Nakon dugogodišnje agonije koju je obilježila proizvodnja bezličnih i anemičnih modela popraćena gubicima u poslovanju te nakon nebrojenih pokušaja afirmacije na svjetskom tržištu s tzv. poslovnim modelima temeljenim na Symbian UiQ platformi, švedsko-japanskom konzorciju su izgleda svanuli bolji dani. Nova ekipa na čelu kompanije donijela je značajne promjene što je rezultiralo izbacivanjem novih atraktivnih modela. Uz vrlo uspješnu seriju Vivaz koja se temelji na Symbian S60v5 platformi, za dobre prodajne rezultate najviše su zaslužni modeli temeljeni na Androidu, odnosno serija Xperia, a model X10 Mini Pro najnoviji je od njih i upravo se pojavio u prodaji.
Minimalizam
Masovna popularizacija mobilne telefonije koja je započela 1999. i 2000. godine donijela je nove trendove i ako se nakratko vratimo u to doba vidjet ćemo da je minimalizam u dizajnu mobilnih telefona tada bio imperativ. Sjetimo se modela Ericsson T28, Motorola Vader, i Nokia 8210. U odnosu na ostale tadašnje telefone nikakve posebne tehnološke novotarije nisu donijeli, a bili su popularni, atraktivni i skupi isključivo zahvaljujući činjenici što su bili minijaturni. Nedugo zatim minimalizam kao paradigma je prevladan, više se počelo ulagati u dodavanje novih funkcija i tako je započeo ubrzani razvoj smartphonea.
Danas možemo svjedočiti povratku minimalizma, odnosno o njegovoj uspješnoj integraciji u smartphone uređaje, a jedan takav primjerak upravo je Sony Ericsson X10 mini pro i kao takav jedan je od najmanjih, ako ne i najmanji mobilni telefon s potpuno funkcionalnom QWERTY tipkovnicom.
Kućište i pogled izvana
S dimenzijama 90x52x17 mm malčice je veći od modela X10 mini i nevjerojatno je kako je u tako malo kućište mogla stati i klizna QWERTY tipkovnica. Zaslon dijagonale 2,55 inča fino je uklopljen u jednoobraznu glatku površinu preko cijelog prednjeg dijela na kojem se ističu tri funkcijske tipke. Na desnom boku se nalaze tipka za kameru te tipke za kontrolu jačine zvuka, a na lijevom višenamjenski microUSB utor. Tipka za uključivanje i 3.5 mm audio utor se nalaze na vrhu i fino su uklopljeni u kromirani dio koji se proteže oko cijelog kućišta. Posebna pohvala ide poleđini telefona koja je izrađena od neke vrste gumirane plastike koja djeluje robusno, a istovremeno sprečava klizanje telefona iz ruke. Ovu potonju stavku će znati cijeniti svi oni koji su barem jednom držali u ruci uređaj s aluminijskim kućištem. Unatoč povremenom škripanju plastike uređaj djeluje čvrsto, a mehanizam klizne tipkovnice je dovoljno čvrst i malo su vjerojatna neželjena otvaranja. Naravno, ne možemo pretpostaviti kako će stvar izgledati nakon nekoliko mjeseci, ali je važno napomenuti da postoje slični uređaji čiji je klizni mehanizam u startu labilan i lošiji od ovog.
Hardver i povezivost
Qualcomm procesor takta 600 MHZ u kombinaciji s relativno malom rezolucijom raslona odlično odrađuje i najzahtjevnije zadatke. Otvaranje slika iz galerije je praktički instantno a video isječci se otvaraju bez zastoja. Sve navedene činjenice u kombinaciji s kapacitivnim TFT zaslonom osjetljivim na dodir ostavljaju odličan ukupni dojam. Pri direktnoj izloženosti suncu čitljivost zaslona je još uvijek dobra, odnosno puno bolja u uspoedbi s AMOLED zaslonima.
X10 mini pro radi na svim GSM i UMTS mrežama a podržan je GPRS, EDGE i HSDPA prijenos podataka. Uz najbolju volju nismo pronašli podatak o maksimalnoj HSDPA brzini prijenosa, jer ni sam proizvođač na svojim službenim straicama nije iznio taj podatak. WLAN je standardno podržan, a povezivanje s računalom se vrši putem microUSB kabela. Prilikom spajanja na računalo uređaj ponudi mogućnost punjenja baterije ili povezivanja. Nakon odabira povezivanja moguće je baratati sadržajem na telefonu i memorijskoj kartici. Povezivanje putem Bluetootha će u ovom uređaju služiti isključivo za audio dodatke jer prijenos datoteka nije podržan, što smatramo velikim nedostatkom.
Tipkovnica
Četveroredna QWERTY tipkovnica je ono čime se ovaj uređaj ističe iz ukupne mase ostalih gadgeta i zbog toga u ovoj recenziji posebnu pažnju posvećujemo upravo njoj. Kako sam osobno višegodišnji korisnik i na neki način evangelist QWERTY koncepcije dopustite mi i određenu dozu subjektivnosti. Od prvog susreta s njom 2006. godine, koristeći HTC TyTN pa sve do danas, bez QWERTY tipkovnice jednostavno ne mogu zamisliti kako radno, tako ni slobodno vrijeme. Jednom QWERTY – uvijek QWERTY.
U svojim ranim godinama QWERTY koncepcija bila je namijenjena isključivo određenoj skupini korisnika, dok danas, zahvaljujući ubrzanom razvoju mobilnog interneta ona polako ali sigurno postaje neka vrsta potrebe. Ovdje ne mislim isključivo na već ustaljene načine komunikacije kao npr. e-mail i instant messaging, već na sve veću upotrebu društvenih mreža poput Facebooka i Twittera putem mobilnih uređaja.
U slučaju X10 mini pro tipkovnica je unatoč malim dimenzijama telefona izrazito široka ako je usporedimo s istim tipkovnicama na uređajima moboblock konstrukcije, što je pokazano na priloženim slikama. Iako se prsti brzo naviknu i na uže operativno polje, širina tipkovnice na ovom uređaju ipak jamči veći komoditet. Nevjerojatno je da je šira čak i od one na pretpotopnoj Nokiji E61i koja na prvi pogled djeluje više nego glomazno. Za razliku od većine današnjih uređaja ove vrste, tipke su raspoređene tako da je između svake ostavljen po milimetar praznog prostora što rezultira potpunom odvojenošću jedne od druge čime se automatski smanjuje vjerojatnost pogrešaka pri tipkanju. Sam pritisak na tipku daje dobar odaziv i teško će se dogoditi situacija da niste sigurni jeste li je pritisnuli. Hod tipki je dovoljno kratak i omogućuje brzi prijelaz prsta s jedne na drugu.
Softver i operativni sustav
Na X10 mini pro vrti se Android 1.6 operativni sustav, a prema obećanjima iz Sony Ericssona „uskoro“ bi sva tri X10 modela trebala dobiti nadogradnju na Android 2.1. Pomalo je frustrirajuća činjenica da to još nije učinjeno. Inače, zbog ograničene veličine i smanjene rezolucije zaslona određen broj Android aplikacija na X10 mini i X10 mini pro jednostavno neće raditi, kao ni toliko željeni multitouch za koji još dan danas nismo sigurni da li će nakon nadogradnje raditi i na starijem bratu X10.
Kao punokrvni Android, prilikom prvog uključenja uređaj nudi definiranje Google/Gmail računa koji će se koristiti za sinkronizaciju kontakta, mailova, kalendara i korištenje Google Talka. Također je moguće definirati Facebook i Twitter račune te ih koristiti kao zadane prilikom korištenja istoimenih aplikacija i/ili za dijeljenje multimedijskih sadržaja putem njih.
Sony Ericsson je izradio vlastito prilagođeno korisničko sučelje koje se dosta dobro uklapa u sam operativni sustav. Na početni zaslon moguće je postaviti željene widgete, a od ponuđenih tu su digitalni sat, Facebook, Kalendar, Timescape, Google Latitude itd. Naravno, moguće je instalirati widgete po želji, a nedostatak je što se na svaki zaslon može postaviti samo po jedan widget, neovisno o njegovoj veličini. Za svaki novi widget sustav aktivira novi zaslon.
U kutevima glavnog zaslona nalaze se 4 prečice aplikacija koje se mogu mijenjati po želji, što donekle olakšava upotrebu. Prelaskom prsta preko cijelog zaslona dobivamo dodatne zaslone s aplikacijama karakteristične za sve Android uređaje. Unatoč ugrađenom akcelerometru zaslon se u vodoravni položaj rotira tek otvaranjem tipkovnice, što i nije loš koncept.
Najjači adut Sony Ericssona je svakako Timescape aplikacija koja objedinjuje (skoro) svu komunikaciju. Tako je na jednom mjestu moguće pratiti sve važnije događaje: SMS i MMS poruke, propuštene pozive, Twitter statuse i Facebook događaje, a moguće je i obnavljanje vlastitih statusa. Pritiskom na određenu Timescape jedinicu, na kojoj se nalazi kratak sadržaj događaja, otvara se adekvatna apliklacija u kojoj se moće nastaviti pregledavanje. Npr. ako kliknete na neki Facebook događaj automatski se otvara Facebook aplikacija s detaljnim prikazom.
Mediascape, multimedijska analogija Timesacpe aplikacije, u ovom modelu nije podržana.
Jedan od većih nedostataka su postavke za aplikacije Timescape, E-mail, Poruke, Kameru i Web preglednik koje se ne nalaze u samim aplikacijama, već je potrebno otići u postavke telefona i pronaći ih u „Sony Ericsson“ podizborniku.
Telefonski imenik je uredan, jasan i lijepo dizajniran. Treba li uopće spominjati što se sve u njega može strpati? Ono što me posebno oduševilo je integracija Google Talka u imenik. Svaki kontakt koji je u datom trenutku online na desnoj strani uočljivu zelenu točku tako da se chat može započeti već iz imenika. Također, u imenik je integriran i Google Sync, pa je i sinkronizaciju moguće startati neposredno iz imenika.
Kritika ide nedostatku Smart Dialnig mogućnosti. Za biranje kontakata putem tipkovnice potrebno je najprije ući u imenik, jer je s početnog zaslona moguć je jedino unos brojeva.
Poruke
Pisanje poruka na ovom uređaju predstavlja posebno zadovoljstvo zahvaljujući fizičkoj QWERTY tipkovnici iako je moguće upotrijebiti i virtualnu tipkovnicu na zaslonu. U tom slučaju će svakako pomoći ugrađeni T9 rječnik. U startu nije moguće odabrati SMS ili MMS, već je SMS zadana postavka, a ukoliko se poruci doda neki multimedijski sadržaj tek tada je poruka definirana kao MMS.
Osnovni E-mail klijent podržava definiranje samo jednog mailboxa i nije prebogat mogućnostima. Tu je i klasična Gmail aplikacija koja isto tako podržava samo jedan mailbox i to onaj čiji ste Google/Gmail račun definirali prilikom prvog uključenja uređaja. Naravno, možete si instalirati i Yahoo! Mail aplikaciju, a potražite je u Marketu.
Pored navedenih, imamo još i RoadSync mail aplikaciju koja se koristi za Mail for Exchange uslugu, odnosno Microsoftov Active Sync protokol.
Web preglednik
Iako moćan, standardni Android web preglednik na ovom uređaju ne može zasjati u punom sjaju zbog objektivnih okolnosti. Kompleksnije web stranice u ovom modelu plaćaju danak relativno maloj rezoluciji zaslona kao i samim dimenzijama. Izostala je i podrška za Flash, međutim „normalne“ web stranice su sasvim čitljive i s lakoćom se mogu pregledavati i čitati. Zumiranje stranica je jednostavno i efikasno, a tekst se sam prilagođava stupnju povećanja, odnosno smanjenja. Preglednik podržava surfanje u više prozora, odnosno u tabovima i funkcionira dosta brzo.
Multimedija
Galeriju, u ovom slučaju nazvana „Album“ moguće je pregledavati u okomitom i vodoravnom položaju. Naravno, zahvaljujući akcelerometru zaslon se automatski rotira. Pregledavanje slika je izuzetno jednostavno s logičnim rasporedom fotografija. Iako pinch zooming nije podržan u Sony Ericssonu su se potrudili i napravili odličnu zamjenu. Zumiranje je zapravo moguće upotrebom samo jednog prsta. Dotaknite željenu poziciju na zaslonu, malčice zadržite prst i povučete prema gore – rezultat je povećanje. Povlačenjem prsta prema dolje dobije se smanjenje. Fotografije je na jednostavan način moguće slati E-mailom, uploadati na Facebook, Twitter ili Picassu. Još jednom palac dolje zbog nemogućnosti slanja sadržaja putem bluetootha.
Mapa s video zapisima je odvojena od one s fotografijama i sadrži tek osnovne funkcije. Moguće je pregledavati mp4 i 3GPP zapise, dok je za DivX-e potrebno skinuti neku od 3rd party aplikacija iz Marketa.
Svirač glazbe ne predstavlja revoluciju, ali je sasvim dovoljan, funkcionalan i jasan s mogućnošću pretrage Sony Ericssonovog Play Now servisa. Podržane su playliste s mogućim grupiranjem najnovijih i najslušanijih pjesama. Nedostatak je što se pjesme ne mogu pretraživati upisivanjem početnih slova na tipkovnici.
Ostale aplikacije
U izborniku možemo naći službenu Facebook aplikaciju za Android koja funkcionira besprijekorno. Problema bi mogle imati osobe sa slabijim vidom jer Facebook za Android koji inače ima prilično sitan font na ovako malom zaslonu je još sitniji. Također, X10 mini pro sadrži i odličnu YouTube aplikaciju o kojoj ne treba previše trošiti riječi.
Službena Twitter aplikacija ne postoji za ovu verziju Androida, zato je moguće skinuti razne Twitter klijente iz Marketa kao npr. Tvidroyd ili Twicca.
Kalendar je jednostavan te nudi pregled mjeseca i dana, a moguća je sinkronizacija s Google kalendarom. Preglednik dokumenata nije prisutan, ali ga nije problem pronaći u Marketu. Tu je i već uvriježena Google maps aplikacija s mogućnošću 3D prikaza i Street viewa podržanih područja, a NeoReader je zadužen za očitavanje QR kodova. TrackID je aplikacija slična Shazamu, prepoznaje izvjesnu količinu pjesama sa radija, TV-a i sl. FM Radio je moguće slušati i preko zvučnika, s tim da slušalice moraju biti spojene jer služe kao antena. Radio automatski pretražuje sve dostupne radio postaje te ih memoria. Zanimljiva je i simulacija tunera kao na starim radio prijemnicima koja prikazuje frekvenciju i naziv redio postaje zahvaljujući RDS-u.
Kamera
Možemo reći da 5 megapikselna kamera s autofokusom, geotaggingom i LED bljeskalicom danas predstavlja neku vrstu prosjeka. Slike dobivene s ovom kamerom također bismo mogli nazvati prosječnima, uostalom tu su primjerci, dok su samo sučelje i izbornik prilično jednostavni. Video kamera snima video isječke u VGA (640x480) rezoluciji pri 30 fps, što je svakako odličan podatak. U kutovima sučelja kamere postavljene su jednostavne prečice za izmjenjivanje foto-video načina rada, uključivanje/isključivanje bljeskalice, odabir ambijenta i prečica do galerije. Za ostale postavke potrebno je otići u opće postavke telefona.
I u ovoj recenziji donosimo fotografije snimljene u različitim uvjetima: vani po sunčanom vremenu, kišnom vremenu, u zatvorenom prostoru, kao i one iz neposredne blizine te u potpunom mraku uz upotrebu bljeskalice. Tu je i video isječak snimljen ovim uređajem.
Baterija
Za razliku od modela X10 mini, X10 mini pro ipak sadrži bateriju koja se može izvaditi. Što se izdržljivosti tiče baterija je u uvjetima testiranja izdržala malo više od jednog dana, što zapravo i nije loše s obzirom na prilično intezivno korištenje svih resursa uređaja. Pri umjerenom korištenju baterija će izdržati do tri dana.
Zaključak
Malo veći od kutije šibica, otprilike točno veličine kreditne kartice Sony Ericsson X10 mini pro je najmanji dostupni mobilni telefon s Android operativnim sustavom i potpuno funkcionalnom QWERTY tipkovnicom. Kao što smo mogli vidjeti, definitivno nije bez mana, ali s obzirom na kompaktnost ne možemo mu previše zamjeriti. Teško da će poslužiti za ozbiljniju poslovnu uporabu, no njegova kompaktnost i QWERTY tipkovnica zasigurno će privući mnoge ovisnike o SMS-u kao i sve one koji namjeravaju ozbiljnije koristiti mobilni instant messaging. Također, ukoliko se želite još bolje povezati s prijateljima na sve popularnijim društvenim mrežama, X10 mini pro je pravi izbor za vas. Usput, poslužit će i kao mp3 player te kao prosječan fotoaparat.
Tehničke karakteristike: Sony Erisccon X10 mini pro specifikacije
Uređaj na test ustupio: Sony Ericsson Hrvatska