LeEco Le 2 - Recenzija

LeEco Le 2 recenzija

Da odmah na početku razjasnimo stvari - LeEco je novi naziv tvrtke LeTV čijih smo nekoliko modela imali prilike testirati u drugoj polovici prošle godine. Iako je jedna od djelatnosti ovog kineskog diva još uvijek i proizvodnja televizora, promjenom naziva se htjelo naglasiti da se dobro snalaze i u drugim područjima. LeEco grupa, između ostaloga, uključuje i glazbenu kompaniju, TV produkcijsku kuću, električne automobile te proizvodnju smartfona, što je nama najzanimljivije. "Eco" koje dolazi umjesto "TV" označava tzv. Le ekosustav u koji ste povezani putem svih LeEco uređaja koje posjedujete. Da ne duljim priču, na test je stigao LeEco Le 2, prvi smartfon na mob.hr-u s novim Le logotipom. Izgledom podsjeća na već viđene LeTV mobitele, ali to baš i nije nedostatak. Donosi i jedno revolucionarno rješenje o kojemu ćete sami prosuditi je li dobro ili loše, a detaljno je pokriveno u nastavku teksta.

GLAVNE KARAKTERISTIKE




Dimenzije

151,1 x 74,2 x 7,5 mm




Masa

153 grama




Zaslon

5,5″ IPS LCD, 1920 x 1080, ~400 ppi




SoC

MediaTek Helio X20 (MT6797)




CPU

2x Cortex-A72 2,3 GHz + 4x Cortex-A53 2 GHz + 4x Cortex-A53 1,4 GHz




RAM

3 GB




Interna memorija

32 GB




Micro SD

ne




Povezivanje

WiFi 802.11 a/b/g/n/ac, A-GPS, GLONASS, Beidou, Bluetooth, 4.2, IR, USB Type-C, USB OTG




3G

HSPA+ 42,2/5,76 Mbps




4G

LTE




OS

Android 6.0 Marshmallow/EUI 5.6




Kamera

16 MP; 4K




Prednja kamera

8 MP; 1080p




Baterija

3000 mAh




Cijena





Ustupio






PREDNOSTI

NEDOSTACI





Dizajn i kvaliteta izrade

Korištenje USB Type-C priključka za audio izlaz je nespretno rješenje




Dobra autonomija

Ne podržava micro SD kartice




Vrlo dobar zaslon

Softver previše orijentiran na kinesko tržište




Mogućnosti kamere




Fluidno sučelje, performanse





DIZAJN I KUĆIŠTE


Kao što sam rekao, LeEco Le 2 (oznaka modela X620) podsjeća na neke prijašnje modele koji su se prodavali pod imenom LeTV, ali u jednoj stvari se razlikuje, i to ne samo od tih modela. Naime, Le 2 nema 3,5-mm priključak za slušalice, umjesto toga se koristi USB Type-C priključak koji je, naravno, jedini način za punjenje baterije. U vremenima prije smartfona, najčešće rješenje je bilo da se punjač i slušalice spajaju putem istog priključka, ali tada su se baterije punile jednom ili dva puta tjedno. Danas je najnormalnije puniti bateriju svaki dan i ako u istom trenutku želite slušati glazbu putem slušalica, možete zaboraviti na to. Sigurno se pitate zašto je to tako, no LeEco ima spreman odgovor.

Razlog je u novorazvijenoj tehnologiji CDLA (Continuous/Continual Digital Lossless Audio) koja ne može pravilno funkcionirati zbog ograničenja u kvaliteti 3,5-mm izlaza. Druga strana priče je da LeEco želi prestići Apple jer se šuškalo o tome da ni sljedeća generacija iPhonea neće imati 3,5-mm priključak. Kakvu korist bi LeEco imao od toga, ne znam, ali će biti zanimljivo hoće li i drugi proizvođači prihvatiti ovo rješenje ili će pasti u zaborav. Kako rijetko tko ima slušalice koje direktno podržavaju CDLA, u paketu ćete umjesto njih dobiti samo adapter koji vam omogućuje da koristite svoje slušalice s klasičnim priključkom, ali i to je nešto. Osim toga, uključen je punjač s brzim punjenjem i alat za otvaranje utora za SIM kartice.



Testni primjerak je službeno zlatne boje, no očito je točna nijansa ružičasto-zlatna. Osim dvije poprečne trake za propuštanje signala, plastici nema ni traga. Cijela prednja strana je zaštićena staklom, ali nigdje u specifikacijama ne stoji radi li se o Gorilla Glassu ili nekoj drugoj izvedbi. Nadam se da je kaljeno staklo jer bi bila prava šteta da se štedilo baš na tome. Dok je zaslon ugašen, čini se da se proteže od ruba do ruba, no to baš nije tako. Korišten je stari trik gdje se oko zaslona proteže obrub širine cca. 2,5 mm kako bi se stvorio dojam potpune iskorištenosti širine kućišta. Realno gledajući, ovo rješenje čak izgleda dobro i kad je zaslon uključen.

Dok je uređaj u stanju mirovanja, na prednjoj strani su vidljivi tek senzor ambijentalnog osvjetljenja, zvučnik za glasovne pozive i prednja kamera, a kapacitivne tipke su potpuno neprimjetne dok se ne aktiviraju dodirom. Trajanje njihovog osvjetljenja se ne može regulirati, a traje oko 4 sekunde. LED lampica za obavijesti pulsira zeleno za obavijesti, a kod punjenja baterije varira od crvene do zelene. Na desnoj strani imamo najčešće korištenu kombinaciju hardverskih tipki, dvostruke za glasnoću i onu za uključivanje uređaja. S lijeve se nalazi utor za dvije nano SIM kartice, s gornje infracrveni predajnik i s donje USB Type-C priključak, mikrofon i zvučnik za multimediju. Na poleđini imamo blago ispupčenu kameru, dvotonsku LED bljeskalicu i senzor otisaka prstiju koji je, suprotno od kamere, upušten. Sjajne je površine pa izgleda kao ogledalo, a na isti način je izveden i novi Le logotip.



Rubovi su prilično oštri, ali osim toga se ne može naći zamjerka u izvedbi. Cijelo kućište je iznimno čvrsto i da su rubovi tek malo zaobljeni, imali bismo jedan od najboljih smartfona s ergonomske strane. Dimenzijama i masom je praktički identičan Galaxyju S7 Edge.

ZASLON


S rezolucijom od 1920 x 1080 piksela na dijagonali od 5,5 inča dobivamo vrlo oštru sliku (oko 400 ppi). Iako po kvaliteti prikaza nije među najboljima na tržištu, svakako je debelo iznad prosjeka s obzirom na cijenu koja je manja od 2000 kn. Kontrast i boje su postojani i pod ekstremnim kutovima, a ne bi škodilo da je osvjetljenje jače za koju kandelu. U zatvorenom prostoru je zaslon uvijek dovoljno osvijetljen, ali vani nije baš idealno. Unatoč tomu, sadržaj na zaslonu će uvijek biti dovoljno čitljiv. U postavkama možete odabrati između četiri načina prikaza boja - Letv, Vivid, Natural i Soft, ali i regulirati balans bijele boje.

Screenshot_20160516-123900

ČITAČ OTISAKA PRSTIJU


Le 2 koristi rješenje gdje je čitač otisaka prstiju smješten na stražnjoj strani, a idealan prst koji se koristi za otključavanje je kažiprst. Budući da na toj poziciji nema tipke, logično je da je dovoljno dodirnuti senzor i uređaj se praktički trenutno otključava. Inače je vrlo teško uočiti razliku u brzini otključavanja od uređaja do uređaja pa mu se ne može pripisati nikakav nedostatak jer je uistinu brz i precizan.

HARDVER, PERFORMANSE I POVEZIVANJE


Le 2 serija dolazi u tri izvedbe od kojih je ovaj hardverski najslabiji. Koristi MediaTekov čipset Helio X20 koji ima procesor s deset jezgri i grafički čip Mali-T880 s četiri jezgre. Procesor ima tri tzv. clustera ili grupe procesora gdje je za najzahtjevnije zadatke zadužena grupa od dvije Cortex-A72 jezgre takta 2,3 GHz, za srednje zahtjevne zadatke imamo četiri Cortex-A53 jezgre takta 2 GHz i na kraju četiri Cortex-A53 jezgre takta 1,4 GHz za osnovne zadatke. Ovo je puno bolje rješenje za potrošnju baterije jer je na starijim osmerojezgrenim MediaTek procesorima takt bio isti na svih osam jezgri.

Screenshot_20160512-044130 Screenshot_20160512-044137Performanse su i na testovima i u stvarnim situacijama bolje od onih koje pruža Qualcommov Snapdragon 810, ali u usporedbi sa Snapdragonom 820 koji je glavni pokretač današnjih flagshipa se primijeti razlika. Kako je Snapdragon 820 vrh Qualcommove ponude, napomenut ćemo da MediaTek u ponudi ima još i Helio X25 na kojemu je takt Cortex-A72 jezgri podignut na 2,5 GHz, a grafičkog čipa sa 780 na 850 MHz. Taj čipset se može naći u modelu Le 2 Pro, dok Le Max 2 ima Snapdragon 820. Koju god aplikaciju ili igru pokrenete, Le 2 će ju prožvakati i ispljunuti ako treba, a 3 GB RAM-a su još uvijek sasvim dovoljna za bilo kakvu vrstu multitaskinga. Web stranice se renderiraju vrlo brzo, bez obzira koristite li tvornički preglednik ili npr. Chrome.

size="medium"

Ugrađeni zvučnik za multimediju je glasan, ali ne i preglasan. Zvuk je vrlo čist, ali stvarno bi mu dobro došlo još malo snage. S druge strane, kod slušanja glazbe putem slušalica je glasnoća zadovoljavajuća.

Prilikom glasovnih poziva je zvuk iznimno čist i precizan te ćete s lakoćom razumjeti svaku riječ. Prijem Wi-Fi i 3G/4G signala je također na vrlo visokoj razini. Iako nema točnih podataka koja je maksimalna LTE brzina, pretpostavljam da je 300/50 Mbps jer čipset Helio X20 podržava LTE Cat.6.

Uređaj ima infracrveni predajnik koji može poslužiti kao daljinski upravljač za npr. televizor, Blu-Ray player, klima uređaj ili slično. Nažalost, nisam uspio uspostaviti vezu između Samsungovog TV-a (model iz 2015.), kao ni Toshibinog klima uređaja starog par godina. Tih, kao ni mnogih drugih poznatih brendova jednostavno nema na popisu podržanih uređaja, a ručno uparivanje nije uspjelo. Nadam se da će se to riješiti nekim budućim softverskim ažuriranjem.

SOFTVER I SUČELJE


LeEco na svoje smartfone instalira korisničko sučelje koje se, začudo, ne zove LeUI, nego EUI. Bez obzira na naziv, ovo je jedno od sučelja koje je najviše promijenjeno u odnosu na tvornički Android. Zaključani zaslon zapravo izgleda više-manje isto kao i kod drugih sučelja, ali čim otključate uređaj, kreće ono pravo. Sustav je naprosto krcat kineskim, tj. "Le-nešto" aplikacijama koje prosječnom korisniku koji ne zna kineski jezik nisu od nikakve koristi. Ono što je još gore je da se te aplikacije bez pristupa rootu ne mogu ukloniti. Sve aplikacije se nalaze na početnim zaslonima, a to je upravo najčešći izbor kod kineskih smartfona. Na mjestu gdje biste inače otvorili izbornik s aplikacijama se nalazi ikona Live koja vodi do bezbrojnih video sadržaja, a nešto slično je i u izborniku s lijeve strane od početnog zaslona.

size="medium"

Dugim pritiskom na kapacitivnu tipku u obliku kvadratića koja je inače služi za otvaranje popisa posljednje korištenih aplikacija se otvaraju postavke prilagodbe sustava, tj. pozadina, tema, widgeta i ikona. Kratki pritisak zaista i otvara popis posljednjih aplikacija, ali i slajder za jačinu pozadinskog osvjetljenja, kontrole za reprodukciju glazbe i prekidače za mreže, prečace za kameru, kalkulator, svjetiljku itd. Da, dizajn je previše sličan iOS-u, ali itekako je poznato da kineske tvrtke vole kopirati Apple. Raspored prekidača se može konfigurirati po želji. Krug, odnosno srednja tipka služi za povratak na početni zaslon, a dugi pritisak pokreće pretraživanje sadržaja na uređaju. Trokut služi za povratak u izbornicima za jedan korak, a dugi pritisak zaključava uređaj. Ovo su tvornički zadane vrijednosti, korisnik može dodijeliti i neke druge funkcije za dugi pritisak, poput snimke zaslona, kamere, kalkulatora, daljinskog upravljača itd. Postoji i način rada za ljevake gdje se funkcije lijeve i desne tipke zamijene, ali simbol ostaje isti pa je malo zbunjujuće.

Padajući izbornik za obavijesti prikazuje samo, hm, obavijesti. Zadana EUI tema mijenja ikone poznatih aplikacija (npr. Facebook, Gmail, Twitter), no od njih desetak ćete valjda naći onu koja vam najviše odgovara, a neke se ni ne petljaju u izgled ikona. Budući da su sve aplikacije na početnim zaslonima, radi bolje preglednosti ih je poželjno grupirati u mape koje ne izgledaju kao prozorčići nego se otvaraju u punom zaslonu.

size="medium"

Kao pravi "Kinez", LeEco Le 2 ne dolazi s Googleovim aplikacijama, no putem LeStorea se skine Trgovina Play i dalje je sve lako. Standardno, imamo File manager, Music i Video player, kalkulator, kompas i snimač zvuka pa čak i WPS Office, a sve ostalo ćete naći u Trgovini Play. Super manager je aplikacija za nadzor sustava u kojoj možete obrisati junk datoteke, pratiti potrošnju internet prometa te nadzirati rad aplikacija i potrošnju baterije. Tvornički web preglednik je solidan rival Chromeu po brzini, no nema inkognito način rada. Ipak jedna od zgodnih funkcija je noćni način u kojem se bijela pozadina zamijeni tamno sivom, a crni tekst plavim, što manje umara oči.

Le 2 ima DTS-HD i Dolby Atmos certifikate, a to znači da možete uživati u vrhunskom zvuku i bez brige pokrenuti bilo koji audio format jer su apsolutno svi koje sam probao funkcionirali bez problema. Naravno, to zahtijeva kvalitetne slušalice, ali LeEco je sa svoje strane odradio posao. Tvrtka već ima u ponudi kvalitetne CDLA slušalice koje se spajaju preko USB Type-C priključka bez ikakve potrebe za adapterima, što bi svakako bilo zanimljivo isprobati.

size="medium"

Le 2 je jedan od rijetkih kineskih smartfona koji nema apsolutno nikakvih problema sa sinkronizacijom, svi e-mailovi i poruke na Whatsappu i Hangoutsima nisu kasnili ni sekunde. Izgleda da je to znatno manji problem na uređajima s Androidom 6.0. Ipak, ima nekoliko bugova koje LeEcovi programeri moraju riješiti čim prije. Prvi od njih je prisutan u aplikaciji kamere, naime, prilikom otvaranja postavki za stražnju kameru se aplikacija sruši i trenutno za to nema lijeka iako se sustav za vrijeme dok je uređaj bio kod mene ažurirao dvaput. Naravno, mogao sam koristiti neku drugu aplikaciju, no to više nije isto. Drugi problem je što postavke sustava nisu u potpunosti prevedene s engleski jezik, a bez odgovarajućih ikona i opisa ne možete znati o čemu se radi. Google Translate podržava direktno prevođenje s kineskoga na engleski pomoću kamere pa sam se snašao na taj način.

Screenshot_20160515-125857 Screenshot_20160516-123407

KAMERA


Za korištenje kamere nije potrebno previše prilagodbe jer je sve na svojem mjestu. Vrlo lako se prebacuje između snimanja fotografija, videa, panorame i usporene snimke, štoviše, taj način je ukraden (opet) od iOS-a. Nažalost, u opisu softvera sam već spomenuo da aplikacija kamere ima bug koji zaustavi rad aplikacije svaki put kad sam htio otvoriti postavke za fotografije na stražnjoj kameri. Zbog toga nisam mogao odabrati ručni način snimanja koji je jedini način da se izvuče maksimum iz kamere, ali i za osnovne stvari poput odabira rezolucije i sl. Srećom, za video snimanje i prednju kameru postavke rade.

size="medium"

Ostao sam ugodno iznenađen brzinom okidača i kvalitetom slika u gotovo svim situacijama, a kontrast je vrlo dobar za ovako povoljan uređaj. Nema podataka koji je senzor kamere, ali u svakom slučaju je LeEco dobro odabrao. Kod makro snimanja s bljeskalicom predmeti nisu blještavi i boje su vrlo precizne, a klasično noćno snimanje na otvorenom gdje bljeskalica nije od nikakve koristi rezultira prilično oštrim fotografijama uz prisutan šum, ali ne pretjerano.

Osim normalnog, tj. automatskog načina, imamo pet unaprijed definiranih scena te HDR, noćno i Beauty snimanje. Maksimalna rezolucija od 16 MP dolazi u formatu 4:3, a kod kvadratnog formata (1:1) se spušta na 12 MP. S obzirom da nisam bio u mogućnosti ući u postavke fotoaparata, pretpostavljam da je i 16:9 format na 12 MP.

Video snimke su prilično dobre uz dosta detalja i bez previše trzanja kod brzog pomicanja kamere. Kamera nema kontinuirani autofokus pa često zna pobjeći izvan fokusa, npr. u situacijama gdje se naglo približite predmetu koji se nalazi blizu leće. Le 2 može snimati 4K video, ali s HEVC kodekom kojega YouTube još uvijek ne podržava. Analizom snimki u svim rezolucijama se vidi da broj sličica u sekundi nikad ne pada ispod 29,5.



Fotografije u punoj rezoluciji pogledajte ovdje.

BATERIJA


LeEco Le 2 ima bateriju zatvorenog tipa, kapaciteta 3000 mAh. Meni je razina napunjenosti u večernjim satima uglavnom bila oko 40% ako sam ga s punjača otkopčao u 7 sati ujutro. Glavni "krivci" za to su dva e-mail računa, Hangouts, Whatsapp, Facebook, Twitter, Instagram, glasovni pozivi u trajanju od sat vremena, slušanje mp3 ili FLAC glazbe, pola sata YouTubea i pola sata igranja. Možete računati na preko četiri sata uključenog zaslona, čak i pet. Bez multimedije je moguće autonomiju produžiti na dva dana.

Screenshot_20160512-232122 Screenshot_20160512-232125

Uz podršku za brzo punjenje, za puni ciklus je potrebno tek oko 80 minuta.

ZAKLJUČAK


IMG_2773

Prvi LeEco uređaj koji je završio na testu na mob.hr-u se ne razlikuje previše od prijašnjih modela, ali ima sasvim dovoljno kvaliteta na svim područjima. Pravi je užitak pregledavati fotografije na zaslonu vrlo preciznih boja i postojanog kontrasta, a i filmove s vrhunskim Cinema zvukom zahvaljujući podršci za Dolby Audio. Le 2 je jednostavno odličan smartfon za multimediju, ima i dobru autonomiju te brzo punjenje baterije. Izbacivanje klasičnog 3,5-mm priključka je nespretno rješenje, no u vidu kvalitete zvuka bi digitalni USB Type-C trebao imati veliku prednost. Softverski bugovi jesu malo iritantni, no to će se bez sumnje ubrzo riješiti. Bilo bi dobro kad bi LeEco malo manje forsirao svoje servise i aplikacije jer one sigurno nisu zanimljive ljudima koji ne razumiju kineski jezik. Jasno je da pokušavaju promovirati svoje proizvode, ali bi mogli prilagoditi sučelje za tržišta izvan Kine.

Testni primjerak je ustupio Honorbuy gdje ga možete nabaviti za cca. 1680,00 kn. Prilikom kupnje ne zaboravite upisati kôd MOBHR koji vam osigurava dodatnih 5 eura popusta.