Android Recenzije

Acer Liquid Jade - Recenzija

Acer Liquid Jade

Acer je većini čitatelja poznat kao proizvođač prijenosnih računala, no vidjeli smo da u svom portfelju nudi tablete i razne hibridne uređaje. U međuvremenu je kompanija počela proizvoditi i smartfone, a jedan od njih je i Acer Liquid Jade kojim ćemo se pozabaviti u ovom tekstu.

Radi se o kompaktnom 5-inčnom Dual SIM uređaju temeljenom na Androidu koji će se na našem tržištu uskoro baciti u koštac sa svekolikom konkurencijom. Kako se ovaj uređaj proveo na našem testu i kakve je dojmove na nas ostavio, pročitajte u nastavku.

Osnovne karakteristike


Dimenzije: 140,5 x 69 x 7,5

Masa: 110 grama

Zaslon: 5,0” IPS LCD 720p, 294 ppi, Gorilla Glass 3

SoC: MediaTek MT6582

CPU: 4x Cortex-A7

GPU: Mali-400MP2

RAM: 1 ili 2 GB

Interna memorija: 8 ili 16 GB

Povezivanje: WiFi, WiFi Hotspot, A-GPS, Bluetooth

4G: -

3G: HDSPA

2G: GSM/EDGE

OS: android 4.4 KitKat

Kamera: 13 MP

Prednja kamera: 2 MP

Baterija: 2100 mAh

Ustupio: Acer

Prednosti


Dizajn i iskorištenost prednje površine

Iznimno tanak i lagan

Dual SIM

Fluidno i optimizirano sučelje

Nedostaci


Baterija nije izmjenjiva

Prototip primjerak ima problem s usklađivanjem bljeskalice i autofokusa. Zasigurno će biti riješeno na prodajnim primjercima.

Dizajn, kućište i zaslon


columns="4"

Kao što je u uvodu rečeno, Acer Liquid Jade dolazi s 5-inčnim zaslonom što ga svrstava u sada već standardnu gabaritnu kategoriju smartfona. No, za razliku od mnogih drugih iz istog cjenovnog razreda, Liquid Jade krasi mali rub oko zaslona i relativno mala količina “mesa” ispod i iznad njega, što govori o dobroj iskorištenosti prednje površine. Stražnja strana je zaobljena na rubovima i zbog nje uređaj vrlo ugodno leži u ruci.

Ovdje treba dodati da je uređaj iznimno lagan. Sa svojih 110 grama svrstava se u najlakše smartfone općenito, što ga dodatno razlikuje od većine njegovih 5-inčnih konkurenata.

Kad govorimo o kućištu, treba reći da je ono jednodjelno, dakle nema stražnjeg poklopca što znači da baterija nije izmjenjiva. Utor za SIM i memorijske kartice nalazi se na desnom boku s gornje strane i pomalo je neobičan. Naime, Acer Liquid Jade je dual SIM uređaj i u ovom utoru nudi mjesto za dvije nano SIM kartice, no u slučaju da želite koristiti i MicroSD memorijsku karticu, jedan SIM ćete morati izvaditi jer prostora za sve tri jednostavno nema.

Sa stražnje strane nalazimo modul kamere koji je nešto veći od onih na koje smo navikli

vidjeti u posljednje vrijeme i možemo reći da primjetno strši iz ravnine kućišta. Iako to samo po sebi ne bi trebalo predstavljati problem, valjalo bi pripaziti kako i gdje odlažete uređaj jer bi se leća mogla oštetiti.

Tipka za uključivanje i otključavanje zaslona nalazi se na vrhu kućišta što je pomalo nepraktično na 5-inčnom uređaju, dok se ona za podešavanje glasnoće nalazi na desnom boku. Na vrhu imamo još i 3,5 mm audio utor, a na dnu micro USB utror.

Prednjom stranom dominira 5-inčni zaslon, a iznad njega telefonska slušalica malo većih dimenzija, u društvu s prednjom kamerom.

Zaslon je izrađen u IPS LCD tehnologiji i nudi vrlo dobar prikaz boja, oštrinu i kontrast. Kutovi vidljivosti su također na visokoj razini, a isto vrijedi za preciznost i odaziv. Rezolucija iznosi 1280 x 720 točaka, što na 5” dijagonali daje gustoću od vrlo visokih 294 ppi. Iako nešto ispod retina granice, ova gustoća točaka će biti sasvim dovoljna ogromnoj većini korisnika.

Hardver, performanse, povezivost….


Screenshot_2014-10-16-12-03-42 Screenshot_2014-10-16-12-03-25 Screenshot_2014-10-16-12-03-48 Screenshot_2014-10-16-12-04-13

Acer Liquid Jade na tržište stiže u dvije varijante. Jedna sadrži 2 GB RAM-a i 16 GB interne memorije, dok druga pakira 1 GB RAM-a i 8 GB prostora za pohranu. Na našem testu nalazi se ova hardverski slabija varijanta koja će isto tako biti i cijenom pristupačnija. Uređaj je pogonjen MediaTekovim MT6582 procesorom s četiri Cortex-A7 jezgre koje kucaju na taktu od 1,3 Ghz. Tu je još i Mali-400MP2 grafički koprocesor koji zaokružuje ovu konfiguraciju dostatnu za normalan rad većine aplikacija.

Verzija uređaja s 1 GB RAM-a će biti dostatna svim prosječno zahtijevnim korisnicima, dok će oni malo zahtjevniji svakako htjeti imati “rezervu” i tako izabrati model s 2 GB. Ako vam je 8 ili 16 GB interne memorije premalo, možete koristiti i memorijske kartice do 32 GB kapaciteta.

Prijem signala i kvaliteta telefonskog poziva nisu upitni i možemo ih svrstati u prosjek, a isto vrijedi i za vanjski zvučnik. Valja napomenuti kako Liquid Jade sadrži i podršku za DTS-HD zvuk, što će do izražaja eventualno doći prilikom korištenja slušalica. Postoji i poseban izbornik za podešavanje postavki zvuka zajedno s “ručnim” equalizrom. Vanjski zvučnik se nalazi na dnu poleđine kućišta i prosječne je jakosti.

Što se povezivanja tiče, Acer Liquid Jade nudi uobičajene mogućnosti kao što su WiFi, WiFi Hotspot, Bluetooth, podrška za rad na 2G i 3G mrežama, A-GPS, a posjeduje i FM radio. Ono što nedostaje su NFC i USB-on-the-go.

Softver i sučelje


Screenshot_2014-10-21-10-05-27 Screenshot_2014-10-21-10-05-35 Screenshot_2014-10-21-10-06-08 Screenshot_2014-10-21-10-06-22

Acer Liquid Jade za temelj koristi Android 4.4.2 KitKat, ali uz vidljivu prilagodbu sučelja i mnoštvo dodatnih aplikacija i servisa. Već na zaključanom zaslonu možemo vidjeti nešto drukčiju koncepciju prečica. Početni zasloni nude uobičajen i ni po čemu poseban izgled, ali su zato obavjesni centar i prečice prema često korištenim postavkama redizajnirani.

Uređaj za upravljanje koristi softverske tipke na dnu zaslona, dakle klasično Googleovski, a sličan je i izbornik postavki, no s nešto drukčijim ikonicama stavki.

Brzina rada i fluidnost sučelja su na prilično visokoj razini i za vrijeme testiranja nismo zapazili nikakve posebne probleme kao što bi bilo zastajkivanje. Naravno, tu i tamo će se naći pokoja aplikacija koja će otkazati poslušnost, što je uobičajeno.

Screenshot_2014-10-20-18-21-54 Screenshot_2014-10-20-18-25-09

Slično kao na svojim prijenosnim računalima, Acer i na Liquid seriji smartfona donosi cijeli set vlastitih aplikacija. Tu spadaju Acerov cloud servis za pohranu podataka, aplikacije za glazbu, dokumente, foto i video, sve skupa objedinjeno u tzv. Acer potalu. Tu je još i nekolicina uobičajenih aplikacija za organizaciju, Polaris Office za obradu dokumenata, Acer Snapnote za slikovne bilješeke, slično kao na Evernoteu ili Google Keep servisu, te AcerEXTENDED aplikacija za jednostavni pregled sadržaja smartfona na vašem računalu.

Sva ova rješenja su prilično zgodna, a najviše će biti od koristi onima koji već koriste Acerove servise na računalu.

Kamera


Acer Liquid Jade dolazi s 13 MP kamerom i LED bljeskalicom. Sučelje kamere, odnosno raspored stavki odgovara onom na mnogim drugim Android uređajima, ali se donkle razlikuje dizajnom. Na glavnom zaslonu kamere moguće je birati između foto, video i panorama načina snimanja, uključiti bljeksalicu i prebaciti rad na prednju kameru. Izbornik s postavkama zauzima cijeli zaslon ali su sve stavke na njemu pregledne i lako dohvatljive.

Screenshot_2014-10-20-18-37-40

Što se samog rada kamere tiče, okidanje se odvija prilično brzo, no čini se da fokusiranje za vrijeme rada bljeskalice nije najsretnije riješeno. Naime, usprkos snažnoj bljeskalici, fotografije u potpunom mraku znaju ostati zamućene, što je zapravo stvar softverske prirode. No, s obzirom da na testu imamo prototip primjerak, za vjerovati je kako će na finalnim primjercima ovo biti riješeno.

Kvaliteta fotografija u idealnim uvjetima je, očekivano, odlična. Naravno, kako pada količina raspoloživog svjetla, tako se povećava šum, no opća kvaliteta je čak i iznad cjenovnog razreda u kojem se uređaj nalazi. Slično je i s videom koji se snima u maksimalno 1080p rezoluciji. Detalja ne manjka, a boje su prilično realne.

columns="4"


Baterija


2100 mAh u 5-inčnom smartfonu se možda ne čini dostatnim, no treba imati na umu da je zbog 720p rezolucije zaslona i relativno štedljivog procesora i potrošnja na nešto nižoj razini. S obzirom na to, svakako možete računati na jedan cijeli dan autonomije kod uobičajenog korištenja. Dakle, pripemite se na svakodnevno punjenje, kao i kod velike većine drugih smartfona.

Zaključak


Prvi Acerov smartfon u napšim rukama predstavlja ugodno osvježenje. Ovaj tanki i iznimno lagani uređaj dodatno pomiče granice ergonomije 5-inčnih modela. S obzirom na slabiji hardver, ovaj uređaj možda nije namijenjen zahtjevnijim korisnicima, ali će optimiziranošću softvera i fluidnošću sučelja zadovoljiti vrlo širok spektar korisnika.

Uređaj još uvijek nije u prodaji pa vam u ovom trenutku ne možemo reći ni cijenu, no ona bi se svakako trebala uklopiti u okvire pristupačnog i razumnog.

Video recenzija