Android Recenzije

Recenzija: Sony Ericsson Xperia Neo



Zahvaljujući modelima temeljenim na Androidu Sony Ericsson već neko vrijeme bilježi dobre prodajne rezultate. Unutar ovog eko-sustava Sony Ericsson se od ostalih proizvođača uspio diferencirati ponajprije prepoznatljivim dizajnom, a donekle i intervencijom u korisničko sučelje. Spektar modela do sada je obuhvaćao razne segmente tržišta. Primjerice, Xperia X8 je postigao izniman uspjeh u nižem cjenovnom razredu, dok Xperia X10 i njegov nasljednik Arc predstavljaju vrh ponude. Put do kupaca su pronašle i minijature X10 mini te X10 mini pro što je zacrtalo put jednom sasvim novom segmentu tržišta.
Modelom Xperia Neo, koji dolazi s 3,7” zaslonom, Sony Ericsson na neki način popunjava prazninu između velikog Arc-a s 4,25” i modela s manjim zaslonima koji uskoro također dobivaju nasljednike.
Pogled izvana, dizajn, kućište...



Kućište Sony Ericssona Xperia Neo u cijelosti je izrađeno iz plastike, ali uređaj i dalje izgleda profinjeno. Doprinos tome daju kromirani dijelovi na bokovima kao i kromirane fizičke tipke na prednjoj strani. Ovdje treba napomenuti kako su Sony Ericssonovi Androidi rijetke zvjerke koje unatoč trendovima i dalje sadržavaju hardverske funkcisjke tipke, što je svakako pohvalno.
Sve ostale fizičke tipke nalaze se na desnom boku uređaja, pa čak i ona za uključivanje, što je pomalo neobično. Dvije tipke za podešavanje glasnoće nalaze se na sredini desne strane, a odmah ispod nje fizička tipka za uključivanje kamere koja služi i kao okidač.



Vrh, odnosno gornji dio rezerviran je za sve vrste utora, dakle, imamo microUSB i HDMI utore s odgovarajućim vratašcima koja se otvaraju noktima, a u sredini se nalazi 3,5 mm audio utor. Ovakva je praksa pomalo neobična, no treba napomenuti kako je s dizajnerske strane sve skupa odlično izvedeno i fino uklopljeno u cjelinu.
Ispod poklopca nalazimo bateriju koju je potrebno izvaditi ukoliko želimo pristupiti utorima za SIM i memorijsku karticu.
Na poleđini uređaja nalazi se kamera koja je u odnosu na većinu drugih uređaja relativno nisko smještena, tj. blizu fizičke sredine kućišta.
Sony Ericsson Xperia Neo dolazi u tri boje kućišta i to u tamno plavoj, crvenoj i srebrnoj.

Dimenzijama od 116 x 57 x 13 mm Neo možemo smjestiti u skupinu s modelom HTC Desire S, ali i onima iz drugih platformi, npr. iPhone 4 ili Nokia N8, s napomenom da usporedba s iPhoneom podrazumijeva samo dužinu i širinu, ne i debljinu, jer je iPhone osjetno tanji.


Zaslon

Uređaj je opremljen 3,7” LCD zaslonom rezolucije 854 x 480 točaka što odgovara odnosu 16:9. Tehnologija izrade zaslona zasnovana je na Sony Bravia Mobile Engine-u što smo vidjeli i na modelu Xperia Arc. Ova tehnologija LCD zaslonu omogućuje bolji kontrast i dubinu boja te dobru čitljivost na suncu. Odaziv zaslona je zadovoljavajući i na njega nemamo primjedbi.
OS, sučelje, performanse



 



Sony Ericsson Xperia Neo temeljen je na Androidu 2.3 Gingerbread i dolazi sa Sony Ericssonovom nadogradnjom sučelja koju smo također vidjeli na modelu Xperia Arc.
Kao što je već uobičajeno na Androidima proizašlim iz Sony Ericssona, sučelje se sastoji od pet početnih zaslona na koje je moguće dodavati prečice aplikacija, Widgete, zabilješke, mape i kontakte. Za razliku od većine drugih Androida Sony Ericsson na dnu zaslona nudi čak pet prečica za pristup raznim funkcijama i aplikacijama.
Zanimljiva je mogućnost pregleda svih postavljenih widgeta odjednom, na jednom zaslonu i to jednostavnom pinch gestom. Ukoliko je mjesta na površini premalo widgeti će doslovno plutati po zaslonu i proizvesti odličan vizualni efekt.



Timescape, aplikacija koja na jednom mjestu donosi sve događaje vezane uz svaki pojedini kontakt prisutna je i ovdje. Moguće je dodati sve kontakte s društvenih mreža i adresara te na jednom mjestu pratiti sve obnove statusa, događaje, SMS, MMS i E-mail poruke.



Naše mišljenje o ovom konceptu poznato je iz prijašnjih recenzija, ali ćemo i ovdje ponoviti isto. Radi se o dobroj ideji, ali ne tako dobroj realizaciji. Zbog korištenja prozirnih polja, 3D efekata i slika profila u kombinaciji s tekstom čitljivost i ukupna upotrebljivost su upitni, no treba priznati da se situacija u najnovijim modelima ipak malo popravila.
Ako ste od onih koji vole Timescape aplikaciju svakako će vam se svidjeti veliki widget za početni zaslon, no ukliko ga držite aktivnim, tj. u stanju automatske sinkronizacije, pomirite se s kraćim trajanjem baterije.



Gingerbread se odlično ponaša na ovom uređaju, a procesor takta 1 GHz u kombinaciji s 512 MB RAM-a odlično odrađuje posao. Prigovora na rad i fluidnost jednostavno nemamo, cijeli sustav je prilično stabilan. Verzija Gingerbreada koja se trenutno nalazi na Neu je 2.3.3 što ostavlja prostor za skoru nadogradnju, na verziju 2.3.4.

320 MB interne memorije, koliko ima Xperia Neo, za današnje je pojmove premalo, ali tu je memorijska kartica kapaciteta 8GB koja dolazi u paketu s uređajem. Vjerujem kako će ovako mala količina interne memorije u konačnici biti opravdana cijenom uređaja.





Mobilni ured

Za pregledavanje dokumenata zadužena je apliakcija QuickOffice, a za kreiranje i uređivanje istih potrebno je platiti “Pro” verziju. Podržani su uobičajeni formati, dakle doc, xls i ppt dokumenti te oni proizvedeni Microsoft Office-om 2007.

Kalendar specifičnog izgleda već smo vidjeli u modelu Xperia Arc, a što se ostalih značajki tiče radi se o potpuno funkcionalnom kalendaru kojeg je moguće sinkronizirati s višestrukim Google kalendarima.


Kao svaki ozbiljan Android uređaj Xperia Neo donosi kvalitetan E-mail klijent s podrškom za POP, IMAP i MS Exchange pretince elektroničke pošte. Tu su automatske postavke za najpopularnije servise kao npr. Gmail, Yahoo! ili Hotmail, dok će za otale biti potrebno prikupiti dodatne podatke. Sinkronizacija omogućuje vremenski reguliranu ili trenutnu isporuku elektroničke pošte (PUSH). Tu je još i uobičajena Gmail aplikacija koja podržava višestruke Gmail račune.


Virtualna tipkovnica





Standardna Gingerbread tipkovnica dobro se smjestila u Neu i neovisno o tome što je zaslon osjetno manji od onog na Arc-u tipkanje je ugodno. Što se tiče odaziva tipkovnice imam osjećaj da je na ovom modelu ona nešto bolja nego što je to bio slučaj na Arc-u, neovisno o tome što Neo vrti potpuno isti softver. Dopuštam da ovaj osjećaj može biti subjektivne prirode, a možda i drukčije percipiram tipkovnicu na manjem zaslonu od one na većem tako da se sve doima nekako bržim. Bilo kako bilo, Neo ima izvrsnu i preciznu virtualnu tipkovnicu koja, uz hrvatske dijakritičke znakove sadrži i bogate riječnike koji uključuju i hrvatski.
Web preglednik



Stardni Gingerbread web preglednik na Neu je brz i fluidan, a s punom podrškom za Flash 10.1 surfanje čini ugodnim i zabavnim. Ukoliko želite noviju verziju Flasha možete skinuti verziju 10.2 iz Marketa. Zumiranje stranica podržano je štipanjem (pinch-to-zoom), dvostrukim dodirom te putem virtualnih tipki “+” i “-” koje se pojave na zaslonu. Nakon što je tekst zumiran na željenu veličinu dvostrukim dodirom ga možete prilagoditi zumiranom nivou. Surfanje je organizirano u dobro nam poznate tabove, a zabilješke se pojavljuju u obliku malih sličica što olakšava snalaženje.



 


Galerija



Galerija slika već je viđena na ostalim Androidima, što znači da je prilično pregledna i upotrebljiva. Fotografije i video zapise prepoznaje neovisno o tome u kojoj se mapi nalaze. Svaka mapa pojavljuje se u obliku hrpe fotografija, a sadržaj unutar njih moguće je organizirati po datumima. Podržano je zumiranje “štipanjem”, a svaku fotografiju u trenutku možete podijeliti putem poruka, na društvenim mrežama te Picasa servisu.
Glazba



Vrlo dobrom kvalitetom zvuka Xperia Neo mogao bi privući sve one koji se nikada ne odvajaju od svoje glazbene kolekcije. Sam glazbeni svirač funkcionalno ne odskače od gomile drugih koje smo vidjeli na Androidima, ali očito je da su se u Sony Ericssonu potrudili da izrade vizualno drukčiji player. Glazbu je moguće razvrstati i pregledavati po naslovima, albumima i izvođačima te kreirati playliste. Prisutan je i digitalni equalizer te integracija s YouTube servisom. Pritiskom na tipku “beskonačno” Neo će u trenutku izlistati sav saždraj s YouTubea povezan s pjesmom koja se trenutno izvodi.
Video reprodukcija

Isto kao i model Xperia Arc Neo nema poseban video player, tj. može pokrenuti samo 3gp i mp4 formate video zapisa i to izravno iz galerije. Dakle ono što uređajem snimite moći ćete bez problema gledati. Za gledanje raznih DivX filmova ili bilo kojih drugih u nekom modernijem formatu morat ćete posjetiti Android Market i potražiti jedno od alternativnih rješenja.
Kamera





Sony Ericsson Xperia Neo opremljen je 8 MP kamerom s LED bljeskalicom i autofokusom. Isto kao i kod modela Xperia Arc Neova kamera sadrži senzor koji bi trebao proizvoditi nešto kvalitetnije fotografije u uvjetima slabije osvijetljenosti, no primjeri fotografija koje smo snimili sugeriraju da se radi o minornom pomaku.
Kad je fizička tipka za kameru u pitanju treba napomenuti da ima dvostruki hod. Prvi dio aktivira fokus, a drugi okidač. Također, kada je uređaj u stanju pripravnosti za uključenje kamere potreban je duži pritisak i to do kraja.
Sučelje kamere, kao i mnogo drugih detalja istovjetno je onom na Arc-u i možemo ga samo pohvaliti. Najčešće korištene opcije stalno su dostupne, dok se do ostalih pristupa prilično jednostavno, odnosno laganim povlačenjem uzduž zaslona.
O kvaliteti fotografija dalo bi se raspravljati, no imam dojam da ipak nisu kao one snimljene Arc-om. Ovdje ću ponoviti da kvaliteta fotografije ovisi o nizu drugih parametara što dodatno relativizira pojam kvalitete.





Video kamera snima HD video isječke u rezoluciji 720p s frekvencijom od 30 slika u minuti (30 fps), a kao točka na „i“ tu je kontinuirani autofokus. Snimljeni video zapisi su vrlo dobri i u usporedbi s onima učinjenim drugim uređajima možemo ih svrstati u sam vrh.

Slijede primjeri video zapisa



Povezivost

Uz uobičajene načine povezivanja Sony Ericsson Xperia Neo donosi punu podršku za HDMI, što znači da uz pomoć kabela sav HD sadržaj možete pregledavati izravno na monitoru ili televizoru koji podržavaju ovaj standard.
Baterija

U uvjetima intezivnog korištenja svih mogućnosti uređaja baterija kapaciteta 1500 mAh izdržala je skoro puna dva dana, što je pohvalno. Naravno, ovdje podrazumijevam da je WiFi/3G podatkovna veza stalno aktivna, uz automatsku sinkronizaciju jednog mailboxa i Google talk aplikacije
Zaključak

Android eko-sustav prililčno je narastao. Situacija kada je veliki broj uređaja na tržištu, a razlika među njima sve manja, kupcu dodatno otežavaj izbor. Sony Ericsson Xperia Neo svakako se ističe dizajnom, ali se i performansama pokazao kao ozbiljan uređaj. Kao prednost nad uređajima drugih proizvođača možemo navesti hardverske tipke te fizičku tipku/okidač za kameru.
Sony Ericssonova nadogradnja Android sučelja dizajnerski je dobro riješena, ali Samsungov TouchWiz i HTC-ov Sense po su mom osobnom mišljenju ipak korak ispred, no i ovdje dopuštam da se radi o subjektivnom dojmu.

Ukupno gledajući, Sony Ericsson Xperia Neo samo je prepakirani Xperia Arc, od kojeg se razlikuje uglavnom dizajnom i dimenzijama. Upravo zbog ovoga očekujemo da će Neo kada stigne u prodaju najviše konkurirati cijenom.

Dopuna: Izgleda da se Neo u međuvremenu pojavio u prodaji i to kod operatera Tele2, gdje mu je cijena bez ugovorne obveze prihvatljivih i razumnih 3145,00 kuna, što je osjetno manje od konkurentskog HTC Desirea S.

Tehničke karakteristike potražite ovdje.

Uređaj na testiranje ustupio Sony Ericsson Hrvatska.