Android Recenzije

Motorola Moto X (2014) - Recenzija

DSCF3931

Motorole kakvu smo poznavali dok je prodavala mobitele na našem tržištu već nekoliko godina nema. Nema je iz razloga što se izvorna Motorola 2011. godine podijelila na dvije neovisne tvrtke – Motorola Solutions i Motorola Mobility. Solutions se i dalje bavi izradom ručnih skenera, walkie talkieja i ostale komunikacijske opreme, uglavnom za vladine agencije diljem svijeta, dok je Mobility tvrtka zadužena za izradu mobitela, tableta i ostale popratne opreme. No, Mobility više nije neovisna tvrtka, pa je od izvornog cijepanja promijenila dva vlasnika – Google i od nedavno Lenovo. Glavna Googleova motivacija za kupovinu tvrtke bila je u tome da se dokopa ogromnog broja patenata koji je ovaj pionir mobilne tehnologije posjedovao, a zbog kompliciranih odnosa sa ostatkom Android proizvođača i mogućem pogodovanju Motoroli u vidu ranijeg uvida u razvoj Android OS-a, Google je bio prisiljen prodati tvrtku.

Ono što novu Motorolu krasi su uređaji koji imaju AOSP Android OS, dobre baterije, nižu cijenu i ono što je od stare Motorole i preostalo – izvrsna kvaliteta izrade uređaja i prijem signala koji je i dalje bez premca na tržištu.

Novi vlasnik Motorole Mobility je Lenovo, koji izjavljuje da će tvrtka poslovati kao zasebna cjelina u Lenovo grupaciji, pa se nadamo da će sve ove prednosti koje krase Motoroline uređaje ostati i na nadolazećim modelima.

Nakon kraćeg uvoda, vratimo se na temu recenzije, a to je novi Moto X. Moto X (druge generacije) je uređaj koji nasljeđuje prošlogodišnji model koji je donio neke zanimljive novitete na tržište. Jedan od njih je svakako mogućnost da mobitel konstantno sluša i detektira ključnu riječ koja ga budi iz stand by moda i omogućuje glasovno upravljanje. Tu je i "aktivni zaslon" koji koristi prednost AMOLED zaslona i prikazuje notifikacije uz minimalnu potrošnju energije. A dakako je i neizostavni dio X obitelji beskrajna mogućnost prilagodbe izgleda uređaja.

No, o stvarima koje je druga generacija X-a naslijedila od prve te dodatne novitete možete pročitati u nastavku recenzije.

Osnovne karakteristike:


- Dimenzije: 140.8 x 72.4 x (4-9) mm

- Masa: 144 grama

- Zaslon: 5,2″ Super AMOLED 1080 x 1920 točaka, 424 ppi

- Procesor: Motorola Computing System (Snapdragon 801 – 4x 2.5 GHz Krait takta, 2 dodatna low power procesora)

- Grafički procesor: Adreno 330

- RAM: 2 GB

- Interna memorija: 16 GB

- Kamera: 13 MP, digitalna stabilizacija slike, 2x ring LED flash

- Video kamera: 2160p, 30 fps, video stabilizacija

- Operativni sustav: Android OS 4.4.4

- Baterija: Neizmjenjiva 2300 mAh

Prednosti


- kvaliteta izrade

- iznimna fluidnost OS-a

- Moto aplikacije

- zajamčene brze nadogradnje

- superiorna kvaliteta poziva

- kvalitetni prednji zvučnik

- odlična ergonomija

Nedostaci


- neizmjenjiva baterija i kapacitet niži od konkurencije

- nepostojanje utora za microSD kartice

- loše fotografije u noćnim uvjetima

Prodajno pakiranje


Moto X dolazi u kutiji koja osim mobitela sadrži i punjač, USB kabel za sinkronizaciju, alat za otvaranje ladice nano SIM kartice i upute.

DSCF3733 DSCF3919

DSCF3921 DSCF3922

Punjač dolazi s dva USB utora, pa je istovremeno moguće puniti dva različita uređaja. Treba napomenuti da je punjač u prodajnom pakiranju "običan", dok postoji verzija i tkz. turbo punjača koji za samo 15 minuta punjenja mobitela omogućuje do 8 sati korištenja. Obzirom da turbo punjač nismo bili u mogućnosti isprobati, daljnjim istraživanjem došli smo do informacija da se Moto X za 15 minuta punjenja može napuniti do 60% kapaciteta baterije, dok se preostalih 40% puni u normalnom načinu, odnosno za taj ostatak će mu biti potrebno dodatnih sat vremena. U svakom slučaju se turbo punjač čini kao odličan dodatak, a uz cijenu koja mu iznosi oko 200 kn ne predstavlja veliku investiciju za prednosti koje nudi.

Zanimljivost je da je mobitel u kutiji stavljen ekranom prema dolje, pa se prilikom prvog otvaranja kutije vidi njegova stražnja strana. Obzirom na mogućnosti personalizacije upravo te zadnje strane uređaja, ova Motorolina odluka i ne čudi. Više o ovim mogućnostima ćemo u nastavku recenzije.

Dizajn, kućište i ergonomija


Iako je dizajn područje koje ulazi u osobni ukus pojedinca, treba istaknuti da je generalno mišljenje ljudi koji su vidjeli Moto X da je uređaj lijepo dizajniran.

DSCF3908 DSCF3905

Prednjom stranom dominira 5.2 inčni ekran uz rubove mobitela koji su uistinu minimalni. Usporedbe radi, Moto X je nešto manji od Samsungovog S5, uz ekran koji je veći za 0.1 inča.

Na prednjoj strani su vidljive i dvije rešetkice koje sugeriraju da se radi o uređaju koji ima stereo zvučnike, no nažalost to nije tako. Donja rešetka krije glavni zvučnik, dok se u gornjem smjestio zvučnik slušalice. Što se prednjih rešetkica tiče, treba napomenuti da su one izbočene oko 2 mm, pa u slučaju da mobitel postavite ekranom prema dolje one štite od grebanja ekrana. Kad smo već kod ekrana, treba istaknuti i da je on presvučen Gorilla staklom u verziji 3.

DSCF3829 DSCF3826

U donjim rešetkicama se nalazi i glavni mikrofon, a oko nje su se smjestile i dvije IR diode. U gornjoj, kako smo ranije spomenuli se nalazi zvučnik slušalice i LE dioda, dok se oko nje nalazi tipičan set senzora za osvjetljenost i udaljenost, ali i dodatne dvije IR diode i prednja kamera za video razgovore.

DSCF3833 DSCF3831

Iako će se mnogi čitatelji čuditi što na mobitelu rade čak četiri IR diode, detaljnije ćemo to objasniti u posebnom odjeljku recenzije.

Ono što je u dizajnu Moto X-a kod mene izazvalo početno oduševljenje je to da je staklo zaslona na rubovima zaobljeno, pa na mobitelu ne postoje oštri rubovi koji inače umanjuju ergonomiju.

DSCF3872 DSCF3875

Okvir Moto X-a je izrađen od komada aluminija koji u kombinaciji sa zaobljenim rubovima ekrana prilikom držanja mobitela ostavlja dojam uređaja visoke klase.

Lijeva stranica ne sadrži ništa, dok su se na desnoj smjestile tipke za glasnoću i za uključenja i isključenje uređaja. Treba pohvaliti Motorolu jer je tipka za uključenje ima teksturu zbog čega se na opip ona jasno razlikuje od tipaka za promjenu glasnoće.

DSCF3873 DSCF3769

Dno je rezervirano za micro USB utor, a na vrhu se nalazi 3.5mm utor za slušalice i ladica za nano SIM karticu.

Okretanjem mobitela prikazuje nam se stražnja strana koja je sukladno novom dizajnerskom izričaju Motorole zaobljena. Ovaj dizajn je proizašao iz velikog istraživanja koje je provedeno prije dizajniranja originalnog Moto X-a prema kojemu je ovaj oblik stražnje stranice korisnicima bio najudobniji za korištenje.

DSCF3844 DSCF3842

 

DSCF3847 DSCF3848

I trebam reći da je to uistinu tako – mobitel u ruci leži gotovo pa savršeno. Tomu svakako pridonosi i debljina mobitela koja na rubovima iznosi svega 4 milimetra, pa sve do 9 mm na sredini stražnje stranice. Zbog svega toga, mobitelom je bez obzira na poveći ekran od 5.2 inča moguće upravljati jednom rukom.

DSCF3857 DSCF3852

Odličnoj ergonomiji možemo pripisati i Motorolin logotip koji je udubljen, pa je samim time i savršen za poziciju postavljanja kažiprsta čime je uz plastiku stražnje stranice koja nije klizava slučajno ispadanje mobitela iz ruke svedeno na minimum.

DSCF3850 DSCF3851

Osim prethodno spomenutog Motorolinog logotipa, na stražnjoj strani se nalazi i kamera uređaja oko koje je plastični cjevasti blic u kojemu se nalaze dvije LED diode. Na vrhu i dnu se nalaze još dva dodatna mikrofona koja s mikrofonom na prednjoj strani i još jednim koji je negdje skriven čine kvartet od čak četiri mikrofona koja filtriraju pozadinske smetnje.

DSCF3838 DSCF3837

Sve u svemu, ergonomija mobitela je uistinu na zavidnoj razini i prema gore opisanim detaljima, vidljivo je da su u Motoroli potrošili dosta vremena upravo na ovaj segment dizajna kako bi mobitel koji više nije malih dimenzija (kao što je to bio prošlogodišnji Moto X) većini korisnika savršeno ležao u ruci i omogućavao uporabu samo s jednom rukom.

Treba istaknuti da uređaj za razliku od nekih konkurentskih modela nije vodootporan, već su mu interne komponente premazane nano slojem koji štiti od polijevanja, kiše i sličnih manjih mokrih dogodovština, no s mobitelom pod vodu ne možete ići.

Personalizacija uređaja


Moto-X-Moto-Maker-Palette

Neizostavni dio priče o dizajnu Moto X-a je i tkz. Moto Maker portal. To je web portal koji je dostupan u Americi te zemljama Zapadne Europe na kojemu je moguće prilagoditi izgled mobitela. Tako je moguće odabrati između 21 boje pozadine, dvije boje prednje stranice i 10 boja naglasaka. Naglasci mijenjanju boju prednjih rešetkica zvučnika i boje Motorolinog logotipa na pozadini uređaja. Sukladno kombinacijama se mijenja i boja aluminijskog okvira. No, čak i ove kombinacije nisu sve, već je moguće odabrati pozadinu uređaja u četiri različite varijante drveta (orah, bambus, ebanovina i tikovina) i četiri kožne pozadine (crna, prirodna, vojnički plava i konjak). Treba napomenuti da ovo nisu imitacije drveta i kože, već pravi, prirodni materijali. Također je na sve varijante stražnje stranice moguće ugravirati tekst po želji. Kad se uzmu sve ove kombinacije u obzir, dolazi se do vrlo velikog broja mogućih dizajna uređaja.

maker1 maker2

 

maker3

Negativna strana je što je ovako dizajniran uređaj nemoguće naručiti izvan područja u kojima je Moto Maker aktivan – ovo naravno spominjemo zbog mogućih avanturista i s naših područja koji bi se htjeli okušati u dizajniranju svog uređaja. No, obzirom da je Lenovo, novi Motorolin vlasnik, najavio povratak na tržišta iz kojih se Motorola ranije povukla, moguće je da u budućnosti i mi dobijemo mogućnost narudžbe mobitela s Moto Makera.

Telefonija, zvučnici i povezivanje


Sjajna stvar koju krasi većinu Motorolinih mobitela je odlična kvaliteta signala i poziva općenito. Za tim ne zaostaje niti Moto X koji ima integriranu antenu u aluminijski okvir koji se proteže oko mobitela. No, kako se ne bi ponovio problem gubljenja signala koji je Apple imao sa svojim iPhoneom 4, Motorolini inžinjeri su osmislili inovativan pristup izradi antene. Tako se u tom okviru nalazi nekoliko neovisnih antena, ali i senzori koji razaznaju gdje je korisnik primio mobitel i sukladno tome pojačavaju signal pojedine antene koja nije pokrivena rukom. Rezultat je odličan i bez obzira što je prilikom testiranja mobitel imao Tele2 karticu, na mjestima na kojima sa prošlim uređajima nisam uopće imao signala, Moto X je uspio uhvatiti Edge. Ovo je posebno značajno što se tiče potrošnje baterije, jer je poznato da što je signal lošiji to je i potrošnja baterije veća, obzirom da mobitel troši više energije na pronalazak mobilnog signala.

DSCF3767 DSCF3868

Kvaliteta poziva je općenito na vrlo visokoj razini, jer se s Moto X-om vratila i Motorolina Crystal talk tehnologija koja sa čak četiri mikrofona poništava okolne smetnje prilikom razgovora. Testirao sam Crystal Talk u klubu koji je puštao poprilično glasnu glazbu i prilikom razgovora, sugovornik me čuo odlično. Također sam i ja njega čuo prilično dobro zbog zvučnika slušalice koji je jako glasan.

Ostaje nejasno zašto Motorola nije u X ugradila stereo zvučnike, kao u jeftiniji Moto G model, ali bez obzira na to, treba istaknuti da je glavni zvučnik odlične kvalitete. Glasnoća je na razini HTC-ovog M8, dok je kvaliteta zvuka nešto slabija od njega, ali svejedno predstavlja jedan od boljih zvučnika na tržištu.

Pod haubom


Moto X ima Snapdragon 801 SoC, sa glavnim procesorom sastavljenim od četiri jezgre koje kucaju na 2.5 GHz i dodatni grafički koprocesor radnog takta 578 MHz.

Tu se nalazi i 2 GB radne memorije i 16 GB integrirane memorije. Veliki nedostatak vidim u skučenom prostoru, jer je korisnicima dostupno oko 10 GB prostora za aplikacije i multimediju, što je za današnje standarde malo. Preko Moto Makera je moguće naručiti verziju od 32 GB, a uskoro i 64 GB. Ipak, za manjak prostora se malo iskupljuje Google koji nudi 50 GB besplatnog prostora Moto X korisnicima na Driveu.

Osim standardnog Snapdragon SoC-a, Motorola je izradila dodatne koprocesore koji omogućuju da mobitel koristi naprednije funkcije Moto X aplikacija. Ali o tome možete detaljnije čitati u nastavku.

Motorola je dosta vremena utrošila i na optimizaciju hardverskih komponenti, pa je tako Moto X jedan od najbržih uređaja što se pisanja/čitanja memorije tiče. Ovo je iznimno važno prilikom svakodnevne uporabe mobitela, čime se poznato trzanje i zastajkivanje Android OS-a u potpunosti eliminira. Rezultat su animacije koje se kroz cijelo sučelje izvode u 60 sličica u sekundi, a mobitelu što god da radite nemoguće je da barem malo zatrzne.

Zaslon


Zaslon je 5.2 inčni izrađen u super AMOLED tehnologiji. Ima 1080 x 1920 točaka, uz gustoću od 424 točaka po inču. Zaslon ima standardne AMOLED karakteristike – prenaglašene, odnosno zasićene boje čime se gubi na vjernosti prikaza, ali se također i pridaje atraktivnost. Jačina osvjetljenja je visoka, a tokom testiranja nije mi se svidjela kalibracija automatskog osvjetljenja koje u uvjetima potpunog mraka previše osvijetli zaslon. Obzirom na visoku rezoluciju, piksele je prostim okom gotovo nemoguće raspoznati.

Operacijski sustav i sučelje


Moto X dolazi s Androidom 4.4.4. koji je gotovo u AOSP verziji. Motorolina orijentacija na nemodificirani Android se može promatrati iz dva kuta. Prvi je pozitivni, gdje su glavne prednosti odlične performanse, odnosno fluidnost cijelog OS-a i nadogradnje sustava koje dolaze čak i brže nego nekim verzijama Nexusa. Drugi kut promatranja je u tome što su ostali proizvođači u svoje Android skinove dodali nekoliko korisnih dodataka, dok je AOSP ponešto "prazan". Iako treba napomenuti da Google sve više korisnih dodataka ugrađuje i u svoj OS (kao što npr. možemo reći za mod čuvanja baterije u Lollipopu).

Moto Aplikacije


No, osim standardnog Androida 4.4.4. kojeg možete pronaći i na Nexus uređajima, s Moto X dolazi i nekoliko aplikacija koje proširuju funkcionalnost uređaja. One su sve ujedinjene u jednu Moto aplikaciju koja svoje nadogradnje dobiva preko Play Storea, što znači da je skoro u potpunosti neovisna o baznom OS-u, što je vjerojatno i razlog tako brzih nadogradnji sustava koje je prošla generacija X-a imala.

DSCF3800 DSCF3889

 

Screenshot_2014-11-05-17-19-57 Screenshot_2014-11-05-17-26-08

Moto display


Ova aplikacija u suštini u potpunosti eliminira potrebu za pritiskom gumba uključenja i isključenja uređaja. Naime, Moto X cijelo vrijeme obrađuje podatke s akcelerometra i detektira čak i najmanji pomak uređaja. U slučaju da je pomak detektiran uključuje se Moto display koji na zaslonu prikazuje trenutno vrijeme i propuštene notifikacije. Tako prikazano sučelje je kombinacija crne pozadine i bijelih grafika, pa obzirom na karakteristike AMOLED zaslona kojima crni pikseli ne svijetle, ovaj mod je jako štedljiv. Ponovno treba napomenuti da je i za ovo Motorola napravila istraživanje po kojemu je ispalo da prosječan korisnik dnevno od 50 do 100 puta pritisne tipku za uključenje zaslona, samo kako bi provjerio propuštene notifikacije. Obzirom da svako uključenje ekrana i buđenje mobitela iz tkz. deep sleep moda poprilično troši bateriju u Motoroli su smislili bolji način za provjeru notifikacija, koji je još ujedno i dosta efikasniji i što se potrošnje energije tiče.

Screenshot_2014-11-05-17-22-17 Screenshot_2014-11-05-17-22-10

Dakle, u slučaju da vam je mobitel u džepu te ga odlučite izvaditi iz njega, Moto Display će se automatski uključiti i prikazati sat i ispod njega do tri kružića u kojima se nalaze ikonice odgovarajućih propuštenih notifikacija. Tako je moguće imati npr. ikonicu propuštenog poziva, SMS poruke i e-maila. U slučaju da ima više propuštenih događaja, tada se pomoću treće ikonice mogu pregledavati sve propuštene obavijesti.

DSCF3787 DSCF3790

A one se pregledavaju na način da se samo pritisne na odgovarajuću ikonicu, nakon čega se na vrhu zaslona prikazuje traka sa datumom i stanjem baterije ispod koje je sadržaj notifikacije i avatar kontakta. Svajpanjem ikonice prema gore, isključuje se Moto Display i pokreće odgovarajuća aplikacija, dok se slajdanjem ikonice u lijevo ili desno notifikacija uklanja. Slajdanjem prema dolje se mobitel otključava i prikazuje se početni ekran.

DSCF3804 DSCF3801

U postavkama Moto Displaya je moguće upravljati i aplikacijama koje mogu prikazivati svoje notifikacije na zaslonu.

U uvodu recenzije smo rekli i da Moto X ima četiri IR diode u svojim kutevima, pa je sada vrijeme da objasnimo čemu one služe. Naime, osim detekcije pokreta Moto X omogućuje uključenje Moto displaya i prelaskom dlana ruke iznad prednje strane mobitela. Prethodno spomenute IR diode su zadužene za detekciju pomaka iznad mobitela i treba priznati da ova funkcija uistinu radi odlično. Nije potrebno niti prelaziti punim dlanom iznad ekrana, već običan pokret ruke prema mobitelu – kao da ga želite primiti u ruku ili uključiti zaslon, omogućuje aktivaciju Moto Displaya i samim time pregled eventualnih propuštenih notifikacija.

IR diode služe i za detektiranje lica iznad mobitela, pa tako u slučaju da je lice detektirano pozadinsko osvjetljenje mobitela se neće isključiti, a u slučaju da mobitel odložite na stolu i ne gledate u njega zaslon će se puno brže ugasiti. Detekcija lica pomoću IR dioda radi odlično i puno bolje nego slična rješenja na primjerice Samsungovim uređajima koji za tu svrhu koriste prednju kameru. Ove diode služe i za isključenje Moto Displaya dok se recimo nalazi u džepu, torbici ili dok je uređaj okrenut zaslonom prema dolje.

Moto Display je uistinu u potpunosti eliminirao potrebu za manualnim uključenjem uređaja, te sam u 2 tjedna druženja s Moto X možda svega par puta pritisnuo taj gumb.

Također treba napomenuti da nakon navikavanja, ova funkcija postaje toliko korisna da se često uhvatim kako "mašem" iznad svih ostalih gadgeta kako bi provjerio novosti na njima, no nažalost oni ne reagiraju na podražaje.

 

Moto Actions


Moto Actions koristi prethodno spomenute IR diode i nudi mogućnost utišavanja dolaznog poziva ili alarma. Oni se utišavaju jednostavnim prelaskom ruke iznad mobitela.

Osim ove akcije, također je moguće i napraviti gestu dvostrukog zakretanja mobitela, nakon čega on zavibrira i pokreće aplikaciju kamere. Ova gesta je potpuno prirodna dok npr. mobitel vadite iz džepa te predstavlja odličan prečac za uključenje kamere čime se i ukupno vrijeme pokretanja kamere drastično smanjuje – u odnosu na uređaje kojima morate uključiti zaslon i pritisnuti ikonicu kamere.

Screenshot_2014-11-05-17-21-08 Screenshot_2014-11-05-17-21-17 Screenshot_2014-11-05-17-21-25 Screenshot_2014-11-05-17-21-35

 

Moto Asist


Čitatelji koji su imali neki od prošlih Motorolinih Android mobitela, upoznati su sa odličnom aplikacijom koja se nazivala SmartActions. Ova aplikacija je omogućavala razne prilagodbe uređaja, u ovisnosti o tome gdje se npr. nalazite, koje je doba dana, na koju ste mrežu spojeni i slično. Moto Asist je u stvari nasljednik SmartActions aplikacije, iako treba istaknuti da sada ima puno manje opcija nego ta prethodna aplikacija.

Asist će, kao što mu i ime govori asistirati u raznim situacijama. Pa je tako aplikacija podijeljena na četiri dijela – spavanje, vožnja, kuća i sastanak. U modu spavanja je moguće podesiti intervale vremena u kojima će mobitel isključiti zvonjavu dolaznih poziva i ostalih notifikacija. Moguće je napraviti iznimke za omiljene kontakte, ali i telefonske brojeve koji vas pozovu dva puta unutar intervala od 5 minuta. Također je moguće i isključiti Moto Display u tim noćnim satima.

Screenshot_2014-11-05-17-20-07 Screenshot_2014-11-05-17-20-12 Screenshot_2014-11-05-17-20-19 Screenshot_2014-11-05-17-20-39

Mod vožnje nudi mogućnost čitanja dolaznih SMS poruka i imena pozivatelja nakon što mobitel sam detektira da se nalazi u vozilu. Obzirom da se ova detekcija izvršava prema brzini kojom se mobitel, odnosno korisnik kreće, poželjno je isključiti automatsku detekciju, zbog toga što se primjerice možete voziti u autobusu gdje će mobitel na glas čitati dolazne notifikacije i pozive. Srećom, omogućena je ručno pokretanje moda ili što je još jednostavnije – automatsko odmah nakon povezivanja sa određenom bluetooth opremom, koja može npr. biti auto radio i slično.

Mod kuće, slično kao i mod vožnje prema detektiranoj lokaciji (koju je moguće pohraniti) uključuje glasno čitanje poruka i pozivatelja.

Mod sastanaka prema događajima u vašim Google kalendarima automatski utišava mobitel i omogućava slanje predefiniranog automatskog odgovora svim pozivateljima.

Mod sastanaka je nešto što stalno koristim i stvarno je jako korisno, posebno jer u puno slučajeva jednostavno zaboravim utišati mobitel, pa nije ugodno da usred razgovora uređaj zvoni. Također je i mod spavanja korisna sitnica.

Modovi kuće i vožnje su nama možda manje bitni, jer glasovno čitanje na engleskom pozivatelja, odnosno SMS poruka čija su imena/sadržaji na hrvatskom svakako ne zvuči dobro. No, koncept je odlično zamišljen i pretpostavljam da su i stanovnicima zapadnih zemalja ove funkcije poprilično korisne.

I sada dolazimo do...

Moto Voicea


Moto Voice je aplikacija koju je prošlogodišnji model Moto X-a predstavio i izazvao veliko zanimanje. Naime, kao i u prošlogodišnjem, tako i u ovogodišnjem modelu X-a mobitel zahvaljujući posebno koprocesoru zaduženom za analizu zvukova konstantno osluškuje i na predefiniranu ključnu riječ budi mobitel iz stand by moda i omogućuje unos glasovnih naredbi. Ono što je najzanimljivije u cijeloj priči je da je utjecaj na bateriju uistinu minimalan, a sama analiza ključne riječi radi čak i dosta bučnim prostorima.

DSCF3797 DSCF3792

No krenimo redom, a prvo po redu je podešavanje Moto Voicea. Tako je za buđenje mobitela moguće odabrati bilo koju frazu, koju je potrebno ponoviti nekoliko puta kako bi mobitel proanalizirao način izgovora. Ovo je novitet u odnosu na prošlogodišnji X, jer je na njemu bilo moguće probuditi mobitel samo s frazom "OK, Google". Također treba istaknuti da nakon što mobitel proanalizira i uspješno snimi željenu frazu regirat će samo na vaš glas.

DSCF3891 DSCF3798

Nakon što je fraza uspješno podešena, potrebno ju je izgovoriti nakon čega se uključuje Moto Voice sučelje koje čeka na glasovne naredbe. Mogućnosti su široke, pa je tako moguće izgovoriti "Take a selfie", nakon čega se uključuje prednja kamera i nakon 3 sekunde snimi fotografiju. Naredba "What's new" navodi mobitel da pročita sve što se nalazi u notifikacijskoj ladici, "What's this song" će analizirati pjesmu koja se čuje u pozadini i pročitati njezino ime i izvođača. "Find my phone" je posebno korisna, pa nakon ove naredbe mobitel počinje jako glasno svirati kako bi se pronašao ako stoji negdje ispod hrpe papira ili slično. Ključna riječ "Open" pa ime aplikacije otvara željenu aplikaciju, a posebno je korisno reći npr. "Open Youtube" nakon čega mobitel pita što želimo pustiti na Youtubeu te se nakon toga pjesma ili playlista pokreće. Pozivanje kontakata iz imenika ili pisanje SMS poruka je također podržano. Postoji mogućnost i glasovnog postanja statusa na Facebook, odnosno slanja What's up poruka, no to nama i neće biti toliko iskoristivo, osim u slučaju postanja sadržaja na engleskom jeziku.

Screenshot_2014-11-05-17-20-46 Screenshot_2014-11-05-17-20-52 Screenshot_2014-11-05-17-20-57 Screenshot_2014-11-05-17-21-43

Ovo je samo dio mogućnosti, koji su ugrađeni u Moto Voice aplikaciju, a sve ono što kažete a Voice ne prepoznaje automatski se preusmjerava na Google glasovnu pretragu, pa je tako moguće postaviti i neka općenita pitanja – kao što je npr. kolika je visina Kipa Slobode, kakvo je trenutno vrijeme i slično. Samim glasom je moguće podesiti i alarm, događaj u kalendaru i podsjetnik.

Ipak dvije ključne riječi su mi bile posebno korisne – Goodnight i Good morning. Prva nakon što se kaže stavlja mobitel u noćni mod, točnije mod u kojemu su isključeni svi zvukovi notifikacija, a nakon što se izgovori "Good morning" mobitel ponovno uključuje sve zvukove notifikacija, ali i pročita sve notifikacije koje su se dogodile preko noći, najavi dnevni raspored (prema Google kalendaru) i kaže vremensku prognozu.

Ovo je sve moguće obaviti dok je mobitel na drugom kraju sobe tako da je ovo jedini gadget na tržištu kojime je moguće upravljati bez ruku. Posebno fascinira točnost prepoznavanja glasovne fraze, ali i minimalni utjecaj na potrošnju baterije.

Moto Migrate


Migrate je još jedna korisna aplikacija koja omogućuje jednostavan prijenos gotovo svih sadržaja sa starog mobitela na novi. Prenose se popisi poziva, fotografije, sms poruke, aplikacije, lozinke i još puno toga. Zanimljivo je da je ove sadržaje moguće prenijeti i sa Android, ali i sa iOS uređaja te čak i običnih, tkz. "glupih" telefona. Radi na principu da se na starom uređaju generira QR kod koji se skenira s kamerom novog telefona i transfer počinje.

Screenshot_2014-11-05-17-23-06

Moto Connect


Connect je aplikacija koja preusmjerava sve notifikacije sa mobitela na druge uređaje. Neki od njih su Smartwatch Moto 360, ali i na ekstenziju koju je moguće instalirati unutar Google Chrome preglednika. To ukratko znači da dok ste na računalu, unutar instalirane ekstenzije će se prikazivati dolazne poruke, pozivi i slično. Također je moguće pisati poruke direktno iz ekstenzije, ali i neke naprednije funkcije kao što je pregled signala, baterije, ili iniciranje zvonjave mobitela i slično.

Screenshot_2014-11-05-17-23-25 Screenshot_2014-11-05-17-23-33

Ono što sam slučajno otkrio je da i ako se na laptopu koji ima instaliranu Chrome ekstenziju spojite na zaštićenu WiFi mrežu, lozinka te mreže će se automatski prenijeti i na mobitel te ga povezati na tu mrežu.

Tu su i aplikacije kamere i galerije, ali o njima ćemo u sljedećem odjeljku.

Kamera, multimedija


Sonijev senzor od 13 megapiksela koji se nalazi i u konkurentskim uređajima – G3 i S5, F/2.2 optika, dvostruki LED blic sa inovativnim cijevnim kućištem – po specifikacijama na papiru, Moto X bi trebao fotografirati odlične fotografije, no nažalost je to samo djelomično tako.

DSCF3835 DSCF3841

No krenimo od softvera...

Sama aplikacija kamere je iznimno jednostavna. Ulaskom u nju se prikazuju samo dvije ikonice, za snimanje video isječaka i za prebacivanje na prednju kamere te glavni krug fokusa. Slajdanjem lijeve strane sučelja prikazuje se kotač unutar kojeg se nalaze ikonice dodatnih opcija. Opcije uključuju podešavanje HDR moda (automatski, isključeni, uključeni), postavke blica, veličine snimljenih fotografija i video isječaka, lokacijske postavke, isključivanje zvuka okidača i uključenje, odnosno isključenje pokretanja aplikacije kamere sa gestom dvostrukog zakretanja mobitela. Slajdanjem desne strane sučelja prikazuju nam se zadnje snimljene fotografije, koje slajdanjem prema gore na jednostavan način možemo obrisati.

Screenshot_2014-11-05-17-26-27 Screenshot_2014-11-05-17-26-20

No, osim toga aplikacija kamere nema niti jednu naprednu opciju, kao što je npr. podešavanje ISO osjetljivosti, korekcije osvjetljenosti i slično.

Sama aplikacija je iznimno brza, fotografiranje je uistinu trenutno, a fokusiranje se po danu izvodi uz minimalno čekanje. Dugim pritiskom na tipku okidača se ulazi u tkz. burst mode u kojemu mobitel fotografira sve dok držite pritisnutu ikonicu okidača.

Screenshot_2014-11-05-17-27-08 Screenshot_2014-11-05-17-26-56

Aplikacija kamere ima i dobar softverski dodatak koji omogućuje pohranu nekoliko fotografija prije i nakon pritiska na okidač, čime se one međusobno uspoređuju nakon čega se automatski predloži najbolja fotografija. U testiranjima je ova funkcija radila dosta dobro, pa je tako npr. automatski odabrana fotografija osobe koja se na njoj smiješila ili osobe koja na njoj ima otvorene oči (na nekoliko fotografija je baš trepnula).

Osim kamere, na Moto X se može naći i Motorolina galerija, koja osim standardnih različitih načina prikaza ima i mogućnost grupiranja više fotografija u video kolaž. Funkcija koja je gotovo identična HTC-ovom Zoe, a koju Motorola naziva Highlight Reel. U principu se može odabrati proizvoljan broj fotografija i glazbena pozadina nakon čega će mobitel automatski izraditi animirani slideshow odabranih fotografija i video zapisa.

Screenshot_2014-11-05-17-25-38 Screenshot_2014-11-05-17-25-44 Screenshot_2014-11-05-17-25-26 Screenshot_2014-11-05-17-25-31

A što se kvalitete snimljenih fotografija tiče...

Kvaliteta fotografija po danu je uistinu bez zamjerke. Boje su pravilno "uhvaćene", a kontrast i sam dinamički raspon je na visokom nivou. Do problema dolazi kada se svjetla ugase, odnosno u uvjetima slabijeg osvjetljenja.

U takvim uvjetima šum je dosta primjetan, a samim time se i ukupna kvaliteta fotografije dosta umanjuje. Novi cjevasti blic je bolji od konkurentskih uređaja, jer su snimljene fotografije pravilnije osvijetljene, a i zbog reflektirajućeg materijala unutar cijevi dosta jači, pa je uporabljiv na udaljenostima do otprilike 4 metra.

A ipak slike govore više od tisuću riječi, u nastavku slijedi nekoliko fotografija snimljenih po danjem svijetlu.



I nekoliko fotografija po mraku



Treba reći da je prošlogodišnji model Moto X-a nakon predstavljanja primio softversku nadogradnju koja je dramatično unaprijedila kvalitetu snimljenih fotografija. U slučaju da se slična stvar ponovi i sa ovogodišnjim modelom, ovaj dio recenzije ćemo udopuniti.

Video snimanje je omogućeno do rezolucije od 2160p, a u nastavku slijedi 1080p video po oblačnom vremenu. Zamjerka je što je video pretaman, osim u dijelovima kada je kamera spuštena prema šljunku.


Baterija


Motorola je u Moto X ugradila bateriju od samo 2300 mAh. Ova odluka posebno čudi, obzirom da su kroz godine stekli reputaciju kompanije koja ugrađuje i ne baš male baterije u svoje top uređaje (dovoljno se prisjetiti prošlogodišnjih MAXX modela, ili ovogodišnjeg Turboa).

No, treba napomenuti da bez obzira na nešto manji kapacitet baterija, ona prema trajnosti nije ispodprosječna. Zbog očitih optimizacija OS-a, ali i naprednih funkcija, kao što je npr. Moto Display mobitel će izgurati cijeli dan naprednije uporabe. Pod naprednije mislimo na oko 3-4 sata upaljenog ekrana, uz sinkronizaciju 3 e-mail računa.

Screenshot_2014-10-28-12-16-52 Screenshot_2014-10-28-12-17-13

Naravno da će sama trajnost baterije uvelike ovisiti o načinu korištenja mobitela, pa čak i tipova aplikacija koje koristite (primjerice ako ste više orijentirane na aplikacije sa tamnijim temama će pogodnije djelovati na bateriju), ali velikoj većini korisnika će mobitel trajati 24 sata, kao što i Motorola reklamira.

Testirali smo i ponašanje baterije nakon što se isključi Moto Voice te Moto Display (sa IR diodama) i treba reći da smo dobili svega 30ak minuta u stand by modu više, u odnosu dok su ove sve funkcije uključene.

U svakom slučaju je Motorola napravila odličan posao oko svih potrebnih optimizacija kako bi se baterija maksimalno iskoristila. Svakako ostaje žal za time što nisu ugradili veću bateriju, no u tom slučaju bi patila ergonomija mobitela koja je, kao što smo i napisali u uvodu, uistinu fantastična.

Zaključak


Ako čitate strane recenzije Moto X-a rijetko koji ga recezent nije proglasio najboljim Android uređajem godine. Neki su otišli toliko daleko da su ga prozvali i najboljim Android uređajem ikada napravljenim.

Mi ipak ne bi išli toliko daleko, ali uz napomenu da je Moto X uređaj koji bi preporučio baš svakome, prvenstveno zbog kombinacije besprijekorne izrade i ergonomije, zajamčenih brzih nadogradnji OS-a, performansa koje napokon donose fluidnost iOS-a i na Android OS i audio kvalitete i prijema signala. Tu su i odlični Motorolini dodaci u vidu Moto Displaya bez kojega mi je trenutno teško zamisliti bilo koji mobitel, Asista i posebno Voicea koji omogućuje potpuno upravljanje mobitelom bez ruku koji uistinu čine razliku u odnosu na more konkurentskih uređaja.

Iako se ovo našeg tržišta ne tiče previše, ali beskrajne mogućnosti prilagodbe dizajna i odabir materijala kao što su prava koža i drvo jednostavno recenzentima daje težak zadatak da ovom mobitelu ne pridijele samo epitete u superlativima. I uistinu je teško. Da se Motorola odlučila ugraditi optičku stabilizaciju u kameru ili da je dodatno poradila na algoritmima obrade slike te da je ugradila nešto veću bateriju i dodala utor za micro SD kartice i mi bi vjerojatno ovaj mobitel proglasili najboljim Android uređajem ikada. No, ipak treba biti realan i istaknuti ove nedostatke koji Moto X sprječavaju da postane naj Android do sada, pa očito da za tu ocjenu treba pričekati treću generaciju X-a.

Napomena:
Mobitel je kupljen u Njemačkoj, a kako za sada stvari stoje na našim prostorima vjerojatno neće biti službeno dostupan.