Top teme

Smartphone procesori: 5 dio - NVIDIA

Tegra-4

Na posljednjoj stanici našeg putovanja kroz smartphone procesore nalazi se Nvidia.

Ime ovog proizvođača najčešće se veže uz grafičke kartice koje se ugrađuju u stolna računala, odnosno laptope i koje su po svojim performansama uglavnom bolje od ostalih konkurentskih proizvoda.

No, bez obzira na visoku kvalitetu grafičkih kartica u PC  industriji, GPU koji se ugrađuju u Tegra SoC-ove nisu toliko bolji od konkurencije, koliko bi se eventualno očekivalo od Nvidije.

Tegra APX


 

                                            Tegra APX2600 u Microsoftovom KIN-u

 

Prva Tegrina platforma - Tegra APX bila je predstavljena sredinom 2008. godine. Ova serija SoC-ova se sastojala od dva proizvoda za smartphone uređaje:

-       APX 2500

-       APX 2600

APX 2500 SoC je imao ugrađen ARM11 600 MHz procesor (GeForce ULV), podršku za NOR, NAND i DDR memoriju.

Od grafičkih komponenti SoC-a treba istaknuti podršku za ekrane rezolucije do 854 x 480 piksela, podršku za kamere do 12 megapiksela te podršku za OpenGL ES 2.0 i Direct3D Mobile.

Nedugo nakon APX 2500, Nvidia je predstavila i poboljšanu verziju SoC-a APX 2600 koji je donio poboljšanja na podršci za NAND flash memorije i nadogradnje video codeca.

Istaknutiji uređaji koji su koristili APX seriju SoC-va su Microsoftov Zune HD player i Samsungov M1.

Microsoft je izdao i prvi smartphone koji je radio na Tegra platformi – KIN, no nažalost uređaj nije imao neki oblik trgovine aplikacijama, platforma je ubrzo ugašena, pa i sama snaga Tegre nije mogla doći do izražaja.

Tegra 2


 tegra2blocki

                                                           Blok shema Tegre 2

Nvidia je predstavila Tegru 2 2010. godine koja je uglavnom podržavala Android uređaje, ali i donijela podršku za ARM OS-ove.

Tegra 2 ima ugrađen dvojezgreni Cortex-A9 procesor i GeForce GPU-om uz podršku za DDR2 memoriju.

Grafičkom koprocesoru se kreću brzine od 300 do 400 MHz, odlikuje se i iznimno niskom potrošnjom, a brzine glavnog procesora se kreću od 1 do 1.2 GHz, uz tehnologiju izrade 40 nm. Nedostatak Tegre 2 je u ne-podržavanju ARM-ove SIMD nadogradnje (NEON). NEON kod omogućuje procesoru izvršavanje određenih zadataka (npr. reprodukcija MP3 glazbe, GSM razgovori) uz iznimno malu potrošnju energije.

Prvi smartphone na svijetu koji je imao ugrađen dvojezgren procesor je LG Optimus 2X. Ovaj mobitel je bio prvi koji je imao ugrađenu Tegru 2 platformu, a predstavljen je krajem 2010. godine.

Ostali značajniji mobiteli i tableti na Tegri 2 su Motorola Atrix, Dell Streak, Acer Iconia, Motorola Xoom i Sony Tablet S.

lg-optimus-2x

LG Optimus 2X



Tegra 3


                                                                        Tegra 3

 

Tegra 3, odnosno Kal-El je unaprijeđeni chipset, koji sadrži četverojezgreni glavni procesor s dodatnom petom jezgrom. Procesor je kao i u Tegri 2 ostao Cortexov A9, uz dodatak pete jezgre koja je posebno dizajnirana kako bi koristila iznimno malo energije pri niskim frekvencijama rada. Limit frekvencije pete jezgre je na 500 MHz i služi isključivo za održavanje osnovnih funkcija uređaja dok je u stand by načinu rada ili dok se izvršavaju funkcije koje ne zahtijevaju više procesorske snage.

Texas Instruments također koristi dodatnu jezgru za čuvanje energije, a ona se kod njih naziva Cortex-M3 jezgra.

Tegra 3 je uvela i podršku za NEON, značajnije nadogradila GPU koji sada ima i do 3 puta bolje performanse od prethodnika, a radi na frekvencijama od 416 do 520 MHz.

GPU podržava pregled i snimanje video zapisa u rezoluciji od 2560 x 1600 piksela te širokim spektrom codeca koji omogućuju reprodukciju raznih video i audio sadržaja.

Slično kao i u prethodnoj generaciji SoC-a, Tegra se može pohvaliti novim primatom "prvi". Tako je prvi četverojezgreni uređaj na svijetu bio Asusov tablet – Prime. Tablet je bio predstavljen krajem 2011. godine, a bez obzira na titulu prvog četverojezgrenog uređaja nije se naročito proslavio zbog problema u radu s bežičnim mrežama koje su nastale kao posljedica lošeg Asusovog dizajna ključnih komponenti zaduženih za ispravan rad uređaja.

Ostali značajniji predstavnici Tegra 3 platforme su Nexus 7, Sony Xperia Tablet ", Acer Iconia Tab A210, LG Optimus 4X, HTC One X itd.

Usporedbe


Većina uređaja koji su trenutno na tržištu, a koriste Nvidijin chipset imaju ugrađenu Tegru 2 ili Tegru 3. Iako su ova dva chipseta relativno slična, postoji nekoliko važnih razlika među njima.

Kao što smo već rekli, Tegra 2 sadrži dvojezgreni glavni procesor, dok se u Tegri 3 nalazi četverojezgreni, a osim njega sadrži i podosta unaprijeđeni grafički koprocesor. Tegra 3 podržava bržu i veću memoriju, podržava istovremeni prikaz sadržaja na 2 ekrana – u usporedbi s Exynosom i OMAP-om koji mogu i do četiri.

Tegra 4


NVIDIA-Tegra-4

Nvidia je nedavno predstavila i svoju novu platformu – Tegra 4 (LINK: http://mob.hr/nvidia-tegra-4-najbrzi-mobilni-procesor/).

Tegra 4, kao i prethodnik ima ugrađen četverojezgreni procesor, no sada je riječ o Cortex A15 jezgrama uz dodatnu petu jezgru koja ima iste zadatke kao i u Tegri prethodne generacije.

Grafički koprocesor se sastoji od 72 jezgre koje imaju podršku za DirectX 11+, OpenGL 4.x i PhysX. Iz Nvidie se hvale da je nova platforma čak 20 puta brža od Tegre 2 i 6 puta brža od Tegre 3.

Zanimljivost je da ovaj SoC ne sadrži klasični hardverski modem, već koristi Icerin softverski koji se može programirati kako bi podržavao određene mrežne standarde. Trenutno koristi treću kategoriju brzina (do 100Mbps), uz nadogradnju u bližoj budućnosti koja će podržavati brzine razmjene podataka do 150Mbps.

Najnoviji Nvidijin SoC je izrađen u 28 nm tehnologiji, uz brzine glavnog procesora do 1.9 GHz. Podržava dvokanalnu DD3 memoriju, a prvi uređaj koji koristi ovaj SoC je Nvidijin Project shield – igraća konzola.