Android

Samsung Galaxy S8 i Galaxy S8 Plus službeno predstavljeni



Nema više labavo, maske su pale. Samsung Galaxy S8 i Samsung Galaxy S8 Plus danas su u Londonu (i New Yorku) i službeno ugledali svjetlo dana, dok su ga neslužbeno gledali zadnja dva mjeseca. Galaxy S8 definitivno će ostati upamćen kao Samsungova najlošije čuvana tajna ikad, a nije isključeno ni namjerno puštanje informacija, kako bi potencijalni kupci odgodili eventualnu kupnju konkurentskih modela.

Bilo kako bilo, dvije Galaxy osmice su sada tu i jedino što čekamo da je da stignu u prodaju, a isto tako i u naše ruke na iscrpno testiranje u stvarnom životu. Dok taj trenutak ne dođe, bacamo se na njihove karakteristike.



Samsung Galaxy S8 tako dolazi u kućištu dimenzija 148,9 x 68,1 x 8 milimetara, što je ipak malo više od prethodnika (Galaxy S7) koji je mjerio 142,4 x 69,6 x 7,9 milimetara, ali je zadržao jednaku masu od 152 grama.

Galaxy S8 Plus dolazi u kućištu dimenzija 152,4 x 78,5 x 7,9 milimetara, čime je za sam 1,5 mm duži, ali i 3,4 mm širi od prethodnika Galaxy S7 Edge, što je izvrstan rezultat s obzirom na dimenzije zaslona.

Galaxy S8 donosi 5,8-inčni zaslon u kućištu veličine uređaja s osjetno manjim zaslonima, a isto vrijedi i za S8 Plus, koji raspolaže s čak 6,2 inča u dijagonali. Da bi stvar bila još zanimljivija, ovaj je model čak i kraći od npr. iPhonea 7 Plus, koji nudi 5,5-inčni zaslon. Samsung ovaj zaslon naziva "Infinity display", čime sugerira beskonačnost, odnosno nepostojanje rubova, barem onih sa strane.

Kao što se i špekuliralo, Samsung je home tipku ovdje postavio ispod zaslona i ugradio mali vibracijski motorić koji će na tom mjestu simulirati pritisak.

Oba uređaja imaju zaslone izrađene u Super AMOLED tehnologiji, rezolucije 2960 x 1440 točaka, a zaštićena su Gorilla Glass 5 slojem. Kućišta su im otporna na vodu i prašinu i dolaze s IP68 certifikatom.



Pogonsku grupu čine Qualcommov Snapdragon 835 i Samsungov Exynos 8895, oba izrađena u 10 nm procesu. Snapdragon verzija namijenjena je američkom, a Exysnos svim drugim tržištima.

Količina RAM-a iznosi 4 GB, što će se mnogima učiniti malo, budući da su već skoro godinu dana na tržištu prisutni uređaji sa 6 GB radne memorije, a neki špekuliraju kako kineski proizvođači uskoro kreću na 8 GB. U Samsungu očito smatraju da je 4 GB u ovom trenutku za smartfone sasvim dovoljno, i da bi tako još neko vrijeme trebalo ostati. Istini za volju, za sada ne postoje Android aplikacije koje bi zahtijevale veću količinu RAM-a, no to se u skoroj budućnosti može promijeniti. Ipak, još uvijek postoji vjerojatnost da će kinesko tržište naknadno dobiti 6 GB verziju.

Oba modela dolaze u varijantama sa 64, odnosno 128 GB interne memorije. Za one kojima ni to nije dovoljno, Samsung je ostavio i utor za microSD memorijske kartice.

Za prepoznavanje vlasnika, uz čitač otisaka prstiju koji se smjestio na poleđinu, Galaxy S8 donosi i skener šarenice oka. Naravno, trebat će ga isprobati u praksi i vidjeti koliko je bolji i upotrebljiviji od onog na Noteu 7.

Što se kamere tiče, oba modela dolaze s lanjskim senzorom od 12 megapiksela, s f/1,7 otvorom blende, kao i sada već poznatom Dual Pixel tehnologijom za brže fokusiranje. Prednja kamera donosi senzor od 8 megapiksela.

Baterija manjeg modela raspolaže s kapacitetom od 3000, a većeg 3500 mAh.



Kao što se i špekuliralo, Samsung je lansirao i sustav DeX za povezivanje Galaxyja S8 s većim zaslonima, tj. monitorima, kako biste ga mogli koristiti kao osobno računalo. DeX je zapravo mala kutijica s potrebnim konektorima, povezana s monitorom i periferijama kao što su miševi i tipkovnice.

U Samsungu navode da su kreirali i vlastite aplikacije prilagođene većim zaslonima. U pregovorima su i s Microsoftovom, Adobeom i mnogim drugim kompanijama kako bi i njihove aplikacije prilagodili širokom spektru zaslona. Zanimljivo je da Dex bez problema vrti aplikacije u više prozora odjednom, što je i prikazano na samoj prezentaciji. Naravno, napredak ovog koncepta ovisit će i o široj podršci developera.

Operativni sustav novih Galaxyja je Android Nougat, ali za sada nije potpuno jasno hoće li se isporučivati s verzijom 7.0 ili 7.1. Kao što se iz fotografija može vidjeti, Samsung sada ima navigacijsku traku sa softverskim tipkama, uz napomenu da središnja, tj. Home tipka koristi spomenuti vibracijski motor koji simulira fizički pritisak.

Tu je i Samsungov Bixby osobni asistent koji se pokreće posebnom fizičkom tipkom na boku uređaja. Prema riječima Samsungovih inženjera, Bixby je svjestan konteksta i radi zajedno s aplikacijama. Bixby koristi i novi Samsung Connect Home IoT sustav, pomoću kojeg će se moći upravljati s pametnim uređajima u kući.

Naravno, Bixby će biti dostupan na engleskom i još nekim dominantnim svjetskim jezicima, tako da ga ne treba ga tako brzo očekivati na hrvatskom.

Prodaja Galaxyja S8 kreće 21. travnja, a u prodajnom paketu ćete dobiti i AKG slušalice, koje obećavaju osjetno veću kvalitetu i doživljaj zvuka od mnogih drugih koje inače nalazimo u kutiji s uređajem.

Prema informacijama koje dolaze iz Samsunga Hrvatska, Galaxy S8 će se na europskom tržištu naći u slobodnoj prodaji od 28. travnja, u paleti boja koje uključuju ponoćno crnu, orhideja sivu i arktičko srebrnu. Prednarudžbe za Galaxy S8 u Hrvatskoj se mogu napraviti od 29.3., a korisnici koji izvrše prednarudžbu do 19. travnja imat će pogodnost isporuke uređaja do 8 dana prije njegove dostupnosti u trgovinama, ovisno o dostupnosti zaliha.

U nastavku slijedi službeni i hands-On video kojeg je snimila ekipa iz SlashGeara.



[responsive_youtube Qz52r7PqQhM]