Recenzije Windows

Acer Predator 15 (2016) - Recenzija

acer-predator-15-notebook

Kupujete li laptop umjesto stolnog računala, gotovo je sigurno da prihvaćate velik broj kompromisa. Nekad su to mobilni procesori, dosta slabiji od onih namijenjenih za ugradnju u velika kućišta, ali i grafičke kartice koje su također u mobilnim inačicama računala znatno slabije.

No mi na Mob.hr-u smo s godinama navikli na kompromise. U krajnjoj liniji, svaki novi smartfon je splet više ili manje mudro odabranih kompromisa, taman dovoljnih da primami nove kupce, no opet s dovoljno nedostataka da bi se ona nova generacija mogla pokazati značajno boljom od prethodne.

Gamerski laptopi, kao što je i Acer Predator, najčešće spadaju u kategoriju u kojoj je jedini kompromis sama veličina uređaja. Znatno je teži i deblji od većine prijenosnika, ali isto tako donosi jedan od najjačih Intelovih Skylake procesora, i7-6700HQ, kao i desktop grafičku karticu, Nvidijinu GTX 1070. Uz 32 GB DDR4 RAM-a tu je M2 SSD kapaciteta 250 GB.

Bez obzira što je primarno namijenjen gamingu i guranje svih najnovijih naslova na Ultra postavkama u FHD rezoluciji, Predator bi lako mogao biti želja i svih onih koji igre uopće ne igraju, već se jednostavno bave određenom vrstom posla koja zahtjeva mobilnost, a ne prihvaća kompromise kad je snaga u pitanju.

Kakav je Predator pored samih specifikacija, i ima li ono nešto što ga izdvaja od mnogih drugih laptopa, potrudili smo se saznati kroz posljednjih par tjedana koliko je proveo s nama na testu.

Glavne karakteristike


Dimenzije: 38.5 x 391 x 299.5 mm
Masa: 3,4 kg
Zaslon: 15,6" IPS LCD 1920 x 1080
Procesor: Intel i7-6700HQ @ 2,6 GHz
GPU: NVIDIA GeForce GTX 1070
RAM: 32 GB DDR4
ROM: 256 GB M2 SSD + 1 TB HDD
Portovi: 4x USB 3.0 + HDMI + DP + USB-C + 3,5 mm
Čitač memorijskih kartica: Da
Povezivanje: 10/100/1000 LAN + 802.11 a/b/g/n/ac + Bluetooth 4.1
Optički pogon: Da
Baterija: 6000 mAh
OS: Windows 10
Kamera: 1,3 MP
Zvučnici: 4.2 sustav
Cijena testnog modela: oko 16.000 kn

Prednosti


Odlične performanse

Odlična kvaliteta izrade

Vrlo dobra tipkovnica i touchpad

Vrlo dobri zvučnici i zaslon

Optički pogon se može zamijeniti ventilatorom

Nedostatci


Matirana plastika je magnet za prašinu

Veći i teži od prosječnih laptopa

Visoka cijena

Dizajn, kućište i tipkovnica


Kad su gamerski laptopi u pitanju, pa tako i Acer Predator, već na prvi pogled znate da se radi o nečemu “nabrijanom”, kao stvorenim za gamin gdje god krenuli.
Kućište je izrađeno od matirane plastike koja izgleda fantastično prva dva dana dok ne počne skupljati prašinu. Za razliku od mnogih aluminijskih laptopa na kojima se prašina baš i ne vid, matirana plastika ima nekih drugih prednosti. Najveću od njih vidim u tome što nikad nije hladna na dodir, bez obzira gdje rastvorili laptop i radili na njemu. Nekako je mekša i puno ugodnija na dodir. S druge strane, zahtjeva dosta jači kostur laptopa da se ne bi uvijala pri jačem pritisku, a on je izveden odlično i bez obzira koliko pritiskali tipkovnicu, nećete osjetiti bilo kakvo savijanje.

LED-ice su postavljene gotovo svugdje, od poleđine na kojoj svijetli kromirani Predatorov logo, uz dvije trakice koje pridodaju upečatljivom izgledu, pa sve do tipkovnice koja ima pozadinsko osvjetljenje u nekoliko nijansi boja. Čak je i okvir touchpada jasno označen LED-icama, a isto vrijedi i za tipku za uključivanje koja kao da je izašla iz istoimenog kultnog filma iz vremena dok je Schwarzenegger bio poznat kao komandos, a ne guverner.



Vidi se da je dosta pažnje uloženo u detalje, kako bi svaki dio laptopa bio što “moćnijeg” izgleda. Čak su i utori ispod panti zaslona dobili svojevrsnu ljuskastu teksturu, što mnogi vjerojatno neće niti primijetiti. S druge strane, rešetke ventilatora na stražnjoj strani je teško ne primijetiti. Definitivno više podsjećaju na usis nekog supersportskog automobila nego na rešetke hladnjaka jednog laptopa. Slično je i s rešetkama koje skrivaju čak četiri zvučnika na prednjoj strani, ali i otvorom za subwoofer koji je svoje mjesto pronašao na dnu laptopa.
Sve to više ili manje doprinosi nekom doživljaju koji u najmanju ruku na prvi pogled ostavlja bez daha svakog tko se iole razumije u ovakve stvari.

Već smo rekli da je prednja strana rezervirana za zvučnike, a stražnja za rešetke hladnjaka. Na lijevom boku se pronašao i najkorisniji optički pogon kojeg sam vidio do sad u jednom laptopu. To kažem isključivo iz razloga što se na dnu uređaja nalazi poluga uz pomoć koje ga vrlo lako možete u potpunosti izvaditi i zamijeniti dodatnim ventilatorom koji dolazi u pakiranju. Sam ventilator je tako dizajniran da savršeno paše u utor za optički pogon, a definitivno doprinosi cjelokupnom hlađenju laptopa. Ovo zasigurno nije prvi laptop koji ima ovako izmjenjiv prostor optičkog pogona, ali je definitivno rijetkost, i vjerujem da će ga mnogima biti od koristi.



Uz njega se, na lijevom boku, pronašao i čitač SD kartica, dva 3,5 mm utora, jedan za slušalice, a drugi za mikrofon, dva USB porta kao i utor za punjač.
Thunderbolt USB-C port našao se na desnoj strani, a osim što možete povezati određene USB-C uređaje, možete priključiti i dodatni zaslon. Uz HDMI i DisplayPort, možete ukupno priključiti čak 3 dodatna monitora. Na desnom boku su još 2 USB porta, Ethernet port i Kensington lock.

I ne, spomenuti USB-C utor ne znači da ćete moći puniti laptop punjačem vašeg smartfona jer ovo nije Macbook ili nešto slično. Ciglica za punjenje je snage 230W, a to je višestruko jače od najveće propusnosti USB-C kabla, a kamoli od punjača za jedan smartfon.

Najveći nedostatak ovog laptopa su, naravno, njegove dimenzije, a s približno 4 cm debljine i 3,5 kg mase, definitivno spada u tešku kategoriju za današnje pojmove. Ukoliko ga nosite u torbi ili ruksaku, a uz njega ponesete punjač koji je teži od pola kilograma, eventualno punjač za smartfon, eksterni hard, možda pokoji USB ili powerbank, ruksak će težiti približno 10 kg, a to je u najboljem slučaju, besplatna teretana.

Tipkovnica i touchpad


Tipkovnica je za jedan laptop vrlo dobra. S obzirom na debljinu uređaja, mogla je imati i možda nešto dulji hod, ali iskreno se ne sjećam kad sam zadnji put isprobao ovako dobru tipkovnicu na jednom prijenosniku. Jasno označene tipke za gaming svidjet će se gamerima, a neke dodatne i ostalima. Tako povrh tipkovnice imamo set od 5 programibilnih tipki i još jednu dodatnu kojom mijenjamo setove postavki tih tipki.

Prva tipka, u zadanom načinu rada, regulira korištenje grafičkih kartica, pa tako jednim klikom na nju možete forsirati korištenje snažne GTX 1070 ili odlučiti da laptop sam koristi integriranu ili desktop grafičku karticu po potrebi.
Druga će onemogućiti Windows tipke koje bi mogle dovesti do neželjenog izlaska iz igre, trećom možete uključiti ventilatore na maksimalnu jačinu, četvrta će podesiti equalizer, a peta otvara tzv GameBar.



Touchpad je dovoljno velik i dovoljno razdvojen od tipkovnice da ga ne biste slučajno pritiskali dok tipkate, a možete ga i isključiti pritiskom na posebnu tipku koja se nalazi uz njega. I tipke touchpada su vrlo ugodne i začudo imaju približno identičan hod kao i tipke na tipkovnici.

Povrh tipkovnice na desnoj strani imamo i LED-ice za obavijesti, od kojih pokrivaju rad diska, stanje baterije i samog laptopa, ovisno o tome je li priključen na struju, uključen, u sleep načinu i slično. Bilo bi lijepo vidjeti i indikacijske LED-ice za uključen CapsLock i NumLock, što mi se čini logičnije od većine ostalih LED-ica na ovom laptopu, ali one ipak nisu našle puta do ovog modela.

Na ovako debelom laptopu, volio bih i kad bi donji rub, na kojeg naslanjam podlaktice dok tipkam, bio blago zakrivljen, tako da duža tipkanja ili igranja budu nešto ugodnija, no to je sada već izvoljevanje.

Zaslon i zvučnici


zaslon

Naš primjerak predatora došao je sa slabijim zaslonom, odnosno onim s FHD rezolucijom. U ponudi je i jači model s 4k zaslonom, kojega toplo preporučujem ukoliko imate viška novca. Ukoliko nemate, i ovaj FHD će biti sasvim dovoljan.

Nude se i dvije dijagonale zaslona, 15,6” i 17,3”, a u prošloj inačici Predatora, bila je čak i dostupna 19” verzija sa zakrivljenim zaslonom, no nisam siguran hoće li opet ugledati svjetlo dana.

15,6” zaslon. kojeg smo imali na testu, zaista je odličan. Ima vrlo dobar prikaz bijele i dovoljno je svijetao za korištenje i vani. Naravno, nemojte očekivati previše pod direktnim udarom sunca, ali smatram da je za jedan laptop ovo sasvim dovoljno.

Boje su, klasično za gamerske laptope, dosta zasićene. Ukoliko koristite ovakav laptop za posao, imajte na umu da mu točnost boja nije baš najjača strana. Kontrast je s druge strane vrlo visok, baš kao i prikaz crne. Sve ovo, naravno, uvelike doprinosi onom dramatičnom efektu pri kojem svaki film i svaka igrica izgledaju “dvaput” bolje. Koliko sam shvatio, zaslona na dodir u Predatoru nema niti u ponudi, a osobno sam jedan od onih koji takve zaslone, u ovakvim strojevima, ne smatraju pretjerano korisnim.

4.2 zvučni sustav znači da ovaj laptop ima 4 “normalna” zvučnika i 2 subwoofera. Iako je s donje strane otvor za samo jedan, pretpostavljam da su se unutar njega smjestila 2.
Sam zvuk je, za jedan laptop, vrlo dobar. Ima pristojnu dozu visokih i srednjih tonova, ali imam neki dojam kao da su subwooferi isključeni. Definitivno se bas čuje više nego na velikoj većini drugih laptopa koje sam probao, ali nemojte očekivati da će ovo zamijeniti neki klasični računalni 2.1 zvučni sustav.

Osobno imam Logitechove X-230 zvučnike, stare dobrih 10 godina, i kad se zvuk prebacim s njih na laptop, dojam je kao da sam uključio zvučnik na smartfonu.
Naravno, ukoliko bih koristio samo zvučnike na laptopu dulje vrijeme, brzo bih se privikao na kvalitetu zvuka i ostao zapravo sasvim zadovoljan. Dok god ne očekujete čuda, zvučnici će vjerojatno zadovoljiti sve vaše potrebe. S druge strane, izlaz za slušalice je stvarno dobar i na njega nisam imao apsolutno nikakve primjedbe.

Hardver i performanse


Da riječ o gamerskom laptopu, najbolje govori hardver. Pokreće ga četverojezgreni Intelov Skylake procesor, I7-6700HQ na taktu od 2,6 GHz. Neki malo upućeniji znaju da ovo nije punokrvni desktop procesor, ali isto tako nije baš ni pretjerano štedljiv. Uz njega imamo i desktop grafičku karticu, NVidijinu GTX 1070 s 8 GB GDDR5 RAM-a. Dostupne su i jače inačice ovog laptopa od kojih neke imaju čak i dvije GTX 1080 kartice, za one kojima novci stvarno nisu nikakav problem.
Naš primjerak došao je sa «samo» 32 GB DDR4 RAM-a, odnosno 4x8 GB. Po želji možete i nadograditi radnu memoriju, ali osobno smatram da su rijetki oni koji trenutno imaju potrebe za više od ovoga.
Za potrebe pohrane podataka rezervirana su dva diska od kojih je jedan ultra brzi M2 SSD od 250 GB, a drugi klasični HDD od 1 TB. S tim da je HDD onaj malo brži, na 7200 RPM-a, za razliku od klasičnih za laptope koji rade na 5400 RPM.



Sve će to osigurati praktički besprijekorne performanse u najnovijim igrama, pod uvjetom da se zadržite na FullHD rezoluciji. Tako sam s Ultra postavkama, odnosno svim mogućim odrvrnutim do kraja, uspio dobiti konstantnih 60 fps-a u GTA V kao i The Witcher 3 igrama. S obzirom da nisam neki gamer, a čuo sam da su ova dva naslova vrlo popularna, vjerujem da će okorjeli gameri znati pretpostaviti koliko dobro će se vrtjeti njihova omiljena igra. Vrlo popularni Minecraft bio je prevelik izazov za autora ovoga testa, pa ga je elegantno preskočio, a klasične pucačine poput CS:GO uopće ne predstavljaju izazov za ovakvu mašinu.

Naravno, svi oni koji ne igraju igre, već laptop koriste za poslovne svrhe, oduševit će što je ovakav stroj i više nego sposoban za uređivanje 4k videa, kao i izradu raznih 3D ili Auto CAD projekata. Apsolutno sve što sam poželio raditi, ovaj laptop je prožvakao bez imalo muke.



Naravno, same komponente bez kvalitetnog hlađenja ne bi funkcionirale ovako dobro.
Acer već godinama razvija svoj sustav hlađenja za laptope, a niti Predator nije ostao uskraćen za njega. Nije to ništa toliko posebno što neki drugi laptopi sličnog ranga nemaju, ali definitivno moramo reći da sasvim solidno odrađuje svoj posao. Tako i nakon nekoliko sati mučenja, temperatura procesora je dosegnula maksimalnih 86 stupnjeva, a grafičke kartice svega 64. Već smo spomenuli dodatni ventilator koji se umeće umjesto optičkog pogona, a on će sniziti temperaturu procesora i grafičke kartice za još dodatna dva stupnja.
Ukoliko koristite neko od postolja s ventilatorom, možete računati na još 3-4 stupnja manje.

Uzevši u obzir o kakvom je laptopu riječ, a u krajnjoj liniji i da je riječ o laptopu, ovo je i više nego zadovoljavajuće. U idle načinu rada, ventilatori su gotovo nečujni, no kad se upregnu punom snagom, možete računati čak i na smanjeni račun za grijanje u zimskim danima.

Valja spomenuti i odličnu kvalitetu WiFi signala, koji uz pomoć softvera možete čak kombinirati istovremeno s žičanom vezom. Mada iskreno ne vidim prednosti osim ako se istovremeno ne spojite na dva različita routera, ali vjerujem da će neki i ovo pronaći korisnim.

Windows 10 i softverski dodatci


Predinstalirani Windowsi na laptopu ovog cjenovnog ranga nisu ništa čudno, a s obzirom da su sami Windowsi identični kao i na svim ostalim računalima, usredotočit ćemo se na neke softverske dodatke namijenjene isključivo Predator liniji.

Već smo spomenuli dodatne tipke koje pozivaju na određene radnje poput promjene načina rada ventilatora ili grafičkih kartica, a njihove funkcije možete mijenjati. Nažalost, ili je sučelje Predator sensa kojim mijenjate postavke tipki nepotrebno zakomplicirano, ili stvarno ne možete zadati da tipke pozivaju određene aplikacije koje imate instalirane. Ono što je trenutno moguće jest promijeniti redoslijed koja tipka će raditi koju od već predinstaliranih akcija.



Također, unutar Predator sense aplikacije možete i mijenjati boju pozadinskog osvjetljenja tipkovnice, i to za 4 dijela. Određene dijelove možete i lišiti osvjetljenja tako da vam primjerice svijetli samo NumPad ili npr. središnji dio tipkovnice.

Killer Network Manager je još jedna od predinstaliranih aplikacija unutar koje možete kontrolirati koja aplikacija će imati pristup internetu i koliki protok podataka će koristiti. Primjera radi, tako možete ograničiti brzinu downloada neke aplikacije kako bi neometano mogli igrati neku online igru, ili jednostavno ograničiti brzinu neke aplikacije koja se našla nadogradit baš u vrijeme kad želite pogledati naš najnoviji video na YouTubeu. Ona će također ponuditi i neke osnovne informacije o mreži na koju ste spojeni, bilo da se radi o žičanoj ili bežičnoj, a ukoliko to želite, omogućit će vam i paralelno korištenje žičane i bežične mreže ukoliko možete izvući još neku dodatnu brzinu ili stabilniju vezu.



DustDefender postoji i u puno jeftinijim serijama Acerovih laptopa, a to je komad softvera koji će u kratkom vremenskom intervalu obrnuti rad ventilatora svaka 3 sata kako bi izbacio prašinu iz unutrašnjosti kućišta. Ovo se neće dogoditi za vrijeme igranja ili neke slične hardverski zahtjevnije radnje, a po želji ga možete pokrenuti kada god to želite.
Koliko je ovo efikasno ili ne, to bi trebali provjeriti tek nakon nekog duljeg vremena, ali ako i malo pomaže, isplati ga se imati.

Ima tu još pokoja malo manje bitna aplikacija poput Acer Quick Accessa kojim možete također regulirati rad ventilatora, DustDefendera ili BlueLightShielda. Ovaj zadnji je u današnje vrijeme dosta moderan jer će smanjiti emitiranje plave boje iz zaslona, što pozitivno utječe na san onoga koji radi na laptopu do kasnih večernjih sati. Po želji možete i kreirati hotspot ili regulirati hoće li laptop davati struje putem USB utora za vrijeme dok je u hibernaciji i isključen s napajanja i još neke slične stvari.

Baterija


Kad je baterija u ovakvim laptopima u pitanju, nitko ne bi smio očekivati čuda. Ipak, neki minimum mora biti zadovoljen, bez obzira na svu snagu, a rekao bih da ga je Predator zadovoljio.

Igrajući igre, možete računati na nekih sat vremena autonomije, možda eventualno 90 minuta ukoliko se radi o nekoj grafički manje zahtjevnoj. Uređujući video u Premieru, Predator je izdržao gotovo 2 sata bez punjača, a slično možete očekivati i s raznim drugim softverskim alatima koji zahtijevaju određenu dozu snage.

Pisanje tekstova i surfanje definitivno spadaju u lakše zadaće, a Predator će ih bez problema obavljati oko 4 sata prije nego ostane bez energije. Slično vrijedi i za filmove koji će bateriju potrošiti za malo više od 4 sata.

Imajući u visu snagu laptopa, ovo je i više nego solidan rezultat. Uvijek bismo željeli vidjeti više, ali to od ovakvog stroja, na Windowsima, rijetko gdje možete pronaći.

Zaključak


Predator je gamerski laptop i to je jasno na prvi pogled. Cijeli dizajn je nabrijan koliko god to on može biti, a to zasigurno nije za svakoga. Oni koji traže minimalizam ili neupečatljiv uređaj, zasigurno će u širokom luku zaobići Predatora. On nije laptop kojega ćete neprimjetno otvoriti u prvom kafiću i lagano chillati uz kavicu i surfati internetom. Stvoren je za nešto više. Sirovu snagu koju, za razliku od stolnog računala, možete lako prenijeti od točke A do točke B. Za sve one koji svoju omiljenu igru vole igrati do sitnih sati, ponijeti ga na neki LAN party ili do prvog prijatelja i nabaciti neki PES na velikom zaslonu.

Pridruženi set softverskih alata doprinosi još općem dojmu i donekle ga izdvaja od nekih drugih laptopa slične cijene i namjene. Bit će i onih koji će se u Predator zagledati jer će ispuniti i teške poslovne zadaće, a ovise o čestoj promjeni radne lokacije. Uz desktop grafičku karticu i jedan od najjačih Intelovih Skylake procesora, laptop je kojega će poželjeti i razni inženjeri, grafički dizajneri i video producenti.

U svakom slučaju, u koju god skupinu spadate, jasno je da ćete morati imati malo dublji džep, jer sve ovo košta popriličnu svotu novca. Iako konfiguracija kao što je u ovog modela neće biti u prodaji, predviđena cijena najsličnijeg je oko 15.000 kn, a ovisno o tome koji točno model Predatora uzmete, s većim ili manjim zaslonom, jačim ili slabijim procesorom, grafičkom i slično, toliko i cijena može varirati.

Video recenzija