Android Recenzije

Xiaomi Mi 10T Pro 5G - Recenzija



Xiaomi je nedavno pretekao Apple i postao treći najveći proizvođač smartfona na svijetu, dakle pozicionirao se odmah iza Samsunga i Huaweija. Rezultat je to višegodišnjeg pametnog promišljanja, konstantnog usavršavanja, ali očito i lansiranja velikog broja uređaja kojima ni sami menadžeri ne znaju imena. Kako im je to uspjelo s obzirom na potonje, i mi se pitamo, no protiv činjenica ne možemo.

Ipak, među svim tim silnim imenima i pod-brandovima, prošle godine se istaknuo Xiaomi Mi 9T, kao i njegova Pro verzija, koji su stigli kao istinski „flagship killeri“, budući da su nudili vjerojatno najbolji omjer uloženog i dobivenog na tržištu u to doba.



Ove godine stižu njihovi nasljednici, barem ako je suditi po imenu, a s nama je u društvu model Xiaomi Mi 10T Pro 5G. Naime, lanjski model ispod haube nije imao top procesor na tržištu iz tog vremena, već za jedan razred ispod, dok ovogodišnji modeli dolaze sa Snapdragonom 865, iz čega možemo zaključiti da podržavaju i 5G mrežu.

Također, tu je i napredna 108 MP kamera, ali i baterija od 5000 mAh koja obećava iznadprosječnu autonomiju. Ono na čemu se moralo uštedjeti je zaslon. Naime, dolazi izrađen u LCD tehnologiji koja je već ustuknula pred AMOLED-om, no ovo vas ne treba zabrinjavati jer su njegove karakteristike izvrsne.

Upravo s ovim modelom smo se družili desetak dana, kojeg nam je ustupila susretljiva ekipa iz Mobisa. Sve o ovom potencijalnom best-buy uređaju, kao i naše dojmove, pročitajte u nastavku.

GLAVNE KARAKTERISTIKE







Dimenzije

165 x 76,4 x 9,6 mm







Masa

218 grama







Zaslon

6,67" LCD, 144 Hz, 1080 x 2400, 395 ppi







SoC

Qualcomm Snapdragon 865







GPU

Adreno 650







RAM

8 GB







Interna memorija

128/256 GB







MicroSD

Ne







Stereo zvučnici

Da







Otporan na vodu

Ne







Brzo/bežično/reverzibilno punjenje

Da, 33W/Ne/Ne







OS

Android 10/MIUI12







Kamera

108 MP primarna, 13 MP ultraširokokutna, 5 MP macro







Prednja kamera

20 MP







Baterija

5000 mAh







Cijena








Ustupio











PREDNOSTI

NEDOSTACI










Kvaliteta izrade

Nije vodootporan







Izvrstan 144 Hz zaslon

LCD zaslon nema Always-On funkciju







Izvrsni stereo zvučnici








Hardver i performanse








Brzo i fluidno MIUI sučelje








Odlična baterija i superbrzo punjenje








Cijena - omjer uloženo/dobiveno








Dizajn, kućište i rukovanje


Prvo što ćete na ovom uređaju primijetiti, pogotovo ako ste koristili lanjski Mi 9T, je punch-hole rupica u gornjem lijevom kutu zaslona. Naime, lanjski model je imao potpuno „čist“ zaslon, bez rupica i zubi, i to zahvaljujući pop-up selfie kameri. No, čini se da proizvođači ovaj izvrstan koncept iz nekog razloga napuštaju i vraćaju se rupici na zaslonu, barem dok jednom ne usavrše UCD (Under Display Camera) sustav.



Zaslon se proteže od ruba do ruba, no za razliku od nekih drugih modela, ovaj rub je malčice deblji, tako prednja strana nije toliko atraktivna kao kod zakrivljenih. Na dnu čak ima i malo brade, no sve je to daleko od nečega na što biste trebali obraćati pozornost. Dapače, zaslon ovog modela je u potpunosti ravan, što je velika ergonomska prednost u odnosu na vizualno atraktivne, ali sada već pomodne zakrivljene zaslone kojih se mnogi proizvođači još uvijek ne odriču.

Što se same konstrukcije tiče, govorimo o klasiku - aluminijskm kućištu između dvije staklene površine. Poleđina zato zadržava tragove prstiju, barem ova tamno siva verzija koja nam je stigla na test. No, to vas također ne treba previše zabrinjavati, budući da Xiaomi u prodajnom pakiranju donosi izvrsnu silikonsku zaštitnu maskicu.

Da ne bi bilo zabune, ne radi se o tankoj maskici od jednog dolara s e-baya koja nakon par tjedana požuti, već ipak nešto debljoj i kvalitetnijoj, koja je k tome na velikom dijelu matirana, s ogromnim Xiaomi logom sa strane. Istina, uređaj je u njoj još deblji, ali ga dobro štiti. Ono što je potrebno naglasiti je da štiti i ovaj bubreg od kamere, i to u punom profilu, jer je rupa za modul na rubovima uzdignuta točno toliko da ga zaštiti.



U svakom slučaju, mobitel s maskom ili bez, zbog zaobljenih kutova dobro leži u ruci, bez obzira na veličinu pa čak i modul kamere koji strši. Naravno, kao takav će se uvijek ljuljati na stolu dok tipkate, no to je žrtva koju morate podnijeti.

Mana kućišta je kao i kod većine Xiaomija, a to je nedostatak otpornosti na vodu i prašinu. Naravno, ovo je još jedan detalj koji se morao žrtvovati kako bi se postigla niža, odnosno razumna cijena.



U ovom dijelu svakako treba spomenuti i čitač otisaka prstiju koji je smješten na bok. Nekome će se ovo možda učiniti kao korak unatrag, no uvjeravam vas da je upravo suprotno. Naime, znamo da su čitači otisaka prstiju ugrađeni u zaslone dosta manje precizni i sporiji od starih kapacitivnih, no vremenom smo se i na to navikli. Xiaomi je na ovom modelu vratio kapacitivni čitač kojeg je, nakon godina spomenutih in-screen čitača i frustracija uzrokovanih njime, bio pravi užitak koristiti. Brži je, precizniji i jednostavno – bolje rješenje. Naravno, zbog same pozicije na koju je smješten, trebat će vam neko vrijeme prilagodbe, ali s obzirom na njegove osobine, to će potrajati vrlo kratko.

Zaslon


Nakon što smo pomislili da su LCD zasloni na mobitelima više klase davno otišli u povijest, jedan takav je uskrsnuo upravo na ovom modelu. Naravno, kako bi se postigla niža krajnja cijena, negdje se moralo uštedjeti. Zato je Xiaomi umjesto OLED-a ugradio IPS LCD, no nemojte misliti daje ovaj zaslon loš, dapače. Istina, nije u rangu s najnovijim AMOLED-ima iz Samsunga, Applea ili Huaweija, ali je više nego dostatan za normalno korištenje.

Ukoliko ste prije ovog koristili OLED, razliku ćete sasvim sigurno primijetiti, no nakon nekoliko dana ćete se priviknuti i zaboravit ćete da OLED uopće postoji. Digresija je što na LCD-u nemate Always-On, na što su mnogi napredni korisnici danas navikli, tako da je to definitivno jedan od nedostataka.

S pozitivne strane svakako treba istaknuti da zaslon dolazi s čak 144 Hz stopom osvježavanja, što osigurava iznimnu glatkoću i fluidnost sučelja. Razliku između 60 i 144 Hz primijetit će i ćorava baba, a kad jednom uključite ovaj način, malo je vjerojatno da ćete se vratiti natrag na 60. Naravno, zato morate biti spremni da će baterija nešto kraće trajati, ali to je daleko od deal-breakera. Ono što je u ovoj priči pozitivno je to što sustav automatski određuje kad je viša stopa osvježavanja potrebna, što će na koncu ipak rezultirati optimiziranom potrošnjom.

Zaslon inače dolazi s dijagonalom od 6,67 inča, rezolucijom 2440 x 1880, gustoćom točaka od sasvim dovoljnih 395 ppi, podrškom za HDR10+ i Gorilla Glass 5 zaštitnim slojem. Sve ovo upućuje da se radi o objektivno izvrsnom zaslonu, a Xiaomi je preko njega u startu nalijepio i zaštitnu foliju koju možete odmah odlijepiti ili je zadržati, ovisno o osobnim preferencijama. Svakako treba pohvaliti činjenicu što je zaslon u potpunosti ravan, što znatno smanjuje rizike od oštećenja i istovremeno podiže stupanj ergonomije.

Hardver, performanse i povezivanje.


Kad su performanse u pitanju. Xiaomijevi uređaji nikad nisu oskudijevali pa tako ni Mi 10T nije izuzetak. Za razliku od prethodnika kojeg nije pogonio u to doba najjači dostupan procesor (osim Pro verzije), MI 10T Pro dolazi sa Snapdragonom 865 i naravno, podrškom za 5G mrežu. Pored njega tu je i 8 GB RAM-a, a interna memorija dolazi u 128 i 256 GB varijantama.

S ovakvom konfiguracijom ste sigurni da će vas uređaj besprijekorno služiti sljedećih nekoliko godina. Nema tog naslova kojeg ovaj smartfon neće zavrtjeti i u najvišim postavkama, a gejmeri će biti posebno zadovoljni 144 Hz stopom osvježavanja, koja će pridonijeti ukupnom dojmu.

Xiaomi Mi 10T Pro vas neće razočarati ni na polju zvuka, dapače. Dolazi s dva vanjska zvučnika i stereo efektom, čime također ispunjava kriterije za ulazak u top klasu, za razliku od recimo Huaweija P40 Pro, koji ovako nešto ne nudi. Sama kvaliteta zvuka je na visokom nivou, iako nije izravno usporediva s onom kakvu će proizvesti najnoviji iPhone 12/Pro/Max, no to je daleko od deal-breakera kad u obzir uzmemo cijenu.

Što se povezivanja tiče, Mi 10 T Pro dolazi s USB-C utorom pa čak i infracrvenim linkom, što danas i nije tako česta pojava. Očekivano, 3,5 mm audio utor nije prisutan, kao ni onaj za memorijske kartice. Zbog toga je poželjno da u startu procijenite koliko memorije će vam trebati da ne biste kasnije plakali.

size="full"

Ovdje spomenimo i podršku za 5G, budući da je u Hrvatskoj odnedavno pokrenuta prva takva komercijalna mreža. Radi se o HT-ovoj 5G mreži koja trenutno nudi dostupnost u četiri najveća hrvatska grada, kao i na području Samobora. Vidjeli smo da brzine u ovom trenutku nisu kao što su bile obećane (4G čak zna biti brži), no s obzirom da je 5G mrža praktički u povojima, veće brzine i pokrivenost možemo očekivati na proljeće.

Softver i sučelje


Xiaomi Mi 10T Pro dolazi s najnovijom verzijom Xiaomijevog sučelja – MIUI 12. Za one koji ne znaju, MIUI je jedna od najtemeljitijih prerada Androida i mnogima će trebati određeno vrijeme prilagodbe na ovo sučelje, pogotovo kad su postavke u pitanju, budući da su u odnosu na većinu drugih, prilično ispremještane. Zao glas ga prati zbog besramnog kopiranja Appleovog iOS-a, no kupcima to očito ne smeta, dapače, a Apple se više ne želi zamarati tužbama.

size="medium"

S druge strane, MIUI je iznimno brz i fluidan, a te osobine ga krase još iz doba kad su Samsung i drugi proizvođači Androida muku mučili s tromošću svojih nadogradnji. No, ono što nas ovdje najviše zanima je to što je MIUI 12 doživio prilično velike izmjene u odnosu na prethodnu inačicu.

Pa krenimo redom. Xiaomi nikad nije krio da kopira izgled Appleovog iOS-a. Dapače, to je oduvijek besramno radio, i čini se da se ovakva politika isplatila. Ova kompanija je u zadnjem kvartalu zbacila Apple s 3. mjesta najvećih proizvođača smartfona, usprkos činjenici što su se mnogi rugali politici kopiranja. Nakon sage s tužbom protiv Samsunga prije skoro 10 godina, Apple je odustao od daljnjih tužbi za kopiranje dizajna, budući da je ta disciplina postupno gubila na smislu. Mobiteli danas toliko sliče jedan drugom, da je besmisleno uopće razmišljati o tome kroz prizmu kopiranja. Isto je i sa softverom. Uostalom, danas i Apple kopira mnoge detalje kojih su se prvo dosjetili proizvođači Androida i nikom ne pada na pamet da ga za to tuži.

size="medium"

Tako nas MIUI 12 dobrim dijelom podsjeća na najnoviji iOS 14 koji je napokon dobio widgete. Naravno, s obzirom da se radi o prvoj implementaciji istih, oni su na iOS-u i dalje ispod razine funkcionalnosti kakvu nude ovi na Androidu, koji su iza sebe imaju cijelu dekadu povijesti razvoja.

No ipak, Xiaomi se ovdje potrudio da novi widgeti i kontrolni centar izgledaju što više nalik onima na iOS-u 14, što nije nužno loše, ali svakako bude u oči, pogotovo ako ste do sada koristili neki drugi Android, a na iPhone na dnevnoj bazi bacate fetvu.

Gestom povlačenja prsta s lijevog vrha zaslona prema dolje dobivamo prispjele obavijesti, dok desna strana služi za pozivanje kontrolnog centra. Tu možete vidjeti aktivnu WiFi vezu, podatke o operateru, upravljati Bluetoothom, svjetiljkom i sl. Uz otale prečice postavki možete upravljati i svjetlinom zaslona, no ništa to ne bi bilo posebno da u tolikoj mjeri ne podsjeća na iOS.

Vjerujem da će ovakvo sučelje mnogima svidjeti, jer je istini za volju, dobro organizirano, a za razliku od iOS-a koji obiluje restrikcijama, ovdje imate daleko veću slobodu i mogućnosti personalizacije. Rekao bih da je MIUI pokupio najbolje od dva svijeta.

Svakako treba spomenuti i animacijske tranzicije, koje su sada daleko brže i fluidnije, ponajviše zahvaljujući 144 Hz stopi osvježavanja zaslona.

Ono što mi osobno nedostaje je Always-On zaslon na kojeg sam u zadnjih par godina navikao. Razlog tome je, naravno, LCD panel koji takvu opciju ne podržava, tako da je ovo jedna od ne baš malih mana uređaja koji želi preoteti dio tržišta najskupljima. Naravno, ova stavka nije od presudnog značaja, budući da su mnogi ponovno počeli koristiti (pametne) satove i narukvice, a barem Xiaomi u ovoj domeni nudi prilično širok izbor proizvoda.

Kamere


Xiaomi Mi 10T dolazi s tri kamere na poleđini, od kojih glavna ima senzor od 108 MP. Iako je njome moguće okidati fotografije u punoj rezoluciji, to ne preporučamo. Naime, kvaliteta takvih fotografija nije na razini onih koje dobijemo Pixel-binning tehnologijom. Na takav način dobijemo fotografije od 25 megapiksela, ali vidljivo kvalitetnije zbog spajanja četiriju piksela u jedan, koji pritom pokupi najbolje od njih. Kamera je optički stabilizirana, a zbog povećeg broja piksela, cropanjem osigurava 2x optičko povećanje. Naravno, ovo je učinjeno zbog nedostatka klasične telefoto kamere, što je u konačnici možda i bolje rješenje od jeftinih telefoto leća.

size="medium"

Ultraširokokutna kamera ima senzor od 13 megapiksela i pokriva kut od 123 stupnja, dok je treća 5 MP macro kamera, dakle za snimanje sićušnih predmeta iz blizine.

Kad je kvaliteta fotografija u pitanju, one snimljene u idealnim uvjetima su, očekivano, na iznimno visokoj razni. Naime, danas teško uopće možete naći uređaj da snima loše dnevne fotografije, tako da se prava bitka odavno preselila u lošije uvjete osvjetljenja. Primarni senzor tako proizvodi izvrsne 25 MP fotografije s velikom količinom detalja, a razlike u odnosu na dvostruko skuplju konkurenciju su minorne, barem kad se radi o danjem svjetlu.



Kad je u pitanju zoom, već sam spomenuo kako ne postoji posebna telefoto kamera, već se takve fotografije dobivaju cropanjem. Uređaj ovdje koristi svih 108 MP, ali rezultat koji na kraju daje su opet 25 MP fotografije. Nije najbolje rješenje, ali svakako jest od jeftinih telefoto leća koje neki proizvođači ugrađuju u svoje uređaje.

Ultra-širokolutna kamera također solidno obavlja svoj posao, iako su u nekim detaljima vidljivi nedostati dinamičkog raspona.



Po noći i općenito u lošim svjetlosnim uvjetima, kvaliteta fotografija je definitivno iznad očekivanja, pogotovo ako u obzir uzmemo cjenovni rang. Fizička veličina glavnog senzora omogućuje hvatanje dovoljne količine svjetla za kvalitetnu fotografiju pa čak i vrlo zanimljivu količinu dinamičkog raspona. Zbog svega ovoga, posebni noćni način nije ni potrebno koristiti, jer i fotografije i u automatskom načinu ispadaju odlične. Ipak, zumiranje po noći neće dati baš najbolje rezultate, budući da tom prilikom nestane dobar dio detalja i oštrine.

Selfie kamera nudi zaista širok spektar mogućnosti, a za istaknuti je lažni bokeh efekt u „portret“ načinu, koji prilično dobro zamuti pozadinu tako da fotka ispadne prilično zanimljiva. Sve ovo možemo zahvaliti inteligentnom sustavu koji odlično prepoznaje rubove subjekta u fokusu.



Što se kvalitete videa tiče, za nju također mogu reći da je izvrsna i iznad očekivanja. Uređaj može snimati čak 8K video kojeg u ovom trenutku baš i nemamo na čemu gledati, no tako je bilo i s 4K kad je izašao pa smo se kasnije mogli hvaliti ovom rezolucijom dok većina još nije ni znala da postoji. Više detalja o videu moći ćete vidjeti u video recenziji koja stiže uskoro.

Baterija, autonomija i punjenje


Xiaomi Mi 10T Pro 5G je jedan od rijetkih smartfona koji donosi kapacitet baterije od 5000 mAh, što definitivno zvuči obećavajuće. Za razliku od npr. Samsunga Galaxy S20 Ultra, koji se također diči ovom brojkom, ipak postiže nešto bolji rezultat. Teško je ulaziti u razloge zašto je tomu tako, no Snapdragon 865 može biti jedan od razloga, budući da u Samsungu kuca Exynos. Također, Xiaomijev LCD zaslon je također nešto štedljiviji jer ne nudi Always-On.

Naravno, nedostatak ove funkcije definitivno je minus, ali svako zlo za neko dobro, pa će vam tako baterija trajati dulje. Tijekom uobičajenog korištenja uređaja, baterija mi je izdržala nešto više nego na S20 Ultri, koju koristim na dnevnoj bazi, što znači da možete računati na komotno i bezbrižno korištenje od jutra do večeri.

U slučaju da ste veći potrošač, obradovat će vas 33W brzo punjenje, kao i kompatibilnost s Power Delivery 3.0 standardom. Ovo znači da će se ova ogromna baterija za samo 30 minuta napuniti na nevjerojatnih 61% kapaciteta, a do 100% za manje od sat vremena.

Iako Xiaomi na kineskom tržištu nudi modele s još bržim punjenjem, ove brojke su svakako impozantne, i što je najvažnije, vidno bolje od onih koje nudi dvostruko skuplja konkurencija.

Zaključak




Xiaomi Mi 10T je definitivno best-buy uređaj u srednjem cjenovnom razredu. Po specifikacijama izravno usporediv s najboljima na tržištu, ali i kvalitetom izrade. Za 4.274,05 kuna, koliko 8/128 GB verzija košta u Mobisu, dobivate najjači procesor na tržištu, izdašnu količinu RAM-a i interne memorije, a za samo 200 kuna više možete ubosti 256 GB verziju, što svakako preporučamo.

Novi MIUI 12 je zaista dodatno zacementirao superiornost Xiaomijevog sučelja, i to po pitanju dizajna, fluidnosti i mogućnosti personalizacije.

Uz to, uređaj nudi i vrhunsku kameru, iako ne najbolju na tržištu, ali realno, ova će biti sasvim dovoljna čak i zahtjevnijim „fotografima“, osim ako se već niste navukli na veći optički zoom, kojeg već neko vrijeme nude drugi proizvođači (3x, 5x i 10x).

Nemojte zaboraviti da uređaj donosi i izvrsne stereo zvučnike, kao i izdašnu bateriju sa superbrzim punjenjem. Ponovimo to, bržim od dvostruko skuplje konkurencije iz Applea ili Samsunga. U ovoj disciplini jedino još Huawei nudi vrhunske rezultate.

Naravno, negdje se moralo i uštedjeti pa tako Mi 10T Pro došao s LCD, a ne OLED zaslonom, što i nije neki minus budući da se na njega naviknete već nakon dan dva. Nedostatak je i to što nema IP certifikat otpornosti na vodu, dakle morat ćete malo pripaziti kad šetate uz rijeku, more ili močvaru. Neki će mu zamjeriti i poveću masu od 218 grama, no vidjeli smo da konkurentski uređaji ovih dimenzija nerijetko teže i više od toga.

U svakom slučaju, ako se odlučite na kupnju Xiaomija Mi 10T 5G, kojeg svakako preporučamo, najbolju ponudu potražite na mobis.hr.

Video recenzija