AI Top teme

Usporedio sam ChatGPT 4.5 i Gemini Pro 2.5. Evo dojmova

Umjetna inteligencija je u vrlo kratkom roku napredovala do te razine da je danas moguće ono što je prije samo par godina bilo nezamislivo. 

Vjerojatno najpopularniji u ovom trenutku su OpenAI ChatGPT i Google Gemini. Iako je Google nešto kasnije ušao u ovu utrku, možemo slobodno reći da je u velikoj mjeri dostigao OpenAI.

Zato sam usporedio oba chatbota u radnjama u kojima se svatko od nas može prepoznati. Za usporedbu sam koristio Gemini Pro 2.5 (trenutno je u eksperimentalnoj fazi i besplatan je) i ChatGPT 4.5, za kojeg pretplata iznosi 23 eura mjesečno. Oba su modela naprednija od osnovnih besplatnih i otprilike su na istoj razini mogućnosti.

Planiranje putovanja

Upit:

"Pomozi mi isplanirati putovanje automobilom iz Splita u Prag ovog vikenda, s boravkom povoljnim prenoćištem za dvije noći, dobrom, ali ne skupom hranom."

ChatGPT:

U startu me upozorio da je vožnja prilično duga za jedan vikend. Trajanje je procijenio na 11-12 sati, odnosno 13-15 sa stajanjima. Lijepo mi je naveo gdje ću sve morati kupiti vinjete, ali je propustio navesti da moram platiti i cestarinu na dionici Zagreb – Macelj, spomenuvši samo onu Split-Zagreb.

Dao mi je savjet da ne vozim cijelu dionicu u komadu te da eventualno prespavam u Grazu ili Beču. Što se hrane i noćenja u Pragu tiče, izlistao je pet hotela s razumnim cijenama, ali iz nekog razloga u dolarima. Nakon toga mi je predložio da posjetim lokalne pivnice, ali nije ponudio konkretna imena. Isto je učinio i s restoranima, navevši cijene ručka u krunama i eurima. Na koncu je po danima prikazao i vremensku prognozu.

Gemini:

U startu mi je digao živac jer je počeo filozofirati o tome kako je ideja izvrsna i da je Prag prekrasan. No ubrzo se fokusirao na materiju. Potom je dosta potpunije opisao rutu, no kao i ChatGPT izostavio je detalj o cestarini na dionici Zagreb-Macelj.

Međutim, nakon toga me iznenadio detaljnim savjetima kad da krenem i gdje da putem odmorim, doručkujem i popijem kavu. Nije da ne bih sam znao stati kad mi se pije kava, ali je lijepo kad ti netko ovako sve servira.

Isto mi je predložio i za boravak u Pragu, ali i napomenuo da pazim na cijene jer su često prenapuhane. Također, lijepo je naveo lokalni izraz za zalogajnice zbog lakšeg snalaženja te naveo nekoliko supermarketa.

Naveo je i iznimno korisnu informaciju koju da je parkiranje u Pragu komplicirano i skupo i predložio način korištenja javnog prijevoza.

Na koncu je i on zaključio da je ovo dosta ambiciozan plan i da ću biti prilično umoran ako toliko vozim.

Sažetak teksta

Kopirao sam im članak od cca 430 riječi iz Financial Timesa i dao im upute da ispišu sažetak s bitnim stavkama.

Gemini ga je najprije sveo na otprilike 200 riječi, dakle za pola, što nisam smatrao zadovoljavajućim. Tek nakon moje intervencije sveo ga je na 53 riječi.

ChatGPT je u startu ponudio sažetak od 99 riječi pa nije bilo potrebe za mojom reakcijom:

Dakle, ChatGPT je odmah nakon prvog upita dao srednju vrijednost između dva Geminijeva rezultata, što je svakako bolje.

Analitičko razmišljanje

Postavio sam im sljedeći zadatak: „Objasni mi ukratko double-slit experiment kao 12-godišnjaku“. Dakle, da maksimalno pojednostave vrlo kompleksnu materiju. I jedan i drugi su dobro odradili posao. Ponudili su analogiju s bacanjem loptica u zid, objasnili postupak i na kraju ponudili zaključak s inače poznatim intrigantnim implikacijama.

ChatGPT:

Zamisli da bacaš male loptice prema zidu koji ima dva mala otvora jedan pored drugoga. S druge strane zida nalazi se još jedan zid na kojem vidiš gdje su loptice pogodile.

  • Ako bacaš loptice:
    Na drugom zidu ćeš vidjeti dvije grupe tragova iza oba otvora—baš kako bi očekivao jer prolaze kroz jedan ili drugi otvor.

  • Ako koristiš valove (poput vode):
    Valovi prolaze kroz otvore i iza stvaraju poseban uzorak linija koje izgledaju kao pruge. To se događa jer se valovi međusobno sudaraju i miješaju.

Što je posebno kod svjetlosti (ili elektrona)?
Kad znanstvenici šalju jako male čestice poput svjetlosti ili elektrona kroz te otvore, očekivali bi da se ponašaju kao loptice. Ali ne! One naprave uzorak poput valova—kao da su valovi, a ne čestice.

Još čudnije, kada pokušavaju promatrati kroz koji otvor ide elektron, uzorak se promijeni natrag u onaj kakav rade loptice.

Zaključak:
Ovaj eksperiment pokazuje nešto jako čudno: male čestice ponašaju se i kao loptice i kao valovi, ovisno o tome promatraš li ih ili ne. To je jedna od najvećih tajni kvantne fizike!

Gemini:

"Ok, zamisli ovo:

  1. Bacanje Loptica: Imaš zid s dvije uske, okomite rupe (kao dva jako uska vrata, jedna pored druge). Ti stojiš ispred i bacaš hrpu malih loptica (recimo, pikula) prema tom zidu. Neke loptice će proći kroz lijevu rupu, neke kroz desnu. Na zidu iza, vidjet ćeš dvije hrpice loptica, točno iza svake rupe. Logično, zar ne? Gdje prođe loptica, tamo udari.

  2. Pravljenje Valova: Sada zamisli da umjesto loptica šalješ valove na taj zid s dvije rupe. Kao kad baciš kamenčić u vodu pa se šire krugovi. Kad val dođe do te dvije rupe, on se kao podijeli na dva manja vala. Ta dva vala nastave putovati i počnu se sudarati i miješati jedan s drugim iza zida s rupama. Na zidu iza nećeš vidjeti samo dvije "crte" od valova. Vidjet ćeš više crta! Tamo gdje su se vrhovi valova sreli, val je postao jači (visoka crta). Tamo gdje se vrh jednog vala sreo s dnom drugog, oni su se poništili (nema vala, nema crte). Dobiješ uzorak s puno crta, ne samo dvije. To se zove interferencija.

  3. Super Mali Elektroni (Ludi Dio): Znanstvenici su ovo probali s jaaako sitnim stvarima, kao što su elektroni (to su sićušni dijelovi atoma, kao super-male loptice). Mislili su: "Ok, elektroni su kao loptice, dobit ćemo dvije crte iza rupa." Ali kad su puštali elektrone jednog po jednog, dogodilo se nešto čudno! Na zidu iza nisu dobili samo dvije crte, nego onaj uzorak s puno crta, kao da su elektroni bili valovi! Čak i kad su išli jedan po jedan! Kako? Kao da je svaki elektron nekako prošao kroz obje rupe u isto vrijeme kao val i onda sam sa sobom napravio onaj uzorak s puno crta.

  4. Još Čudnije - Gledanje Mijenja Stvari: A sad totalna ludnica: ako znanstvenici postave neki uređaj da "gleda" i točno vidi kroz koju rupu elektron prolazi (kroz lijevu ili desnu)... onda elektron odjednom prestane biti val! Ponaša se opet kao obična loptica i na zidu iza dobiješ samo dvije crte! Kao da elektron zna da ga netko gleda i onda se ponaša "normalno".

Ukratko: Taj eksperiment pokazuje da najsitnije čestice mogu biti i kao loptice i kao valovi u isto vrijeme, ali samo dok ih nitko ne "gleda". Čim pokušaš vidjeti što rade, one se odluče ponašati samo kao loptice. To je jedna od najvećih i najčudnijih tajni svijeta fizike!"

Gemini je vidljivo zakomplicirao, navodeći hrpu detalja, ali se ne može reći da se nije potrudio maksimalno pojasniti. Osobno smatram da je ChatGPT ovaj posao odradio bolje jer je na jednostavniji način opisao bit. Naravno, nekome će se vjerojatno više svidjeti prodrobnija analitika, ovisno o afinitetima.

Upit o slici

U disciplini opisa slike, postavio sam im pitanje što vide na fotografiji i evo odgvora:

Gemini:

"Na slici vidim osobu, vjerojatno dječaka, kako leži potrbuške na narančastom prozirnom luftmadracu. Osoba nosi plave kupaće gaćice i okrenuta je leđima kameri, gledajući prema naprijed.

Luftmadrac pluta na vrlo bistrom, plitkom moru ili vodi. Voda je toliko prozirna da se jasno vidi dno ispod, koje izgleda kao šljunak ili kamenčići. Sunčeva svjetlost stvara prekrasne svjetlucave šare na površini vode i na dnu.

Što je zanimljivo:

  1. Nevjerojatna bistrina vode: Voda je izuzetno čista, što omogućuje jasan pogled na dno i stvara osjećaj mira i čistoće.
  2. Igra svjetlosti: Način na koji sunce prolazi kroz vodu i stvara svjetlucave uzorke (kaustike) na dnu je vrlo lijep i dinamičan.
  3. Sjena na dnu: Zbog plitkoće i bistrine vode, jasno se vidi sjena osobe i luftmadraca na morskom dnu, što dodaje dubinu slici.
  4. Osjećaj ljeta i opuštanja: Cijela scena odiše ljetnim mirom, odmorom i bezbrižnošću. Boje su žive, a prizor opuštajući."

ChatGPT:

"Na slici vidim dječaka koji leži na prozirnom madracu na napuhavanje i pluta u vrlo čistoj, prozirnoj vodi. More je toliko bistro da se jasno vidi kamenito dno. Zanimljiv je način na koji svjetlost prolazi kroz vodu, stvarajući lijepe svjetlosne uzorke i sjene na dnu. Također, zanimljiva je sjena madraca koja se jasno ocrtava na morskom dnu, pokazujući koliko je voda zapravo bistra i mirna. Slika ostavlja dojam mira, opuštenosti i ljetnog uživanja."

Dakle Gemini je ponudio opsežniji i detaljniji odgovor, odlično izanalizirane detalje, no nije to uvijek ono što tražite. Nakon što sam ga cimnuo da skrati, ponudio je sličan odgovor kao i ChatGPT.

Prikupljanje i obrada informacija s internata

U knjizi koju trenutno čitam pojavljuje se određen broj likova kroz nekoliko vremenskih razdoblja. Kako se čitanje zbog manjka vremena oduljilo, počeo sam zaboravljati imena likova pa sam upitao oba chatbota da mi ih izlistaju, kako bih se prisjetio tko je tko. Naravno, neće njih dvojica sada zbog mene čitati knjigu pa su ponudili informacije prikupljene s raznih izvora na internetu.

ChatGPT je nakon prvog pokušaja ispisao samo jedan dio likova, ispustivši cijeli niz njih iz drugog timelinea. U knjizi se često isprepliću ti različite vremenske crte pa ih je pronašao i izlistao tak nakon moje primjedbe. S druge strane, za razliku od Geminija, znao je da se jedan te isti lik pojavljuje pod dva različita imena, ovisno o razdoblju.

Gemini je posao odradio bolje jer je iz prve izlistano skoro kompletnu listu likova. Nedostajala je nekolicina njih koji se rijetko spominju. U startu je javio da se radnja odvija kroz različita vremenska razdoblja, što je iznimno bitan podatak. Ipak, propustio je ime lika koji se u drugom timelineu drukčije zove.

Advertisement Advertisement Advertisement