Samsung Galaxy S8 - Recenzija



Nakon većeg brata, šaka nam je dopao i osnovni model Samsung Galaxy S8. To što je S8 manji od Plusa, ne znači da ne dolazi s jednako impresivnim zaslonom i hardverom. Štoviše, upravo njegovi manji gabariti donekle su eliminirali neke od mana većeg modela.

Da je riječ o zaista impresivnom uređaju govori i podatak da je u kućište koje je tek zanemarivo veće od lanjskog Galaxyja S7 ili iPhonea 7, stao zaslon dijagonale čak 5,8 inča.

Smanjivanje količine mesa oko zaslona sad već već prilično siguran smjer u kojim će industrija kreće, a bit će dominantan sve dok se ne ponovo dogodi veći napredak. Jedna takva mogućnost je pojava savitljivih zaslona, o kojima se već dugo priča.

Koliko se S8 razlikuje od Plusa i koje su mu prednosti i mane u odnosu na njega, saznajte u nastavku. Ukoliko još niste, pročitajte i pogledajte detaljnu recenziju Galaxyja S8 Plus, kao i usporedbu s iPhoneom 7 Plus.

GLAVNE KARAKTERISTIKE







Dimenzije

148.9 x 68.1 x 8 mm







Masa

155 grama







Zaslon

5,8" Super AMOLED 2960 x 1440, 570 ppi







SoC

Samsung Exynos 8895







CPU

4x Cortex-A53 1,7 GHz + 4x M1 2,35 GHz







RAM

4 GB







Interna memorija

64 GB







Micro SD

Da







Povezivanje

WiFi,  A-GPS, Bluetooth 5.0, USB-C, USB OTG, NFC







Brzo punjenje

Da







Bežično punjenje

Da







OS

Android 7.0 Nougat







Kamera

12 MP, f/1.7, 4K, OIS







Prednja kamera

8 MP. f/1.7, 1440p







Baterija

3000 mAh







Cijena

Najbolja ponuda na Mobis.hr







Ustupio











PREDNOSTI

NEDOSTACI










Vrhunski dizajn i kvaliteta izrade

Mono zvučnik







Vrhunski zaslon

Zakrivljeni dio zaslona podložan oštećenjima







Omjer zaslona i ukupnih dimenzija

Visoka cijena







Nova generacija procesora i brza UFS 2.1 memorija








Always On zaslon s obavijestima








Otporan na vodu i prašinu








Izvrsna kamera








Dizajn, kućište i ergonomija


Gledate li fotografije, bit će iznimno teško razlikovati S8 od Plusa. No ipak, čim ga primite u ruku, jasno se osjeti velika razlika u dimenzijama. S8 je niži i uži, lakše ga je i sigurnije držati u ruci, ali i dalje ostavlja vrlo impresivan dojam. Usudio bih se reći da ostavlja čak i bolji dojam od Plusa jer je prosto nevjerojatno koliko je uređaj malen u odnosu na zaslon.



Već smo napomenuli da S8 ima svojih prednosti, a one se najviše očituju u samoj ergonomiji.
Bez obzira na vrlo lošu poziciju čitača otiska prstiju, mogao sam ga bez većih problema dosegnuti. Nema onog osjećaja nelagode kad ga morate premještati po dlanu samo da bi ste dosegnuli čitač, čime definitivno riskirate pad i oštećenje. Isto vrijedi i za vrlo visoko pozicionirane tipke za kontrolu glasnoće koje je osjetno lakše  dosegnuti.

Sve tipke su i ovdje vrlo kvalitetno izrađene, s jasnim klikom, a isto vrijedi i za Bixby tipku, koju nakon prve nadogradnje softvera više nije moguće reprogramirati.

Manje dimeznije nisu popravile situaciju loše pozicioniranog zvučnika na dnu uređaja. I dalje je to pozicija koju ćete najčešće prigušiti malim prstom oslanjajući uređaj na njega, posebice ako ste dešnjak. Isto vrijedi i kad igrate igrice ili gledate film.



Očito da je Samsung neke stvari morao ostaviti za nasljednika, ili eventualno za Note 8. Paradigma u kojoj živimo nalaže da svaka nova stvar mora imati taman toliko boljih stvari od prethodnika, te da se najveći dio kupaca odluči za kupnju novog uređaja svake godine. Dodatkom stereo zvučnika ili čitača otiska prsta ispod zaslona vjerojatno bi se taj broj drastično smanjio za kupnju iduće generacije, a to nikako ne bi bilo dobro za kompaniju.

Pokraj zvučnika imamo novi USB-C utor koji možda i nije više toliko nov u svijetu smartfona koliko je novi za Galaxy S seriju. Tranziciju sa starog micro USB utora smo očekivali još prošle godine, no Samsung je procijenio da je ova godina povoljnija za taj prijelaz jer sad već dovoljan broj uređaja dolazi s ovim utorom. To znači da će i punjače biti lakše pronaći po kafićima ili kod susjeda.

Zadržan je i 3,5 mm utor za slušalice, što svakako toplo pozdravljamo jer smatramo da tržište definitivno nije spremno na potpunu tranziciju na USB-C kao jedinstveni utor za sve. Čak i ukoliko nemate svoj omiljeni par slušalica koje ste skupo nekad platili, Samsung uz S8 također isporučuje vrlo kvalitetne slušalice koje je dodatno podesio vrlo poznati AKG. Ovo su jednostavno jedne od najboljih slušalica koje dobijete uz jedan smartfon što su potvrdili mnogi izvori koji su uz pomoć skupe opreme izvršili detaljna testiranja.



Povrh zaslona, svoje mjesto su našli skener šarenice oka, slušalica i klasični set senzora uz LED-icu za obavijesti. Ladica za micro SD i nano SIM karticu identična je onoj u Plus modelu, pa je kao i na njemu, smještena na vrh uređaja uz pomoćni mikrofon.

Ne možemo oteti dojmu da smo napokon dobili relativno malen i kompaktan uređaj sa zaslonom
površine veće nego kod lanjskih 5,5” smartfona. Ovisno o tome što gledate na uređaju, tako će i površina biti više ili manje iskoristiva. Jedina negativna strana ovog formata trenutno je nerazmjer u odnosu na postojeće video sadržaje.

Zaslon


Da se ponovo radi o najboljem zaslonu na tržištu, to ćemo, izgleda, opet ponavljati svakih pola godine jer trenutno nema naznake da će se itko po tom pitanju u neko dogledno vrijeme približiti Samsungu. Ali zaista, čak i pola godine novija Note serija ima očigledno bolji zaslon od S serije, odnosno S serija od pola godine starijeg Notea. Što Samsung radi i kako mu to uspijeva, zaista nam nije jasno, ali nećemo se žaliti.

Za sve one kojima zaslon ima prezasićene boje, Samsung i ove godine donosi mogućnost njihovog softverskog podešavanja. Kutovi vidljivosti, kontrast, apsolutno sve je na najvišoj mogućoj razini, a prikaz na suncu je vjerojatno najbolji kojeg sam vidio na jednom smartfonu.



Zaštitni Gorilla Glass 5 sloj je čvršći nego ikad, otporniji na padove i na grebanja. Ipak, svoj primjerak S8+ modela sam neobjašnjivo uspio ogrebati. Izrevoltiran i već spreman na zamjenu kompletnog zaslona, pokušao sam ga ogrebati ključevima, kovanicama, USB stickom, patentnom i općenito s još nekolicinom stvari koje su mi došle pod ruku.
Na čuđenje svih, nisam uspio zadati mu niti jednu novu ogrebotinu, ali ostaje to bolno oštećenje i spoznaja da smo još uvijek daleko od zaslona koje je praktički nemoguće ogrebati.

I na manjem uređaju moguće je spustiti rezoluciju zaslona, odnosno povećati je na WQHD+ (2960x1440 px). Jer pri prvom pokretanju ćete vidjeti da je ona zadano podešena na FHD+ (2220x1080 px). Oni s okom sokolovim vjerojatno će moći primijetiti razliku između više i niže rezolucije na većem modelu, i to samo ukoliko je baš traže, ali na ovom manjem modelu ne vjerujem da će biti takvih.

Kad koristite samo FHD+ rezoluciju, zaslon će imati čak 426 ppi, što je iznimno mnogo, dok će puna WQHD rezolucija sa svojih 567 ppi smisla imati samo u VR uređajima.

Nakon gotovo tri tjedna korištenja oba uređaja, iskreno nisam primijetio apsolutno nikakvu razliku u potrošnji baterije koristeći višu ili nižu rezoluciju, tako da ako mislite da ćete primijetiti razliku, slobodno odaberite višu.

Razlika u potrošnji se doduše primijeti koristite li Always On zaslon. Već smo ga detaljno opisali u recenziji S8+ modela, a sve isto vrijedi i za ovaj model, s tom razlikom što će ovdje na autonomiju utjecati činjenica što je kapacitet manji.

Hardver i performanse


S8 je također pokretan Exynos 8895 procesorom koji je trenutno jedan od najjačih, ako ne i najjači procesor ugrađen u neki Android uređaj. I ovdje imamo svega 4 GB RAM-a koji su se u ovom trenutku pokazali kao sasvim dovoljni za apsolutno sve zadaće. Tako da nema straha da će vam više RAM-a zatrebati u nekoj bližoj budućnosti. Ne možemo se oteti dojmu da se moglo ugraditi i 6 GB, čisto kao neka podloga za budućnost, ali time opet ulazimo u onaj začarani krug maksimalnog broja kupaca svakog novog uređaja. Mora se nešto ostaviti i za S9 ili Note 8.

Na svu sreću, 64 GB interne memorije nije zaobišlo manji model, i ovo u 2017. godini smatramo nekim razumnim minimumom za sve top modele. Zahtjevi postaju sve veći, kao i apsolutno sav sadržaj na internetu. Kamere su sposobne uhvatiti fotografije i video snimke vrlo visoke kvalitete, tako da bi ovih 64 GB bi trebalo sasvim dobro poslužiti kroz narednih par godina.

Naravno, ukoliko vam to nije dovoljno, memoriju možete proširiti micro SD karticama koje su danas toliko povoljne, da za nekih 150 kuna možete vašu memoriju možete udvostručiti. Usputno rečeno, iako su kartice sporije od interne memorije, pogotovo ove Samsungove UFS 2.1 standarda, njihova brzina je sasvim dovoljna čak i za zapisivanje rafala od 100 fotografija.

Benchmark rezultati se ne razlikuju puno od većeg brata. Kad bismo ih zavrtjeli stotinu puta, vjerojatno bi se razlike mjerile u promilima. Ipak, da ponovimo testove i priložimo rezultate za sve one kojima oni predstavljaju neko mjerilo.



Razlike u odnosu na Snapdragon 820/821 golim okom nećete primijetiti, no svakako treba napomenuti da je novi Exynos izrađen u 10 nm procesu, za razliku od 820/821 koji koriste 14 nanimetara. Ova razlika jamči znatno veću efikasnost u korist Exynosa, ali povrh te efikasnosti je sam softver koji se redovno pobrine da tu efikasnost ne osjetimo uvijek.

Kvaliteta svih vrsta signala se apsolutno niti malo ne razlikuje od S8 Plusa, tj. Razliku barem mi nismo primijetili. U svim uvjetima u kojima je S8 Plus lovio signal, i S8 je. Usporedno s drugim uređajima, moram priznati da ima i boljih, ali ih doslovno mogu nabrojati na prste jedne ruke. Samsung je klasično odradio odličan posao, s vrlo glasnom slušalicom i odličnom redukcijom šuma prilikom razgovora.

O novom Bluetoothu 5.0 već smo pisali. Iako osobno nisam došao u situaciju kad bi mi koristio, siguran sam da će se naći dosta vas koji već vidite razne mogućnosti primjene. Najpoznatija je istovremeno korištenje dva Bluetooth zvučnika, ali valja napomenuti da će se gotovo uvijek primijetiti malo kašnjenje jednog u odnosu na drugi.

To kašnjenje se doslovno treba izmjeriti u stotinkama, ali izvježbanom uhu će vjerojatno ovo piti krv na slamku. Ostali vjerojatno nikad neće niti primijetiti, ili možda hoće, ali neće znati što ne štima.

Softver i sučelje


Kolega Krešo je već u recenziji Galaxy S8 Plusa toliko detaljno opisao sučelje, da je na meni preostalo da se ponajviše pozabavim skrivenim elementima istoga, a ugodno sam ostao iznenađen koliko ih ima.

Experience UI je novi TouchWiz, i kad to kažem, doslovno tako i mislim. Iz godine u godinu Samsung dodatno polira svoju nadogradnju Androida, ovoga puta temeljenu na 7.0 Nougat verziji, ali i dalje vuče neke svoje sitnice koje mnoge iritiraju.

Ipak, s godinama su pronašli razne dosjetke kako doskočiti mnogim zamjerkama i ponuditi razne alternative. I dalje možete promijeniti temu na vašem i time donekle promijeniti izgled u onaj od stock Androida. Pri tom se ne mijenjanju samo ikone i pozadina, već i brzi prečaci, izgled mnogih stock aplikacija i sl.

columns="4"

Samsung je vremenom naučio da nema smisla forsirati dvostruke aplikacije za glazbu, video, kalendar i slično, tako da su uglavnom ostale tek kao dodatna ponuda unutar Samsungove trgovine s aplikacijama.

Samsungove aplikacije osobno smatram bolje riješenima od Googleovih. Kao nekom tko u kalendar bilježi samo neke izvanredne stavke mimo standardnog rasporeda, Samsugova aplikacija za kalendar izgleda puno preglednije i jednostavnije za korištenje.

Unutar same aplikacije kalkulatora imate i pretvarač mjernih jedinica.





Snimač razgovora je jedan od najboljih koje sam ikad koristio, ako ne i najbolji. Nema posebnih naprednih opcija kao neki drugi, ali ovih par jednostavnih naprosto su odlične.
Snimku glasa tako možete jednostavno uređivati, a tijekom snimanja, ukoliko nešto diktirate, vrlo lako možete napraviti pauzu, vratiti snimku i sl. Isto tako postoji i način snimanja intervjua, gdje će iznimno precizno raspoznati dva različita glasa, osobe koje sjede jedna nasuprot druge, čak i u bučnom okruženju kao što je jedan prosječan kafić ili slično. Zapisi će biti jasno odvojeni jedan od drugoga, tako da ih opet možete vrlo lako korigirati, rezuckati, a također moći ćete preslušati samo jednu ili drugu stranu razgovora.

columns="4"

Ono što me posebno iznenadilo je i mogućnost osnovnog uređivanja snimljenog videa. Tako možete vrlo lako rezati video, složiti jedan video od nekoliko različitih kadrova, dodati glazbu, razne prijelaze, pa čak ga ubrzati ili usporiti.

Sve ove sitnice moguće su na bilo kojem drugom Androidu i postoje razne aplikacije koje će sve ove radnje napraviti možda i bolje, brže i lakše, ali kupci Galaxyja su nerijetko isti kao i kupci iPhonea, i rijetko koji ima volje istraživati razne aplikacije koje će napraviti isto što i ove koje na uređaju dolaze već instalirane.

Game centar smo posebno nahvalili prošle godine na Galaxyju S7, a ove godine moramo napomenuti da nas čudi što i drugi proizvođači nešto slično nisu implementirali u svoje uređaje.

Unutar Game centra možete onemogućiti iskakanje bilo kakvih obavijesti tijekom igranja, pa čak i poziva, a da pritom ne isključujete internet, vadite SIM karticu ili slično. Možete regulirati i performanse za vrijeme igranja određenih igara, pa tako da vam neki Candy crush ne cucla previše baterije.

Većina igara još uvijek nije prilagođena za cijeli zaslon, no s obzirom da koristim S8(+) već tri tjedna, primjetio sam da se stvari polako mijenjaju. Neki naslovi već se sada se bez problema izvode preko cijelog zaslona. Istina, neke kojima forsirate puni prikaz radit će savršeno, bez obzira što nisu još softverski prilagođene baš za S8, a neke se definitivno neće baš najbolje prikazivati, i bit će neželjenih preklapanja unutar izbornika. No i to će se vrlo brzo promijeniti.

Kamera


Baš kao i gotovo sve ostalo, S8 s Plus modelom dijeli i kameru. Riječ je o naizgled istoj kameri kao i kod lanjskih S7 i Edge modela, ali poboljšanja su ipak vidljiva na svakom koraku.
Dakle imamo 12 MP kameru, s vrlo velikim f/1.7 otvorom blende i 1/2,55” senzorom. Broj megapiksela i otvor blende su ostali isti, no senzor je noviji, nešto veći i općenito malo bolji.
Ovisno o tržištu, odnosno regiji, dva su različita senzora urađena u ovaj uređaj. Jedan je Samsungov, a drugi Sonyjev, no razlike ne bi trebalo biti. Jedini razlog zašto postoje dva različita proizvođača, je ogromna potražnja.



Sučelje kamere je naizgled isto kao i lani, samo što je nadograđeno još pokojim trikom i dosjetkom. Tako je vrlo praktično korištenje gumba za okidanje fotografija, kao “slider” za uvećavanje. Potegnete li ga prema gore, dobit ćete digitalni zoom. Iako u nekim situacijama može biti zgodan, osobno ne preporučam korištenje digitalnog zooma, jer je jedini rezultat vidljiv pad u kvaliteti.

Kvaliteta samih fotografija je očekivano na najvišem nivou, no još više iznenađuje sama pouzdanost kamere. Doslovno sam listao galeriju s preko 300 fotografija, i nerijetko bih okinuo po još par njih, čisto zbog toga jer bih mislio da sam ga malo pomakao prije okidanja. Iznenadilo me što među svim tim ponovljenim pokušajima nisam primijetio baš nikakvu razliku u kvaliteti fotografije. To znači da vam je za najbolju fotku na S8 potrebno doslovno samo jedno okidanje.

Samom usporedbom kvalitete fotografija s prethodnikom i iPhoneom 7 (Plus) ćemo se pozabaviti ovih dana, čim Zagreb prestane glumiti London, a do tada pogledajte galeriju fotografija snimljenih ovim uređajem.



Selfie kamera doživjela je najveću promjenu jer joj je dodan autofokus, a može snimati impresivne portrete s bokeh efektom. Doduše, ovo će biti ograničeno s duljinom vaše ruke.
Sve što trebate uraditi je uključiti prednju kameru, odabrati selektivni fokus, i okinuti selfie. Nije uvijek savršen, ali u velikoj većini slučajeva rezultati su izvrsni.

Malo sam ostao razočaran s videom, jer je duljina snimanja 4k videa opet ograničena na 10 minuta. Prošle godine smo toliko nahvalili Samsung što je maknuo taj limit, pa nam je zaista nejasno zašto su ga ove godine vratili. Štoviše, taj limit čak postoji i pri snimanju FHD videa u 60 fps-a.

Usporeni video se nažalost i dalje snima u 720p rezoluciji, a zbilja mislimo da je bilo vrijeme da se napravi korak i u ovom području. 240 fps-a je prošle godine zvučalo puno, ali ove godine kad imamo Xperiju XZ Premium koja može potegnuti i čak do 960 fps-a (doduše samo u iznimno kratkom vremenskom razdoblju), zbilja mislimo da je Samsung mogao ponuditi i barem 120 fps-a u FullHD rezoluciji, no očito ne može sve biti savršeno.
U svakom slučaju, kamere su zaista pune raznih trikova i mogućnosti, a sve što njime uhvatite bit će vrhunske kvalitete za jedan smartfon, bez obzira o kojim uvjetima snimanja se radilo.

Svima kojima su boje zasićene, profesionalni način nudi spremanje u RAW formatu. Bit će realne koliko mogu biti, tako da ih kasnije možete po vlastitoj želji prilagoditi.

Fotografije u punoj rezoluciji možete pogledati ovdje.


Baterija


Manji model, manja baterija, slabija autonomija. Ovo je neko općenito pravilo koje zahvaća gotovo sve uređaje na tržištu koji se prodaju u većoj i manjoj varijanti. S8 tako s 15% manjim kapacitetom ima i otprilike 15% lošiju autonomiju od S8 Plus modela. Ipak, to ne znači nužno da je loša.

Bilo je dana kad me znala ugodno iznenaditi, gdje bi ga gazio cijeli dan, i tek bi poslije 14 sati bi indikator pokazao ispod 50%. To se događalo nakon cca 6 vrlo intenzivnih sati korištenja, s otprilike 3 sata uključenog zaslona.

Bilo je i dana kad bi nakon praktički nikakvog korištenja tijekom cijelog jutra, opet u isto doba pala ispod 50%, s otprilike 90 minuta uključenog zaslona. Naravno, bez obzira na uključeni zaslon, u jutarnjim satima gotovo uvijek imam barem 30-45 minuta razgovora i otprilike 50 prijeđenih kilometara po gradu, što također značajno troši bateriju jer se često mijenjaju bazne stanice.




Sve u svemu, baterija nije loša, ali definitivno ne mogu reći da je odlična ili nadprosječna. Moguće je da će vas poslužiti kao mene za vrijeme najboljih dana, kad sam bez problema dočekao krevet i punjač u 23 sata, što je izvrsno. A isto tako je moguće da će vas jedva poslužiti do večeri.

U svakom slučaju, prosječni korisnik se ne bi trebao zamarati baterijom na ovom modelu i morala bi ga poslužiti od jutra do večeri bez problema. Oni zahtjevniji zasigurno imaju trikova produljiti autonomiju, primjerice dodatnim spuštanjem rezolucije ili isključivanjem Always On zaslona.

Sreća u najgorem slučaju je to što će se S8 iznimno brzo napuniti, tako da ga jedno punjenje od 20-ak minuta može oživiti za 10 na 50% bez problema, a to je baš ono vrijeme kad negdje uspijete ugrabiti utičnicu ili se dođete doma presvući za noćni izlazak.

Zaključak


Galaxy S serija je najprodavanija serija Androida u svijetu, i još uvijek joj se nitko iz ovog tabora nije uspio približiti. S obzirom na razvikanost, rezultate u predprodaji, enormna marketinška ulaganja i povrh svega, svemirski dizajn, uopće ne sumnjamo da će S8 nastaviti nizati ovakve rezultate.

Na neslavni Note 7 su gotovo svi zaboravili, kao da se ništa nije ni dogodio. Realno, brige da će se ponoviti isto, ne bi trebalo biti, budući da je uređaj već neko vrijeme u prodaji. Da se bilo kakva slična nepodopština dogodila, internet bi već bio prepun slika.



 

S8 je meni osobno puno bolje legao nego S8 Plus. Manji je i kompaktniji, a i dalje donosi ogroman zaslon za jedan smartfon. Do prije par godina Samsung je imao Mega seriju, koja je ukinuta jer su 5,8” i 6,2” zasloni bili preveliki.

Vremena se mijenjaju i veliki zaslon više ne znači nužno veliki uređaj, barem što se Samsunga i LG-a tiče. Xiaomi Mi Mix je možda započeo ovaj trend, ali ova dva velikana su definitivno stavili pečat na njega i samo je pitanje koji će idući proizvođač prvi izbaciti ovakav jedan uređaj.

Do tada, S8 i Plus modeli nastavit će nizati odlične prodajne rezultate, a zašto i ne bi. Vrhunski su uređaji, s fantastičnim kamerama, najboljim hardverom i pokojim dodatkom kojeg ostali uređaji nemaju, a uz sve to su i vodootporni.

S8 je, uz to, u odnosu na veći model puno lakši za korištenje, bez problema mogu dosegnuti vrh zaslona držeći ga u jednoj ruci, a isto tako niti loš smještaj čitača otisaka prstiju više nije toliki problem. Volio bih kad bi imao stereo zvučnike, ali očito je da se nešto mora ostaviti i za iduću godinu.

Svima koji planirate kupnju S8 ili Plus modela, a ne znate kojega bi ste uzeli, toplo preporučujem da odete u trgovinu ili kod vašeg operatera, uzmete ih oba u ruku, odvagnete i sami odlučite.

Najbolju ponudu Galaxyja S8 potražite na Mobis.hr.

Video recenzija