HTC Desire 530 - Recenzija

IMG_2814

HTC-ova serija Desire je namijenjena za uređaje niže i srednje klase, a model Desire 530 je jedan od najslabije opremljenih u ponudi ovog tajvanskog proizvođača. U svojoj povijesti je HTC često eksperimentirao s tehnologijom i dizajnom, a kako je Desire 530 jeftiniji uređaj, od njega možemo očekivati neka nova dizajnerska rješenja koja će biti atraktivna mlađim generacijama. I upravo je izgled ono što će privući ili odbiti potencijalne kupce, dok na području hardvera nema prevelikih iznenađenja. Prvo pogledajmo što se krije ispod plastike.

GLAVNE KARAKTERISTIKE




Dimenzije

146,9 x 70,9 x 8,3 mm




Masa

140 grama




Zaslon

5" Super LCD, 1280 x 720, 294 ppi




SoC

Qualcomm Snapdragon 210




CPU

4x Cortex-A7 1,1 GHz




RAM

1,5 GB




Interna memorija

16 GB




Micro SD

do 200 GB




Povezivanje

WiFi 802.11 b/g/n, A-GPS, GLONASS, Bluetooth 4.1, NFC, FM radio, micro USB




OS

Android 6.0.1 Marshmallow, Sense UI 7.0




Kamera

8 MP; 720p video




Prednja kamera

5 MP; 720p video




Baterija

2200 mAh




Cijena

cca 1.500,00 kn




Ustupio






PREDNOSTI

NEDOSTACI





Zanimljiv dizajn

Preslab procesor s obzirom na cijenu




Solidna kamera

Veliki gabariti




Dolazi s najnovijim Androidom

Nema LED-icu za obavijesti




DIZAJN I KUĆIŠTE


Nekako se čini da HTC ne misli trošiti metal na seriju Desire jer očigledno ništa ne fali ni polikarbonatu. Odmah treba reći da Desire 530 dolazi u četiri varijante - crnoj ili bijeloj te crnoj ili bijeloj s tzv. mikrokapljicama koje malo oživljavaju jednostavni dizajn. Testni primjerak je bijele boje s mikrokapljicama i izgleda prilično efektno. Još jedan detalj malo iskače je tipka za zaključavanje koja je narančaste boje. I tipke za glasnoću je lako uočiti jer su crne, a nalaze se na bijelom rubu s desne strane. Gornja strana je perforirana samo 3,5-mm izlazom za slušalice, a s donje strane imamo micro USB priključak, pomaknut udesno. S lijeve strane se nalazi otvor koji je očito namijenjen za dual nano SIM + micro SD kombinaciju, ali jedan SIM utor je blindiran i u ovoj single SIM varijanti ne služi ničemu.



S prednje strane je 5-inčni zaslon oko kojega je crni rub i još dva dodatna siva polja, gornje u kojem se nalazi kamera, senzori i zvučnik za razgovore i donje s glavnim zvučnikom za reprodukciju multimedije. Slobodnijim rječnikom rečeno, mesa k'o u priči. Uključujući i dio bijelog ruba, s lijeve i desne strane ima gotovo 5 mm mesa, a gore i dolje 17, odnosno 20 mm. Pri ruci sam za usporedbu imao Meizu M2 koji je s istim zaslonom kraći za čak 7 mm pa definitivno ne možemo reći da je Desire 530 jedan od kompaktnijih smartfona s 5" zaslonom. Straga, u samom gornjem uglu se nalazi glavna kamera koja je ispupčena oko 1 mm, a odmah do nje je LED bljeskalica. Na suprotnoj strani, u neposrednoj blizini micro USB priključka su dvije rupice koje služe za spajanje vezice koja dolazi u paketu. Osim nje, dobit ćete punjač (1 A), USB kabel i slušalice.

Kvaliteta izrade kućišta je sasvim solidna, nije previše sklisko i zbog zaobljenih rubova lijepo leži u ruci. Budući da je kamera ispupčena, a nije smještena na sredinu, uređaj je malo nestabilan kad ga položite na stol, ali je zato zvuk koji dolazi iz glavnog zvučnika jasan zbog položaja s prednje strane. Tipke za regulaciju glasnoće i zaključavanje su možda malo preosjetljive pa su slučajni pritisci vrlo česti.

ZASLON


HTC je tradicionalno vjeran Super LCD-u te jedan takav nalazimo i u ovom modelu. Tko bi brojao koliko je 5-inčnih 720p zaslona prošlo kroz redakciju mob.hr-a, ali u zadnjih par godina ih je bilo na desetke. I dok su boje prilično vjerne, a kontrast postojan u većini situacija, zaslonu nedostaje svjetline na otvorenom prostoru. Ovo se odnosi i na oblačno vrijeme, ne samo pod izravnim Sunčevim svjetlom.

Oštrina je sasvim solidna, no crni tekst na bilo kojoj boji osim bijele oko sebe ima primjetan rub koji ga čini nazubljenim. Ovo vjerojatno neće smetati publici na koju HTC cilja Desireom 530, no nekome bi mogao biti nedostatak.

HARDVER, PERFORMANSE I POVEZIVANJE


Snapdragon 210 je rezerviran za najjeftinije smartfone koji dolaze s Androidom, no odabran je kao procesor i za slabije uređaje pokretane mobilnim Windows OS-om. Maksimalna rezolucija zaslona koju podržava je 720p, a domet kamere je 8 MP za fotografije i 720p za video snimanje. S obzirom na cijenu, bilo bi realno očekivati Snapdragon 410/412 ili MT6735, no HTC je valjda zaključio da Desire 530 ne treba jači čipset. Nedavno smo testirali Asus ZenFone Max sa Snapdragonom 410 koji je na AnTuTu ostvario mrvicu bolji rezultat, ali se razlika u performansama itekako primijeti. To je dovoljan dokaz da testovi nisu baš mjerodavni. Najjači procesor u Snapdragonu 210 je četverojezgreni Cortex-A7 takta 1,1 GHz i upravo takav imamo u ovom slučaju. Za pokretanje većine aplikacija je uz prosječna očekivanja sasvim dovoljan, ali kod većih aplikacija i igara mu pada elan. Ovaj nedostatak se može primijetiti u (tvornički zadanom) web pregledniku Chrome kod učitavanja "teških" stranica ili povratka na prethodnu stranicu. Grafički čip je Adreno 304 koji je dobar za jednostavne igre, ali tamo gdje se traži sirova snaga počinje kašljucati. Nitko vjerojatno od ovakvog čipseta ne očekuje čudesne performanse, no dobro je znati što vas čeka.

1,5 GB radne memorije je svakako bolje od 1 GB, ali bili smo u krivu kad smo mislili da je 2 GB nekakav standard za 2016. Tko je naviknut na multitasking će se često naći u problemima, a oni koji uvijek zatvaraju aplikacije će biti relativno zadovoljni.

Screenshot_20160601-182243 Screenshot_20160601-182257

Kao što smo spomenuli, s prednje strane se nalazi tzv. BoomSound zvučnik kojega je lako opisati u nekoliko riječi: dobra kvaliteta zvuka, ali jednostavno preslab. Ovo ne bi bio problem da HTC iza sebe nema niz uređaja s izuzetno glasnim zvučnicima, no koliko god Desire 530 bio daleko od HTC-a 10 i po performansama i po cijeni, realno je očekivati više. Ako ukopčate slušalice, situacija se u potpunosti preokreće - snage ima na pretek, no zvuk nije toliko impulzivan koliko bi BoomSound softversko poboljšanje trebalo omogućiti.

size="medium"

Po pitanju prijema signala mobilnih mreža ili Wi-Fija je sve u redu, nema gubitaka ili narušene kvalitete. Zanimljivo je da ima i NFC, što je dokaz da taj način povezivanja više nije rezerviran samo za skuplje uređaje. Ako želite slušati FM radio bez trošenja internetskog prometa, i tu ste dobro pokriveni. Naravno, obavezno je spojiti slušalice koje služe kao antena.

SOFTVER I SUČELJE


Do nekih proizvođača je očito prodrlo da je sredina godine i da nema smisla u prodaju puštati smartfon sa starom verzijom Androida, tj. 5.1 Lollipop, bez obzira kojoj klasi pripada. Tako je HTC na Desire 530 instalirao najnoviju verziju 6.0.1 Marshmallow koja je presvučena korisničkim sučeljem Sense 7.0. Tko god je ranije koristio HTC, zna da se stranice u izborniku aplikacija listaju vertikalno, što je postalo standardom i kod novih Nexusa s Androidom 6.0.

Teme su danas sastavni dio većine korisničkih sučelja, no HTC je odlučio malo eksperimentirati s temama slobodnog stila. U principu se radi o ikonama koje mogu biti raznorazni elementi, a na početne zaslone se postavljaju na proizvoljne pozicije, a ne strogo u mrežu linija. Navigacija je riješena pomoću virtualnih tipki na zaslonu, no s obzirom na prilično veliki prostor ispod zaslona se moglo ići na kapacitivne tipke. Čini se da su dizajneri sučelja svjesni da traka s virtualnim tipkama zauzima previše prostora pa se u postavkama sustava može dodati još jedna tipka koja služi za sakrivanje trake.

size="medium"

HTC se riješio većine vlastitih aplikacija kako bi osigurao čim više prostora za pohranu podataka, no praktički sve se mogu naknadno preuzeti s Trgovine Play. Jedna od njih je Boost+, HTC-ova verzija aplikacije za čišćenje memorije i, sukladno tomu, ubrzavanje sustava. Budući da je ova aplikacija vrlo korisna, čudno je da ne dolazi tvornički instalirana. Zadani web preglednik je Chrome, ali ako vas hvata nostalgija za HTC Internetom, ne brinite, i on je još uvijek dostupan. Odlično je što se veliki broj sistemskih aplikacija ažurira jednostavno preko Trgovine Play, što eliminira potrebu za ažuriranjem sustava i ponovnim pokretanjem.

size="medium"

Galerija je još uvijek sastavni dio Sense UI-a i osim za pregledavanje fotografija služi kao video player. Doduše, taj player je vrlo skromnih mogućnosti, nije htio pokrenuti titlove uz film, a ne može ni reproducirati AC-3 zvuk. Za reprodukciju glazbe se potražilo Googleovo rješenje, tj. Play glazba. Tema o tom playeru je prožvakana sto puta, no aplikacija se ipak malo razlikuje od uređaja do uređaja. Na veliku žalost, osim BoomSounda nema nikakvog ekvilizatora, stoga morate potražiti neko treće rješenje ako želite maksimalno prilagoditi zvuk. Sustav dolazi s praktički svim relevantnim Googleovim aplikacijama, a to uključuje i Dokumente, Prezentacije i Tablice. Ne brinite, BlinkFeed je još uvijek tu, ali lako ga možete isključiti ako vam više smeta nego koristi.

size="medium"

Kao i na puno naprednijem modelu 10, micro SD kartica se može formatirati kao interna memorija što je odlično rješenje ako imate puno aplikacija. Nakon prvog uključivanja uređaja na raspolaganju je nešto manje od 10 GB prostora, što je nekakav prosjek u današnje vrijeme za uređaje s deklariranih 16 GB.

KAMERA


U poglavlju hardvera smo spomenuli da su maksimalne mogućnosti čipseta Snapdragon 210 8 MP za fotografije i 720p za video. Da, već i jeftini uređaji imaju senzore od 13 MP, no ako smo išta naučili, to je da rezolucija nije presudna za kvalitetu. Prije bi se moglo prigovoriti rezoluciji za snimanje video zapisa, pogotovo zato što je 1080p već dugo prisutan.

Razlike u sučelju aplikacije kamere između skupljih HTC-ovih modela i Desirea 530 se vide odmah. Opcija je znatno manje, nema ručnog podešavanja ekspozicije, ISO-a itd., samo automatski način. Jedina pomoć koju ćete dobiti kod snimanja kontrastnih scena je HDR i to je to. Ako želite izvući svih 8 MP, morat ćete odabrati tu rezoluciju u postavkama jer je zadana 6 MP zbog toga što je u formatu 16:9, a 8 MP u 4:3.



Općenito je kvaliteta fotografija sasvim solidna. Naravno, na zaslonima visoke rezolucije će se primijetiti nedostatak detalja, no ako svoju zbirku pregledavate isključivo na zaslonu Desirea 530, bit će dovoljno. Ima blagih odstupanja kod crvene boje, no daleko manje od onoga što se očekuje od ovakve kamere. Naravno, najveći problem je noćna fotografija, ali od te bolesti pate i znatno skuplji uređaji. Video zapisi se vrte pri obećanih 30 sličica u sekundi, ali kod bržih pokreta padaju na oko 25.



Fotografije u punoj rezoluciji pogledajte ovdje.

[responsive_youtube v=zdQCFKQT-bM]

BATERIJA


Ako vam je bitno da baterija izdrži od jutra do večeri, s Desireom 530 nemate straha. Kod nekakve prosječne potrošnje sa stalnom vezom na internet i automatskom sinkronizacijom, u večernjim satima možete računati na 50% preostalog kapaciteta, no ako malo jače pritisnete "gas", morat ćete posegnuti za punjačem i prije spavanja. Kako god, trebali biste dobiti između tri i četiri sata uključenog zaslona, ovisno o sadržaju koji pregledavate. Budući da je kapacitet baterije samo 2200 mAh, nema potrebe za brzim punjenjem, a i ne očekuje se u ovoj klasi.

ZAKLJUČAK


Dizajn HTC Desirea 530 neće biti svakome po volji, no netko je morao proizvesti ovakav smartfon. Naravno, najlakše je kupiti zaštitnu masku i automatski ste prilagodili uređaj prema svome ukusu, no ne vole svi maske jer povećavaju dimenzije kućišta ili su jednostavno nepraktične. S druge strane, ako su vam mikrokapljice previše odvažan detalj, uvijek možete kupiti izvedbu bez njih.

Kamera i zaslon su zadovoljavajući, performanse su malo ispod prosjeka, no ako je to najmanje presudan faktor kod kupnje, preko toga se može preći. Malo je vjerojatno da će se sustav ažurirati na Android N, no iznenađenja su se događala i prije. Doduše, ako i ostane na Androidu 6.0.1, svejedno će biti relativno ukorak s vremenom.