Sud Europske unije stao je na stranu Europske komisije u njezinom pokušaju da natjera Apple da plati milijarde eura zaostalih poreza Irskoj. Dogodilo se to nakon što je Europski sud pravde (ECJ) priopćio je u utorak da je "poništio" presudu drugog najvišeg suda od prije četiri godine, kojom je poništena odluka Komisije da Apple duguje 13 milijardi eura poreza. Ovaj dugotrajni spor inače je najveći je antitrust slučaj ikada.
ECJ u svojoj presudi navodi da je niži sud u Luksemburgu "pogriješio" kada je odlučio da EU Komisija nije ponudila dovoljno dokazala svoj slučaj, javlja Financial Times.
“Nakon što je poništio uloženu presudu, Sud pravde smatra da je stanje postupka takvo da može donijeti konačnu presudu u tužbama”, stoji u priopćenju ECJ-a. "U tom kontekstu, sud potvrđuje pristup komisije."
Ova će odluka otvoriti put Appleu da vladi preda novac koji se nalazio na deponiranom računu u Dublinu otkako mu je naloženo prikupljanje poreza u iščekivanju ishoda žalbi. Krajem prošle godine na privremenom računu bilo je gotovo 13,8 milijardi eura.”
Povjerenica EU za tržišno natjecanje Margrethe Vestager naredila je Appleu 2016. da Irskoj, u kojoj Apple ima sjedište za EU, plati više od 13 milijardi eura navodnih zaostalih poreza, koji pokrivaju razdoblje od 2004. do 2014. godine, jer je tvrdila da je Irska američkom tehnološkom divu dala nezakonite porezne olakšice.
Odluka se temeljila na dva porezna mišljenja, ili "presude" kako ih se naziva, koje je porezna uprava izdala 1991. i 2007 godine Appleovim podružnicama u Irskoj. Komisija je objavila da su presude Appleu dale nepravednu prednost u odnosu na druge korporativne porezne obveznike.
Glasnogovornik Applea rekao je da se slučaj "nikad nije odnosio na to koliko poreza plaćamo, nego kojoj vladi ga moramo platiti".
“Uvijek plaćamo sve poreze koje dugujemo gdje god poslujemo i nikada nije bilo posebnog dogovora. Apple je ponosan što je pokretač rasta i inovacija diljem Europe i diljem svijeta te što je dosljedno jedan od najvećih poreznih obveznika u svijetu,” izjavio je.
“Europska komisija pokušava retroaktivno promijeniti pravila i ignorirati da je naš prihod već bio podložan porezima u SAD-u. Razočarani smo današnjom odlukom jer je Opći sud prethodno preispitao činjenice i kategorički poništio ovaj slučaj.”