Android Recenzije Top recenzije

Samsung Galaxy A52 - Recenzija



U startu trebamo reći da Samsung Galaxy A52 dolazi u dvije varijante. Jedna je 4G, koja se nalazi na našem testu, a druga 5G, za koju još nismo sigurni kada će doći na naše tržište. Bilo kako bilo, veće razlike između njih nema, a s obzirom na trenutnu situaciju po pitanju 5G mreža, potonja varijanta će malo kome nedostajati.

Samsungova Galaxy A serija ima potpuno drukčiju logiku nomenklature od S serije, što često zna zbuniti kupce. Naime, kod S serije smo navikli da se uvijek radi o top modelima, dok A serija uvijek donosi uređaje u širem rasponu cjenovnih razreda, tj. od najpristupačnijih, pa skoro do onih koji se mogu mjeriti s S klasom.

Zato barem s našim Galaxyjem A52 nemamo takvih problema, budući da se nalazi negdje u sredini. Naime, uz ovog, Samsung je lansirao još i modele A32 i A72, koji će nam se pridružiti nakon ovog, a predstavnici su srednje-nižeg, odnosno srednje-višeg cjenovnog razreda.

Kako se Samsung Galaxy A52 proveo na jednotjednom druženju s nama i kakve je dojmove ostavio, pročitajte u nastavku.

GLAVNE KARAKTERISTIKE







Dimenzije

159.9 x 75.1 x 8.4 mm







Masa

189 grama







Zaslon

6,5" Super AMOLED, 90 Hz, 1080 x 2400, 407 ppi, Gorilla Glass 5







SoC

Snapdragon 720G (8nm)







GPU

Adreno 618







RAM

4, 6 ili 8 GB







Interna memorija

128/256 GB







Micro SD

Da







3,5 mm audio utor

Da







Otporan na vodu

Da, IP67







Brzo/bežično/reverzibilno punjenje

Da, 25W/Ne/Ne







OS

Android 11






Kamera

64 MP, 12 MP ultraširokokutna, 5MP macro, 5MP senzor dubine







Selfie kamera

32 MP







Baterija

4500 mAh











Ustupio

Samsung Hrvatska










PREDNOSTI

NEDOSTACI










Dizajn i kvaliteta izrade

Za ovaj iznos može se naći i brži procesor







Zaslon na razini top modela

15W punjač u kutiji. Za brže punjenje treba kuiti 25W







Vanjski stereo zvučnici








3,5 m audio i utor za memorijske kartice








Solidna autonomija








Izvrsna kamera, snimanje 4K videa








Dizajn, kućište i rukovanje




S obzirom da su skoro svi smartfoni danas s prednje strane dizajnirani slično, odnosno cijelu prednju površinu im zauzima zaslon, jako ih je teško razlikovati, stoga je proizvođačima za eksperimentiranje dizanom ostala samo poleđina. Grbe za module kamera su isprva bile ruglo smartfona, no kako vrijeme prolazi, dizajneri su se ipak malo više potrudili.

Tako Galaxy A52 donosi četiri kamere. Poslagane su, rekli bismo, u obliku olimpijskih krugova, gdje petog čini bljeskalica. Ovo je zapravo jedan od rijetkih uređaja kojima grba kamere ne izgleda toliko loše, a razlog tome je i nešto blaži prijelaz s osnovne površine.



Ovo je omogućeno iz razloga što je poleđina izrađena od plastike, ali s dobrim finišem koji daje osjećaj da se radi o nekoj vrsti silikona pa stoga sam uređaj toliko ni ne klizi iz ruku. Također, u slučaju pada na ovu stranu, vjerojatnost pucanja je neusporedivo manja nego kod modela sa staklenom površinom. Istini za volju, ova površina izgleda relativno jeftino, ali što očekivati s obzirom na cijenu?

Rubovi kućišta su blago zaobljeni, zbog čega uređaj izvrsno leži u ruci, čak i više od top modela, od kojih je osjetno tanji i lakši. Dakle, kupnjom ovog uređaja dobivate veliki 6,5-inčni zaslon, ali u relativno tankom i osjetno lakšem kućištu, koje usput rečeno, dolazi s IP67 certifikatom otpornosti na vodu i prašinu, što svakako treba uzeti u obziro prilikom odabira.

Fizičke tipke se nalaze na pravoj, dakle desnoj strani, dok je utor za SIM i memorijsku karticu na vrhu kućišta. U sam vrh prednje površine iznad zaslona vješto je skriven jedan zvučnik (zajedno sa telefonskom slušalicom), dok se drugi nalazi na dnu. Dakle, imamo dva zvučnika koja daju stereo efekt. Nikako ne treba zaboraviti ni 3,5mm audio utor, koji je na skupljim modelima, ali i mnogim drugim davno izumro.

Zaslon




Samsungovi Super AMOLED zasloni jednostavno nemaju konkurenciju. Kako na top modelima, tako i na ovim pristupačnijim. Naime, u ovom cjenovnom razredu teško ćete naći zaslon s boljim prikazom boja, ali i općim karakteristikama kao što su pozadinsko osvjetljenje, a sada i 90 Hz stopa osvježavanja. Istini za volju, neće svi primijetiti razliku između standardnih 60 Hz i 90 Hz, ali ako imate oštro oko, svakako preporučamo višu frekvenciju zbog općeg doživljaja.

S druge strane, A52 nema promjenjivu stopu osvježavanja kao S klasa ovisno o aplikacijama koje takav rad podržavaju. Naime, ako izaberete 90 Hz, zaslon će se stalno držati te frekvencije, čak i na aplikacijama koje ju ne podržavaju, kao i na statičnom prikazu. S druge strane, većina najviše korištenih aplikacija, kao npr. YouTube, Netflix, Facebook, Instagram, Google Photos i sl. podržavaju 90 Hz, tako da zbog ovoga ne trebate previše brinuti. Samo je dobro znati da ako vam je baterija pri kraju, a sa sobom nemate punjač, frekvenciju prikaza vratite na 60 Hz, kako biste uštedjeli koliko-toliko energije.

Ono što nas u srednjem cjenovnom razredu veseli su ravni zasloni. Znači, ovaj na rubovima nije zakrivljen kao što je to slučaj s top modelima. Istina, nije toliko atraktivan kao oni, ali je definitivno ugodniji za korištenje, a smanjenu opasnost o oštećenja ne treba ni naglašavati.

6,5 inča u dijagonali i rezolucija od 2400 x 1800 točaka ostavljaju izvrstan dojam. Rezultat je 407 ppi, što je iznimno viska gustoća točaka, tako da ni oni s najistančanijim okom neće imati prigovora.

Svakako treba napomenuti da je način prikaza na zaslonu moguće softverski podešavati, što znači da ćete brzo naći onaj koji vam najviše odgovara. Tu je i Always-On koji na isključenom zaslonu diskretno pokazuje vrijeme i obavijesti o prispjelim porukama, neodgovorenim pozivima pa čak i informaciju o pjesmi koju u određenom trenutku puštate.

Biometrija


In-screen čitači otisaka prstiju, dakle oni ugrađeni u zaslon, stigli su i u ovaj cjenovni razred. Tako Samsung Galaxy A52 donosi izvrsnu biometrijsku zaštitu. Sama brzina i preciznost čitača su na vrlo visokoj razini, ali ne i izravno usporedive s onom na S21 seriji, što je, s obzirom na cijenu, bilo i za očekivati. Ipak, nakon nekoliko dana, naučit ćete točno gdje i pod kojim kutom trebate pritisnuti označeno mjesto na zaslonu kako biste uređaj otključali ili se identificirali za korištenje neke aplikacije ili recimo za plaćanje preko Google Pay servisa.

Hardver, performanse i povezivost




Srce uređaja je 8-nanometarski Snapdragon 720G procesor, a na tržište su lansirane varijante s 4, 6 ili 8 GB RAM-a. Što se interne memorije tiče, već početni model dolazi sa 128 GB i na našem je tržištu dostupan u kombinaciji s 4 ili 6 GB RAM-a. Najjača varijanta ima 8 GB, a dolazi sa 128 ili 256 GB spremišnog prostora. Nikako ne treba zanemariti podatak da uređaj dolazi s utorom za microSD memorijsku karticu koju možete koristiti umjesto sekundarne SIM kartice.

Ništa manje bitna stvar nije ni 3,5 mm audio utor koji će razveseliti sve audiofile, a za razliku od top modela iz S klase, ovdje u prodajnom pakiranju nalazimo i punjač. Audifili će biti zadovoljni i činjenicom što uređaj donosi dva vanjska stereo zvučnika. Ipak, onaj na dnu je zapravo jedini „pravi“ zvučnik, dok je gornji na neki način pojačana telefonska slušalica. No bez obzira na to, stereo zvuk koji ovaj tim zvučnika proizvodi je više nego zadovoljavajući, ali ga, naravno, ne možemo usporediti s onima na uređajima najviše klase.

columns="1" size="medium"

Što se samih performansi tiče, one su na visini kakvu smo i očekivali, s obzirom da se radi o procesoru relativno nove generacije, izrađenom u 8nm procesu. Jasno, performanse nisu izravno mjerljive s najnovijom generacijom 5-nanometarskih procesora kakve nalazimo u top modelima, ali za ovaj cjenovni razred su više nego dovoljne, dapače. Tako će ovaj procesor bez problema pokrenuti doslovno naslove iz Play trgovine, ali nemojte očekivati da ćete grafički najzahtjevnije igre moći igrati u najvišim postavkama. Uostalom, ako mobitel kupujete zbog naslova kao što su PUBG, Fortnite i sl., svakako razmislite o nekom gaming uređaju ili nekom od skupljih modela s jačim procesorom.

Što se prijema signala i kvalitete telefonskog razgovora tiče, kad je Samsung u pitanju, teško je naći bolji brand. Korištene su najbolje komponente i malo koji uređaj po ovom pitanju može parirati Samsungu, što se u odnosu na neke jeftinije brandove najviše očituje i u kvaliteti WiFi signala.

Softver i sučelje


Samsungova OneUI nadogradnja sučelja je već neko vrijeme prisutna na svim Galaxyjima, a odlikuje ju jednostavnost i brzina. Da, jednostavnost je u današnje vrijeme relativan pojam kad u obzir uzmete sve funkcije koje jedan smartfon sadrži. Ipak, Samsung je to skrojio po mjeri korisnika, odnosno barem onako kako misli da bi većina prihvatila. Na koncu, rezultat nije daleko od te mantre, tako da slobodno možemo reći da je sučelje „user-friendly“.

size="medium"

Ono što je u Samsungovom „softverskom odjelu“ novo je produženje podrške. Naime, ovaj uređaj bi trebao dobivati tri naredne verzije Androida, dakle do 2023. godine. S obzirom da je ovaj temeljen na Androidu 11, računajte da će zadnja verzija na koju ćete ga moći nadograditi biti Android 13. Pored toga, Samsung obećava i punih pet godina sigurnosnih nadogradnji, dakle tamo negdje do 2026. godine, a do tada ćete sasvim sigurno ovaj uređaj zamijeniti nekim novijim.

A52, nažalost, ne donosi Dex sustav povezivanja s računalom kao skuplji modeli, ali zato imate vrlo korisnu funkciju „Link to Windows“, koja će olakšati korištenje uređaja u kombinaciji s Windows računalom.

Samo sučelje i dalje nudi mogućnosti upravljanja gestama, ali i na stari dobri način, odnosno pomoću navigacijskih tipki, koje i sam osobno preferiram. Listanje izbornika i rad s aplikacijama protječe glatko, bez imalo zapinjanja, što je već neko vrijeme normalna stvar.

Od novosti u ovom cjenovnom razredu možemo izdvojiti Music Share, tj. naprednu aplikaciju za upravljanje glazbom na povezanim uređajima poput Bluetooth zvučnika i sl. Ne možemo reći da se radi o revolucionarnom rješenju, ali je svakako jednostavnije za korištenje od prijašnjih, ali i mnogih konkurentskih.

Kamere


Samsung Galaxy A52 na poleđini donosi čak četiri kamere, dok se u petom krugu modula nalazi bljeskalica. Prva i primarna dolazi sa senzorom od 64 megapiksela, f1/.8 otvorom blende i 26 mm lećom. Tu je i uobičajenim PD autofokus te optička stabilizacija. Druga je 12 MP ultra-širokokutna, treća 5 MP macro kamera te četvrta kao 5 MP senzor dubine.

Primijetit ćete da nedostaje telefoto kamera, tako da povećanje možete vršiti primarnom kamerom, ali isključivo digitalno, odnosno pomoću crop faktora primarnog senzora.

Softver kamere obiluje ranim dodacima i trikovima, ali i profesionalnim načinom s mogućnošću ručnog podešavanja ekspozicije, brzine zatvarača, ISO vrijednosti i sl.

Kvaliteta fotografija na danjem svjetlu je očekivano izvrsna. Naime, danas je zaista teško naći mobitel koji u idealnim uvjetima okida loše fotke. Prisutna je velika doza oštrine, kao i prilično velik dinamički raspon. Tzv. Scene optimizer ja najbolje isključiti jer od njega baš i nema koristi, tako da fotografije realno najbolje ispadnu u potpuno automatskom načinu. Pixel-binning tehnologija omogućuje kombiniranje četiriju piksela u jedan tako da na koncu dobijemo izvrsnu 16 MP fotografiju s najboljim pikselima na raspolaganju. I dalje možete odabrati 64 MP način, no imajte na umu da će fotke u tom slučaju biti prilično „teške“ i realno ne toliko dobre kao 16 MP dobivene naprednim algoritmom.

Ultraširokokutna kamera također obavlja dobar posao, a s obzirom da nemamo telefoto, osnovni senzor koristi 2x crop faktor koji simulira optičko povećanje. Krajnji rezultat je također iznenađujuće dobar, a digitalno povećanje ide i do 10x. Naravno, ovo je iskoristivo u idealnim uvjetima, čak i više nego što mislite, no čim količina svjetla padne, njegova upotrebljivost je upitna.

U zatvorenom prostoru kvaliteta fotografije na pada puno, a prikaz boja je i dalje vrlo vjeran. Ne nedostaje ni oštrine, ali vidljiv je pad dinamičkog raspona, što je i logično.

Ono što će vas ugodno iznenaditi je kvaliteta fotografija u noćnim uvjetima. Naime, od uređaja ovog cjenovnog ranga definitivno nismo očekivali ovako dobre noćne fotke, iako realno ne mogu biti izravno uspoređene s onima skupljih modela. Prisutna je razumna razina šuma, kao i pad oštrine u odnosu na idealne uvjete.

Što se snimanja videa tiče, Samsung Galaxy A52 se može pohvaliti širokim spektrom mogućnosti, ali te mogućnosti nisu baš potpune. Naime, i primarnom i ultra-širokokutnom kamerom možete snimati 4K video, no u potonjem slučaju ne radi optička stabilizacija. Namijenjena je snimanju videa u 1080p rezoluciji, koju je vrijeme dobrim dijelom pregazilo. Ovo vrijedi u slučaju da video kojeg snimate, imate namjeru kasnije gledati na većem zaslonu, kao npr. monitoru ili TV-u.

Naravno, ukoliko ga namjeravate gledati uglavnom na zaslonu mobitela, odnosno pokazati ga na društvenim mrežama, 1080p rezolucija je sasvim dovoljna, i kao što je već rečeno, u tom slučaju na raspolaganju imate optičku stabilizaciju.

Opća kvaliteta snimljenog videa je na zavidnom nivou za ovaj cjenovni razred. Boje su realne, oštrina izvrsna, a količina šuma minimalna, dapače, u idealnim uvjetima je ni nema. Dobro je što video možete snimati i širokokutnom kamerom, što će dobro doći u situacijama kad npr. slavite rođendane u skučenom prostoru i sličnim situacijama, kad prilikom snimanja standardnom kamerom mnogi sudionici u pravilu ostanu izvan kadra.

U konačnici, opći dojam kamere i njezinih mogućnosti na ovom mobitelu je takav da ne možete pogriješiti jer nudi i više nego dobre rezultate s obzirom na cijenu.

Primjeri fotografija i videa


Idealni uvjeti

columns="4"

columns="4"

columns="4"

Zatvoreni prostor

columns="4"

columns="4"

columns="4"

Noć

columns="4"

columns="4"

Selfie

columns="1" size="medium"

Video:



[responsive_youtube FW4EO3Ms1OE]

[responsive_youtube WmDhX3o2Vow]

Više primjera videa uskoro u video recenziji

Baterija, autonomija i punjenje


Kapacitet baterije iznosi 4500 mAh, što će prosječno zahtjevnom korisniku svakako poslužiti tijekom cijelog dana. Zaslon je definitivno najveći potrošač, a iza njega odmah dolazi procesor. Jasno, ako vas ponese neka igra ili malo dulje zapnete na društvenim mrežama, punjač bi vam mogao zatrebati i prije večeri.

Sve u svemu, možemo reći da je autonomija solidna, možda čak i malčice iznad očekivanja s obzirom na kapacitet, ali nikako nemojte očekivati čuda, posebice ako odaberete 90 Hz stopu osvježavanja i koristite Always-On zaslon.

Tu je i podrška za brzo punjenje, ali u prodajnom pakiranju dolazi samo 15W punjač. Kažem „samo“, iz razloga što u ovom cjenovnom razredu danas možemo naći daleko jače, odnosno brže solucije. Ukoliko želite, možete zasebno kupiti 25W punjač koji će posao obaviti osjetno brže. Tako će 15W punjač za 30 minuta bateriju napuniti na nekih 35% kapaciteta, dok će onaj snage 25 wati u istom roku premašiti 50%. Kad je punjenje od 0% do 100% posrijedi, 15W punjaču će za tu zadaću trebati dva sata, a 25-Wattnom oko sat i pol.

Zaključak




Samsung je ove godine odradio odličan posao u srednjem cjenovnom razredu, rezultat čega je upravo Galaxy A52. Tako za 2.599,00 kuna, koliko 6/128 GB model košta u Mobisu, dobivate uređaj s izvrsnim 6,5-inčnim Super AMOLED zaslonom, odličnim procesorom, više nego dovoljnih 6 GB RAM-a i zaista izdašnom količinom interne memorije.

Ne treba zanemariti ni dvije prednosti koje A52 donosi u odnosu na Samsungove top modele, a to su utor za microSD memorijske kartice i 3,5 mm audio utor.

Ono što će oduševiti i nešto zahtjevnije korisnike su mogućnosti kamere, bez obzira što nedostaje telefoto kamera s optičkim povećanjem. Galaxy A52 će snimiti izrastan, optički stabiliziran 1080p video, ali i u 4K rezoluciji (bez optičke stabilizacije) ako vam je baš potreban.

Sasvim solidna baterija i relativno brzo punjenje će zadovoljiti većinu korisnika, iako smatramo da se na ovom polju moglo i bolje, no što je tu je. Neki kompromisi moraju postojati. Tu slobodno možemo ubrojiti i ne baš impresivnu pozadinu izrađenu od plastike, iako joj svakako dajemo prednost pred staklom kad je u pitanju skliskost, ležanje u ruci, kao i otpornost na padove.

Sve u svemu, Samsung Galaxy A52 je uređaj koji vrijedi uloženog novca, bez obzira što za ovaj iznos možete naći i uređaje s nešto jačim procesorima i bržim punjenjem. Samsungov adut ostaju zaslon, pouzdanost i zaista dobra kamera, kao i držanje cijene ako ga nakon nekog vremena namjeravate prodati.

Video recenzija


Uskoro...