Android Recenzije

Xiaomi 13 Pro - Recenzija

Prošle godine Xiaomi nas je vodio na jedno, recimo to tradicionalno, predstavljanje smartfona u Beč. Sve regularno, gostoprimstvo na nivou, da bi riječ rekli. No ove godine, Xiaomi je to odlučio dići na još višu razinu, baš kao što je na višu razinu digao i svoj flagship za ovu godinu.

Tako smo imali prilike posjetiti tvornicu Leice, prestižni svjetski brend u svijetu kamera i objektiva koji je obilježio svjetsku povijest s fotografijama. I bome, kakav je to izlet bio za nas nekolicinu entuzijasta. Upoznali smo se s poviješću Leice, načinima na koji izrađuju te kamere i objektive, ali i s brojnim svjetskim recenzentima. No više o tome možete pogledati u videu koji je na dnu ove recenzije tako da ćemo se sad više usredotočiti na njihov 13 Pro model koji je u najmanju ruku jedan od najboljih smartfona na svijetu trenutno i vjerojatno moj prvi izbor u ovom trenutku kad je u pitanju fotografiranje i snimanje s jednim smartfonom.

Dva su smartfona za slučaj da su vam promakle sve vijesti vezane uz glavno predstavljanje u Barceloni na kojem smo također prisustvovali, manji “obični” 13 i veći 13 Pro model. I odmah u startu moram napomenuti da je ovaj manji “obični” sve samo ne običan već vjerojatno i najbolji manji smartfon kojeg sam isprobao do sad.

Oba pogoni Snapdragon 8 Gen 2, procesor s kojim smo naprosto ostali oduševljeni jer je konačno kvalitetan pomak u svijetu procesora na bolje, ne samo snagom već i po pitanju efikasnosti jer to je ono što se najviše očekivalo od posljednjih nekoliko generacija.

Novi set kamera kojeg potpisuje Leica razvijen je u suradnji sa Xiaomijem i da vam budem iskren, kad sam prvi put čuo za tu suradnju, pomislio sam da su Kinezi samo iskeširali veću količinu čisto da se prave važni pred ostalim brendovima. Ako ste imali prilike pročitati lanjsku recenziju Xiaomi 12 Pro modela, znate da su imali itekako sposobne kamere i prošle godine, pa mi je tim više bilo bespotrebno ostvariti jednu takvu suradnju. No bome sam se prevario jer suradnja ima itekakvog smisla.

Pro model tako dolazi s 1” senzorom, najvećim ugrađenim u jedan smartfon do sad po našem saznanju, izuzmemo li vjerojatno par specijalnih primjeraka koje je rijetko tko uopće i vidio. To je identičan senzor kao i u njihovom konceptnom smartfonu na kojeg možete zašarafiti i Leicin objektiv, a koji po nekim procjenama košta čak 40.000€. Ne pitajte kako se došlo do te cifre i vjerojatno je to i razlog zašto taj smartfon nije uopće u prodaji.

No ono što je važnije od samog ogromnog senzora je softver i način na koji uređaj hvata fotografije jer to je zapravo još veći spektakl. Više o tome ćemo u nastavku dakako. Treba još napomenuti da su konačno i Xiaomijevi top modeli za smrtnike ponovno vodootporni i dolaze s IP68 certifikatom. Izrađeni su od “bio keramike”, iako još uvijek nismo sigurni što to točno znači, ali znamo da je ona na najvišem nivou kojeg jedan smartfon nudi.

Previše toga je značajnog da sve spomenemo u samom uvodu tako da se bacamo na recenziju.

Specifikacije uređaja

Dimenzije 162.9 x 74.6 x 8.4 mm
Masa 210 grama
Zaslon 6,73" LTPO AMOLED, 1440 x 3200 pixels, 522 ppi, Corning Gorilla Glass Victus
Procesor Snapdragon 8 Gen 2 (4 nm)
RAM 8/12 GB
Pohrana 128/256/512 GB
Kamera 1 50.3 MP, f/1.9, 23mm, 1.0"-type, 1.6µm, Dual Pixel PDAF, Laser AF, OIS
Kamera 2 50 MP, f/2.0, 75mm (telephoto), PDAF, 3.2x optički zoom
Kamera 3 50 MP, f/2.2, 14mm, 115˚ (ultrawide), AF
Video 8K@24fps (HDR), 4K@24/30/60fps (HDR10+, 10-bit Dolby Vision HDR, 1080p@30/120/240/960fps, 1080p@1920fps, gyro-EIS
Selfie kamera 32 MP HDR 1080p
Zvučnici Stereo
Baterija 4820 mAh
Punjenje 120W žično, 50W bežično, 10W reveverzibilno
Cijena oko 1400 eura
Ustupio Xiaomi Hrvatska

Prednosti

Bio keramičko kućište
Vrhunski zaslon
Odlični stereo zvučnici
Bogato pakiranje
Najsnažniji dostupan hardver
Monstruozni senzor kamere
Fantastične fotografije
Odlično video snimanje i stabilizacija
120W punjenje

Nedostaci

Selfie kamera je mogla biti bolja

Relativno visoka cijena

Dizajn, kućište i ergonomija

Naš primjerak stigao je u crnoj bio keramičkoj izvedbi, a dostupan je još u zelenkastoj, u kakvoj je došao obični 13 model i bijeloj izvedbi. Postoji i plavkasta koja bi trebala biti kožna izvedba Pro modela, no njega nisam imao prilike dirkati tako da nećemo to komentirati.

Poleđina je zaobljena prema rubovima tako da se na boku s tankom ravnom linijom spaja sa zaslonom koji je također zaobljen. Te zakrivljene linije ostavljaju dojam u ruci kao da je uređaj tanji nego što je i očekivano, čine uređaj vrlo skliskim što je prava šteta jer ga je grijeh sakriti u maskicu, no to je jednostavno prijeko potrebno za većinu kupaca.

Na desnom boku su tipke za kontrolu glasnoće i ona za uključivanje, meni taman na dohvat palca, no opet oni s manjim šakama će poželjeti da su one malčice niže smještene. Na dnu imamo utor za dvije nanoSIM kartice kao i glavni mikrofon, zvučnik i USB-C utor. Dodatni set mikrofona kao i infra crveno koje služi kao univerzalni daljinski smješteni su na vrhu uređaja dok je lijevi bok ostao čist.

Kamere na poleđini smještene su unutar velike grbe koja je asimetrično smještena, ali zbog njene veličine i pravilnog oblika, uređaj se ne klacka po stolu dok tipkate, a što toplo pozdravljamo. Klackat će se on tek kad pritisnete gornji lijevi dio zaslona malo snažnije, no to je minimalni kompromis u odnosu na mnoge druge današnje uređaje.

I bome, znam da je subjektivno, ali ostavljaju zbilja moćan dojam. Mnogo upita sam dobio za ovaj smartfon tijekom posljednjih dana koliko sam ga testirao u javnosti jer ipak je u prvom dijelu našeg testiranja on bio “javna tajna”. Prvo predstavljen u Kini krajem prošle godine, no nedostupan za naš dio tržišta.

Teško je riječima opisati koliko je ovo zapravo elegantan uređaj, pogotovo kad je čist jer nažalost, mamac je za otiske prstiju. Svejedno, tako je dobro izrađen, toliko dobar osjećaj ostavlja u ruci da ga jednostavno morate sami isprobati da se uvjerite.

Ono što posebno toplo pozdravljamo su ne ekološka debela pakiranja u kojima se osim samog smartfona skrivaju i 120W punjač, kabel kao i zaštitna silikonska maskica. To je starter paket kojeg bi svaki smartfon trebao imati!

Zaslon

Prekrasan LTPO AMOLED zaslon razvukao se na 6,73” dijagonalu. Očekivano dolazi sa svim mogućim certifikatima poput Dolby Visiona, HDR10+ i svih ostalih koje možete poželjeti, ali i s 1920Hz PWM-om kojeg smo već nekoliko puta objasnili, a ovoga puta ćemo samo napomenuti da je to tehnologija koja pomaže svima onima koji imaju problema s titranjem OLED zaslona. Većini to ne predstavlja problem, ali ipak dobrom dijelu kupaca je upravo to titranje bilo razlog zašto su do sad zaobilazili OLED zaslone. I rezolucija je iznimno visoka, 1440x3200 piksela, a što rezultira s iznimno oštrih 522 ppi.

Treba li uopće napominjati da imamo varijabilnu stopu osvježavanja od 1 do 120 Hz i da je zaštićen Gorilla Glass Victusom što i priliči top modelima? Nadam se da ne jer to je danas standard. Ruku na srce, Gorilla Glass je u posljednjih nekoliko verzija zaista vrlo sličan i tvrdnje da se teže razbije u odnosu na petu inačicu ili malo lakše u odnosu na najnoviji Victus 2 ili plus, kako god želite, definitivno nismo testirali.

Ono što me iskreno iznenadilo je milijarda boja, jer lanjski 12 Pro model je imao mogućnost prikaza 68 milijardi boja. Tako su nam barem to prenijeli onda u Beču na prezentaciji iako bih rekao da je ovaj zaslon bolji od lanjskog, onako odokativnom metodom. U svakom slučaju prikaz boja je fantastičan i iznimno precizan. Koliko točno, to možete sami podesiti po vlastitom guštu unutar postavki uređaja.

I jedan je od najsvjetlijih na tržištu s 1200 nitsa, a prilikom prikaza određenog HDR sadržaja ide i do astronomski visokih 1900 nitsa. Zaista fantastičan zaslon na kojem je pravi gušt gledati video sadržaj. Ima i podršku za Always On naravno i zahvaljujući proximity senzoru može raditi koliko god dugo to želite, a što nije slučaj na povoljnijim smartfonima.

Hardver i performanse

Snapdragon 8 Gen 2 već smo imali prilike isprobati u nekim smartfonima do sad, a ukratko, riječ je o najsnažnijem Qualcommovom procesoru do sad i našem favoritu za top modele ove godine. Toliki je napredak u odnosu na prošlu generaciju da samo zbog njega toplo preporučujemo da kupite smartfon s ovim procesorom, a ne lanjskim 8 Gen 1(+).

Imamo ukupno osam jezgri od kojih ona najsnažnija Cortex-X3 kuca na 3,2 GHz. Slijede ju dvije Cortex-A715 jezgre na 2,8 GHz i još dvije Cortex-A710 na istom taktu. Za one štedljivije radnje zadužene su Cortex-A510 jezgre na taktu od 2,0 GHz.
Grafički dio posla obavlja Adreno 740 za kojeg kažu da je snažan poput GTX 1050 grafičke, mada se u to nismo osobno uvjerili no sudeći po performansama u igrama, bome riječ je o vrhunskom grafičkom čipu.

Općenito su performanse top modela smartfona posljednjih godina na iznimno visokom nivou da se razlike najviše primijete tek u najzahtjevnijim radnjama. No opet, svako skrolanje smartfona je toliko glatko da se pitamo, koliko glađe ono uopće može biti?

Ono gdje se novi procesor najviše osjeti je njegova efikasnost jer baterija s prijašnjim modelima nije bila niti blizu toliko dobra. Jednostavno se višak snage i ta viša efikasnost osjete svakodnevno kad vidite koliko vam sporije opada taj postotak baterije. I naravno, prilikom zagrijavanja uređaja. Izgleda da je par vrućih generacija procesora pozitivno urodilo plodom u vidu razvijanja hlađenja procesora. Ne znajući koliko će novi procesor biti efikasniji, proizvođači su se vjerojatno spremali na najgore i predimenzionirali sve te hladnjake tako da se sada zagrijavanje očituje tek u blago toploj poleđini. Za vidni gubitak performansi, odnosno samo pregrijavanje, vjerojatno ćemo morati pričekati ljetne dane.
Naš primjerak došao je s 12 GB RAM-a i 512 GB interne memorije, a koliko smo shvatili, na našem tržištu pojavit će se još i model s 256 GB interne memorije i istom količinom radne, a na globalnom tržištu će biti još i 128 GB model s 8 GB RAM-a. U svakom slučaju čak se i tih 8 GB pokazalo kao dostatnim, no ovih 12 je definitivno draža podloga za budućnost. I da budemo iskreni, ako ste u mogućnosti uzeti model sa 128 GB, radije ga preskočite jer ćete s ovim smartfonom poželjeti puno toga fotkati i snimati, a to će uzeti memorije.

13 Pro dolazi i s infra crvenim koje služi kao univerzalni daljinski. Super zgodnim hardverskim dodatkom na kojeg smo lagano i zaboravili. Nažalost nema 3,5 mm izlaza za slušalice, a što realno nismo niti očekivali, ali ga se rado tu i tamo sjetimo kad ga vidimo u povoljnijim modelima. Isto vrijedi i za proširivu memoriju.

Ono što je novo su Bluetooth 5.3 kao i podrška za WiFi 7. Riječ je o novijim naprednijim tehnologijama logično s tim da je Bluetooth 5.3 više kao mini evolucija koja dodatno optimizira protokol slanja i način na koji komunicira s drugim uređajem u vidu slanja manjih i većih paketa i enkripciju nego što je porast brzine. Ali WiFi 7 je već veliki korak unaprijed i donosi dosta veću propusnost brzine čak do 46 Gbps kao i dosta manju latenciju što će naravno najviše cijeniti gameri. Istovremeno nudi i mogućnost spajanja istovremeno na 2,4 GHz, 5GHz i 6GHz, za razliku od dosadašnjih standarda koji bi se mogli spojiti samo na jednu frekvenciju. Laički rečeno naravno. U pozadini je tu puno toga, ali uzevši u obzir da se takvi routeri neće pojaviti na tržištu još par mjeseci barem, recimo samo da je ovo odlična podloga za budućnost.


Softver i sučelje

MIUI 14 temeljen na Androidu 13 za Xiaomi je veliki napredak u odnosu na MIUI 13 i obećava do 60% bolje performanse sučelja. Ruku na srce, nisam siguran koliko je rezultat vidljiv jer je i lanjski Xiaomi 12 Pro bio iznimno gladak u radu, ali definitivno mogu reći da je u kombinaciji s novim procesorom, cijelo to iskustvo na najvišoj mogućoj razini.

MIUI je uz Xiaomi od samog početka. Sučelje je to koje nudi mnogo skrivenih opcija i trikova i personalizaciju kakvu rijetko tko drugi nudi. Već smo ga mnogo puta spominjali u našim recenzijama, no svaki put kad ga ponovno isprobam čini mi se kao da otkrijem po još koju dodatnu opciju. Generalno sam iznimno zadovoljan s njim, pogotovo u ovoj verziji. Nema govora o kašnjenju obavijesti ili aplikacijama koje se lošije izvode u odnosu na bilo koji drugi smartfon.

No svejedno imam par zamjerki koje bih volio da se uz svu tu silnu optimizaciju riješe. Recimo T9 kojeg redovno zamjeram Samsungu jer je najgori mogući, e pa Xiaomi je tu došao usko u konkurenciju jer iz nekog meni nepoznatog razloga, T9 ne pretražuje apsolutno sve kontakte. Za neke će biti potrebno potražiti ih ručno putem QWERTZ tipkovnice.. Fascinantno.

Isto tako primjera radi, ako imate uključen NFC, u gornjem lijevom kutu dobit ćete permanentnu obavijest da je NFC uključen. Koristite li beskontaktno plaćanje, to ljudima s blagim OCD-jem, olitiga OKP-om, stvara blago titranje u mozgu. Ista je situacija i s nama koji držimo uređaj na vibraciji cijelo vrijeme jer će na istoj poziciji biti ikonica obavijesti da je vibracija uključena. Ne bih imao puno toga protiv da je to smješteno na desnu stranu umjesto na lijevu, no čak i nakon sat vremena kopanja po bespućima postavki MIUI-a, nisam uspio pronaći način da to uklonim.

Kad sam već zašao na tu tamnu stranu MIUI-a, pronašao sam mnogo toga zanimljivog što vam vjerojatno nikad nisam spomenuo. Tako primjerice imate Front Camera Assistant plutajuću ikonicu koja će vam za vrijeme video poziva obasjati cijeli zaslon glumeći prednju bljeskalicu tako da vas sugovornik bolje vidi. Zgodno definitivno.

Ako vam je pak 12 GB RAM-a malo, zahvaljujući ultra brzoj internoj memoriji, Xiaomi dopušta i korištenje još dodatnog virtualnog RAM-a, nazovite ga doduše kako god želite, ali RAM-e tako možete “proširiti” za dodatnih 3, 5 ili 7 GB.. Zadano je to na 3 GB, ali pošto nisam imao baš nikakvog osjećaja da mi nedostaje RAM-a, mogao bih komotno to i isključiti.

I sjećate li se kako su prije smartfoni dolazili s hardverskim mjeračem otkucaja srca na poleđini? E pa, Xiaomi već dugo ima mogućnost korištenja čitača otiska prstiju ispod zaslona kao mjerača, a sve što trebate je u postavkama uređaja pronaći tu opciju. Po našem iskustvu, vrlo je precizno mjerenje, otprilike u otkucaj ili dva se eventualno razlikuje od onog na pametnom satu. Nismo znanstveno dokazali naravno.

Da me ne biste krivo shvatili, MIUI je zbilja odličan i ovih par sitnica koje sam naveo su ništa drugo nego par sitnica koje mnogima neće značiti baš ništa, a uostalom u svakom drugom sučelju ih ima. Poznajući Xiaomi i njihovu zajednicu i guglajući ove probleme, pronašao sam čak i neka rješenja za njih koja zahtijevaju nešto više truda da bi se riješila, samo bih volio da postoje i rješenja za korisnike kojima se ne da toliko truda uložiti da bi samo sakrili ikonicu.

Objektivno prigovor na softver može ići u vidu podrške koja je u ovom trenutku deklarirana na svega dvije godine velikih nadogradnji plus dodatno još jedna godina za sigurnosne zakrpe. Moguće je da će se ovo u skorije vrijeme promijeniti jer takav trend u industriji danas viđamo kod gotovo svih proizvođača.

Kamere

Konačno dolazimo do onoga dijela zbog kojeg nas je Xiaomi strpao u avion za Frankfurt i potom Shuttleima prevezao 50-ak kilometara do Wetzlara, malog gradića u kojem je tvornica Leice.

13 Pro dolazi s tri kamere na poleđini i sve tri broje 50 MP, ali za početak malo o tom famoznom primarnom 1” senzoru. Već smo objašnjavali da taj senzor i kvazi veličina 1” ne predstavljaju stvarnih 2,54 cm u niti jednom logičnom pogledu već povijest vuku još iz vremena katodnih cijevi u televizorima. Da ne objašnjavamo povijest, nomenklatura svih senzora u smartfonima se veže uz to, a ovaj 1” senzor u odnosu na 1/1.3” senzor je logično veći površinom za upravo toliko. Prevedeno, najveći senzor u jednom smartfonu kojeg smo isprobali do sad, mada dijeli to prvo mjesto sa Xiaomi 12S Ultrom kojeg smo nakratko isprobali prošle godine jer je i senzor identičan. No ovoga puta uz Leicinu magiju i novi procesor, osjetno je sposobniji i daje puno bolje rezultate.

Telefoto i ultraširokokutna kamera imaju iste Samsungove 1/2.76" senzore, s tim što telefoto kamera ima f/2.0 otvor blende, a ultraširokokutna f/2.2. Ovo je vjerujem najveći otvor blende na telefoto kameri kojeg smo imali prilike isprobati, pa i nije čudo što sam pomislio da je sam senzor na toj kameri nešto veći nego što u stvari jest.

Najveći fokus suradnje s Leicom usmjeren je ka reprodukciji boja, odnosno kako ih sama kamera hvata. Pri prvom pokretanju aplikacije kamere pitat će vas želite li fotkati u Leica Authentic ili Vibrant načinu rada s tim da su ta dva načina iznimno slična. Za razliku od većine ostalih smartfona, Vibrant nije niti blizu previše saturiran i da se kojim slučajem ne zove Vibrant, definitivno ga ne bih okarakterizirao kao takvog već bih rekao da ima tek malo naglašeniji određen spektar boja. U svakom slučaju ovo je ništa drugo nego magija.

Tako lijepo hvata boje, sjene, kontrast… Teško je opisati i najbolje pokazati po primjerima. Dok se držite nekih “bezveznih” kadrova gdje općenito foktate zgradu ili prirodu, sve to izgleda otprilike standardno. U svakom slučaju vrhunski, ali ništa specijalno ili bolje rečeno karakteristično. Jer fotografije osoba imaju taj jedna poseban karakter. Tonovi kože su predivni, a igra svjetla i te malo izraženije sjene u odnosu na HDR stil kojem smartfoni teže, daju notu fotografijama kakvu rijetko viđamo u smartfonima.

Naravno da će fotografije kao i na svakoj kameri uvelike ovisiti o svjetlu, a ako se potrefi da imate idealno osvjetljenje, rezultatima ćete ostati zapanjeni.

No sigurno je da nećete uvijek fotografirati u idealnim situacijama i tu taj 1” senzor dolazi uvelike do izražaja, pogotovo u kombinaciji s novim Snapdragonom. Brzina kojom je ovaj uređaj u stanju okinuti fotografiju, pa čak i portretnu dok se krećete prema kameri i kako instantno izračuna što bi točno trebao zamutiti od poleđine, to je nevjerojatno. Trik je u tome što uz pomoć takvog senzora i otvora blende, sama kamera već ima lijepu separaciju subjekta od pozadine pa i sama umjetna inteligencija lakše može raspoznati koji dio treba “zamutiti”.

Ovo je pogotovo jasno vidljivo na telefoto kameri koja mi je osobno najdraža telefoto kamera u jednom smartfonu. Neki od vas će se sjetiti telefoto kamere iz Huawei P50 Pro modela koja mi je do sad bila najdraža, a ova je definitivno korak naprijed u odnosu na nju, a nisam se još niti dotakao njenih plutajućih leća. No prije toga, taj 75mm ekvivalent je tako dobar za portretiranje, čak i bez portretnog načina. Doslovno ga ne trebate uključiti da vidite koliko se subjekt istaknuo prirodno od pozadine.

Štos u plutajućim ili lebdećim lećama, nazovite ih kako god želite, je u tome što se one u odnosu na senzor pomiču tako da telefoto kameru možete iskoristiti i za macro fotografiranje. A rezultati su u odgovarajućim svjetlosnim uvjetima najbolji koje ćete dobiti s jednim smartfonom. Daleko najbolji. Nisam nikad isprobao toliko dobru telemacro kameru u jednom smartfonu. Toliko detalja i tako lijepa separacija subjekta od pozadine, to je cirkus.

No Xiaomi i Leica nisu stali na tome, već su vam za portretiranje ponudili dodatne Leica presete ili filtere, kako god želite. Tako imate na izbor koristiti 35 mm crno bijeli filter, 50 mm Swirly bokeh, klasični 75 mm portret i 90 mm soft focus.

35 mm način mi je osobno najdraži, ima taj jedan poseban štih. Koristi se blagi crop primarnog senzora, ali taj izraženi kontrast tog crno bijelog načina je nešto drukčije. Možda sam općenito ljubitelj tih crno bijelih fotografija pa mi je zato najdraži.
50 mm Swirly bokeh je upravo to, portretni način gdje su bokeh loptice malo drukčije, Swirly. Time se imitiraju posebne leće koje rade ovakav bokeh efekt, a rekao bih da je ovo već artističan pristup. Isto vrijedi i za 90 mm soft focus koji mnogima neće biti drag upravo zbog toga što fotke ispadaju “neoštre”. To je naravno namjerno tako.


75 mm klasični portretni način će vjerojatno većini biti najdraži za koristiti, a taj imitira moderne leće koje teže ka savršenstvu i bez posebno izraženog karaktera.

Ono što je pomalo neobično u sučelju je to kad uključite portretni način, naizgled imate samo tu telefoto leću za portrete bez mogućnosti “odzumiranja”, no trik je u ikonici koja je smještena u gornji lijevi kut i koja sugerira želite li “full body” shot ili ne. Klikom na tu ikonu zapravo se prebacujete između telefoto i primarne kamere.

Ultraširokokutna kamera je pak također vrhunska, što je i za očekivati od istog senzora. Bez obzira na vremenske uvjete, poslužit će svrsi odlično. Da je kojim slučajem primarna kamera malo manje sposobna, vjerujem da bih ju još više nahvalio jer bi razlika između njih bila puno manja. Kad ovu ultraširokokutnu kameru usporedim s nekim drugim ultraširokokutnim kamera dolazim do laganog zaključka da je u samom vrhu mobilne ponude. Ne bih nužno rekao da je najbolja, mada iskreno nisam ni siguran koja bi točno bolja od nje trebala biti, ali za primarnu kameru bih to definitivno mogao reći.

Lakoća s kojom hvata fotografije čak i u iznimno teškim uvjetima je zapanjujuća za jedan smartfon. Rekao bih da je po noći i s noćnim načinom, definitivno broj jedan među svim smartfonima koje sam isprobao do sad. Bez noćnog načina bih i dalje dao prednost Huaweijevim top modelima koji ga praktički ne trebaju za uhvatiti fotografiju, ali date li ovom uređaju samo dvije sekunde, situacija se mijenja u korist Xiaomija. Prednost je to fizike i tog ogromnog senzora koju nije lako softverski nadomjestiti trikovima tako lako.

No da nije sve vezano uz fotografiranje, moram priznati i da me video jednako ugodno iznenadio. Snima ga i u 8k rezoluciji i ne mogu reći, taj 8k je vrhunski pogotovo u dobrim uvjetima gdje pršti s količinom detalja i to je sve stvarno u najmanju ruku fascinantno.

Ali kako dobro snima 4k video, kako dobro stabilizacija radi, to mi je spektakl. Ove godine očito da su svi poradili dosta na toj stabilizaciji videa i vidjet ćete sigurno mnoge usporedne testove na internetu. No ono što malo koji od njih može prenijeti je to iskustvo dok držite smartfon, hodate s njim i snimate. Taj prirodni hod kojeg čovjek ima dok hoda i snima i kako to stabilizira… Svaka čast Xiaomiju na ovom.

Zapravo jedina zamjerka na kompletan set kamera ide ka selfie kameri koja je u odnosu na ostatak kamera blago razočaranje. Očekivao sam iskreno nešto bolje i sposobnije, a dobio sam neki prosjek u najbolju ruku. Nije ta selfie kamera toliko loša, dapače, hvata ona odlične selfije i ima taj Leica štih boja, ali sve u skladu s relativno ograničenim starijim senzorom.

Očito da je morao neki napredak biti ostavljen i za iduće generacije. Tako ova selfie kamera nije u stanju snimiti niti 4k video, a i kut kojeg snima nije impresivno širok. 32 MP senzor je po rezoluciji dovoljno sposoban za snimiti 4k video, a ima i dovoljno procesorske snage, ali izgleda da nije namijenjen za to. Svejedno, imate par primjera selfija i ako vam to nije od presudne životne važnosti, vjerujem da ćete općenito s kamerama ovog Xiaomija ostati oduševljeni.


Baterija

Neki su zamjerali lanjskom 12 Pro njegovu autonomiju, pa čak sam i osobno izjavio da je mogla biti i bolja. Nije ona bila katastrofalno loša i definitivno je tu uvelike pripomogao 120W punjač koji bi ju od 0-100% napunio za manje od 20 minuta. Ista je situacija i ove godine, barem s punjačem, jer autonomija je u najmanju ruku doživjela veliki skok na bolje.

Kapacitet je tako povećan s 4600 na 4820 mAh, ali je u kombinaciji s novim Snapdragonom 8 Gen 2 osjećaj kao da je uređaj dobio još 1000, a ne samo 220 mAh. Doslovno je autonomija od “mogla je biti bolja” prešla u odličnu, štoviše, jednu od najboljih među top modelima smartfona. Nije najbolja, isprobali smo i neke koji su nas još više poslužili, ali je definitivno odlična.

Dodajte na to 120W punjenje i situaciju u kojoj ste uspjeli tu bateriju potrošiti prije večernjeg izlaska, za vrijeme dok se samo presvučete, ne i otuširate, vjerojatno će se napuniti od 15 do nekih 60-70%. Toliko se brzo puni i to je toliko korisna stvar da je teško riječima opisati. U zadanom načinu neće se puniti sa svih 120W kako bi vam dugoročno baterija ostala “zdravija”, ali za sve one situacije kad vam treba maksimalna brzina punjenja, samo kliknete na “boost” opciju koja će se pojaviti u obavijesti kad spojite uređaj na punjenje.

Još jednom moram napomenuti da ovakav punjač dobivate u pakiranju sa smartfonom i da je to takav skok unaprijed kad ga jednom isprobate da će povratak na starije sporije punjenje biti kao skok iz vlaka.

Zaključak

Xiaomi 13 Pro nas je blago rečeno oduševio. Od fantastično dizajniranog bio keramičkog kućišta koje je konačno potpuno vodootporno i dolazi s IP68 certifikatom, pa sve do hardverske osnovice koja će gurati ovaj uređaj vjerojatno još nekoliko godina bez ikakvih problema.

Nema više pretjeranog zagrijavanja kakve smo imali s lanjskim procesorima, a efikasniji procesor je ujedno uvelike poboljšao autonomiju uređaja tako da bi sad i oni najzahtjevniji trebali biti zadovoljni s njom. Čak i ako ju uspiju isprazniti prije večeri, za svega nekoliko minuta na punjaču doći će do 50%, a što je u samom vrhu mobilne industrije i doslovno 5-6 puta bolje od nekih konkurentnih uređaja.

Možda kamere nisu toliko bolje od konkurencije i definitivno nisu najsvestranije, s najvećim zoomom ili najboljom selfie kamerom, ali su ove tri na poleđini toliko dobre da su nas u ovo kratko vremena osvojile i postale naše najdraže kamere za fotografiranje i snimanje videa.

Istina, godina je tek počela i tko zna što nas očekuje kroz narednih par mjeseci i kakve sve inovacije će neki drugi proizvođači pokazati. Dok god ne isprobamo te neke druge smartfone, sve što smo rekli za ovaj uređaj stoji.

Najbolje od svega, manja 13-ka koja je s nama jednako dugo kao i ovaj veći Pro model je vjerojatno i najbolji manji top model kojeg smo isprobali do sad i ne razlikuje se puno od većeg i nešto sposobnijeg brata jer donosi iznimno slično iskustvo fotografiranja, a sa svim ostalim komponentama identično sposobnim, samo u kompaktnijem kućištu. Do ove godine samo su veći uređaji poput Pro modela zavrijedili našu preporuku bez obzira na budžet, a konačno možemo i veličinom razmatrati manje uređaje. No više o tome u zasebnoj recenziji koja stiže uskoro.

Do tad, ako vas veličina ne smeta i tražite ultimativni uređaj s najboljim kamerama na tržištu, ovaj Xiaomi 13 Pro trenutno od nas ima apsolutnu preporuku.

Video recenzija