Top teme

[Osvrt] Qualcomm - biti ili ne biti?

qualcomm-snapdragon

Da je ovo bila teška godina za sve proizvođače smartfona koji se oslanjaju na Qualcommove procesore, to znaju i vrapci na grani. Već smo pisali o ovoj situaciji početkom ljeta, a 4 mjeseca kasnije, došlo je vrijeme za blagi “update”.
Niti brojne revizije i spuštajne takta Snapdragona 810 nije ga učinilo vrhunskim procesorom. Umjesto njega, mnogi su se proizvođači odlučili za inferiorniji Snapdragon 808, ne jer im se naročito svidio, već se ispostavlja da je logičniji izbor.
Perfomanse, blago rečeno, u rangu s prošlogodišnjim flagshipima nikome nisu išle na ruku, a pred Qualcommom je teška godina u kojoj ćemo vidjeti hoće li opstati u ovom okrutnom svijetu.
Malo karikiram i uopće ne dovodim propast tvrtke u pitanje, no veliki pad profita kao i rekonstrukcija tvrtke uz masovna otpuštanja nisu upitni.
Konkurencija iz MediaTeka sve je jača, a u pripremi su i deseterojezgreni procesori. O Samsungovoj Exynos liniji ne treba uopće trošiti riječi jer su ovi procesori, po tehnologiji izrade i performansama, praktički cijelu godinu ispred.

Premda i MediaTek ove godine ima odlične procesore, o njima se vrlo malo priča jer su to, po narodnom vjerovanju, procesori za sirotinju koji se ugrađuju u Kineze, a mi naravno težimo ka zapadu i Qualcommu koji u glavama mnogih još uvijek predstavlja paradigmu.

Oči cijele smartfon industrije uprte su ka Snapdragonu 820, moćnom četverojezgrenom proce… Molim? Četverojezgrenom?

Da, dobro ste pročitali, oči vas ne varaju. Snapdragon 820 četverojezgreni je procesor koji jamči nebulozno visoki porast perfomasi, ali i drastično smanjenje potrošnje u odnosu na Snapdragon 810. Temeljen na novim Kryo jezgrama, trebao bi napraviti pravi boom u svijetu SoC-eva.
Kako Qualcomm navodi, trebali bi dobiti 35% veće perfomanse proceosora i nekih 40% povećanje perfomasi grafike, uz 30% manju potrošnju zahvaljujući upravo - novim jezgrama. No sve to bi trebalo biti omogućeno samim prelaskom s 20 nm na 14 nm proces proizvodnje.
Što će tek biti, vidjet ćemo u konačnici, no vratimo se malo na broj jezgri.

Ono što malo ljudi zna, a uključujući i samog autora ovog teksta do prije par tjedana, jest da Android odlično koristi sve jezgre koje su mu na raspolaganju.
Tako je, svjetski poznati portal, Anandtech napravio pravi mali doktorski rad na testiranju upravo ovog segmenta. U zaključku stoji da Android zaista koristi sve jezgre, ako treba i njih 10, pri nekim zahtjevnijim zadaćama, kojih je zapravo puno više u svakodnevnici nego što biste očekivali.

Igranje zahtjevnijih igara čak i nije najzahtjevniji zadatak po mobilne procesore već renderiranje web stranica. Svako otvaranje nove web stranice upregnut će sve jezgre s kojim vaš Android uređaj raspolaže, a ovisno o pretraživaču, neki će ih upregnuti više od ostalih.
Više o svemu ovome pročitajte u ovom opširnom doktoratu. Ja sam iskreno, izgubio volju nakon 2 sata čitanja i prešao na zaključak.
Moram samo napomenuti kako je istraživanje rađeno isključivo za Android i ono nije mjerodavno za iOS, Windows/Windows Phone ili bilo koji treći operativni sustav.

MediaTek-X20-1

U pravom boomu osmerojezgrenih procesora, temeljenih na big.LITTLE principu s konačno odličnim HMP procesiranjem (Heterogeneous Multiprocessing) pomalo čudi politika Qualcomma i njihov povratak na stare korijene. Ne sumnjam uopće da će Kryo jezgre biti odlične i vjerojatno će njih 4 davati iste perfomanse kao istovremeno upregnutih 8 jezgri u klasičnoj A53/A57 kombinaciji, no ono što me muči jest hoće li jednako dobro štedjeti energiju.

Budući da bi sve trebale biti temeljene na Cortex-A57 jezgrama, teško da će energetski biti učinkovite kao Cortex-A53 jezgre. Prisjetimo se, jedan od prvih big.LITTLE procesora bio je Exynos 5410 ugrađen u Galaxy S4, ali njemu je nedostajao HMP te samim tim nije mogao kombinirati između jačih i slabijih jezgri te je po potrebi uključivao ili samo 4 slabe, ili samo 4 jake jezgre. Današnji big.LITTLE procesori mogu kombinirati apsolutno bilo koju kombinaciju jezgri i taktova po potrebi, što im omogućuje da budu vrlo štedljivi, ali i vrlo snažni. Ovime smo najviše profitirali upravo na uređajima u srednjem cijenovnom razredu jer u big.LITTLE sustavu ne moraju nužno biti A53 i A57 jezgre, već su moguće i kombinacije sa svih 8 A53 jezgri koje rade na različitom taktu.

U pripremi su i deseterojezgreni procesori iz Mediateka koji bi trebali koristiti 2 seta po 4 štedljive Cortex-A53 jezgre i jedan set od dvije Cortex-A72 jezgre.

Sve ovo dodatno zagorčava život upravi Qualcomma jer konkurencija je jača nego ikad. Što će u konačnici biti sa Snapdragonom 820 i hoće li vratiti Qualcomm na staru slavu, teško je reći.
Osobno sumnjam da će izazvati bilo kakav boom jer Samsungov Exynos 7420 trebaju tek dostići, dok on zasigurno već više od pola godine priprema njegovog nasljednika.

Hvalisanje Qualcomma na području LTE tehnologije i nekih zasebnih LTE čipova malo koga će posebno oduševiti. Najveća i realno jedina prednost u odnosu na ostale proizvođače SoC-eva jest Adreno odjeljak koji je očito iz godine u godinu neuhvatljiv za sve ostale. Navodno će ga Snapdragon 820 uvelike koristiti za neke zadaće koje je do sad obavljao isključivo CPU, a da ne ulazimo previše u detalje, mi ćemo se pozabaviti testiranjem onako kako to najbolje znamo.

Kad smo već kod grafike, Appleovi SoC-evi redovito imaju najjači grafički koprocesor, no iOS je posložen potpuno drugačije od Androida i dok se Android većinom oslanja na više jezgri, iOS očito najviše koristi samo jednu, pa samim time su i one fizički veće i dosta jače od onih klasičnih ARM-ovih.
Teško je uopće usporediti procesore na različitim platformama, no budite uvjereni da A9x, osim po broju jezgri, nije uopće slab procesor, dapače.

Sve u svemu, zanimljivo vrijeme nas čeka. Ili će se Qualcomm vrtiti staru slavu, ili će na pozornicu doći neka nova imena, a moguće je čak i da se obje solucije ostvare.