Novi Microsoftov operativni sustav Windows Phone 7 preliminarno je predstavljen na Mobile World Congress-u u Barceloni, u veljači ove godine. Tada smo osnove novog OS-a mogli vidjeti isključivo na emulatoru jer još nije bilo proizvedenih telefona. Vremenom su se pojavljivale slike i video zapisi uređaja na kojima se vrtio WP7, a prije mjesec dana održano je službeno predstavljanje uređaja i krenula je isporuka. LG, kao jedan od pet proizvođača s kojima je Microsoft sklopio ugovor o proizvodnji, ustupio nam je na testiranje jedan od prvih WP7 uređaja uopće – LG Optimus 7.
LG Optimus 7 predstavlja sam vrh ponude mobilnih telefona ove tvrke. Radi na GSM/UMTS/HSPA mrežama s maksimalnom brzinom prijenosa podataka od 7,2 mbps download te 5,7 upload.
Već na prvi pogled vidljivo je da se radi o povećem uređaju. S dimenzijama 125 x 59.8 x 11.5 mm svrstava se uz bok Samsungu Galaxy S. No ipak, zaslon je za nijansu manji s dijagonalom od 3,8 inča. Rezolucija iznosi 800 x 480 točaka, što predstavlja neku vrstu standarda u gornjoj klasi. Sam zaslon kapacitivne je prirode i vrlo brzo odgovara na dodir, odnosno listanje.
Kućište je izrađeno iz plastike, dok je poklopac baterije izliven iz metala. Nismo sigurni da li se radi o aluminiju ili nekoj leguri, jer djeluje drukčije, moćnije... Na vrhu poklopca nalazi se okrugli dio u koji je uklopljena leća kamere s bljeskalicom i upotpunjuje ukupan dojam.
Odmah nakon predstavljanja ovog uređaja, mogli smo zaslijediti prigovore na oblik i veličinu prednje tri tipke, koje, eto narušavaju dizajn. Donekle se možemo složiti da se radi o diskutabilnom dizajnu, no same tipke su ergonomski dobro oblikovane i s obzirom na veličinu, manja je mogućnost pogreški. Također, zbog zaobljenog donjeg dijela uređaj bolje leži u ruci, a palac ima logičniju putanju.
Uređaj je općenito vrhunske kvalitete izrade te djeluje otmjeno i skupo.
Microsoft je propisao hardverske minimume za WP7 uređaje, pa tako i LG Optimus 7 pakira 1 GHz Qualcomm Snapdragon procesor i 512 MB RAM-a. Tu je i 512 MB ROM memorije te 16 GB memorije za pohranu sadržaja. Kamera je 5 mpx s mogućnošću snimanja HD videa u 720p rezoluciji pri 24 fps.
Da bi se Optimus 7 razlikovao od ostalih WP7 uređaja, LG ga je opremio s dvije dodatne aplikacije, no po obećanjima uskoro bi ih trebalo biti dostupno još nekoliko.
Panorama shot je aplikacija koja omogućuje izradu panoramskih fotografija s kombinacijom nekoliko slika. Moguće je snimiti do pet slika za redom koje program naknadno obradi i spoji u jednu panoramsku sliku, koja na kraju ispadne iznenađujuće dobra i bez vidljivih tragova „spajanja“.
Primjer panoramske slike. Klikni za povećanje:
ScanSearch je Augmented reality aplikacija za pronalaženje sadržaja kao što su restorani, benzinske crpke, bankomati itd. Slično već poznatim aplikacijama kao što su Layar i Wikitude.
Glazba je smještena u Music & Video Hub, a sinkronizira se putem Microsoftovog programa Zune. Unutar ovog Huba moguće je pristupiti glazbi, video sadržajima, raznim podcast kanalima i FM radiju.
Kamera sa 5 mpx senzorom snima fotografije koje su na nekoj je prosječnoj razini za tu klasu. Na fotografije snimljene u uvjetima dobrog osvjetljenja nemamo posebnih primjedbi, dok su one snimljene pri lošijem svjetlu donekle mutne. Bljeskalica dobro odrađuje posao i slike u potpunom mraku su dobro osvjetljenje, iako bi mogle biti malo bistrije.
GPS navigacija
Slijedeći koncepciju jednostavnosti i intuitivnosti, GPS navigacija pomoću Bing mapa radi jednostavno i bez nepotrebnih komplikacija. Na mapi je dovoljno odrediti svoju lokaciju i označiti je jednostavnim dodirom. Potom na mapi pronađete svoje odredište, koje također označite i ruta je ucrtana. Nakon toga je samo potrebno odabrati želite li ići autom ili pješke, na osnovu čega odmah dobijete procijenjeno vrijeme dolaska.
Baterija od 1500 mAh je pri intezivnom korištenju potrajala dva dana, što je izvrstan rezultat. Želim napomenuti kako sam u tom razdoblju najviše koristio E-mail klijent, Internet Explorer, kameru te intezivno "kopao" po cijelom sustavu, što znači da je zaslon kao najveći potrošač bio prilično aktivan. Većim dijelom je internet radio preko WiFi-a, a manjim preko 3G. Odrađeno je i nekoliko kratkoh poziva. Ukoliko uređaj nije stalno online, baterija bi mogla potrajati i tri dana.
Cijena
LG Optimus 7 zasigurno će biti Best Buy. Najavljena cijena od 3598,00 kuna kod T-mobile operatera, osjetno je manja od primjerice HTC-ovog Trophyja kojeg Vipnet prodaje za 900,00 kuna više. Jedina objektivna razlika je što HTC ima malčice veći zaslon tj. 4,0 zaslon, što je u odnosu na 3,8" praktički zanemarivo.
Windows Phone 7 - općenito o operativnom sustavu
U Microsoftu su se očito vodili imperativom da nova platforma mora po svaku cijenu biti drukčija i u tome su prilično uspjeli. Vjerojatno vođeni pretpostavkom da je ljudima nakon nekog vremena jednostavno dosadilo gledati u šarenilo početnih zaslona, odlučili su se na ovakav jednoobrazni, odnosno unificirani izgled. U svojoj dosljednosti su išli toliko daleko da su proizvođačima nametnuli čak i unificiran izgled korisničkog sučelja, ne dozvoljavajući improvizacije. Ovo je možda i najopasniji dio cijelog projekta iz razloga što će uređaji previše sličiti jedan drugom, a s obzirom na relativno jednake hardverske komponente, razlikovat će se uglavnom po dizajnu i pred-instaliranim aplikacijama. Pet različitih proizvođača, a uskoro još jedan, za ovako zatvoren eko-sistem je možda ipak previše. No ipak, vjerujemo kako će se vremenom situacija promijeniti i kako će Microsoft ipak dozvoliti improvizacije, a time i razlike.
Dakle, potpuno drukčiji početni zaslon(i) ne sadrže klasične ikonice, prečice aplikacija i/ili widgete, na kakve smo navikli na dosad viđenim platformama, već tzv. Tile-ove, koji su opet ništa drugo do li prečice aplikacija, odnosno widgeti. Razlika je u tome što su unificirani, pravokutnog oblika i radi toga ostavljaju potpuno drukčiji dojam. Druga najvažnija stavka svakako je jednostavnost korištenja. U Microsoftu su se potrudili maksimalno pojednostaviti upotrebu i vidljivo da su u velikoj mjeri u tome i uspjeli.
Jedna od značajki korisničkog sučelja jest elegancija i profinjenost koja se odrazila i na sve aplikacije koje će tek biti proizvedene, jer će svaka morati, na neki način udovoljavati zadanim kriterijima dizajna.
Uz softversku uniformiranost, tu je i ona hardverska jer svi WP7 uređaji imaju tri primarne hardverske tipke. Lijeva za povratak na prethodnu funkciju ili aplikaciju, srednja je tzv. Windows Home tipka, koja vas vraća na početni zaslon, neovisno o tome u kojem se dijelu izbornika nalazili.Desna tipka, simbolizirana povećalom, služi za pretraživanje sadržaja, ovisno o aplikaciji u kojoj se nalazite. Ukoliko ju pritisnete dok je aktivan početni zaslon, otvorit će Bing tražilicu. Nadalje, tu su još tipka za uključivanje, tipka za kontrolu zvuka i tipka za kameru. Uz navedeno, Microsoft je propisao minimalne hardverske zahtjeve koje proizvođači moraju poštivati. Među tim zahtjevima nalazi se procesor, takta minimalno 1 GHz, 512 MB RAM-a, 8 GB interne memorije, 5 mpx kamera, GPS, kompas i sl.
Windos Phone najbolje radi uz korištenje Windows Live servisa, slično kao što Android koristi vaš Goolge račun. Prilikom prvog uključivanja uređaja zatražit će od vas Windows Live ID, a ukoliko ga nemate možete ga jednostavno kreirati na licu mjesta. Iako će osnovne funkcije funkcionirati i bez njega, preporuka je da imate Windows Live ID, jer bez njega aplikacije poput Marketplace-a i X-box live neće raditi. Definiranje Windows Live računa automatski omogućuje korištenje Hotmail elektroničke pošte, a neovisno o tome, moguće je koristiti i ostale servise poput Yahoo i Google maila.
Početni zaslon sastoji se od već spomenutih tileova, koji se po želji mogu dodavati ili brisati. Svaki od njih predstavlja svoju aplikaciju ili funkciju. Mogu biti statični ili „live“ koji se ponašaju kao widgeti. Primjerice, tile „phone“ uz simbol telefonske slušalice može sadržavati i broj propuštenih poziva. Slično je s porukama, pretincima elektroničke pošte i sl. Ako iz Marketplacea skinete Weatherbug, njegov hub će prikazivati trenutne vremenske uvjete i temperaturu. Također, na početni zaslon moguće je dodati i kontakte.
„Listanjem“ zaslona u lijevo dobivano abecedni popis svih aplikacija. Dužim pritiskom prsta na svaku od aplikacija možemo je postaviti na početni zaslon (pin to start). Pomicanjem zaslona prstom gore-dolje dobivamo nastavak jedne te iste površine, a time i dodatne tileove, što početni zaslon praktički pretvara u pomičnu traku, za razliku od Androida ili Symbiana 3 gdje je svaki zaslon površina za sebe.
Hub-ovi
Hub, ili „središte“ predstavlja koncept središnjeg mjesta pojedine aplikacije. Ovo je vrlo zgodan koncept, jer pruža maksimalnu iskoristivost radne površine. Hubovi su zapravo folderi s malo drugačije prikazanom strukturom sub-foldera. Uzmimo za primjer, hub „Marketplace“. Prilikom otvaranja prikazuje stavke aplications, games, music ... Odabirom stavke „aplications“ dolazimo do stranice gdje su aplikacije razdijeljene po kategorijama, a pomicanjem zaslona prstom lijevo-desno možemo te iste potkategorije pregledavati. Istom analogijom idemo dalje i pronalazimo određenu aplikaciju. Iako u početku može izgledati zbunjujuće, ovaj način prikaza je praktičniji od klasičnog jer uistinu omogućuje bolji pregled i lakše snalaženje, a na istom konceptu temeljene su i 3rd party aplikacije.
„...“ (tri točke) Ovaj simbol pojavljuje se u nekim aplikacijama, a označava postojanje dodatnog izbornika.
Indikatori baterije, signala, WiFi-a te kontrole glasnoće nalaze se u samom vrhu. Vidljivi su kada je telefon zaključan, a kada je otključan jednostavno se sakriju, što i nije loše jer se time dobilo na estetici. Dužim pritiskom na vrh ekrana ponovo se nakratko pojave.
Multitasking
Dosta je govora bilo o multitaskingu zadnje vrijeme, a Windows Phone 7, kao što je poznato, nema multitasking u klasičnom smislu.
Najprije je potrebno izdvojiti E-mail, Internet Explorer i Zune. Ove tri aplikacije ipak imaju mogućnost raditi u pozadini (punokrvni multitasking), neovisno o tome koja je aplikacija aktivna u prvom planu.
Sada uzmimo za primjer Facebook aplikaciju. Recimo da pregledavate vijesti i odjednom naiđete na link na koji želite kliknuti. Kada ga kliknete otvara se Internet Explorer, a Facebook aplikacija se zatvara, međutim ne potpuno, nego je „suspendirana“. Ako se tipkom back iz Internet Explorera vratite u Facebook, doći ćete na isto mjesto na kojem ste bili kad ste kliknuli na onaj link. Znači, sustav zapamti stanje aplikacije prilikom suspenzije i kasnije ju vraća ju u to isto stanje.
Ako pak iz aplikacije, u ovom slučaju Facebooka, izađete pritiskom na Windows home tipku, on će biti potpuno isključen i pri ponovnom ulasku će se pokrenuti ispočetka.
Zgodno je to što sustav pamti sve suspendirane aplikacije i svaki pritisak na tipku back vraća vas u ono što se prethodno radili. Čak i sa početnog zaslona moguće se vratiti u aplikaciju koju ste prethodno koristili, naravno, ukoliko sustav u određenom trenutku osjeti da je previše aplikacija suspendirano sam će ih potpuno isključiti.
Treba priznati da je ovakav koncept interesantan te iako se suštinski razlikuje od multitaskinga, rezultat je praktički isti.
Jedino je još ostalo nejasno kako će funkcionirati VoIP i IM aplikacije kada budu dostupne, jer da bi normalno funkcionirale zahtijevaju punokrvni multitasking.
Aplikacije
Kao što je već rečeno Hotmail klijent je postavljen automatski, onog trenutka kad ste u početnim postavkama upisali svoj Windows Live ID. Gmail, Yahoo i ostali POP3/IMAP pretinci mogu se vrlo jednostavno dodati i možete ih „odvući“ na početni zaslon. Svaki od njih može imati svoj tile, koji prikazuje broj nepročitanih poruka. Na svakom od pretinaca moguće je zasebno birati postavke i određivati intervale provjere pristiglih poruka (15, 30, 60 ... minuta ili trenutno).
Kalendar je jedan od ljepših koje smo dosad vidjeli, a uz tu estetsku karakteristiku odlikuje ga i odlična funkcionalnost. Pravilnim odabirom veličine fonta Microsoftovci su postigli optimalnu ergonomiju i uočljivost bitnih stavki. Naravno, ovo je subjektivan dojam i vjerojatno će biti onih kojima se neće svidjeti. Kalendar ima i svoj live tile na početnom zaslonu, na kojem je moguće vidjeti događaje upisane u kalendar.
Kontakti su u WP7 nazvani jednostavno „people“ (ljudi). Prilikom postavki e-mail računa imat ćete mogućnost sinkronizacije kontakata s imenikom u telefonu. Moguće je umetnuti kontakte iz više e-mail računa, kao i iz Facebooka ili Outlooka. Ukoliko želite dodati kontakte koji se nalaze u vašoj SIM kartici trebate otići u settings, prstom odlistati ulijevo da vam se prikaže stranica s aplikacijama, uđite u people i ubacite SIM kontakte.
Za dodavanje novog kontakta u people hub-u odaberete simbol „+“. Jedna od korisnih funkcija je i združivanje kontakata. Primjerice, ako na više računa imate isti kontakt, on neće biti dvostruko prikazan, već jednostavno kao jedan.
Veliki broj funkcija u WP7 označen je simbolima, koji možda i nisu najsretnije uklopljeni u cjelinu jer su sićušni i relativno slabo uočljivi. No, navika ćevremenom učiniti svoje.
Internet Explorer je zapravo vrlo jednostavan. Na dnu su tri simbola koji označavaju dodavanje favorita, listu favorita te tabove, odnosno otvorene prozore. U desnom kutu nalazi se simbol „...“ koji otvara postavke.
Marketplace predstavlja središnje mjesto za instalaciju aplikacija. Hrvatska za sada nije na spisku zemalja u kojima je moguća kupovina aplikacija, tako da nam za sada na izbor ostaju samo one besplatne i to na način da kao zemlju odaberete recimo Ujedinjeno Kraljevstvo. Ovih dana je objavljeno kako je Marketplace zaokružio brojku od 2000 aplikacija. U usporedbi s Android Marketom i iTunes AppStoreom ova brojka izgleda smiješno, međutim treba imati na umu da je Microsoft u ovaj projekt uložio ogroman novac i uskoro očekujemo ubrzan rast broja aplikacija.
Office
Microsoft Office je jedna od onih aplikacija zbog kojih će mnogi poželjeti koristiti ovu platformu. Ne samo što je sučelje pregledno i primamljivog izgleda, već je i funkcionalno, naravno, koliko je to na uređaju ove veličine moguće. Možete pregledavati, uređivati i kreirati nove dokumente koristeći Microsoft Word, Excel i PowerPoint. Tu je još i One Note, te Share point za sinkronizaciju dokumenata. Zanimljivo je da se i dokumenti mogu zumirati "štipanjem", odnosno pinch zoomingom.
Postavke
ili „settings“ je hub koji se sastoji od dvije stranice. Početna nosi naziv System, a susjedna, s desne strane aplications. Za razliku od mnogih drugih platformi ovdje je sve dosta pojednostavljeno i logično raspoređeno, međutim neke stavke su ostale nedorečene. Primjerice, nema mogućnosti definiranja višestrukih APN-ova.
Zamjerka ide i na račun nemogućnosti provjere stanja memorije. Naime, poznato je da je Microsoft u ovoj platformi uveo mnoge restrikcije, a jedna od najbizarnijih je nepostojanje File managera, a time i mogućnosti provjere stanja memorije telefona. Jedini je način spajanje uređaja na računalo. Za sinkronizaciju se koristi Microsoftova „Zune“ aplikacija koju je potrebno skinuti sa stranice www.windowsphone.com.
Ukupan dojam
Windows Phone 7 iznimno je brz operativni sustav. Korisničko sučelje je oku ugodno i ergonomski odlično organizirano. Vidljivo je da su ljudi u Microsoftu pazili na svaki detalj. Hub-ovi su pun pogodak. Naravno, ima prostora za poboljšanje, a tu prvenstveno mislimo na dodavanje izostavljenih funkcija. Neki će reći da je izgled sučelja dosadan i monoton, no o tome se da raspravljati. Navigacija kroz aplikacije i izbornike je sasvim novi doživljaj i ostavlja dobar dojam. Primjerice Facebook aplikacija je tako dobro izvedena i osjetno nadmašuje svoju Android verziju, kako estetski, tako i funkcionalno.
S druge strane, zamjerke idu na preveliku zatvorenost sustava kao takvog, no ipak, ovo je tek početak. Vidjeli smo da prva nadogradnja stiže već za nekoliko tjedana i zna se da donosi copy/paste funkciju, a vjerojatno će sadržavati još pokoju novotariju.
Ovdje treba napomenuti kako će nadogradnje dolaziti izravno iz Microsofta i neće biti ovisne o proizvođaču ili operateru.
Ukratko, Windows Phone 7 je upotrebljiv, a istovremeno profinjen alat za one koji ne žele razbijati glavu raznim tehnološkim detaljima, a žele moćan i pouzdan uređaj pun multimedijskih mogućnosti. Također, mnoge se paralele mogu povući sa Apple-ovim iOS-om, ali ipak ima dovoljno razlika da pokuša pridobiti vlastitu klijentelu.
Naravno, ukoliko u Microsoftu žele globanu popularnost morat će više poraditi na lokalizaciji.
Uređaj na testiranje ustupio: LG Hrvatska
Specifikacije uređaja pogledajte ovdje.
Pročitajte i naš osvrt o povijest mobilnih Windowsa.