Android Recenzije

OnePlus 6T - Recenzija



OnePlus 6T je prva „T“ verzija OnePlusovog smartfona koju imamo na testu. Razlog tome je, pogađate, najveći skok u odnosu na originalni model, u ovom slučaju OnePlus 6. I do sada su T verzije donosile određena poboljšanja, no ovoga puta je razlika veća nego ikad, iako su najvažnije komponente, dakle procesor, radna memorija i kamera ostale iste.

S druge strane, razlike su vidljive već na prvi pogled, jer 6T nema klasičnog zuba, već donosi suzu, odnosno tzv. waterdrop. Malčice je naraslo i samo kućište, ali i zaslon, čija dijagonala sada iznosi 6,41 inča.

O ovom zaslonu je sada smješten i čitač otisaka prstiju, što je velik tehnološki iskorak u odnosu na prethodnika. No, jedna od mnogima najbitnijih novih stavki definitivno je veća baterija, koja je s 3300 narasla na 3700 mAh, ali je zato nestao 3.5 mm audio utor.



OnePlus se u zadnjih nekoliko godina profilirao i polako postao nešto skuplji brand (ne i najskuplji), tako da više ne možemo govoriti o ubojici flagshipa. Njegovu ulogu je sada preuzeo Xiaomi sa svojim Pocophone brandom, dok OnePlus polako, ali sigurno postaje premium brand, no još uvijek po razumnoj cijeni u odnosu na najzvučnija imena.

Ova kompanija, odnosno jedna od divizija BBK Electronics korporacije u zadnjih je nekoliko godina izgradila i prilično veliku vojsku fanova, a s modelom 6T je napravila najveći iskorak na američko tržište do sada, jer je prema kupcima nastupila zajedno s jednim od najvećih operatera na tamošnjem tržištu – američkim T-Mobileom. Ovo će OnePlus brandu svakako dati novi vjetar u leđa i sasvim sigurno povećati prodaju, te potaknuti nove inovacije i investicije, što znači da u narednom razdoblju možemo očekivati još zanimljivih novosti.

Dok se to ne dogodi, idemo se pozabaviti OnePlusom 6T… dok je još aktualan, jer početkom ljeta, jel… stiže sedmica. Kakav je OnePlus 6T i kako nas se dojmio, pročitajte u nastavku.

GLAVNE KARAKTERISTIKE







Dimenzije

157.5 x 74.8 x 8.2 mm







Masa

185 grama







Zaslon

6,4 AMOLED 2340x1080 400 ppi, GG6







SoC

Qualcomm Snapdragon 845







CPU

4x2.8 GHz Kryo 385 Gold + 4x1.7 GHz Kryo 385 Silver







RAM

6/8 GB







Interna memorija

128/256 GB







Micro SD

Ne







Povezivanje

WiFi, A-GPS, Bluetooth 5.0, NFC, DLNA, USB-C







Otporan na vodu

Ne







Brzo/bežično punjenje

Da/Ne







OS

Android 9.0 Pie/OxygenOS







Kamera

16 MP f/1.7 OIS 25 mm + 20 MP f/1.7 25mm, 4K







Prednja kamera

16 MP f/2.0 25 mm







Baterija

3700 mAh







Cijena

5.699,00 kuna (256 GB vercija)







Ustupio











PREDNOSTI

NEDOSTACI










Dizajn i kvaliteta izrade

Nije vodootporan







Izvrstan zaslon s malim zubom

Nema 3.5 mm audio utor







In-screen čitač otisaka prstiju

Kameri nedostaje optičko povećanje







Brz, čist i fluidan softver

Nema stereo zvučnike







Hardver i performanse








Iznimno brzo punjenje baterije








Omjer uloženo/dobiveno








Sadržaj pakiranja




OnePlus nikad nije bio široke ruke kad su prodajna pakiranja u pitanju, pa tako ni ove godine ne dobivate slušalice. Njih morate posebno naručiti, iz čega je vidljivo da je OnePlus učio od najboljih. Međutim, toliko škrt kao Apple ipak nije, jer je u kutiju, uz punjač, stavio i 3.5 mm -> USB-C adapter za vaše postojeće slušalice.

Štoviše, u prodajnom pakiranju nalazi se i silikonska zaštitna maskica, koja je nešto deblja od onih koje se na eBayu prodaju po 99 centi, i malo je zatamnjena, što znači da neće brzo požutjeti.

Dizajn kućište i rukovanje




Ako ste koristili OnePlus 6, svakako ćete primijetiti da je 6T mrvicu veći, odnosno za skoro dva milimetra viši. Širi je za manje od jednog milimetra, ali i deblji za pola milimetra. Dimenzije su očito platile danak novim tehnologijama i većoj bateriji, usprkos amputaciji 3.5 mm audio utora. Isto vrijedi i za masu, koja je sa 177 narasla na 185 grama, što je ipak zanemarivo usporedimo li ga s nekim od konkurenata, čija masa debelo prelazi 200 grama.

Što se konstrukcije kućišta tiče, ona je ista kao kod prethodnika. Imamo metalni okvir i dvije staklene površine s obiju strana. Jedna je, naravno, zaslon, a druga poleđina, koja je u ovom slučaju matirana, zbog čega na poleđini ne ostaju tragovi prstiju. Naš testni primjerak je došao u crnoj boji (Midnight black), koja možda nije atraktivna kao „Thunder Purple“ ili eventualno McLaren Edition, ali je dovoljno dobra da uređaj i dalje izgleda profinjeno.

columns="4"

Iako matirana, pozadina kućišta se prisijava, ovisno o padu svjetla, tako da se čak i na crnoj midnight black varijanti mogu vidjeti ovi profinjeni efekti. S druge strane, s obzirom da je zaštitna maskica već u prodajnom pakiranju, bilo bi zaista šteta da ne iskoristite njezinu svrhu, ali tada se ova divna pozadina neće vidjeti.

Straga uređaj izgleda otprilike isto kao i prethodnik, uz iznimku čitača otisaka prstiju, koji je sada smješten unutar zaslona, no o njemu malo kasnije. Sprijeda je vidljiva razlika, jer na vrhu zaslona nema klasičnog zuba, nego već spomenuta suza, što je svakako bolje rješenje jer ostavlja više mjesta za sadržaj. Na dnu imamo vrlo mali ostatak okvira kućišta, tzv. bradu, koja je toliko mala da je zapravo zanemariva.

columns="4"

Fizičke tipke ostale su iste, i na istim su pozicijama. Klasična za uključivanje, dvostruka za podešavanje glasnoće i klizna za odabir vibrirajućeg ili bešumnog načina rada.

Sad dolazimo do bolne točke svih audiofila, a to je izbacivanje 3.5-milimetarskog audio utora. I OnePlus je očito podlegao ovom pomodnom trendu, iako se prije samo pola godine hvalio kako ga je na tadašnjem modelu ostavio. Međutim, nemojmo se zavaravati. 3.5 mm utor polako, ali sigurno postaje stvar prošlosti, i samo je pitanje vremena kad ga ukloniti i ostali proizvođači.



Druga mana kućišta ovog uređaja je definitivno nedostatak IP certifikata. U OnePlusu tvrde da je uređaj otporan na prskanje, u što uopće ne sumnjamo, ali i dalje nemamo efektivno brtvljenje za prodiranje vode ukoliko se uređaj nađe ispod njezine površine. Naravno, ovo definitivno nije deal breaker, ali s obzirom na tržišni segment u koji se OnePlus toliko želi ugurati, smatramo da je došlo vrijeme da i ova stavka jednom dođe na dnevni red. No, to ćemo očito još neko vrijeme pričekati.

Uređaj u ruci leži odlično s obzirom na gabarite, no onima koji su već koristili uređaje sa zaslonom preko 6 inča, to neće predstavljati nikakav problem. Iako je u odnosu na prethodnika mrvicu veći, otprilike odgovara iPhoneu XS Max, a malo je manji od Samsunga Galaxy Note 9. Sviđa nam se ravni zaslon, dok su rubovi zakrivljeni na poleđini. Ovaj dio je zapravo dobro rješenje, jer je kućište tako ergonomičnije, i osim što bolje leži u ruci, lakše i udobnije će se smjestiti u džepu ili torbi.

In-screen čitač otisaka prstiju i biometrija


OnePlus 6T je drugi uređaj na našem testu koji je stigao s čitačem otisaka prstiju ugrađenim u sam zaslon. Kao i kog Huaweija Mate 20 Pro, radi se o optičkom čitaču, na kojeg ćete se u početku morati malo priviknuti. S obzirom da na zaslonu ne postoji fizička granica kao na klasičnim čitačima, neko vrijeme ćete se morati vježbati pogađanje pozicije, koje je na zaslonu označeno, ali ipak zahtijeva asistenciju vida. Naravno, vremenom će prst naučiti gdje i koliko jako treba pritisnuti, a kad sve ovo uđe u naviku, otključavanje će biti brzo i jednostavno kao i na klasičnom čitaču.

Međutim, ono čime ipak nisam prezadovoljan je pozicija samog čitača, koji je smješten dosta niže od onog na Huaweiju Mate 20 Pro. Mnogima se ova pozicija može učiniti logičnijom, no u praksi se pokazalo da je viši smještaj bolji zbog kuta pod kojim ga prst dodiruje. Na ovom uređaju taj je kut veći nego kod Huaweija, zbog čega se zna dogoditi da čitač ne reagira odmah, jer mu je dostupna realno manja površina prsta.

Naravno, sve ovo vrijedi za palac i otključavanje jednom rukom, a ako to radite dvjema, odnosno kažiprstom druge ruke, tada je situacija identična onoj na Huaweiju.

Što se tehnologije prepoznavanja lica tiče, ona je sadržana, ali u standardnom obliku, tj. pomoću prednje kamere, dakle nemamo naprednu 3D infracrvenu kameru kao na Huaweiju ili iPhoneu. Zbog toga je za veću sigurnost kao primarni način ipak mudrije koristiti čitač otisaka prstiju.

Zaslon


Kao što se iz specifikacija može vidjeti, OnePlus 6T donosi još veći zaslon od prethodnika, koji sada mjeri čak 6,41 inča u dijagonali. Štoviše, zbog osjetno manjeg zuba, i iskoristiva površina je sada vidljivo veća. Rezolucija iznosi 2340 x 1080, što daje omjer 19,5:9 i gustoću točaka od cca. 400 ppi.

Tehnologija izrade je AMOLED, koja je već neko vrijeme u tradiciji OnePlusa, a boje su prikazane otprilike kao i na prethodniku. Pozadinsko osvjetljenje je dovoljno jako i za ugodno korištenje na danjem svjetlu. Ono što ga razlikuje od skuplje konkurencije je nedostatak HDR certifikata, koji je postao popularan tek nedavno.

OnePlus 6T tradicionalno dolazi sa zalijepljenom folijom na zaslonu, no za razliku od prijašnjih godina, ovoga puta je tako dobro skrojena i zalijepljena, da ju u početku nisam ni primijetio.

Iako su neki očekivali da će tzv. pick-up ambient display prerasti u pravi Always On, to se nije dogodilo. OnePlus 6T zadržao je tehnologiju prethodnika, što znači da će vam se sat, datum i obavijesti za zaključanom zaslonu prikazati tek kad ga podignete. Ovo je u neku ruku dobro jer štedi bateriju, ali za one koji su ove stavke navikli vidjeti dok uređaj stoji na stolu, proći će neko vrijeme dok se ne priviknu na ovakav koncept. Ono što treba naglasiti je da Ambient zaslon podržava i obavijesti trećih aplikacija, a ne samo sistemskih.

Osim podizanja, Ambijentalni zaslon možete aktivirati i dodirom. Ponuđena su četiri stila prikaza sata, a možete dodati i prikaz željeng teksta.

Hardver, performanse i povezivanje


OnePlus svoje uređaje uvijek oprema najjačim dostupnim procesorom, pa tako ni 6T nije iznimka. Ispod haube kuca moćni Snapdragon 845, u društvu sa 6 ili 8 GB RAM-a, te u kombinaciji sa 128 ili 256 GB interne memorije. Ako vam je 8 GB RAM-a malo, razmislite o McLaren verziji koja donosi 10, i imat ćete više nego prosječni PC.

OnePlus nikad nije štedio kad je hardver posrijedi, ali isto tako možete biti sigurni da će vam i osnova verzija od 6 GB biti i više nego dovoljna. Ukupan dojam je, kao i uvijek, izvrstan. Sve radi kako treba, brzo, fluidno i efikasno, i ne trebate brinuti da će se u skoroj budućnosti pojaviti bilo kakva aplikacija koju ovaj uređaj neće moći pokrenuti u punom potencijalu.

size="medium"

Ovdje zapravo i nema puno mudrosti, jer je Snapdragon 845 (10 nm) najbolje što je OnePlusu trenutno dostupno. Huaweijev Kirin 980 i Appleov A12 Bionic u njihovim vlastitim uređajima već neko vrijeme rade na 7 nanometara, no oni nisu dostupni izvan matičnih kompanija. Ostalima je na raspolaganju mahom Qualcommov, čiji 7nm procesor stiže tek na proljeće, pa ćemo ga, logično, ugledati tek u nasljedniku ovog modela.

OnePlus 6T ne sadrži utor za memorijsku karticu, što uz ovoliku internu memoriju možda i nije nedostatak, ali zato ima samo jedan zvučnik, što ga definitivno čini inferiornim u odnosu na top modele kojima želi konkurirati. Zvučnik je sam po sebi dovoljno glasan, čak poprilično, ali izostat će stereo efekt.

Za taj ugođaj morat ćete spojiti slušalice, koje, naravno, ne dobivate u prodajnom pakiranju, ali zato u kutiji dolazi adapter za vaše postojeće 3.5mm slušalice, koje ćete u kombinaciji s njim uključiti u USB-C utor.

Softver i sučelje


Ovo je dio zbog kojeg je OnePlus zadnjih godina i postao toliko popularan. Googleov stock Android je pretvorio u vlastiti OxygenOS. Zadržao je ono najbolje, tj. čistoću sučelja, ali i dodao mnoge korisne funkcije, koje su Googleovoj viziji Androida nedostajale. Najnovija verzija OxygenOS-a temeljena je na Androidu 9.0 Pie, koja je već davno stigla na OnePlus 6. Softver je zadržao svoju fluidnost i responzivnost, ali velikih novosti u odnosu na zadnju nadogradnju OnePlusa 6 nema.

columns="4" size="medium"

Sustav donosi i sada već uobičajene geste uključujuči i „crtanje“ slova O, S, M, V i W po zaslonu, kojima možete pridružiti pojedine aplikacije. Što se klasičnih gesti Androida 9 tiče, one su prisutne, pa ih možete koristiti umjesto navigacijskih tipki, no one korisnicima OnePlusa nisu novost.

Nije izostao ni pomalo dosadni Shelf, dodatak koji se ponaša kao krajnji lijevi zaslon. Uglavnom ima funkciju asistenta, a prikazuje najčešće korištene aplikacije, stavke kalendara, daje sugestije i sl. Shelf se može i isključiti, a u tom slučaju krajnji lijevi početni zaslon je glavni (home) i nema načina da to promijenite. Naime, ako dolazite s nekog drugog uređaja na kojem vam je glavni početni zaslon u sredini, na OnePlusu ćete se morati naviknuti da je on uvijek krajnji lijevi. U početku malčice iritantno, ali nije se problem priviknuti. Ukoliko vam ovo predstavlja veći problem, jedino rješenje je instalacija nekog drugog launchera.

columns="4" size="medium"

Treba napomenuti da OnePlus uređaji podržavaju tamnu temu u izbornicima, pa tako ni 6T nije izuzetak. Ovo pozitivno utječe na bateriju, a i ugodnije je za oči, posebice navečer ili u zatamnjenoj prostoriji. Tu je i neizostavni izbor tema, mogućnost mijenjanja fontova i paketa ikonica. Vrlo korisna je i mogućnost podešavanja broja stupaca i veličine ikonica, što mnogim Androidima, među kojima su i oni skuplji, nedostaje.

OxygenOS nudi zaista pozamašnu količinu funkcija i mogućnosti personalizacije, da bismo ih mogli cijeli dan nabrajati, no spomenimo još one malo važnije. Aplikacija Switch omogućuje jednostavnu migraciju svih podataka s vašeg starog uređaja na novi. Ova funkcija inače radi prilično dobro, ali neke specifične aplikacije poput WhatsAppa, koje su vezane za broj neće automatski podesiti. Isto tako, postavke nekih trećih aplikacija možda neće biti podesiti jednako kao na starom uređaju.

Generalno, OxygenOS je jedna od najbolje izvedenih nadogradnji Androida ikad, i mnogima je glavni presudni razlog za nabavku ovog uređaja, jer je realno najbrži i najčišći na tržištu. Konkurencija po tom pitanju mu je jedino Huawei Mate 20 Pro, i to u dijelu koji se tiče brzine.

Kamera


U ovom dijelu nema vidljivih promjena. Uređaj dolazi s istom dvostrukom kamerom kao i OnePlus 6. Glavna donosi 16 MP Sony IMX519 senzor veličine 1/2.6 inča, dok 25 mm leća raspolaže s f/1.7 otvorom blende. Druga ima 20 MP senzor, no on nosi oznaku IMX376K i veličine 1/2.8 inča, s istom 25 mm lećom i f/1.7 otvorom blende. Prva kamera je optički stabilizirana, dok se za snimanje videa koristi softverska stabilizacija temeljena na žiroskopu. Najviša rezolucija snimanja iznosi 4K i to u 30 i 60 fps.

columns="4" size="medium"

Aplikacija kamere otprilike odgovara onoj na OnePlusu 6 modelu, ali je s glavnog izbornika nestala HDR ikonica, koja se sada nalazi u izborniku postavki. Na početnom zaslonu kamere ostali su samookidač, tipka za upravljanje bljeskalicom, te odabir načina pregleda i promjena omjera stranica, kao i 1x, odnosno 2x oznaka za zumiranje.

Od dodatnih mogućnosti tu su uobičajeni Pro način s ručnim postavkama parametara, panorama, portret za dobivanje Bokeh efekta, video i noćni način. Pro način omogućuje ručno postavljanje ISO vrijednosti između 100 i 3200, brzine zatvarača između 1/8000 i 30 sekundi, kompenzaciju ekspozicije i podešavanja fokusa.

Istini za volju, u današnje vrijeme zaista je teško naći smartfon koji po danu proizvodi loše fotografije, a oni najbolji od lošijih se razlikuju jedino u detaljima koji nisu vidljivi na prvi pogled. OnePlus 6T po tom pitanju definitivno ulazi u društvo najboljih na tržištu, što možemo reći i za zatvoreni prostor s umjetnim osvjetljenjem.

Obradu boja možemo svrstati u subjektivnu kategoriju, no za ovaj uređaj definitivno možemo reći da su prilično vjerno i prirodno prikazane, a većih razlika u odnosu na prethodnika ne vidimo. U određenim uvjetima eventualno se može primijetiti malčice viša razina oštrine, a dinamički raspon je također na visini.

Noćne fotografije su također na vrlo visokoj razini i od jače (čitaj skuplje) konkurencije razlikuju se u detaljima. Noćni način donosi simulaciju produljene ekspozicije, koja, istini za volji, iziskuje mirnu ruku i malo čekanja, no rezultat ne izostaje, jer su fotografije vidno bolje.

Selfie kamera također donosi senzor od 16 megapiksela, ali s nešto manjim otvorom blende, što se nije pokazalo kao problem. Kvaliteta selfija je izvrsna, no ukoliko uključite HDR, u određenim situacijama bi vas mogao previše izoštriti. Ne treba zaboraviti ni portret način, koji i u selfijima omogućuju zamućenje pozadine. Pomalo razočarava činjenica što uređaj nema pravu telefoto leću, pa je usprkos 2x tipki za povećanje, omogućeno samo digitalno, odnosno softversko zumiranje.

Što se kvalitete videozapisa tiče, nije se vidljivo promijenila od one na OnePlusu 6. I dalje je moguće snimati u 1080p i 4K rezolucijama, kako u 30, tako i 60 fps, ali ne zaboravite da stabilizacija, koja inače prilično dobro obavlja svoj posao, radi samo u 30 fps. U noćnim uvjetima vidljivo je blago zasićenje boja, što nekome može zasmetati, ali defintivno nije presudna stavka.

Primjeri fotografija i videa


Danje svjetlo

columns="4"

Zatvoreni prostor

columns="4"

Noć



Portret (Bokeh)



Selfie



 



[responsive_youtube BLwVocsdKbk]

[responsive_youtube E1MX9KiwDZ8]

[responsive_youtube NxMF0Ab6f64]

Baterija


3700 mAh baterija definitivno napredak u odnosu na 3300 mAh u prethodniku. Novi softver je donio i poboljšanja u stand-by načinu, no isti je već stigao ili treba stići i na OnePlus 6. Bilo kako bilo, 6T donosi vidljiv pomak u autonomiji u odnosu na prethodnika, jer 400 mAh razlike nije malo. Baterija će tako osigurati nešto dulju autonomiju, ali će se ona i dalje kretati unutar jednog dana, odnosno od ujutro do navečer. Ako vam je baterija na šestici trajala do 20h, na ovom ćete dobiti još sat, dva.

Ono što će vas spasiti i ako vam punjač zatreba u popodnevnim satima je OnePlusovo brzo punjenje, koje je među najbržima na tržištu. Njegov 20W brzi punjač će ga napuniti za nešto više od sat vremena, a do 50% kapaciteta za otprilike pola sata, što je izvrsno, jer na našem tržištu jedino Huawei Mate 20 Pro postiže realno bolje rezultate od ovoga.

Zaključak




OnePlus 6T je šesti model ove kompanije u zadnje tri godine. Šestomjesečni ciklus izbacivanja novog top modela postao je svojevrsna tradicija OnePlusa, koja za razliku od Sonyjeve ipak daje poslovne rezultate.

OnePlus je odavno prestao biti ubojica flagshipa, no to mu očito više nije ni bitno. Kompanija sa svojim jednim modelom u ponudi, iz godine u godinu osvaja sve više kupaca, a uspjela je stvoriti i cijelu vojsku sljedbenika, doduše nemjerljivu s Appleovom, a ipak prisutnu.

OnePlus 6T je nakon samo šest mjeseci uspio izmijeniti dizajn uređaja u odnosu na prethodnika, ugraditi in-screen čitač otisaka prstiju, znatno pojačati bateriju, no cijenu toga je morao platiti 3,5 mm audio utor. Ono što mu u usporedbi sa skupljom konkurencijom nedostaje su vodootporno kućište i stereo zvučnici, dok se kamera svakom novom generacijom poboljšava.

Ukoliko vam IP certifikat nije od presudne važnosti, OnePlus 6T je izvrsna alternativa mnogo zvučnijim i skupljim imenima s duljom tradicijom. Štoviše, u nekim ih segmentima čak i prestiže, što možemo vidjeti na primjeru softvera. Zato možemo reći da je ovaj uređaj namijenjen najzahtjevnijim korisnicima, ali uz nešto pristupačniju cijenu.

Zahvaljujemo se Mobisu na ustupanju uređaja na test.