Ostalo

HTC One A9 - službeno predstavljen

33

HTC je tajvanska tvrtka koja je u Android svijetu od samog početka, doslovno. Izradili su prvi Android smartfon, a kroz povijest su vjerojatno imali i najviše eksperimenata.
Tržište smartfona je prezasićeno i teško je napraviti nešto novo i drugačije, a još teže je napraviti nešto što će biti apsolutno uspješno i tvrtki donijeti značajnu zaradu.
Appleov poslovni model mnogi su se trudili kopirati, i trude se još, ali svima je jasno koliko je sve to bezuspješno.

Jučer smo na “super-tajnom” predstavljanju imali prilike isprobati novi HTC-ov flagship model One A9. Premda ne donosi flagship specifikacije, barem kad je SoC u pitanju, donosi drastično poboljšanu kameru u odnosu na One M9, koji će ujedno i dalje nositi perjanicu HTC-ove ponude.

Iako iznimno nalik iPhoneu 6(s), HTC se potrudio prikazati ovaj model kao dizajnersko naslijeđe One linije, s ravnom poleđinom. Što je u najmanju ruku i istina, jer kad bi izravnali bilo koji One, od M7 do M9, dobili bi upravo A9.

HTC One A9 u ruci leži, baš kao i iPhone. Pomalo je sklizak zbog oblih rubova i aluminija, ali i vrlo kvalitetno izrađen s ponekim zgodnim detaljima poput “rebraste” tipke za uključivanje. Ni sam ne znam zašto mi je ovo toliko upalo u oči, jer zasigurno nije prvi s takvom tipkom, no baš je nekako ugodna na dodir.
Ispod zaslona centralno je smještena kapacitivna home tipka koja je ujedno i čitač otiska prstiju. Koliko sam vidio iz priloženog, radi vrlo dobro i precizno, mada je malo nelogično zašto HTC do nje nije ugradio još dvije kapacitivne tipke već ih je smjestio virtualno na zaslonu.
5” FullHD AMOLED zaslon prekriven Gorilla Glass 4 zaštitnim staklom izgleda vrlo dobro, a u HTC-u kažu i da je vrlo štedljiv, što u krajnjoj liniji i mora biti jer baterija ima kapacitet od svega 2100 mAh.
U kombinaciji sa Snapdragonom 617 kao i najnovijim Androidom 6.0 Marshmallow, ovo bi, kako kažu u HTC-u, trebalo biti dovoljno prosječnom korisniku za klasičan ciklus punjenja jednom dnevno. Osobno ne očekujem pretjerano dobru autonomiju, ali to ćemo ostaviti za recenziju jednom kad nam uređaj pristigne u redakciju.



Tehničke specifikacije HTC u ovom uređaju želi potpuno staviti sastrane. Ono što 90% korisnika želi jest uređaj koji radi brzo, izgleda lijepo i ima odličnu kameru te pokoji fora trik u softveru, a to je upravo ono što A9 nudi.
3,5 mm utor je sastavni dio više-manje svakog smartfona, ali kvaliteta audio izlaza redovno je bila najbolja upravo na HTC-ovim One modelima. Tako ni A9 nije iznimka koji bi trebao još uvelike poboljšati upravo kvalitetu zvuka na 3,5 mm izlazu. Nažalost, u ovakvom tankom kućištu nije bilo mjesta za stereo zvučnike pa A9 dolazi s mono zvučnikom smještenim uz micro USB utor.

12 MP kameru potpisuje nepoznati proizvođač, a ona je optički stabilizirana i dolazi s ponekim trikom iz HTC-a. Glavna novina je tzv. Hyperlapse snimanje videa u HD rezoluciji. Princip je slijedeći, snimate vašim smartfonom neki put, primjerice od kuće do bake, vađenja pite iz pećnice, klopanja, pa sve do povratka kući i uz pomoć HTC-ove Zoe aplikacije video od recimo 30-ak minuta će se sažeti u 2 minute. Određene dijelove možete usporiti naknadno u aplikaciji da izgledaju normalno, i to sve, barem po prezentaciji, izgleda fantastično.
Prednja kamera dolazi s UltraPixel tehnologijom i koliko sam uspio vidjeti slike, kako s prednje, tako i sa stražnje kamere, izgledaju znatno bolje nego na One M9 modelu. Otvori blende na obje kamere su f/2.0, a ostale podatke o kameri saznat ćemo uskoro.

HTC-ov Sense 7.0g izgleda vrlo slično kao i Sense 6.0 u One M9 modela, ali je u nekim dijelovima, poput statusne trake i brzih prečaca, više nalik stock Androidu što toplo pozdravljamo. Izloženi primjerak radio je vrlo brzo, bez ikakvih zastajkivanja i problema, baš kako i treba.



Fascinantna novost Androida 6.0 jest mogućnost odabira interne memorije između već dostupne od 16 GB (u A9 modelu za naše tržište) i micro SD kartice. Koncept je taj da sami odabirete veću memoriju i nju definirate kao internu. Tako ukoliko kupite micro SD karticu od 256 GB (teoretski maksimum od 2 TB još nije komercijalno dostupan) i stavite ju u vaš One A9 (ili bilo koji uređaj s Androidom 6.0 u krajnjoj liniji), možete upravo nju odabrati kao primarnu internu memoriju. Uređaj će memorijsku karticu formatirati za vas i voila! Imate 256 GB interne memorije!
Zašto je za to trebalo ovoliko godina, nismo ni sami sigurni, kao ni u to koliko brza će morati biti memorijska kartica. No sigurni smo da će morati zadovoljavati određene standarde jer su interne memorije koje se ugrađuju u smartfone znatno brže čak i od najbržih micro SD kartica.

Sve u svemu, da zaključimo priču s predstavljanja. One A9 nije naslijednik M9 modela. Dolazi u lijepom aluminijskom unibody kućištu s čitačem otiska prsta, ali i zakinut je za BoomSound stereo zvučnike.
Glavni prodajni adut je 12 MP optički stabilizirana kamera, novi Android, fluidno sučelje te pokoji softverski trik kojeg će HTC lijepo prezentirati. Sve to smješta se u cijenovni rang ispod One M9 modela, što bi trebalo pridonijeti nešto većoj popularnosti.