Android Recenzije

Alcatel One Touch Idol: Recenzija



Alcatel je poznato ime u telekomunikacijskoj industriji, no posljednjih godina njegova prisutnost na tržištu mobitela je znatno smanjena u odnosu na razdoblje od prije desetak godina. Ove godine su se odlučili vratiti na velika vrata pa su predstavili nekoliko novih modela temeljenih na Androidu koji svojim karakteristikama i kvalitetom izrade mogu konkurirati etabliranim proizvođačima poput Samsunga, HTC-a, Sonyja itd.

Model s kojim smo se družili ovih desetak dana je Alcatel One Touch Idol 6030D, uređaj s dva SIM utora, dakle s podrškom za dvije SIM kartice, 4,7” zaslonom, dvojezgrenim procesorom i nadasve prihvatljivom cijenom.

Osnovne karakteristike


Dimenzije: 133 x 67.5 x 7.9 mm

Masa: 110 grama

Zaslon: 4,7” IPS LCD 960 x 540 točaka, 236 ppi

SoC: MTK 6577+

CPU: Dvojezgreni 1,0 GHz

RAM: 1 GB

Interna memorija: 13 GB

SIM: 2X Micro SIM

Povezivanje: WiFi 802.11 a/b/g/n, WiFi Hotspot, WiFi direct, DLNA

3G: HSPA+ do 7,2 Mbps

4G: -

OS: Android 4.1 Jelly Bean

Kamera: 8 MP/720p

Prednja kamera: 2 MP

Baterija: 1800 mAh

Prednosti


Dizajn

Kvaliteta izrade

Dual SIM

Performanse

Kamera

Cijena

Omjer uloženo/dobiveno

Nedostaci


Nema utor za memorijske kartice

Baterija nije izmjenjiva

Ne podržava USB on-the-go

Dizajn kućište i zaslon








Odmah ću reći da nas je Alcatel One Touch Idol već na prvi pogled oduševio. Vidljivo je da je na dizajnu radio tim s iskustvom, tj. da nacrti nisu sklepani na brzinu. Uređaj izgleda vrlo elegantno čemu svakako doprinosi jednodjelno kućište i debljina od svega 7,9 mm, a ne treba zanemariti ni izuzetno malu masu za jedan 4,7” uređaj koja iznosi 110 grama.

Materijal od kojeg je izrađeno kućište je plastika, ali stražnji dio, koji obuhvaća i rubove, zbog svoje sive boje izgleda kao imitacija aluminija. Na tim rubovima su fino uklopljene fizičke tipke (za podešavanje glasnoće i uključivanje) te mala vratašca za SIM kartice s obje strane koja su možda malo krhka pa bi trebalo pripaziti kako rukujete njima.





Na stražnjoj strani imamo 8 MP kameru s LED bljeskalicom, a skroz na dnu poleđine vanjski zvučnik. Donji rub kućišta sadrži micro USB utor i rupicu mikrofona, dok je 3.5 mm audio utor smješten na vrhu.

S ergonomske strane, uređaj je unatoč svojim dimenzijama iznimno ugodan za rukovanje, čemu, uz tankoću, doprinosi i zaista mala masa. Na kraju krajeva, mora se priznati da Alcatel One Touch Idol ostavlja dojam osjetno skupljeg uređaja.

Zaslon Alcatela One Touch Idol ima dijagonalu od 4,7 inča rezolucije 960 x 540 točaka što mu daje gustoću od cca. 236 točaka po inču (ppi). Tehnologija izrade je IPS LCD, dakle kutovi vidljivosti i prikaz boja bolji su nego što je to slučaj na TFT zaslonima. Preciznost i odaziv su također izvrsni, stoga možemo reći da zaslon ostavlja ukupan dojam kao da se radi o skupljem modelu.

Napomenimo i to da je zaslon presvučen i Dragontrail zaštitom protiv grebanja.

Telefonija, Dual SIM i povezivanje




Telefonski razgovor se odvija bez poteškoća, prijem signala je kvalitetan, a zvuk u slušalici kristalno čist. Naravno, ove stavke mogu varirati ovisno o stanju mreže i općenito infrastrukture operatera pa su moguća i odstupanja. Jačinu zvuka u slušalici možemo svrstati u prosjek.

Budući da je kućište uređaja jednodjelno, utori za SIM kartice nalaze se izvana, a to će omogućiti i lakšu izmjenu. Desni SIM utor sitnim je slovima označen kao SIM 1 i to je onaj koji podržava 3G. Zato se u startu odlučite koju ćete SIM karticu koristiti kao 2G/3G, a koju samo na 2G mreži. Na suprotnoj, tj. lijevoj strani je utor SIM 2 i taj podržava rad samo na 2G mrežama.

U postavkama uređaja sadržan je poseban izbornik SIM managment putem kojeg je moguće odrediti koja će se SIM kartica koristiti za koju funkciju, npr. moguće je odrediti prioritete za glasovne pozive, SMS i podatkovnu vezu, ali je isto tako određene stavke moguće ostaviti “otvorenima,” tj. da vas uređaj sam upita kojeg operatera želite upotrijebiti za određenu radnju. Kod podatkovne veze je u startu potrebno odrediti koji će se operater koristiti za spajanje na internet i bilo bi logično odabrati onog čiju ste SIM karticu stavili u utor SIM 1 zbog podrške za 3G mreže.

Što se ostalih mogućnosti povezivanja tiče, imamo uobičajeni WiFi, WiFi Hotspot, DLNA i Bluetooth. Povezivanje s računalom odvija se putem micro USB kabela, ali nije podržan USB on-the-go.

Operativni sustav, sučelje i performanse




Alcatel One Touch Idol dolazi s operativnim sustavom Android 4.1, a koristi i posebnu nadogradnju sučelja koja u dobroj mjeri odskače od onih na koje smo navikli kod drugih proizvođača.

Prvo što se uočava je uniformirani dizajn većine ikonica. Radi se o blago zaobljenim kvadratima koji služe kao pozadina s konkretnim znakom funkcije ili simbola iznad nje. Ovo će vas u početku možda malo zbuniti, ali vremenom ćete se priviknuti. Ipak, sve Google aplikacije, kao sve one koje naknadno instalirate, imat će svoj uobičajen oblik.

Izbornik s aplikacijama u pozadini prikazuje pozadinsku sliku početnog zaslona, a razdijeljen je u dva taba: Aplikacije i preuzete aplikacije. Unutar ovog izbornika kao treći tab se pojavljuje stranica s widgetima koje se vrlo jednostavno dodaju na površinu.

Čak i je izbornik postavki izmijenjen, odnosno prilagođen Alcatelovoj nadogradnji sučelja pa smo tako dobili lijepu kombinaciju bijelih i plavih nijansi.



Sustav, izbornici i početni zasloni općenito rade fluidno i praktički bez greške. Tijekom ovih desetak dana nismo primijetili bilo kakvo trzanje ni zastajkivanje i sve su se instalirane aplikacije ponašale normalno, a sve to zahvaljujući dvojezgrenom procesoru u kombinaciji s1 GB RAM-a i prilično dobroj optimiziranosti operativnog sustava i sučelja.

Traka s obavijestima izgleda kao na ostalim Androdima, ali je područje s detaljima obavijesti i prečicama prema često korištenim postavkama prilagođeno sučelju.

Ovdje spomenimo i internu memoriju koja na ovom modelu (6030D) iznosi 13 GB, dok utora za memorijske kartice nema.

Testni primjerak nije imao ugrađen hrvatski izbornik, ali pretpostavljamo da će se to promijeniti prvom nadogradnjom. Također, ako vam hrvatska tipkovnica od presudne važnosti, intalirajte neku iz Google Play trgovine.

Alcatelova nadogradnja sučelja donosi nekoliko gesti i pokreta za upravljanje funkcijama uređaja koje smo već vidjeli kod Samsunga. Tu je, recimo, okretanje uređaja zaslonom na ravnu površinu za utišavanje zvona. Isto tako uređaj možete protresti kako biste promijenili pjesmu koja se trenutno izvodi, dok pokrivanje uređaja dlanom zaključava zaslon.

Aplikacije i multimedija




Alcatel na ovom modelu donosi uobičajene aplikacije koje nalazimo na većini Android uređaja, ali i neke svoje. Za surfanje Internetom zaduženi su Googleov Chrome i standardni Android web preglednik. Obojica rade besprijekorno, no text reflow (prilagodba formata teksta zumiranom nivou web stranice) radi samo na ovom prvom i to nakon zumiranja štipanjem i dvostrukog dodira. Kod Chromea je u postavkama potrebno prethodno definirati veličinu fonta i kasnije će se sve web stranice otvarati sukladno tim postavkama.

Video player je pokrenuo sve DivX i MKV datoteke koje smo mu zadali, čak i s kritičnim AC3 audio codecom kojeg mnogi playeri ne podržavaju. Jedina zamjerka ide na račun izostanka podrške za titlove, a ako su vam od velike važnosti, morat ćete posegnuti u Google play trgovinu po alternativni video player, kao npr. vPlayer.



Za prikaz i manipulaciju fotografijama korištena je standardna Android galerija koja je dobila samo novu ikonicu te adekvatne palete boja izbornika. Funkcionalnost i raspored jednaki su onima na ostalim Androdima, dakle sve je više-manje jednostavno s mogućnošću dijeljenja putem poruka, na društvenim mrežama ili online servisima poput Dropboxa, Picase i sl.

Za reprodukciju glazbe zadužena je standardna aplikacija Glazba koja je također pretrpjela preinake u vidu nove palete boja. Ovdje treba pohvaliti i prilično jak vanjski zvučnik, no slušanje glazbe će ipak biti ugodnije s in-ear slušalicama sadržanim u prodajnom paketu.

Spomenimo još i FM radio koij funkcionira uz upotrebu slušalica koje mu služe kao antena, ali nažalost, bez RDS-a.

Kamera


Alcatel One Touch Idol dolazi s 8 MP kamerom opremljenom LED bljeskalicom. Sučelje softvera kamere u dobroj je mjeri je izvorno “Googleovsko,” s manjim  intervencijama u dizajn nekih detalja. Dakle, imamo standardne funkcije i mogućnosti koje jedna ozbiljna kamera nudi, a to su: načini snimanja (normalni, HDR,  prepoznavanje lica, najbolja snimka, panorama i snimka 360 stupnjeva (puni krug). Imamo i mogućnosti podešavanja ovisno o uvjetima osvijetljenosti, podešavanje kontrasta, ISO osjetljivosti i dodavanja raznih efekata, ali nedostaju opcije poput samookidača i “burst” načina.

Fotografije obiluju detaljima, s minimalnim udjelom šuma čak i u uvjetima slabije osvijetljenosti. Upravo zbog iz ovog razloga, njihova kvaliteta je na prilično visokoj razini za ovaj cjenovni razred. Nekoliko primjeraka pogledajte u nastavku.

IMG_20130611_083139



Video kamera snima isječke u najviše 720p rezoluciji (pod stavkom “Fine” u izborniku) s frekvencijom od 30 sličica u sekundi. Podržane su mogućnosti poput dodavanja raznih efekata (među njima i time lapse), načina snimanja i podešavanja ekspozicije, a moguće je i ograničiti duljinu snimanja na 30 sekundi, 10, 30 i 60 minuta.

Snimljeni video u 720p rezoluciji ima bitrate od oko 12 Mbps, a jedan primjerak slijedi u nastavku:



 

Baterija


Android, k’o Android, baterija k’o baterija. Kao i na mnogim sličnim uređajima, imat ćete na raspolaganju jedan dan normalnog korištenja. 1800 mAh možda ne zvuči puno za 4,7” zaslon i dva SIM modula, no cijeli dan će izdržati bez problema. Naravno, ako koristite samo jedan SIM utor, moguće je da ćete dobiti koji sat autonomije više.

Zaključak


Moram priznati da sam prije nego što mi je ovaj uređaj stigao u ruke bio prilično skeptičan glede njegovih karakteristika i mogućnosti, no već na prvi izravan pogled postalo je jasno da sam bio u krivu. Alcatel One Touch Idol je jedan od rijetkih (idemo ga nazvati uređaja srednje klase) koji nas je oduševio u tolikoj mjeri da smo se u jednom trenutku upitali - čemu uopće skuplji uređaji? Istina, mnogi će naći razloge za kupovinu skupljih uređaja i onih proizvedenih od strane zvučnijih imena, ali ovaj bi Alcatel trebao zadovoljiti prilično širok spektar potencijalnih kupaca.

Dakle, Alcatel One Touch Idol je vrlo tanak, elegantan i iznimno dobro dizajniran uređaj kvalitetne izrade, dobrog pogonskog stroja i sasvim solidnih performansi u što ubrajamo i kameru. Cijenom od 1999,00 kuna upada u istu kategoriju s Prestigiom MultiPhone 4500 kojeg smo već u nekoliko navrata proglasili best buy smartfonom općenito. Nakon ovoga, Prestigio 4500 pada na drugo mjesto jer ga Alcatel One Touch Idol pobjeđuje u kategoriji veličine zaslona, dizajna, konstrukcije, izbora materijala, kao i samim time što je osjetno tanji i lakši i dolazi s osjetno boljom kamerom.

Prigovore na ovaj uređaj bi mogli imati samo oni koji 4,7” zaslone još uvijek smatraju prevelikima, trebaju poširivu memoriju i izmjenjivu bateriju, ali vidjeli smo da ove stavke više ne podržavaju ni mnogi skuplji uređaji. Također, ako vam prijeko potreban hrvatski izbornik možda će se trebati malo pomučiti s engleskim, ali nadamo se da će to s prvom nadogradnjom biti ispravljeno. Sve ostalo će oduševiti već na prvi pogled, odnosno dodir.

Uređaj na testiranje ustupio: Mobis