Ostalo Top teme

Preklopni mobiteli: prošlost i sadašnjost

e700
U razgovoru s par kolega dotakao sam se razgovora starih mobitela. Dan danas, velika želja mnogih starijih, ali i poslovnih ljudi su, nećete vjerovati, preklopni mobiteli.
Tamo negdje pred kraj devedesetih i početkom novog tisućljeća, preklopni mobiteli bili su hit. Nešto što danas predstavljaju novi Samsung Galaxy S5 ili Note3, to je onda predstavljao E700.

Vrh ponude usmjeravao se ka preklopnim modelima. Gledale su se neke vrijednosti koje su današnjoj mladeži nepojmljive. Najbitnija stavka i pitanje pri kupnji novog je bilo, je li imao SMS i vibraciju (kao da već svi nemaju?).

Ekran u boji, kamera i možda polifona melodija bile su samo šlag na tortu kad bi se djeci nešto pokazivalo i uvjeravalo ih se kako je baš njihov mobitel odličan.
No ono što je najpraktičnija stvar preklopnog mobitela bila jest upravo taj preklop. Na vanjskom ekranu ispis pozivatelja, i sami ste odlučivali hoćete li se javiti ili nećete. Jer prednost se očitovala i u tome što je šansa da se slučajno javite nekome na poziv svedena na nulu, a to je također bilo važno. Ukoliko ste htjeli, sve što je trebalo bilo je otklopiti uređaj. flat kabal

Gušti su tu bili i u prekidanju nakon ljutog razgovora kada bi se slušalica žestoko poklopila. Danas je sve to nekako spalo na pritiskanje onog crvenog gumbića na ekranu. Nekad su odlazili flat kablovi, a danas, ukoliko se iskalite na mobitelu, vjerojatno ćete morati kupiti novog.

Bila su to i vremena kada se nije baš marilo za korištenje mobitela za vrijeme vožnje. SMS-ovi su se pisali s lakoćom jer se napamet znalo koju tipku kada treba stisnuti. Za uputiti običan poziv trebalo je samo otklopiti mobitel i napamet utipkati broj ili na brzinu skoknuti do imenika, a sve to ne gledajući što stišćete i to bez greške. Danas bez 2 oka na mobitelu i malo koncentracije van volana, ovo je gotovo nemoguća misija. Prednosti su to preklopnika koje su se zadržale i danas.

Još uvijek nisu izumrli, proizvode se oni i danas, no na žalost ljubitelja, oni su u nekom sasvim desetom planu. Tu su samo da se pokrije i taj segment tržišta. Neke stvari su nazadovale, kao npr. nelogično postavljeni izbornici i opcije, za obično brisanje SMS-a treba nekad i 10 klikova. Iako su korišteni noviji procesori, baterije i zasloni, oni stari preklopnjaci su ipak bili bolji. Dok je nekad softver primarno pisan upravo za preklopni model, danas je samo iskopiran s jačih modela, a slabašni procesori to ne mogu obraditi brzinom kakvom se nekad prolazilo kroz izbornike. Kamere su ostale na razini iz otprilike 2003. godine, baterije traju kao i prije, izbačeni su vanjski zasloni, a unutarnji su i dalje niskih rezolucija.

No sve to i nije toliko bitno. Ono što je jedino bitno je ostalo - ostali su preklopni. Svaki pokušaj prebacivanja zaljubljenika s preklopnjaka na novije smartfone najčešće završi samo na pokušaju. I bez obzira što noviji uređaji nude pregršt opcija, navigacije, interneta, čitanja vijesti i mailova u pokretu te ostalih blagodati civilizacije, njima sve to dođe više kao tlaka, nego korist.

Zato draga mladeži, smartfone i njihove prednosti zadržite za sebe, nemojte se ljutiti ako vas roditelji stalno zovu i pitaju za neke upute, vijesti ili nešto da im provjerite na internetu. Ako ništa, bar ćete ih usrećiti kad im pomognete, a njih ostavite sa svojim preklopnjacima i guštu kad ih naljutite da vam poklope baš onako "muški".
Advertisement Advertisement