Android Recenzije

Xiaomi Mi Pad 2 - Recenzija

Xiaomi Mi Pad 2 recenzija

Nakon dugo vremena na test nam je stigao jedan tablet. Naime, tržište tableta u protekloj godini zapalo u svojevrsnu krizu jer se ispostavilo da ih korisnici ne troše, pa slijedom toga ni ne mijenjaju tako često kao smartfone. Nakon inicijalnog rasta i svojevrsnog buma, prodaja je sada desetkovana, pa se zbog toga usporilo izbacivanje novih modela, no budući da Xiaomi u svojoj ponudi ionako ima samo jedan tablet, obnova nakon godinu i pol kasnije se čini kao razuman potez.

Tako nam je iz Honorbuya stigao Xiaomi Mi Pad 2, 7,9-inčni tablet koji, isto kao i njegov prethodnik Mi Pad, veličinom i omjerom zaslona, te općim izgledom, želi biti Appleov iPad mini. No ovoga puta mu se još više približio jer stiže u metalnom kućištu, što mu je dalo na šarmu, a Intelov procesor na ozbiljnosti. Naravno, ono što ovaj uređaj distancira od iPada je njegova znatno povoljnija cijena.

Što sve Mi Pad 2 ima za pokazati i kako nam se svidio tijekom proteklih desetak dana, čitajte u nastavku.

GLAVNE KARAKTERISTIKE







Dimenzije

200,4 x 132,6 7 mm







Masa

322 grama







Zaslon

7,9″ IPS LCD 1536 x 2048, 326 ppi







SoC

Intel Atom X5-Z8500







CPU

Četverojezgreni 2,24 GHz







RAM

2 GB







Interna memorija

16/64 GB







Micro SD

Ne







Povezivanje

WiFi, Bluetooth, USB-C







Svjetlo za obavijesti

Ne







4G

-







OS

Android 5.1/ MIUI







Kamera

8 MP







Prednja kamera

5 MP







Baterija

6190 mAh







Cijena

1900,00 kn 16 GB model







Ustupio











PREDNOSTI

NEDOSTACI










Kvaliteta izrade i elegancija

Ne podržava memorijske kartice







Hardver i performanse

Nema GPS ni NFC







Izuzetno fluidno sučelje

Nema lampicu za obavijesti







Podesivo svjetlo kapacitivnih tipki

U ponudi samo WiFi model







Dizajn, kućište i zaslon


Kao što je već rečeno, Mi Pad 2 se dizajnom od lanjskog modela ne razlikuje previše i dosljedno slijedi formu i filozofiju Appleovog iPada mini. Ako ga usporedimo s četvrtom generacijom iPada mini, vidjet ćemo da je otprilike istih dimenzija, odnosno zanemarivo deblji. Masa se s lanjskih 360 grama spustila na 322, što je sada samo dvadesetak grama više od Appleovog tableta s kojim ga stalno uspoređujemo. No ne treba zanemariti ni činjenicu da je za cijelih 1,5 milimetra tanji od svog prethodnika, što je još jedan detalj koji ga čini atraktivnijim.

Omjer stranica zaslona je 4:3, a ne 16:9 kao što je to slučaj kod većine drugih Android tableta koji dolaze u 16:9 omjeru, pa je zbog toga malo širi i kraći.



Metalno kućište uređaju daje dašak luksuza, trend koji u protekloj godini nije zaobišao ni jeftinije smartfone, stoga je oblačenje Mi Pada u aluminij, logičan korak naprijed. Uređaj se sada doima nešto čvršće od lanjskog plastičnjaka, ali imajte na umu da će i potencijalne ogrebotine na njemu biti vidljivije. Fizičke tipke nalazimo na desnom boku, kameru na pozadini (bez bljeskalice) dok se pri dnu kućišta na poleđini nalaze dva vanjska stereo zvučnika.

Ispod zaslona nalazimo tri loše označene kapacitivne tipke, s ne baš najboljim pozadinskim osvjetljenjem, ali je pozitivno to što se može podesiti da je stalno uključeno, pa ih zbog toga nećete trebati nabadati.

7,9-inčni zaslon sam po sebi možemo svrstati u prosječne. Prikazom, pozadinskim osvjetljenjem i odazivom odgovara cjenovnom razredu, što smo i očekivali.
Rezolucija iznosi 2048 x 1536 točaka, što odgovara gustoći točaka od 326 ppi, dakle točno koliko iznosi tzv. Retina granica.
Naravno, opći dojam zaslona kod Appleovog tableta je bolji, ali njega ćete, sukladno tome, platiti više. Slično je i s drugim poznatijim proizvođačima.

Hardver i performanse


Za razliku od lanjskog modela kojeg je pogonio NVIDIA Tegra K1, Mi Pad 2 za pogon koristi Intelov X5-8500 procesor koji kuca na 2,24 GHz. Izrađen je u 14 nm procesu, što mu je prednost u odnosu na mnoge konkurentske modele. Tu je još i Intelova HD grafika, kao i 2 GB RAM-a. Što se interne memorije tiče, naš testni primjerak je 16 GB model, u kojem je krajnjem korisniku dostupno oko 12 GB. U ponudi je još i 64 GB varijanta, koja je skuplja za 50-ak eura, pa ako vam ova razlika u cijeni ne predstavlja problem, svakako savjetujemo da se odlučite na nju, budući da uređaj ne posjeduje utor za memorijske kartice.

size="medium"

U praksi se pokazalo da je konfiguracija koja pokreće ovaj uređaj prilično jaka, što se može vidjeti i na rezultatima AnTuTu benchmarka, bez obzira koliko on bio (ne)pouzdan. Na njemu je zahvaljujući procesoru rangiran među mnogo skuplje uređaje. Zavrtio sam nekoliko zahtjevnijih igara, koje su se pokrenule i izvršavale besprijekorno. Ipak zbog 4:3 omjera zaslona jedan dio sadržaja jednostavno neće biti vidljiv, jer su mnoge igre izrađene za 16:9 omjer. Kod grafički zahtjevnih igara većih problema u performansama nismo imali, sve se odvijalo po propisu, što vrijedi za npr. Riptide GP2 i Real Racing 3 dok je Asphalt 8 Airborne ipak malčice zapinjao.

Uređaj nema mogućnost spajanja na mobilne mreže operatera, dakle možete ga povezati samo na WiFi, koji je sasvim uredno radio. Za povezivanje s računalom i punjenje koristi se USB-C utor i odgovarajući kabel, a uredno radi i Bluetooth. Ono što vas neće razveseliti je nedostatak GPS-a, tako da uređaj nećete moći koristiti za lociranje, navigaciju i sl.

Softver i sučelje


Screenshot_2016-01-26-18-42-51_com.miui.home Screenshot_2016-01-26-18-44-10_com.anddoes.launcher

Kao i svaki drugi Xiaomi, Mi pad 2 koristi poznato MIUI sučelje, karakteristično po tome što nema posebnog izbornika s aplikacijama. Inspiraciju je, naravno, povukao iz Appleovog iOS-a, i time u međuvremenu zarazio većinu kineske industrije, koja je ovaj trend potom hrabro slijedila. MIUI dolazi u verziji 7.1.2, a temeljen je na Androidu 5.1. Kad će stići nadogradnja na Android 6.0, za sada nema informacija, no možemo pretpostaviti da neće trebati dugo čekati s obzirom da su ju modeli Mi 4 i Mi Note već počeli dobivati.

Dakle, MIUI sučelje dosta nalikuje Appleovom iOS-u, ali je za razliku od njega ipak prilagodljivije korisniku, što je inače odlika Androida. Ipak, ono što nam se ne sviđa su uniformirane ikonice koje zahtijevaju privikavanje. Dosta je izmijenjen i izbornik s postavkama, koje su ispremiješane u odnosu na većinu drugih Androida, pa i taj dio iziskuje dodatno vrijeme za snalaženje.

size="medium"

Instalacijom alternativnog launchera neke stvari možete riješiti, a neke ne. Dobit ćete uobičajeni izbornik s aplikacijama i standardni set ikonica, dok će postavke i obavijesti ostati iste.

Brzina i fluidnost sučelja na Xiaomijevim uređajima su tradicija, pa ni Mi Pad 2 nije izuzetak. Slično je i s otvaranjem aplikacija, jer uz samu ispeglanost MIUI-a imamo i vrlo jak procesor s velikom rezervom snage.

Kao i kod drugih kineskih uređaja, vidljiva je nekolicina nama potpuno neupotrebljivih kineskih aplikacija, no srećom, većinu ih možete deinstalirati.

Kamera


Iako su kamere na tabletima, za razliku od onih na smartfonima, rijetko korištene za, one su uglavnom i dalje tu i proizvođači od njih ne odustaju. Istina, tu i tamo možete vidjeti japanske turiste kako fotografiraju tabletima, no njihove nam kamere nam često mogu poslužiti za fotografiranje dokumenata. U takvim slučajevima od presudne je važnosti autofokus, koji je kod ovog uređaja na 8 MP kameri izvrstan, dakle tekst je čitljiv i jasan.

Ako se odvažite i zajedno s japanskim turistima krenete u obilazak grada ili prirode, Mi Pad 2 vas ni tada neće razočarati. Kamera će snimiti pristojne fotografije, kako na otvorenom, tako i u zatvorenom prostoru. Nećete biti razočarani ni videom kojeg kamera snima, jer je korišten algoritam za manji stupanj kompresije. Ono što nećete moći izvesti je snimanje u mraku, jer uređaj nema bljeskalicu.

Prednja kamera dolazi s 5 MP senzorom i u pravilu će služiti za video chat, gdje će kvaliteta najviše ovisiti o brzini i stabilnosti internetske veze i servisa kojeg koristite.



Fotografije u punoj rezoluciji pogledajte ovdje.


Baterija i autonomija


Uređaj dolazi s baterijom kapaciteta 6190 mAh, što je vidljivo manje nego kod prethodnika koji je ima 6700, no ona bi, prema deklaraciji proizvođača, trebala osigurati višu autonomiju, za što je zaslužan novi Intelov 14 nm procesor. U praksi se veća razlika neće osjetiti, jer će uređaj bez punjača izdržati do dva dana, ovisno o tome koliko ga intenzivno koristite, koje i kakve aplikacije vrtite itd.

Budući da se ne radi o mobitelu, Mi Pad 2 sam testirao uglavnom surfanjem i multimedijom. Za nekih sat vremena surfanja, što podrazumijeva čitanje, društvene mreže i sl., a bez videa i previše slikovnog sadržaja, indikator baterije pao je za 8%. Video stream (YouTube, Netflix i sl.) jest će osjetno više, pa je gledanje 1080p filma u trajanju 45 pojelo 21%. Ukoliko na uređaj prebacite filmove i gledate ih na nekom od video playera, tada će potrošnja biti osjetno manja i s jednim punjenjem moći ćete pogledati barem dva cjelovečernja filma, što će opet ovisiti o video formatu, rezoluciji, codecima i naravno, aplikaciji koju koristite.

Kad su igre u pitanju, svaka od njih je priča za sebe. Generalnog zaključka zato nema, ali možete računati na nekoliko sati igranja.

Zaključak


Ako još nemate tablet ili vam je vaš prastari dotrajao i razmišljate o novom, a pritom ne namjeravate potrošiti prosječnu plaću, Xiaomi Mi Pad 2 je odličan izbor, jer 16 GB verzija u Honorbuy web shopu stoji 218 eura. Kad tome dodamo 37 eura troškova dostave, dolazimo do krajnje cijene od 255 eura. Ukoliko naručujete s ovog web shopa ne zaboravite upisati MOBHR kupon kod, jer ćete dobiti 5 eura popusta. Sad smo došli do cijene od 250 eura, što u protuvrijednosti iznosi oko 1900 kuna.

Kod modela sa 16 GB interne memorije problem može predstavljati nedostatak utora za memorijske kartice, pa biste u slučaju da vam je to malo, mogli posegnuti za 64 GB modelom, koji je pedesetak eura skuplji.

Za te novce dobivate uređaj s jakim hardverom, namijenjen i nešto zahtjevnijim korisnicima, koji će ponekad zaigrati i neku zahtjevniju igru. Oni najzahtjevniji vjerojatno neće biti zadovoljni zaslonom koji je prosječan, ali u ovom cjenovnom razredu više ne treba ni očekivati.

Kao što ste mogli vidjeti, uređaj se može pohvaliti visokom fluidnošću i performansama, no
nekima bi presudan mogao biti nedostatak GPS-a. Ukoliko se nalazite među njima, za navigaciju ćete ipak morati koristiti neki drugi uređaj.