Nabrijavanje specifikacija danas je postala standardna disciplina u natjecanju proizvođača mobitela. To je samo po sebi za kupce dobro, no jesu li takvi uređaji svima potrebni? Odgovor na ovo pitanje se nameće sam po sebi, jer za sobom povlači i ne baš zanemariv rast cijena.
Također, srednji i niži cjenovni razred zapravo su pretrpani ponudom, i u toj kategoriji na tržištu trenutno vlada kaos. Upravo zato se s vremena na vrijeme pojavi neki model koji iskače iz gomile, a ovoga puta izdvajamo Samsung Galaxy A16 5G.
Zašto za mobitel dati prosječnu plaću, ako vam pusti gigaherci i radna memorija kao na računalu nisu potrebni?
Samsung od nedavno nudi ovaj model po cijeni manjoj od 300 eura, a on donosi praktički sve što prosječnom korisniku treba.
Prije samo nekoliko godina, bilo je nezamislivo za ove novce dobiti veliki 6,7-inčni zaslon, koji je k tome sada i AMOLED. Za razliku od stare IPS tehnologije, AMOLED donosi živopisnije boje, a možda najvažnije od svega je što manje troši bateriju.
Doživljaj prikaza na zaslonu upotpunjuje 90 Hz stopa osvježavanja i zapravo je nevjerojatno da mnogi skuplji uređaji još uvijek klipsaju na 60 Hz.
Galaxy A16 5G je elegantno dizajniran, zbog čega u velikoj mjeri nalikuje na skuplju braću. Naravno, sve je to dio jedinstvene dizajnerske politike na razini tvrtke pa je moć uočavanja razlika među različitim modelima ostala rezervirana za stručnjake i eventualno one s okom sokolovim.
Da ne bi priča o dizajnu i kućištu ispala stereotipna, Samsung je u ovaj model uveo izuzetno korisnu značajku. Naime, Galaxy A16 5G dolazi s IP54 certifikatom, tj. otporan je na vlagu i prskanje, čime se u ovom cjenovnom razredu malo koji mobitel može hvaliti. Štoviše, mnogi i dvostruko skuplji uređaji nemaju nikakvu sličnu zaštitu. Međutim, spomenuti certifikat ne znači da ovaj mobitel možete namakati, ali mu se zato neće ništa dogoditi ako pokisne ili ga na šanku poškropite limunadom.
Sljedeća prednost Galaxy A16 5G uređaja u odnosu na konkurenciju iz ovog cjenovnog ranga je čak šest godina Android nadogradnji. Dolazi s Androidom 14, što znači da će, kad za to dođe vrijeme, moći biti nadograđen na Android 20.
Na koncu, najveća softverska prednost je Knox sustav sigurnosti, značajka koju smo upoznali na top modelima korejske tvrtke. Ukratko, radi se o zasebnoj particiji koja predstavlja „uređaj u uređaju“. Ako netko čak uspije otključati vaš izgubljeni mobitel, neće moći doći do svega što ste natrpali u Sigurnu mapu. Nećete valjda dopustiti da svaka dozna kakvu glazbu sve slušate ili da vas vidi u elementu na koncertu Miše Kovača.
Iako generalno ne može izravno parirati Galaxy S seriji, A16 5G dolazi s 5-nanometarskim procesorom. On osigurava, ne samo da će se bez problema pokrenuti Word ili Excel, nego će vam skratiti sate i nešto zahtjevnijim naslovima iz odjeljka igara u trgovini aplikacijama.
Kad netko kupuje novi mobitel, prvo pitanje je često: „kakva mu je kamera?“ Realno, teško je danas naći model koji ima baš lošu kameru. Većina njih će zadovoljiti potrebe sheranja fotki na društvenim mrežama, ali neće sve biti jednako živopisne. Budući da slika govori 1000 riječi, Galaxy A16 dolazi s čak tri kamere, od kojih primarna ima senzor od 50 megapiksela.
Ispostavilo se da je kvaliteta fotki snimljena ovom kamerom vrlo visoka, odnosno iznad očekivanja. Druge dvije pak imaju svoju određenu svrhu. Tako će se ultra-širokokutna pokazati odličnom u zatvorenom i skučenom prostoru apartmana kojeg iznajmljujete, dok će macro biti zanimljiva za snimanje bubamara dok šetaju po lišću.
Za one koji drže do sebe, tu je prednja kamera s 13 MP senzorom za odlične selfije. Pokriva široki kut i omogućuje da cijelo društvo na proslavi mature ili na raspojasanom tulumu zajedno s harmonikašem stane u kadar.
Na kraju balade, hepiend. Za cjelodnevno čačkanje po društvenim mrežama, chatanje, snimanje mačaka i naslikavanje za Instagram, brine se 5000 mAh baterija. Istini za volju, ima i drugih mobitela s istim kapacitetom, ali ona „slabost“ s početka priče ovdje se okreće u prednost. Manje gigaherca u procesoru rezultira i manjom potrošnjom baterije pa je tako naš junak favorit u maratonu. Posebno se izdržljivim pokazao u trajanju poziva, surfanju pa čak i u mobilnom gejmingu.
Niti 300 eura za ovaj komad hardvera se čini kao razumna investicija u pouzdanost i dugotrajnost.