BlackBerry

[Osvrt] London, palež, BlackBerry i hrpa gluposti...


Povodom aktualnih prosvjeda u Londonu na mnogim su portalima jutros osvanule vijesti kako se prosvjednici u organizaciji i međusobnoj komunikaciji koriste Blackberry uređajima, odnosno BlackBerry Messengerom, a kao razlog navodi se "anonimnost" i činjenica da je "besplatan". Tako primjerice Večernji List otkriva slijedeće: "Sitni kriminalci prepoznali su u Blackberryju savršenog pomagača koji im putem patentiranog BBM-sustava razmjena poruka omogućava da komunikaciju zaštite od drugih, a bez naplate prometa." Ma vidi vraga, Večernji list je otkrio da postoji način komunikacije bez naplate podatkovnog prometa i to navodi kao razlog zašto prosvjednici i kriminalci komuniciraju upravo preko tog protokola. Nadalje, kao drugu prednost BBM-a Večernji navodi da je anoniman i kao takav u prednosti pred Twitterom i Facebookom kao servisima na kojima je sve javno.

Nesporna je činjenica da je BlackBerry u Britaniji popularniji nego u ostatku svijeta, no ovdje moramo konstatirati da se radi o notornom nepoznavanju stanja stvari što u konačnici rezultira hrpetinom gluposti. Novinari Večernjeg očito nisu znali da uz BlackBerry Messenger postoji niz drugih protokola koji su jednako "anonimni" (MSN, Gtalk, ICQ...), a jednako se mogu koristiti na mobitelima i to puno jeftinijim od BlackBerryja.

Ono što BB messenger čini drukčijim jest izvjesna vrsta enkripcije podataka koju je teže presresti nego što je to slučaj kod drugih protokola. Upravo zbog ove činjenice BBM je bio izbačen iz Saudijske Arabije, Indije i još nekih zemalja s malo drukčijim shvaćanjem slobode govora.

Druga stvar koju novinari Večernjaka, ali i mnogih drugih portala, očito nisu uzeli u obzir je naplata. Neodgovorno je tvrditi da je nešto besplatno samo zato jer se usluga ne naplaćuje po ostvarenom prometu. Naime, BlackBerry usluga se naplaćuje paušalno, slično kao flat internet i nije nimalo jeftina. Dakle, one koji komuniciraju putem BlackBerry uređaja teško možemo nazvati "sitnim kriminalcina" kako to radi britanska policija i veliki mediji.

Dakle, ukoliko želite organizirati prosvjede i komunikaciju donekle zaštiti od znatiželjnih pogleda možete to učiniti na bilo kojem mobitelu koji podržava prijenos podataka i barem jedan od Instant messaging protokola. Ipak, imajte na umu da policija, ukoliko želi, može doći do vaših poruka na način da presretne komunikaciju, ali i zato jer su im operateri po sili zakona dužni dati vaše podatke.

I na kraju ... hoće li BBM biti izbačen iz Britanije?