Android Recenzije

Xiaomi Redmi Note 12 Pro - Recenzija

Xiaomi je prije par dana u Ateni predstavio čak 6 novih smartfona iz njihove najprodavanije serije - Redmi. Upravo su ti uređaji zasluženi za šire probijanje na tržište jer su generalno nudili odličan omjer uloženog i dobivenog.

No prošla godina je bila takva kakva je i nije tu bilo baš previše slave niti za jednog proizvođača u ovom segmentu, ali zato se ove godine situacija lagano popravlja. Tako je nova serija, barem ovaj uređaj kojeg smo testirali, osjetno bolji od lanjskog modela, dolazi s novom kamerom, istom onom kao i u Xiaomi 13 Lite modelu s tim da je ovoga puta potpomognuta optičkom stabilizacijom.

Imamo i prelazak s Qualcommovog na MediaTekov SoC, a koji nas je pozitivno iznenadio u ovom uređaju, a tu je i vrlo bogato pakiranje u Xiaomijevom stilu. Sve to popraćeno je pristojnom akcijom sa 70€ popusta ako ga kupite u narednih nekoliko dana, a da ne dužimo previše s ovim uvodom, idemo vidjeti što nam Xiaomi ima za ponuditi ove godine u srednjem cjenovnom rangu.

Specifikacije uređaja

Dimenzije 163 x 76 x 8 mm
Masa 187 grama
Zaslon 6,67" OLED, 120 Hz, 900 nita, 1080 x 2040, 395 ppi, Gorilla Glass 5
Operativni sustav Android 13/MIUI 13
Procesor MediaTek Dimensity 1080 6nm
RAM 6/8/12 GB
Pohrana 128/256 GB
Kamera 1 50 MP, OIS
Kamera 2 8 MP Ultraširokokutna
Kamera 3 2 MP Macro
Video kamera 4K 30 fps
Selfie kamera 16 MP/1080p
Baterija 5000 mAh
Žično punjenje 67W
Cijena 359 eura 

Prednosti

Odličan OLED zaslon
Dobre performanse
Dobra primarna kamera
Bogato pakiranje
Stereo zvučnici
Cijena

Nedostaci

Nema senzor blizine
Nema proširive memorije
Nema stabilizacije na 4k

Dizajn, kućište i ergonomija

Redmi Note 12 Pro nije malen uređaj što sugerira 6,67” dijagonala zaslona. Karakteriziraju ga nešto oštriji rubovi poravnatog okvira koji se pronašao u sendvič panelu između Gorilla Glass 5 zaštitnog stakla i plastične poleđine. Na prvu sam čak pomislio da je riječ o staklenoj poleđini jer uređaj izgleda vrlo elegantno. Rekao bih čak i incognito, pomalo samozatajno dok leži na stolu jer teško je reći o kojem uređaju je riječ.

Ipak, poleđina jasno otkriva da je to Xiaomijev dizajn s grbom za kameru koja podsjeća na starije top modele i Redmijevim logotipom s 5G oznakom na dnu. Na vrhu uređaja imamo 3,5 mm izlaz za slušalice za kojeg nam je iznimno drago što nije iščeznuo iz povoljnijih modela barem, infra crveno i izlaz za drugi vanjski zvučnik. Onaj primarni smješten je na dno pokraj USB-C utora i utora za dvije nanoSIM kartice. Nažalost, tu nećemo pronaći i utor za microSD, odnosno proširivu memoriju tako da ste ograničeni s onim što imate u startu.

Cijelo kućište zaštićeno je od vode, barem što se prskanja tiče jer dolazi s IP53 certifikatom. Definitivno nam je drago vidjeti barem ovako osnovnu zaštitu za sve one nespretne situacije kad netko zalije uređaj na stolu. Nismo potpuno sigurni hoće li preživjeti takvu situaciju, ali trebao bi.

Teoretski je drugi zvučnik zapravo smješten u samoj slušalici koja je vješto skrivena povrh jedne od manjih rupica za selfie kameru koje smo vidjeli do sad. No bez obzira na to što je u slušalici, i dalje puca zvuk van na dvije strane, gornju i onu prednju.

Tipke smještene na desni bok su vrlo kvalitetno izrađene s pristojnim klikom, a ona za uključivanje skriva i čitač otiska prstiju. Uređaj se blago klacka po stolu tako da je tipkanje jedva moguće, teoretski izvedivo, ali definitivno ne i pretjerano ugodno iskustvo. Da se to popraviti s maskicom koja dolazi u pakiranju zajedno sa 67 W brzim punjačem i kabelom.

Zaslon

Vrhunski 10-bitni OLED protegnuo se na 6,67” baš kao što je slučaj s još dosta Xiaomijevih smartfona ove godine, pogotovo ovih iz Redmi serije. Dolazi i s podrškom za HDR10+ i Dolby Vision što ga svrstava među jedne od najpovoljnijih smartfona s ovakvim certifikatima. Tu je naravno i 120 Hz stopa osvježavanja zaslona.

Rezolucija od 1080x2400 piksela je dosta česta i rezultira s 395 ppi, a bome i na suncu mu svjetlina zna dosegnuti i do 900 nitsa što bi značilo da je dovoljno svijetao i na suncu za uživanje u sadržaju. Ono što je u ovoj verziji softvera mana je to što automatska svjetlina ne radi savršeno, pa je nekad osjetno čekanje od par sekundi da se svjetlina podigne na odgovarajuću razinu prilikom izlaska iz zatvorenog prostora. Nisam doduše siguran zašto se ovo događa jer nije ovaj Xiaomi jedini ove godine s takvim problemom, sličnu situaciju sam imao i s nekim drugim proizvođačima. Nije to ništa strašno, ali je vrijedno spomena.

Baš tako je i vrijedno spomenuti da je zaslon zaštićen Gorilla Glass 5 zaštitnim slojem, ali i da ima podršku za Always On Display na svega 10 sekundi ili na tap jer ovaj uređaj dolazi bez proximity senzora tako da ga nije moguće koristiti konstantno. Svejedno, što se prikaza tiče, ovo je jedan od najboljih zaslona u ovom rangu i uživat ćete u video sadržaju bilo koje vrste.

Hardver i performanse

MediaTekovi procesori nekad su slovili za “jeftinije” alternative i ugrađivali su se mahom u samo povoljne uređaje. No svi oni koji prate tržište znaju da ovaj proizvođač lagano osvaja i neke top modele smartfona. Bilo je zapravo pomalo neobično iskustvo isprobati ovaj Dimensity 1080 jer se po benchmark rezultatima smjestio blago ispod konkurentnih Snapdragona koji se ugrađuju u uređaje ovog cjenovnog ranga, prvenstveno Snapdragon 7 Gen 1 ili njegov prethodnik 778G+.

No benchmark rezultati nisu sve i ne pokazuju baš kakav je osjećaj prilikom korištenja smartfona, a on je, vjerovali ili ne, u svakodnevici bolji čak i od Snapragona 7 Gen 1. Ok, ne uvijek definitivno, ali u dosta slučajeva. Naime, ovo što iznosim je striktno subjektivni dojam, doduše ne samo mene već i nekih kolega iz industrije, a taj je da Dimensity puno brže diže takt onda kad zatreba. Tako je osjećaj da se aplikacije puno brže otvaraju na ovom uređaju u samom startu, nego na konkurentnim Snapdragonima. Nije ta razlika nebo i zemlja, ali definitivno se u radu čini uglađeniji.

Inače riječ je o osmerojezgrenom procesoru izrađenom u 6 nm procesu, a pokreću ga dvije Cortex-A78 jezgre na taktu od 2,6 GHz i još četiri Cortex-A55 na taktu od 2 GHz. Grafički dio posla obavlja Mali G68 GPU u kombinaciji sa 6 GB RAM-a i 128 GB interne memorije koju kao što smo već napomenuli, nije moguće proširiti.

No Dimensity ima još jednu specifičnu karakteristiku, a ta je da u startu raspolaže možda s manje snage od konkurentnih Snapdragona, ali s više na duže staze. Tako brže dođe do svoga maksimuma i duže ga drži, što nije loš kompromis. Ako igrate neke najzahtjevnije igre i uz pomoć Game Turbo posebnog softverskog dijela kojim možete boostati blago performanse i ugasiti sve aplikacije u pozadini kako bi se RAM-i oslobodili za igricu, to će sve šljakati jako dobro. Dok to ne učinite, najzahtjevniji naslovi bi mogli blago štucati, ali nakon toga drži ih zakucane vrlo visoko čak i sat vremena igranja što nije baš čest slučaj.

U svakom slučaju, čini se da je MediaTek napravio odličan posao i to što je ovaj procesor po nekim benchmark rezultatima 5-10% slabiji od konkurencije, ne bi vas trebalo zamarati niti najmanje.

Ono što bi vas moglo malo zamarati je što nema proximity senzor i to je realno mana. Istina, poslužio me dobro i algoritam koji predviđa kad se uređaj stavlja na uho, ali statistički će sigurno biti kroz godine korištenja dovoljno poziva prilikom kojih će se zaslon sam od sebe uključiti dok ga držite na uhu.

Ne treba zanemariti niti još tri hardverske stavke koje sve rjeđe viđamo, a to su naravno 3,5 mm izlaz za slušalice kojeg ne treba posebno hvaliti, stereo zvučnici i infra crveno koje može biti super korisno kad god vam zatreba daljinski upravljač. Ukratko s ovim uređajem možete gasiti i paliti televizije, klima uređaje, linije ili gotovo bilo koji uređaj koji koristi ovu tehnologiju za daljinsko upravljanje.

Stereo zvučnici su vrlo dobri, ništa spektakularno glasni, ali za gledanje filmova ili igranje igrica posluže vrhunski. Nema usporedbe koliko je bolje imati stereo zvučnike u odnosu na mono zvučnik kakvog primjera radi ima Xiaomi 13 Lite koji je čak rang više od ovog uređaja. Opet, kad vam oni nisu dobri, dovoljno je priključiti bilo koje žične slušalice za još bolji dojam.

Softver i sučelje

Redmi Note 12 Pro dolazi u startu s MIUI-em 14 temeljenim na Androidu 12. Nije ovo prvi takav uređaj na našem testu i o ovom MIUI-u smo pisali već nekoliko puta. Kratko ćemo se prisjetiti samo da je riječ o klasičnom Xiaomijevom sučelju koje dolazi na njihove uređaje od pamtivijeka, ali ono što je vrijedno napomenuti je da je s godinama baš dosta sazrijelo.

Mnogi prigovori uloženi na ovo sučelje proteklih godina su riješeni kroz razne optimizacije, ali i micanje određenih dijelova poput reklama koje su se znale pojavljivati unutar određenih predinstaliranih aplikacija ili dijelova sučelja ako ih niste isključili. Toga više nema nigdje ni u tragovima. I dalje dobivate pristojnu količinu predinstaliranih aplikacija koje vam vjerojatno neće nikad trebati, ali njih barem vrlo lako možete izbrisati u roku od nekoliko sekundi.

Imate u startu izbor želite li imati sve aplikacije nabacane na početnom zaslonu ili iskoristiti ladicu s aplikacijama i organizirati si početne zaslone po vlastitom guštu. Isto tako i zadani način razdvojenog kontrolnog centra od centra za obavijesti možete ujediniti u jedno kako je to i inače slučaj na Androidima, a možete bome i posložiti aplikacije u multitasking izborniku da vam se prikazuju horizontalno ili vertikalno.

Ono što nismo sigurni je koliko godina softverske podrške će imati ovaj Redmi. Slučaj što dolazi s Androidom 12 nije toliki problem jer će dobiti nadogradnju na Android 13 u neko skorije vrijeme, to uopće nije sporno. No pitanje je do kojeg Androida će doći i hoće li to samo biti Android 14 kao druga velika nadogradnja ili će mu vijek ipak potrajati koju nadogradnju više. MIUI sam po sebi nije toliko vezan uz verzije Androida tako da je moguće da će eventualno neki MIUI 17 doći na ovaj uređaj na Androidu 14 recimo jer ovaj MIUI 14 već postoji i na Androidu 13 i 12.

Kamere

Xiaomi se odlučio ugraditi odličan Sonyjev IMX766 1/1,56” senzor u ovaj Redmi, a to je isti onaj koji se ugrađuje u Xiaomi 13 Lite koji je ipak nešto skuplji od ovog uređaja i predstavlja rang više. Ne samo to, već za razliku od spomenutog Litea, ovaj Redmi Note 12 Pro ima i optičku stabilizaciju na primarnoj kameri što ga čini nešto boljim za fotografiranje u noćnim uvjetima, pa čak nekad i u dnevnim. Sučelje je klasično Xiaomijevo, sve ono na što smo se navikli kroz godine imamo i na ovom uređaju.

Osim te primarne kamere s f/1.9 otvorom blende imamo i 8 MP ultraširokokutnu s f/2.2 otvorom blende kao i 2 MP macro kameru koja je više tu da upotpuni poleđinu nego što realno služi svrsi. Obično kažem da je ta kamera više namijenjena čitanju sitnih etiketa nego što ćete s njom sad hvatati neke kukce ili slične sitne objekte.

Za razliku od prošle godine, novi Redmi je sposoban ponovno snimati 4k video, bilo je to glupo ograničenje lanjskog Snapdragona 695 u sezoni kiselih procesora. I taj 4k video ima pristojnu količinu detalja i vrlo dobar dinamički raspon, ali šanse su da ga nećete baš previše koristiti jer nema baš nikakav vid stabilizacije. Moguće je da će s nekom nadogradnjom doći, ali to je dosta upitno. Tako je hodanje i snimanje ipak preporučeno učiniti u FullHD rezoluciji na kojoj stabilizacija radi fenomenalno.

Što se fotografija tiče, one su u dnevnim uvjetima odlične. Pogotovo s primarnom kamerom koja kao da je došla iz malo višeg ranga. Zna se dobro snaći i u noćnim uvjetima i u zatvorenim prostorima, pogotovo kad iskoristite noćni način. Začudo, automatika ga ne uključuje toliko često što me iskreno začudilo, ali svejedno, rezultati su vrlo dobri i bez njega. Sigurno bolji s njim.

Ultraširokokutna kamera je više tu za korištenje preko dana jer u noćnim uvjetima nije sad to neki spektakl. Svejedno, posluži svrsi za razliku od macro kamere.

Xiaomi se logično fokusirao na tu primarnu kameru jer s njom najviše ljudi fotografira i naš savjet je da se držite nje koliko god možete jer je logično osjetno bolja od ultraširokokutne. Nema zoom kamere tako da ćete se morati prošetati da fotkate nešto udaljenije ili se osloniti na digitalni zoom koji ruku na srce i nije toliko loš, ali definitivno nije nikakav spektakl.

Općenito bih rekao da je Xiaomi odradio vrlo dobar posao s ovim kamerama za ovaj rang osim tog 4k snimanja koje je trebalo dobiti barem neki osnovni vid elektronske stabilizacije jer je ovako za mnoge situacije lošiji od FullHD-a.

Selfie kamera je pristojna, pogotovo u dnevnim uvjetima. U noćnim ipak malo kaska tako da nije baš za selfiranje po noćnim klubovima, ali priložili smo primjer i takve fotografije pa procijenite sami.

Baterija

5000 mAh je neki industrijski standard postao lagano i zapravo se više čudimo kad neki smartfon blago odstupa s par stotina mAh gore ili dolje. Opet, ono što sam očekivao je da će autonomija biti bolja u odnosu na Xiaomi 13 Lite koji dolazi s 4300 mAh, ali je ona zapravo tu negdje.

Moram napomenuti da sam relativno kratko testirao ovaj uređaj, svega 5-6 dana i da su šanse da baterija nije nasjela na svoje tijekom testiranja pa me tako čudio malo lošiji standby način rada. Tako primjera radi, cijeli dan bih mogao igrati igrice, fotkati, snimati, gledati videe ili surfati po društvenim mrežama i ne bih uspio isprazniti ovaj uređaj, ali isto tako bi mi preko noći izgubio 15-20%.. Da je taj standby možda malo bolji, a što je lako moguće da će biti s prvih par nadogradnji ili nakon 10-ak dana korištenja kad sve dođe na svoje, ovaj uređaj bi lako mogao izdržati i dva dana korištenja.

Jer tih 15-20% što izgubi preko noći bi se lako moglo pretočiti u još sat ili dva korištenja uređaja preko dana, a što nije realno malo. Svejedno, smatram da je autonomija jako dobra na ovom uređaju. Dobro je i brzo punjenje, od 0-100% za nekih 45 minuta. Treba li uopće napominjati da uređaj dolazi sa 67 W punjačem u kutiji? Ipak je ovo Xiaomi.

Zaključak

Xiaomi Redmi Note 12 Pro je u cjelini jako dobar uređaj. Nije savršen i možda su se neki nadali od Xiaomija vidjeti više za ove novce, ali realno s porastom svih cijena, rekao bih da je Xiaomi odradio odličan posao za ovaj rang.

Najveći prigovor cijelom uređaju ide na to 4k snimanje koje je trebalo imati elektronsku stabilizaciju i naravno na nedostatak proximity senzora. Sve ovo ostalo je tu negdje, nema šta.

Ali kad na ovakvom uređaju takve dvije stavke odskaču, e onda znate da je ostatak jako dobar. Neki će još uložiti prigovor na nedostatak proširive memorije i on je validan, ali nažalost i nova realnost čak i u ovom rangu. Imate i dalje neke uređaje s proširivom memorijom za ove novce, ali ne dolazi svi oni s ovako dobrim zaslonom i stereo zvučnicima. Nećete na svima pronaći niti 3,5 mm izlaz za slušalice kojeg još uvijek mnogi cijene!

Imamo i vrlo sposoban Dimensity 1080 od kojeg ne treba bježati kao što sam već i objasnio, ali i vrlo stabilan softver koji je s godinama napredovao.

Ovaj uređaj je dosta sličan Poco X5 Pro modelu kojeg smo već toliko nahvalili i ne čudi što će se mnogi zapitati kojeg zapravo od njih dva uzeti. Generalno bih rekao da ovaj uređaj ima nešto bolju primarnu kameru u odnosu na Poco, a da taj Poco ima možda malo bolji procesor kojeg je i lakše modati ako je to vaš đir. No isto tako izgleda dosta zaigranije.

Redmi Note 12 Pro ipak izgleda dosta ozbiljnije, pogotovo za sve one koji cijene incognito uređaje koji na stolu ne pokazuju baš tako jasno o čemu je riječ, a isto tako ne vrište “pogledaj me” kad ih stavite na uho.

U idućih nekoliko dana ovaj uređaj se pronašao i na vrlo dobroj akciji sa 70€ popusta tako da će mu cijena biti snižena na 330€ što ga za te pare čini jako dobrom kupnjom!

Video recenzija

[responsive_youtube LG59gRs6X-Q]

Advertisement Advertisement