Biznis

SAD se sprema povećati pritisak na Huawei



Iako su američki predsjednik Donald Trump i kineski potpredsjednik Liu He prošli tjedan potpisali dokument koji sačinjava prvu fazu novog trgovinskog sporazuma, očekuje se da će se pritisak na trenutno najvažniju kinesku tvrtku, Huawei, dodatno povećati. Prvo je povećani pritisak došao kao špekulacija glavnog izvršnog direktora tvrtke Rena Zhengfeija, no ubrzo nakon toga to je potvrdila i američka strana, točnije glavni tajnik za trgovinu Wilbur Ross.

Faza 1 novog trgovinskog sporazuma, od detalja poznatih javnosti, uključuje povećanje kineske kupovine američkih prozivoda, međusobno smanjivanje carine, obećanje o prestanku manipulacijom valute i povećana briga za zaštitu intelektualnog vlasništva u Kini. Huawei nije bio dio sporazuma u prvoj fazi.

Prema američkom tajniku, SAD planira još više otežati poslovanje tvrtkama koje koriste američku tehnologiju s Huaweijem na način da će dosadašnju granicu od 25% udjela američke tehnologije potrebnog da tvrtka upadne u američke sankcije biti smanjeno na 10%. To znači da ako neki proizvod ima barem 10% "američkog u sebi", taj proizvod neće se moći prodati Huaweiju bez rizika kršenja američkih sankcija. Ako ova mjera bude aktivirana, to će dodatno otežati već otežanu nabavku komponenti za Huawei, no moguće je da je riječ samo o prijetnji kako bi se stekla bolja pozicija za pregovaranje faze 2 trgovinskog sporazuma.



Nešto sjevernije, u Kanadi, kći gore navedenog CEO-a Huaweija Meng Wanzho, koja je ujedno i financijska direktorica Huaweija, izašla je pred kanadskog sudca nakon što je na početku trgovinskog rata privedena na zahtjev SAD-a pod optužbom za kršenje američkih sankcija Iranu iz 2014. godine. SAD želi da Kanada izruči Meng Wanzho, dok se obrana poziva na to da je Meng Wanzho optužena za prevaru (sakrivanje informacija o poslovanju što je moglo voditi ka kršenju američkih sankcija) koja je protivna kanadskom zakonu, a ne direktnom kršenju američkih sankcija te bi joj se trebalo suditi u Kanadi. U svakom slučaju, ostaje u Kanadi još neko vrijeme.

S europske strane, Ujedinjeno Kraljevstvo izgledno će odlučiti da će Huawei igrati "ograničenu" ulogu u izgradnji 5G mreže na Otoku, na sugeriranje obavještajne zajednice. Takva odluka u suprotnosti je od američkih očekivanja totalne zabrane i pitanje je hoće li dopuštanje rada Huaweiju imati odraza na nadolazeći trgovinski sporazum između SAD-a i UK-a.