Zašto je OnePlus toliko popularan među geekovskom populacijom, ne treba previše obrazlagati. Vrhunski hardver po razumnoj cijeni jedan osnovni je razlog, ali u kombinaciji s pogođenom marketinškom strategijom kompanije.
OnePlus uređaji vjerojatno nikada neće dostići prodajne rezultate kakve imaju Samsung ili Apple, ali smo vidjeli da su vremenom mnogi napredni korisnici počeli kupovati upravo ove uređaje, napuštajući pritom tradicionalno razvikana imena.
size="medium"
size="medium"
Tako je prošli tjedan u Shenzhenu svjetlo dana ugledao OnePlus 5, uređaj koji je stigao kao izravni nasljednik modela OnePlus 3/T, kojeg smo lani proglasili mobitelom godine. No budući da je cijena lanjskog modela bila za 100 eura manja, mnogi su se s pravom upitali u kojem smjeru kreće ova kompanija.
size="medium"
Nije tajna da su strategije mnogih uspješnih kompanija temeljene u pravo na početnom dumpiranju cijena, dakle svjesno bi radili bez zarade ili čak ulazili u gubitak, da bi ih nakon što se tržište navikne na njihov proizvod, počeli dizati i, logično, zarađivati.
499 eura za 6/64 model nije malo, zapravo za 25% je više u odnosu na OnePlus 3 kad je prije godinu dana stigao u prodaju, ali je još uvijek razumno i povoljno ako pogledamo iznose koje za svoje uređaje ove kase traže Samsung, Apple, Sony, LG i ostali.
size="medium"
Također, u zadnjih nekoliko godina smo se uvjerili da je vrijeme poistovjećivanja kineskih proizvođača s lošom kvalitetom daleko iza nas, i samo je pitanje vremena kad će njihova industrija s trona srušiti Samsung i Apple. Naime, BBK Telekom, inače vlasnik OnePlusa, sa svojim ostalim brandovima već se sada nalazi na četvrtom mjestu najvećih proizvođača u svijetu, odmah iza Samsunga Appela i Huaweija.
size="medium"
Vratimo se sada samom uređaju. Na naš test stigao je OnePlus 5 u jačoj varijanti, dakle model s 8 GB RAM-a i 128 GB interne memorije, a njegova cijena iznosi 559 eura ili, po trenutno povoljnom tečaju, oko 4150 kuna.
Prvi dojmovi? Iskreno, ovako uživo čak i ne sliči toliko na iPhone 7 Plus kao što se moglo zaključiti iz slika, i to uglavnom zbog drukčije zaobljenih bokova, a i dimenzijama je vidljivo manji. Prvi loš dojam je poleđina, koja je otprilike jednako klizava kao i kod prethodnika, i sad ga moram jako paziti dok iz Kine ne dođe tucet silikonskih maskica koje sam naručio s eBaya.
columns="4" size="medium"
Prodajno pakiranje je identično lanjskom. Crvena kutija, a unutra samo uređaj i punjač s crvenim kabelom. Preko zaslona je nalijepljena zaštitna folija, ali ovoga puta bolje i preciznije nego lani, tako da ću je neko vrijeme ostaviti. Dvostruka kamera strši nešto manje nego ona na lanjskom modelu. Iako ne predstavlja objektivan problem za tipkanje na stolu, svakako će biti potrebno pripaziti na oštećenja.
Kao što vam je poznato, OnePlus 5 je pokretan Snapdragonom 835, a naš primjerak ima čak 8 GB RAM-a, u čiju svrhu i opravdanost ćemo se uvjeriti narednih dana dok bude trajalo intenzivno testiranje. 5,5-inčni AMOLED zaslon praktički je istovjetan lanjskom, a kako se čini, isto vrijedi i za čitač otisaka prstiju, koji je jednako brz i precizan.
Stavka kojoj ćemo posvetiti posebnu pažnju je dvostruka kamera. Koliko je njezina svrha opravdana i kakve sve mogućnosti nudi, vidjet ćemo već ovih dana, pa će tako i ovaj članak biti nadopunjen fotkama.
Detalje i dojmove čitajte u recenziji koja će uslijediti tamo negdje sljedeći tjedan, a ako imate bilo kakvih pitanja ili sugestija, slobodno ih iznesite u komentarima.
Zoom:
size="medium"
Loši svjetlosni uvjeti:
size="medium"
size="medium"