Android Recenzije

Wileyfox Spark - Recenzija

img_20161113_121818

Ako nikad niste čuli za Wileyfox, ne brinite, niste jedini. Riječ je o engleskoj tvrtki koja je osnovana prošle godine u Londonu, a na čelu su joj Nick Muir, nekadašnji generalni upravitelj Motorole UK te Victoria Denman koja je radila u odjelu marketinga u Motoroli i Microsoftu. Nije loše za postaviti jednu tvrtku na noge, rekli bismo.

Prvi Wileyfox uređaj koji smo dobili na testiranje je Spark, ujedno i najslabiji te isto tako i najjeftiniji u njihovoj ponudi. Kronološki gledano, Spark dolazi iz druge generacije Wileyfoxovih smartfona i uz njega imamo i Spark + i Spark X s malo boljim specifikacijama. Pogledajmo prvo koje komponente su ugrađene u našeg protagonista.

GLAVNE KARAKTERISTIKE




Dimenzije

143 x 70,4 x 8,65 mm




Masa

135 grama




Zaslon

5″ IPS LCD, 1280 x 720, 294 ppi




SoC

MediaTek MT6735




CPU

Četverojezgreni 1,3 GHz, Cortex-A53




RAM

1 GB




Interna memorija

8 GB




Micro SD

do 32 GB




Povezivanje

WiFi 802.11 b/g/n, DLNA, A-GPS, BDS, Bluetooth 4.0, FM Radio, micro USB




3G

HSPA+ 42,2/5,76 Mbps




4G

LTE Cat4 150/50 Mbps




OS

Android 6.0.1 Marshmallow




Kamera

8 MP, LED bljeskalica; 1080p video




Prednja kamera

8 MP; 1080p video




Baterija

2200 mAh




Cijena





Ustupio






PREDNOSTI

NEDOSTACI





Dizajn i kvaliteta izrade

Performanse ispod očekivanja




Mogućnosti Cyanogena

Skromna kamera




Iznenađujuće dobar zaslon






DIZAJN I KUĆIŠTE


Wileyfox je, logično, za logotip odabrao lisicu, a kao istaknuta boja se koristi narančasta. Na modelu Spark je to vidljivo na rešetki zvučnika za pozive i natpisu na poleđini. Kad smo kod poleđine, ona je izrađena od hrapave plastike i zahvaljujući njoj vam uređaj neće tako lako iskliznuti iz ruke. Druga stvar vezana za poleđinu je da je ona ujedno i zaštitni poklopac za bateriju koja se može izvaditi te omogućuje pristup utorima za kartice. Da, još uvijek netko proizvodi takve uređaje. Sviđa nam se što se istovremeno mogu koristiti obje SIM kartice i micro SD kartica, dakle ne morate žrtvovati jedan utor kao u većini slučajeva.



Kod ovakvih slučajeva gdje je moguće ukloniti poklopac je najčešće rješenje da je glavni zvučnik smješten odmah ispod baterije, što je slučaj i ovdje, a kamera i LED bljeskalica su na suprotnoj strani, uz sam gornji rub gdje se nalazi 3,5-mm priključak. Micro USB port je smješten uz donji desni ugao, a mikrofon uz lijevi, dok se tipke za ragulaciju glasnoće nalaze s lijeve strane, a ona za uključivanje s desne. Tipke su izvrsne, taman tvrde koliko trebaju biti, daleko bolje od nekih na dvostruko skupljim smartfonima. Prednja strana je zaštićena Dragontrail staklom ispod kojega imamo 5-inčni zaslon, selfie kameru, senzore i zvučnik.



Između stakla i poklopca baterije je ugrađen okvir od sjajne plastike koji malo razbija mat crnilo, ali i diže ukupni dojam o dizajnu. Wileyfox Spark općenito djeluje vrlo čvrsto, izvrsno leži u ruci i istovremeno je lagan pa na tom području ima pohvale.

ZASLON


Još jedno ugodno iznenađenje je 5-inčni 720p zaslon. O oštrini se ne može ništa previše pisati, ona je takva kakva je i zapravo su i sitna slova solidno oštra, ali prikaz boja i jačina osvjetljenja su stvarno iznad svih očekivanja. Ni pod velikim kutovima gledanja nema značajnih promjena u prikazu, a na direktnom sunčevom svjetlu je sadržaj na zaslonu uvijek čitljiv.

U postavkama postoji opcija LiveDisplay gdje možete mijenjati temperaturu boje, ali i kalibrirati prikaz regulacijom crvene, plave i zelene boje. To je svakako zgodan dodatak, ali čini se da su boje tvornički vrlo dobro kalibrirane.

HARDVER, PERFORMANSE I POVEZIVANJE


Wileyfox je za najjeftiniji smrtfon iz svoje ponude odabrao MediaTek 6735, dobro poznati četverojezgreni procesor takta 1,3 GHz s Mali-T720 grafikom kojega smo imali prilike isprobati mnogo puta. Iako je već dosta dugo na tržištu, drži se solidno i odrađuje dvoje zadaće bez problema, no problem kod Sparka je samo 1 GB RAM-a što često zna biti problematično, čak i bez multitaskinga. Cyanogen je inače dobro optimiziran, no i njemu više odgovara više memorije pa možemo zaključiti da bi 2 GB bilo puno bolje rješenje budući da je uglavnom na raspolaganju tek oko 10% slobodnog RAM-a.

screenshot_20161107-152302 screenshot_20161107-152310

Od deklariranih 8 GB interne memorije je dostupno 3,96 GB. Instalirajte omiljene aplikacije, možda poneku igru i ubrzo će vam ostati manje od 1 GB. Ako imate puno multimedije, tj. slika i glazbe, obavezna je upotreba micro SD kartice, a Spark podržava kapacitet do 32 GB. Ako volite povremeno odigrati neku igru, računajte s tim da one manje zahtjevne poput Angry Birds rade dobro, ali s pravim 3D igrama već ima ozbiljnih problema.

size="medium"

Glavni zvučnik je prilično glasan, ali se zvuk, naravno, priguši ako uređaj položite na stol. Od bežičnih načina povezivanja imamo Wi-Fi, Bluetooth, LTE Cat.4 i FM radio, a žičano se spaja putem micro USB kabla i sve fukcionira uredno, bez ikakvih zamjerki.

SOFTVER I SUČELJE


Wileyfox je jedan od rijetkih proizvođača koje odlučio na svoje mobitele instalirati Cyanogen. Manji proizvođači većinom odaberu AOSP Android, dok oni bogatiji imaju vlastita korisnička sučelja. Ovdje imamo CyanogenMod verzije 13.0.2 koji je baziran na Androidu 6.0.1 Marshmallow. Ako odaberete Wileyfox temu OS-a, vizualno će prevladavati narančasti tonovi, od pozadine do prekidača u postavkama i aplikacijama. Spark nema čitač otisaka prstiju pa se otključava povlačenjem prsta preko zaslona ili unosom lozinke/PIN-a, što je zapravo dobri stari način otključavanja uređaja s Androidom.

size="medium"

Nakon otključavanja će vas dočekati klasično stock Android sučelje s tek ponekom vizualnom razlikom, no s puno više mogućnosti prilagodbe. Možete mijenjati veličinu rešetke ikona, boju i stil ladice s aplikacijama itd., a sustav podržava i rad u horizontalnom načinu. On je zgodna stvar, no morat ćete se priviknuti na to da će se tada funkcije tipki za glasnoću zamijeniti, tj. plus postaje minus i obratno. Dobro je što se virtualne tipke mogu postaviti s lijeve strane, a to traži uključivanje načina rada za ljevake.

size="medium"

Među aplikacijama ne vlada nered i jedine koje su udvostručene su Galerija i Google Fotografije te (Android) Preglednik i Chrome. Sve ostalo je standardno, tj. koriste se Googleove aplikacije s iznimkom Cyanogen Kalendara.

screenshot_20161111-175442

Uglavnom je to Cyanogen sve lijepo zamislio, ali Wileyfox je ipak malo zakazao s hardverom. Iz prijašnjih iskustava s procesorom MT6735 je jasno da je on dovoljno snažan za normalno obavljanje svih zadataka, stoga problem s performansama nije u njemu nego u nedostatku RAM-a koji je često toliko izražen da izgubite volju za životom dok sustav otvori ili zatvori neku aplikaciju.

KAMERA


Kamera sigurno nije revolucionarna, ni po rezoluciji, ni po kvaliteti snimljenih fotografija, ali kako se to često kaže - poslužit će. Kod boja i kontrasta ima dosta odstupanja od idealnih vrijednosti, ali najveći problem je sporo fokusiranje zbog kojeg ćete teško na brzinu uhvatiti kadar.  Zbog lošeg dinamičkog raspona je teško ujednačiti sliku pa će često fotografije ispasti ili presvijetle ili pretamne. Na odmet ne bi bilo ni malo više oštrine.

U postavkama možete regulirati veličinu fotografija, 3,1 do 8 MP u formatu 4:3 i 0,9 do 6 MP u formatu 16:9 te kvalitetu (55-100%), a video zapisi se mogu snimati u rezolucijama 1080p, 720p, 480p i CIF. Od ručnih podešenja imamo trajanje ekspozicije i balans bijele boje, što je prilično šturo, ali opet nije na odmet.

size="medium"

LED bljeskalica je solidne jačine i unatoč tome što nema druge za tople tonove, fotografije ne djeluju prehladno. Kvaliteta video zapisa je u rangu kvalitete fotografija, a broj sličica u sekundi je uvijek oko 30. Sve u svemu, uz dovoljno svjetla će rezultati uvijek biti pristojni, ali u suprotnom kvaliteta naglo pada.



Fotografije u punoj rezoluciji pogledajte ovdje.

[responsive_youtube v=UlO0u4tOHlA]

BATERIJA


Uz 2200 mAh, skroman procesor i zaslon, dobivamo prilično dobru autonomiju. Ako često posjećujete društvene mreže, volite slati puno poruka i e-mailova i vjerni ste gost YouTubea, možete računati na cijeli dan korištenja, a ako uređaj koristite umjereno, moguće je postići oko dan i pol do dva, sve to uz oko četiri sata uključenog zaslona.

ZAKLJUČAK


Wileyfox Spark je prvi smartfon iz radionice ovog engleskog proizvođača koji je završio na našem testu, a mnogi od vas su sad prvi put čuli za tvrtku Wileyfox, što nije nikakvo čudo jer nije bio dostupan u Hrvatskoj. Budući da je Spark najslabiji u ponudi, očekivanja nisu bila velika i na nekim područjima smo iznenađeni pozitivno, a na drugima negativno. Sviđa nam se zaslon, Cyanogen i solidna kvaliteta izrade, no performanse su daleko od poželjnih, kao i mogućnosti kamere. Naravno, kod niže klase je ponekad teško udovoljiti i manje zahtjevnim korisnicima, ali nakon ovog druženja sa Sparkom se čini da je to moglo i mrvicu bolje. Ako vam se čini kao dobar izbor, Wileyfox Spark možete kupiti u Microteamu po cijeni od 899 kn.

img_20161113_121903