukupno debelo 7.9 mm, s modulom kamere koji je blago uzdignut, vjerojatno iz razloga da ga osjetite pod prstom i ne idete preko kamere.



Testni uređaj nam je stigao u najmanje atraktivnoj (sivoj) boji, gdje se plastična traka antene toliko ističe da rubovi uređaja na vrhu i dnu izgledaju kao da je cijeli izrađen od nekvalitetne glatke plastike. Ipak, opći dojam je totalna suprotnost, jer je aluminij kućišta fino obrađen da ga hladnoća jesenskih dana razlikuje od polikarbonata koji je uvijek topao.
U uvodu sam naglasio da je brzina želje za plasiranjem uređaja na tržište kumovala nekim manjim pogreškama, što se očituje kod oštrog bočnog prijelaza sa stakla na aluminijsko kućište. Isti prijelaz je uglađeniji na gornjoj i donjoj strani gdje ćemo uhom, odnosno licem eventualno dodirnuti uređaj. Jednako tako je brzina kumovala primjetnijem gibanju bočnih tipki za uključivanje, odnosno kontrolu glasnoće, koje lagano plešu unutar kućišta.

To je dovoljno da pokvari izvrstan dojam kojim ovaj uređaj odiše. Ipak, mnogo je detalja koji ga izdižu, poput završne obrade prednje staklene plohe, pametno postavljene trake za antene (u drugim bojama, naravno) te hardverskih rješenja hlađenja što ovaj uređaj zasluženo svrstavaju u vrh.
Nokia 8 nema mnogo «mesa» na bočnim stranama, svega par milimetara, no klasična je po pitanju mesa iznad i ispod zaslona. Ima to i neke prednosti, poput boljeg korištenja uređaja za gledanje filmova pa nećete slučajno pritiskati kontrolne tipke te je on općenito stabilniji u dlanu kada ga koristite jednom rukom.

Ergonomija uređaja je također na nivou. Uređaj se doima tanjim nego što uistinu jest, a masa od 160 grama je dovoljna da se osjeti robusnost pored sve te elegancije. Nokia 8 nije suviše lagana da bi lagana podrhtavanja ruke upropastila vaše fotografije, a masa je dobro raspoređena, što omogućava ugodno rukovanje i balansiranje u dlanu. Premda je zaslon malen za današnje pojmove, svega 5,3 inča, dovoljno je velik za pregledavanje sadržaja na internetu. Prisjetimo se, LG G3 je imao standardan 5.5 inčni zaslon, no iskoristivost istog mu je podjednaka zaslonu na Nokiji 8. Naime, G3 nije imao kapacitivne kontrolne tipke ispod zaslona već su one softverske i prebačene na zaslon čime se automatski gubilo 0,2 inča. Taj gubitak bi jedino mogli koristiti za gledanje filmova/videa i fotografija. Dakle, nećete biti na gubitku ukoliko se odlučite za Nokiju 8 što se tiče iskoristive površine zaslona, a imajte na umu da nećete trebati pretjerano šetati prstom po njemu kako dosegli sve kontrole.

size="medium"

Prednja strana uređaja je elegantna zbog oblih rubova kućišta, a dodatna profinjenost postignuta je, već standardno kod Nokia uređaja, crnom bojom prednje plohe. Kod Nokije 8 je zaslon u prednjoj plohi gotovo neprimjetan s obzirom da posjeduje polarizirajući filter (nekadašnji Clear Black). Prednja ploha je zaštićena Gorilla 5 staklom koje se pokazalo izdržljivim te nije primilo ogrebotine, premda je uređaj bio nezaštićen i stavljan u torbice ili džepove. Crninu prednje plohe povremeno prekida Glance zaslon s nizom obavijesti.



Iznad zaslona je standardno centralno smješten prorez slušalice u kojem je sakriven prednji mikrofon (lijevi dio proreza). Ispod proreza su smješteni senzori za ambijentalno osvjetljenje i blizine. Desno se nalazi Nokia logo, podjednak onom na modelima 6, 5 i 3, a lijevo se smjestila prednja 13 MP kamera sa ZEISS lećama. Ispod zaslona su dvije pozadinski osvjetljene kapacitivne kontrolne tipke, dok se u sredini nalazi senzor otiska prsta, također zaštićen Gorilla staklom i koji ujedno služi kao „Home“ tipka. Prijelaz prema aluminijskom kućištu je gladak, što nije slučajno jer je staklo zakrivljeno (2.5D), osim na bočnim stranama gdje se osjeti oštar prijelaz što sam prije spomenuo. To se da oprostiti kada znamo činjenicu da je debljina bočnih stjenki svega 4 mm. Međutim, postoji mogućnost da je riječ o prvoj seriji uređaja obično namijenjenih testiranjima novinara te da će oni koji dođu u prodaju biti lišeni ove mane.



Na bočnim stranama Nokia 8 nema mnogo elemenata što je u skladu sa skandinavskim dizajnom kojim dominira minimalizam. S desne strane su lako dostupna tipka za otključavanje/pokretanje uređaja a iznad njih tipka za kontrolu glasnoće. Tipka za otključavanje uređaja služi i kao prečac za pokretanje kamere ako ju se stisne dva puta, dok ona za utišavanje zvuka služi za okidanje fotografija. Tipke kriju treću zamjerku jer se mogu lagano pomicati unutar izreza kućišta. Također, zveckaju na blago tapkanje što nije karakteristika top modela. Primjerice, kod nekadašnjeg cijenom pristupačnog top modela (barem su mu tako tepali) Nokia Lumije 830, šuškanja i mrdanja tipki nije bilo.

Gornjim bridom uređaja dominira traka antene koja u ovoj boji kućišta ne izgleda najljepše, no treba priznati da su antene dobro sakrivene i na toj poziciji slobodne od zahvata smrti koji bi smanjio kvalitetu signala. Osim antene tu je i 3.5 mm utor za slušalice koji iz godine u godinu postaje ugrožena vrsta priključaka. HMD je doista vješto prikrio antene koje se na tri mjesta spajaju sa zaslonom, i to na bokovima te na četvrtini gornjeg desnog brida.

Donja strana ima tri izreza u anteni, srednji USB-C, lijevo od njega mikrofon a desno glasni mono zvučnik. Stražnja strana uređaja je profinjena i njom dominira ugravirani Nokia logo koji uslijed blagog efekta sjene kao da lebdi nad površinom. Logo je ukrašen sjajnim listićima koji ovoga puta neće otpadati kao što je to bio slučaj kod prve serije Nokije 6. Ispod loga je laserom printano ime proizvođača te oznaka modela uređaja (TA-1004).

Iznad loga je smješten, milimetar-dva uzdignut, modul kamere koji je podijeljen u dva dijela. U donjem dijelu se nalazi dvotonska LED bljeskalica relativno kratkog pulsa, IR senzor za izoštravanje fotografija te ZEISS logo čije su leće smještene na s dvije 13 MP kamere u drugom dijelu modula. Donja je crno bijela dok je gornja u boji te je optički stabilizirana. Staklena površina modula je također presvučena Gorilla Glass 5 slojem. Iznad modula je mali otvor za još jedan od ukupno tri mikrofona pomoću kojeg Nokia 8 snima zvuk u 360° zahvaljujući OZO Audio tehnologiji.

Moram spomenuti da stražnja strana u 15 dana korištenja uređaja nije primila ni jednu ogrebotinu što je pohvalno. Međutim, prozirna silikonska maska bi možda mogla biti dobar ulog za dulju ljepotu uređaja.


Lijeva strana je perforirana hibridnom ladicom za nano SIM i MicroSD kartice, odnosno drugu nano SIM karticu. Pohvalno je ubacivanje mogućnosti brze izmjene SIM kartice bez potrebe za ponovnim pokretanjem uređaja. SIM ladica na svojem početku ima gumenu brtvu koja štiti od prodora vode u uređaj. HMD je unaprijedio mehanizam otvaranja ladice koji je zatvoren malenom pregradicom čime se također udovoljava zahtjevima IP54 certifikata kojeg Nokia 8 ima.

Zaslon


Nakon što je Samsung natjerao i najveće rivale na korištenje AMOLED zaslona, debata oko kvalitete LCD-a i AMOLED zaslona je prevagnula u korist potonjeg. Međutim, HMD se zbog mnogo razloga odlučio za LCD zaslon. Jedan je dakako Foxconu blizak proizvođač zaslona, a drugi je ukupna cijena uređaja. Međutim, zaslon Nokije 8 ne djeluje jeftino ni nekvalitetno. Riječ je o polariziranom 5,3 inčnom IPS LCD zaslonu visoke razlučivosti (1440 x 2560 piksela - QHD) i gustoće piksela od njih 550 po inču, koji je zaštićen Gorilla staklom pete generacije Kvaliteta zaslona se očituje i u izvrsnom prikazu crne boje, ali i jako dobroj vidljivosti za danjem svjetlu zbog polarizirajućeg filtera. Nisam imao problema s pregledavanjem sadržaja po jakom suncu, niti sam primijetio probleme u automatskom prilagođavanju pozadinskog osvjetljenja, što je HMD ispravio softverskom nadogradnjom na početku listopada.

Još jedna značajna funkcionalnost zaslona je Glance opcija koja je uglavnom vezana uz OLED zaslone. Međutim, Nokia je Glance imala na svojim prijašnjim Lumijama visoke klase (i nekima klase ispod), pa je HMD tu opciju ponovno vratio u igru. Da bi uštedio potrošnju energije posegnuo je za hardverskim rješenjem, gdje gornji dio zaslona ima posebno reguliranu potrošnju. Glance prikazuje mnogo toga, od sata, postotka baterije, datuma, alarma, obavijesti za propuštene pozive i poruke SMS-a pa do obavijesti iz kalendara. Opcije se mogu posebno isključivati unutar postavki uređaja. Za razliku od Lumija, Glance kod Nokije 8 radi zahvaljujući akcelerometru, što znači da mahanjem iznad zaslona (senzor blizine) nećete moći pokrenuti ovu opciju.

Paralelno uz Glance, Nokia 8 je dobila i opciju paljenja zaslona dvostrukim tapkanjem. Mislim da je Nokia 8 jedan od rijetkih uređaja kojima se zaslon može otključati na tri načina i to bez bez uzimanja uređaja u ruke. Prvi način je pritisak tipke za otključavanje, drugi dvostrukim tapkanjem, a treći skeniranjem otiska prsta.

Hardware performanse i povezivanje


Kao i svaki top model, Nokia 8 ima najbolji mogući hardver. Procesorska moć ne zaostaje od konkurencije. Unutra kuca osmerojezgreni Snapdragon 835 zahvaljujući kojem baterija Nokije 8 može izdržati ponekad i više od jednog i pol dana. Potrošnja je smanjena zahvaljujući kombiniranom korištenju 4 Kryo jezgre takta 2.5GHz, te četiri koje rade na manjem taktu od 1.8GHz. Za grafiku se pobrinuo Adreno 540 koji sve obavlja bez zapinjanja.

size="full"

Za razliku od nekih poznatih proizvođača koji su manipulirali kupce s ugrađivanjem slabije ili manje kvalitetne memorije, HMD tu nije štedio pa Nokia 8 dolazi s 4 GB LPPDDR4X radne memorije koja joj omogućava dobar pozadinski rad aplikacija te brzo izvođenje zadataka. Uređaj otvara aplikacije brzo i drži ih mnogo podržati u pozadinskom načinu rada. Odličan je za igranje igara (test na Asphalt 8) i ne grije se mnogo uslijed posebno dizajniranog sistema odvođenja topline preko karbonske zaštite i bakrene cijevi.

Još jedna opcija koja joj osigurava letenje softvera jest posljednja verzija čistog Androida. Nokia 8 ne dolazi s vlastitim softverskim izmjenama i dopunama, već čistim Androidom, što može biti prednost i mana. Prednost je brzina i konstantnost izvođenja aplikacija kroz dulji vremenski period. Mana je nedostatak specifičnih aplikacija poput galerije ili bolje kamera aplikacije. No Android 7.1.1. radi besprijekorno, a Nokia će ga uskoro nadograditi Androidom 8.0.

https://www.youtube.com/watch?v=nH8DizzUWhk

Osim fotografiranja i prčkanja po bespućima interneta, Nokia je tu i tamo poslužila za razgovore. Kvaliteta zvuka u slušalici ja izvrsna, zvuk je HD kvalitete, i visoke je glasnoće. Glasnoću ćete trebati držati na pola snage ako želite normalno razgovarati, a ako ste u bučnom prostoru imate dosta snage u rezervi. Recimo i to da će uređaj softverski reducirati pozadinske zvukove, kako bi vas sugovornik bolje čuo.

Nokia 8 je za mogućnost povezivanja s računalom i drugim uređajima (posjeduje USB OTG opciju) dobila USB-C utor koji je danas prisutan kod većine novih smartfona. Kako smo u fazi tranzicije s micro USB-a, možda ovaj utor i nije najbolje rješenje jer ga trenutno nemaju svi, pa bi mogao biti problem baš na svakom koraku pronaći odgovarajući punjač. U tom slučaju preporuka je nabaviti microUSB/USB-C adapter. Međutim, prednost ovog utora je što ćete ga i najpospaniji moći pronaći i lako staviti uređaj na punjenje, bez straha da će ga okrenuti naopako i polomiti.

Nadalje, tu su još Bluetooth (5.0) s kojim nisam imao više problema kod spajanja s zvučnicima nakon posljednje softverske nadogradnje, nfc, a aplikacija Physics Tool mi je otkrila da uređaj još posjeduje barometar, Hall metar, akcelerometar, senzor blizine, otiska prsta (ovo sam znao i bez aplikacije), senzor pozadinskog osvjetljenja, žiroskop te kompas (magnetometar). Premda je NFC kod Nokije 8 prvenstveno osmišljen kao usluga za plaćanje, moguće ga je koristiti za brzo povezivanje preko BT-a s nekadašnjim Nokia uređajima koji ga imaju.
Interna memorija broji 64 GB ali ju možete proširiti do 256 GB micro SD karticama. Preporuka je kupiti bržu memorijsku karticu klasu 8 ili 10, ne ispod, jer ćete na taj način ostvariti znatno brži zapis na karticu i očitavanje s nje.

Software i sučelje


Nije potrebno mnogo govoriti o softveru. Riječ je o androidu Nougat (oznaka 7.1.1) koji će do kraja 2017. godine biti nadograđen na Oreo (8.0). Nokia uređaji nemaju posebnog korisničkog sučelja. Jedina razlika u odnosu na Nexuse i Pixele te ostale uređaje s čistim androidom je eventualno u plavim ikonama osnovnih aplikacija poput kamere, kontakta, telefona... Uređaj dolazi s uobičajenim Google aplikacijama, a jedine dvije ekstra dodane aplikacije su Kamera i Nokia Support aplikacija. Dok ova prva služi za snimanje fotografija i videa, Support aplikacija omogućava traženje svih bitnih informacija o uređaju te povezivanje sa Nokia Chat-om (u živo!) u slučaju problema ili korisnicima putem foruma.

size="medium"

Nokia se obvezala da će narednih dvije i više godina ostati posvećena izdavanju mjesečnih sigurnosnih nadogradnji te novih verzija android os-a koji će izlaziti u buduće.



Otključavanjem zaslona dolazite na početnu stranicu gdje dugim pritiskom na prazan dio ulazite u dodatne postavke za mijenjanje izgleda početne stranice, dodavanje widgeta… Povlačenjem prsta lijevo ulazite u Google aplikaciju koju možete isključiti u postavkama. Povlačenjem prsta od gore prema dolje ulazite u prečace kojih ima za skoro sve opcije, a povlačenjem od dolje prema gore ulazite u listu aplikacija. I to bi bilo to što se sučelja tiče, jer standardni Android cilja na jednostavnost i brzinu. Međutim, to je dvosjekli mač jer nemate aplikacija poput File managera, Galerije i sličnih, no Google ima zamjenu za Galeriju (Photos) koja radi izvrsno, dok u File Manager ulazite kroz postavke. Na primjer, preuzetu apk datoteku nećete moći instalirati iz Downloads foldera već ćete trebati ići u postavke>Storage>Explore da biste ušli u isti folder i pokrenuli instalaciju.

Kamera




Nokia uređaji su svoju reputaciju, nakon dizajna i izrade, najviše izgradili na kvaliteti kamere. Kamera Nokije 6 se ukupno gledajući nije baš iskazala pa su sve oči bile uprte u Nokiju 8. Da bi usta ostala otvorena prilikom njenog predstavljanja pobrinuo se ZEISS, koji je s HMD-om potpisao ekskluzivni ugovor o proizvodnji optike i softvera za Nokia uređaje. Nokia 8 ima tri kamere s 13 MP senzorom i ZEISS optikom. Modul glavne kamere posjeduje jednu monokromatsku (donja) te jednu optički stabiliziranu RGB kameru (gornja). Sve tri imaju otvor blende f/2.0 te piksele veličine 1.12µm. Jedina razlika među njima je nešto širi kut snimanja prednje kamere. Za izoštravanje slike ovoga se puta uz PDAF brine infracrveni senzor koji obavlja svoju dužnost besprijekorno i brzo. I ovoga puta nemamo brzo pulsirajuću LED bljeskalicu kao kod prijašnjih Lumia modela, međutim puls traje relativno kratko no sve jedno oslijepite dok kamera izoštri uz pomoć LED-a.

Bljeskalica osvjetljava objekte sasvim pristojno do 3-4 metra udaljenosti. Za selfie kameru je izvor svjetla zaslon koji bude obojen toplom bež bojom što rezultira dobrim svjetlom koje na snimkama izgleda kao da ga dala prava bljeskalica.

Ono gdje je kamera Nokije 8 «kiksala» je aplikacija koja jednostavno ne nudi previše dodatnih opcija što bi moglo predstavljati problem starim korisnicima Lumia uređaja. Opcija ima dovoljno za jednog početnika, no ukoliko želite malo ozbiljnije prilagoditi kameru određenim uvjetima, prepušteni ste mogućnosti namještanja ekspozicije, određivanja vrste svjetla i načina mjerenja svjetla, te kadra. Dodatne opcije kamere su „Beautify“ kod kojeg redovito ispadate kao zvijezde crno bijelog filma s početka pedesetih (i ranije), panorama, „Live Bokeh“ te prije opisani ručni način snimanja. Najveć novost je Live Bokeh ili portrait mode kako ga neki proizvođači još nazivaju. Opcija služi za namještanje zamućenja pozadine odmah prilikom snimanja te naknadno izoštravanje željenih objekata. Sličnu opciju su Lumije imale s aplikacijom Refocus.

size="medium"

Kamera donosi novu funkcionalnost koja je, ruku na srce, bila dostupna od pamtivijeka na Android uređajima. Riječ je o mogućnosti istovremenog korištenja prednje i stražnje kamere kako biste dobili jedinstvenu fotografiju vas i događaja ispred. HMD ovaj stil fotografiranja naziva „Bothie“ a omogućava ga Snapdragon 835 i dvije 13MP kamere s ZEISS optikom. Bothie nije loša stvar kada želite snimiti vaš izraz lica na nemili događaj ispred vas, ili se jednostavno slikati s vašim prijateljima. Međutim, problem je uglaviti dvoje ljudi ispred prednje kamere jer vam ruke nisu nikada dovoljno duge dok će ovi ispred stražnje normalno stati u kadar. Za takve Bothie snimke bi bilo dobro koristiti Selfie stick.

Dnevne fotografije su iznimno oštre i kamera jako dobro fokusira. Sve sam ih snimao u Twin načinu, gdje uređaj snima s obje kamere, crno bijelom i onom u boji kako bi dobio što bolji kontrast. Crno bijela kamera također radi dobre fotografije, no ove snimljene kamerom u boji su možda oštrije jer je kamera optički stabilizirana. Noćne fotografije znaju imati malo digitalnog šuma no poprilično su dobre čemu pomaže optička stabilizacija i crno bijela kamera pomoću koje uređaj određuje oštrinu i kontrast. Moram priznati da bi se na noćnim fotografijama dalo još poraditi, softverski polirati algoritme, na primjer dodati im malo oštrine.

Prednja kamera također daje izvrsne dnevne fotografije dok su noćne nešto zrnatije jer nema dovoljno svjetla između vas i kamere. Za to možete koristiti zaslon kao osvjetljenje što je HMD jako dobro izveo. Zaslon ne bliješti, već je obojan u tonu kože pa fotografije ispadaju realne bez pretjerane bijele boje.

U nastavku pogledajte nekoliko fotografija snimljenih kamerom Nokije 8 u različitim uvjetima osvjetljenja. Fotografije u punoj rezoluciji pogledajte na Flickr profilu.



Kamera podržava izravni prijenos videa u živo na YouTube i Facebook, što će mnogi svakako iskoristiti. Dok na YouTube možete namjestiti odašiljanje na različite profile, na Facebook možete stavljati live video samo na privatni profil, ne i stranice ili grupe koje vodite. Nokia 8 može snimati i slow motion video u do 120 fps.

Video snimljen Nokijom 8 je iznimno kvalitetan i moguće ga je snimati i u 4K rezoluciji bez ograničenja. Optička stabilizacija dobro radi svoj posao i može smiriti snimak čak ruku koje su nezahvalne za snimanje videa poput mojih (tresu se). Noćni video malo gubi na oštrini uslijed manjeg otvora blende, ali je kvalitetniji u odnosu na prethodne Nokije.

Zanimljiva opcija je OZO Audio koju je razvio tim zadužen za razvoj OZO kamere. Zvuk se snima u 360° i iznimno je čist. U opcijama imate mogućnost namještanja smjera snimanja zvuka, svugdje uokolo, ispred ili iza vas. Tako možete usmjeriti mikrofon prema vama ako ste vloger, ili ispred vas te u 360° ako ste reporter Indexa.

Bacite oko na nekoliko primjeraka videa u različitim uvjetima osvjetljenja.

[responsive_youtube XnJwVzWwuxs]

[responsive_youtube TGcPSWM507I]

[responsive_youtube doDWB_TragY]

[responsive_youtube GasVuJ1dJ64]

[responsive_youtube eSa_hF93aaY]

[responsive_youtube 4tnGLHMqox4]

Baterija




Jedan od problema današnjih smartfona je baterija. To se možda najviše očituje kod mobilnih uređaja gdje je najveći napor napravljen po pitanju smanjenja potrošnje, ali ne po pitanju povećanja kapaciteta baterije. Kako je volumen modernih mobilnih uređaja poprilično ograničen uslijed sve tanjih kućišta, najveći kapacitet baterije, a da mobitel ne postane bomba, je negdje oko 3000 mAh. Nokia 8 je također nauštrb vrlo elegantnog dizajna morala ići sa standardnim kapacitetom baterije. Da to ne bi ostalo na 3000 mAh, HMD je podigao kapacitet na 3090 mAh, i moram priznati da je to dovoljno za autonomiju uređaja više od jednog dana. Dapače, uz umjereno korištenje, dakle ne igranje igara, okidanje pokoje fotografije, slušanje sat vremena glazbe te čitanje mailova i listanje digitalnih medija ili društvenih mreža, Nokia 8 bi dan znala završiti na 40% kapaciteta. Ukoliko prenoći u Airplane modu, imate dovoljno baterije za sutrašnji radni dan (opet uz umjereno korištenje). Ako vam je mobitel osnova za posao (sve obavljate preko njega), na punjač ćete ju vjerojatno prikopčati predvečer.

Dobra i loša stvar je mogućnost brzog punjenja koje ide oko 1.36% u minuti, odnosno u pola sata će se baterija napuniti za 40%. E sad, ovo i nije neki spektakularan rezultat, ali Nokia 8 ne podržava „quick charge“ koji obično puni bateriju za 50% u pola sata. Loša stvar brzog punjenja je da će definitivno skratiti vijek trajanja baterije, no baterija osmice ima zaštitu od pregrijavanja, pa posljednjih 10% puni cijelu vječnost. Ipak se baterija do vrha napuni puno ranije od prosjeka koji je nešto manje od 2 sata. Premda mi na Nokiji 8 nedostaje opcija bežičnog punjenja, ponajprije jer imam dva neiskorištena punjača, dobra je stvar USB-C utor koji omogućava bezbrižno i brzo prikapčanje na punjač, a to će biti uglavnom kada odete leći.

Zaključak




Nokia 8 je HMD-u prijeko potreban uređaj, što se vidi u plasiranju najboljih opcija, od dizajna, hardverskih noviteta do čistog softvera. Uređaj je iznimno lijep, možda ne u boji kućišta testnog primjerka, no linije su zanimljive i dodatno uljepšavaju klasični dizajn. Nokia 8 je vratila u upotrebu dosta starih opcija poznatih svim korisnicima Nokia Lumia uređaja (Glance, dvostruko tapkanje za otključavanje, polariziran zaslon, ZEISS optika), ali je donijela nekoliko novih poput OZO audio tehnologije, novog načina hlađenja uređaja, novih radio antena koje osiguravaju dobar prijam signala.

Nije sve idealno kod osmice. Ipak je riječ o uređaju koji će biti u laganoj sjeni nadolazeće Nokije 9. Nema primjerice bežično punjenje što će neke odvratiti od kupovine, ali dobro trajanje baterije vas lišava dnevnog nadopunjavanja. Neke stvari su mogle biti izvedene bolje, poput noćnih fotografija i završne izrade (šuškave tipke), no uzevši u obzir cijenu od približno 550 € (u vrijeme testiranja), Nokia 8 je iznimno privlačan uređaj. Treba spomenuti da je i zaslon izvrstan, oštar te polariziran što ga ističe od mnogih drugih. Nadalje, s njom dobivate i mjesečne sigurnosne nadogradnje te su vam zagarantirane nove verzije Androida.
Mislim da će Nokia 8 biti dostojan top model svakom kupcu te će moći konkurirati uređajima slične klase i dizajna.
Cijena na hrvatskom tržištu trenutno nije poznata. Uređaj će u prodaju stići uskoro.

Najbolju ponudu Nokia uređaja potražite na mobis.hr