Android

Pixel 5 službeno predstavljen - Quo Vadis, Google?



Google već godinama pokušava tržištu ponuditi smartfon vrhunskih karakteristika, no vidjeli smo da mu to baš i ne i de od ruke. Istini za volju, u početku ih je nudio po subvencioniranoj cijeni pa su bili mahom jeftiniji od konkurencije, zbog čega su se dobro i prodavali.

Kad je izračunao da mu se to ne isplati, cijene su se podigle, ali Nexusi i Pixeli su na tržištu uglavnom prolazili ispod radara i s relativno malim interesom korisnika, odnosno barem ne u skladu s medijskom halabukom koja se oko njih diže. Dakako, Google je uvijek tvrdio da mu nije cilj potući prodajne rezultate konkurencije, već izraditi uređaj koji bi bio svojevrsna smjernica drugim proizvođačima.

Srećom, drugi proizvođači ga nisu poslušali pa su njegov originalni operativni sustav radnim nadogradnjama u mnogočemu poboljšali, a uz to ponudili i vrhunski hardver. Istina, ono što je u zadnjim generacijama Pixela bilo mahom kvalitetnije od onoga što su nudili mnogi drugi proizvođači su algoritmi za kameru, pa je Googleov mobitel barem po nečemu bio poznat.

Ipak, tržište nikad nije reagiralo sukladno očekivanjima, pa su Pixele kupovali uglavnom Googleovi fanovi, ali njihova baza je daleko manja od recimo Appleove ili Samsungove.

E sad su, čini se da su i u Googleu shvatili da nadmetanje s drugim proizvođačima (ma koliko se kleli u to da se ne nadmeću), više nema smisla, pa se nisu ni trudili ponuditi smartfon vrhunskih karakteristika. Tako su sada napokon predstavili Pixel 5, koji dolazi sa Snapdragon 756G procesorom (5G), dakle nešto slabijim od onih iz serije 8.

S druge strane, kamera na ovom uređaju je isto pomalo čudna odluka, jer više ne donosi telefoto, već umjesto nje nudi ultra-širokokutnu. Primarni senzor donosi 12 megapiksela, a potonji 16 MP, dok se zoom, odnosno povećanje odvija digitalno, pomoću Googleovih algoritama. Tu je još i optička stabilizacija te mogućnost snimanja 4K 60 fps videa.

Zaslon ima dijagonalu od 6 inča i rezoluciju 1080p, s 90 Hz stopom osvježavanja. Baterija ima kapacitet od 4080 mAh i podršku za 18W brzo punjenje. Tu je još i bežično punjenje, te reverzibilno. Sve je to strpano u vodootporno kućište s IP86 certifikatom, a primijetit ćete da se i čitač otisaka prstiju nalazi na pozadini, što je u 2020. godini pomalo perverzno.

Cijena u SAD će iznositi 599, 630 i 700 dolara, ovisno o kombinaciji radne i interne memorije, a prednarudžbe počinju 14. listopada. Napominjemo da ove cijene ne sadrže porez, tako da će, ovisno o saveznoj državi biti još skuplji. Informacija o cijenama na EU tržištu za sada još nema.

Koliko se Google u međuvremenu pogubio, barem kad je u pitanju proizvodnja mobitela, procijenite sami, ili možda spadate u entuzijastičku skupinu s elementima religije, pa tako svaki Pixel mora biti vaš?