Android Recenzije

Sony Xperia E3 - Recenzija

naslovna

Nakon Xperie Z3 compact, na test nam je stigao još jedan kompaktni uređaj. Riječ je o Xperiji E3, uređaju nižeg cjenovnog ranga namijenjenog nezahtjevnim korisnicima. Pa tako sa Z3 compactom dijeli samo prepoznatljiv Sonyev dizajn i to je više manje točka gdje sve ostale sličnosti nestaju. No, daleko od tog kako uređaj nema što za ponuditi. Sonyevo sučelje je uz stock Android jedno od najuglađenijih na tržištu pa bi uz četverojezgreni procesor trebalo raditi sasvim fluidno i uglađeno. A je li to uistinu tako i što to sve uređaj nudi, pročitajte u nastavku teksta.

Osnovne karakteristike


Dimenzije: 137,1 x 69,4 x 8,5 mm

Masa: 144 grama

Zaslon: 4,5″ IPS LCD 854 x 480, 218 ppi

SoC: Qualcomm Snapdragon 400

CPU: 4x Cortex-A7 na taktu 1,2 GHz

RAM: 1 GB

Interna memorija: 4 GB

micro SD: do 32 GB

Povezivanje: WiFi, WiFi Direct, WiFi Hotspot, A-GPS, Bluetooth, DLNA, NFC, IR

3G: HSPA+

4G: LTE

OS: Android 4.4.2 KitKat

Kamera: 5 MP/1080p

Prednja kamera: VGA

Baterija: 2330 mAh

Ustupio: Sony

Prednosti


Čvrsta izrada

Fluidno sučelje

Autonomija

Nedostaci


Neizmjenjiva baterija

Mala interna memorija

Kamera je ispod očekivanja

Dizajn, kućište i ergonomija


Xperia E3 dolazi u kućištu izrađenom od polikarbonatne plastike kao i odvojivim stražnjim poklopcem što seu Xperijama ne viđa baš često. Stražnji poklopac tako skriva utore za micro SD i micro SIM karticu. Baterija je unatoč odvojivom poklopcu ostala zapečaćena, dakle neizmjenjiva. Tipke su klasično smještene na desnom boku uređaja, ali baš kao i na skupljoj braći, volio bih ih vidjeti nešto više razmaknute, no neću se previše žaliti. Rubovi uređaja se i na ovom modelu čine kao dodatno ojačani, što je za pohvalu i vjerujem kako će preživjeti pokoji blaži pad. S prednje strane uređaja dominira 4,5" zaslon povrh kojega se kriju senzori za osvjetljenje i blizinu, kao i rešetka slušalice te prednja kamera. U gornjem lijevom uglu tu je i mala LE dioda za obavijesti. Ispod zaslona se smjestila rešetka mikrofona, a vanjski zvučnik se smjestio na stražnjoj strani. Na lijevoj strani uređaja je utor za micro USB, a 3,5 mm audio utor se smjestio na gornjoj strani. Na poleđini uređaja izuzev već spomenutog zvučnika tu je i 5 MP kamera skupa s LED bljeskalicom i pomoćnim mikrofonom. Tipke za navigaciju su u Googleovom stilu virtualne.

columns="4"

Iako se uređaj u ruci ne doima previše čvrstim, moram reći kako izgled vara. Xperia E3 je zaista čvrsta i kvalitetno izrađena, bez obzira na plastiku koja u ruci ne ostavlja takav dojam.  Nešto veću količinu "mesa" oko zaslona na Xperijama smo već navikli vidjeti, no ne mogu se oteti dojmu kako Nexus 5 ima gotovo identične dimenzije kućišta kao i E3 unatoč 0.5" većoj dijagonali zaslona. Možda i ja sitničarim jer ipak je ovo uređaj znatno nižeg ranga i namijenjen apsolutno drugoj publici, no što je tu je.

Zvučnik je pristojan i dovoljno glasan, ali za slušanje glazbe preporučujem okrenuti uređaj na zaslon jer se blago priguši kod stajanja na stolu. Za one koje brine okretanje uređaja na zaslon, valja napomenuti kako je isti blago ulegnut od ruba kućišta pa se neće tako lako izgrebati.


Zaslon


zaslon

Xperia E3 dolazi s 4,5" IPS LCD zaslonom rezolucije 854x480 piksela što rezultira gustoćom od 218 ppi. Zaslon je sasvim solidne kvalitete, kutovi vidljivosti su dobri zahvaljujući IPS matrici, a boje teže ka realnim. Vidljivost na suncu mogla bi biti nešto bolja, no nije razočaravajuća. Dosta jeftinijih uređaja ne dolazi s automatskom regulacijom svjetline zaslona, no to nije slučaj i s ovom Xperijom, što će određenom dijelu kupaca biti još jedan plus. Moram spomenuti i prikaz crne boje koji me naprosto iznenadio. Nemojte me krivo shvatiti, nije to perfektno kao na AMOLED-ima, ali za jedan LCD ovo je vrlo dobro.

Sve u svemu, za jedan uređaj nižeg cjenovnog ranga ne mogu nešto specijalno pohvaliti zaslon, no zasigurno ga ne mogu ni pokuditi. Sony je značajno poradio na kvaliteti zaslona zadnjih godinu dana, a pohvalno je što su rezultati vidljivi čak i na jeftinijim uređajima poput ovoga i osim ukoliko ne bolujete od "pixel sindroma" ne bi smjeli imati veće zamjerke na zaslon.

Sučelje


Sad već prepoznatljivo sučelje koje pronalazimo na novijim Xperiama našlo je i svoju ulogu u ovom uređaju. Bazirano je na Androidu 4.4.2 Kitkat i ono je najbliže stock Androidu po fluidnosti i uglađenosti, no i nešto oskudnije s raznim prilagodbama i dodacima u odnosu na neka tromija sučelja. Kad je u pitanju uređaj koji ne pršti snagom, ovakvo sučelje zaista dolazi do izražaja jer se više manje sve vrti vrlo brzo. Sučelje dopušta do 7 početnih zaslona, a dodani su i razni widgeti koje smo već viđali i u drugim modelima.

Na zaslonu zaključavanja na vrhu je veliki i jasno vidljivi prikaz sata s datumom, na sredini je "slider" za otključavanje, a na dnu je i prečac za uključivanje kamere. Izbornik brzih postavki se može prilagođavati, a ovisno o vašim željama možete dodavati ili micati određene prečace.



Tu je standardni set Sonyevih aplikacija, Albuma u kojem možete poslagati vaše slike po datumu ili lokaciji recimo, pa sve do Movies aplikacije za pregledavanje videa koja podržava i titlove. Dakako, tu je i Walkman aplikacija za preslušavanje vaše glazbene kolekcije o kojoj ne treba previše govoriti jer nudi više-manje sve što biste od glazbenog playera mogli očekivati. Predinstaliran je i widget za vremensku prognozu koji će pokazivati vrijeme ovisno o vašoj lokaciji, kako za dan, tako i za noć, a i za 3 dana unaprijed.

Aplikacija za pozive na testnom primjerku, začudo, nije podržavala pametno biranje, no moguće je da je ovo greška samo do našeg testnog primjerka. Vrlo je pregledna, baš kao i ona za poruke, tj. identična onima na većoj braći. Tipkovnica je također identična kao i na velikoj braći i podržava swype način unosa, a ukoliko vam ne odgovara, lako ju možete zamijeniti nekom drugom s Play trgovine.


Hardver, perfomanse, telefonija i povezivanje


Sony Xperia E3 dolazi s Qualcommovim Snapdragonom 400 SoC-om. Četiri Cortex-A7 jezgre kucaju na taktu 1,2 GHz, a za grafiku se brine Adreno 305 GPU. Ovakvu provjerenu kombinaciju viđali smo već u raznim drugim modelima i za nju imamo samo pohvale. Štedljive Cortex-A7 jezgre trebale bi osigurati dobru autonomiju čak i s baterijam manjeg kapaciteta, a Adreno 305 je sposoban zavrtjeti i neke zahtjevnije igre. S obzirom na nešto manju rezoluciju zaslona, E3 je pokrenula čak i neke zahtjevnije naslove poput Asphalta 8, no preporučujem da se držite onih manje zahtjevnih i ne očekujete previše. Tu je i 1 GB RAM-a koji uz KitKat osigurava sasvim solidan multitasking i bezbrižno korištenje uređaja.

antutu 1  antutu 2

Kvaliteta poziva je sasvim zadovoljavajuća što mogu potvrditi i za kvalitetu signala, no smanjenje šuma bi moglo raditi i malo bolje. Wifi i njegovi slični derivati rade očekivano dobro, a tu je i NFC, Bluetooth i sve ostalo što možete očekivati od jednog Androida.

S obzirom na svega 4 GB interne memorije od kojih je korisniku dostupno manje od 2, cijenit ćete podršku za micro SD kartice, kojom možete proširiti kapacitet na dodatnih 32 GB, kao i USB on-the-go podršku. Određene aplikacije moći ćete smjestiti i na micro SD karticu, no valjat će pripaziti s instalacijom istih jer nažalost nije ih moguće sve smjestiti na vanjsku memoriju.

Kamera


E3 dolazi sa stražnjom 5 MP kamerom sposobnom snimati u najvećoj rezoluciji od 2592 х 1944 piksela, koja se nema naročito čime pohvaliti, no zasigurno će poslužiti osnovnoj svrsi. U uvjetima dobrog osvjetljnja slike ispadaju prosječne. Detalji bi mogli biti na nešto višem nivou, a boje malo zasićenije. Dinamički raspon bi također mogao biti nešto bolji, a od pomoći nije ni HDR koji je na Xperiama inače nešto lošiji od konkurencije.

Sučelje kamere je gotovo identično na svim Xperijama, s tim da je prilično ograničeno pa tako nedostaju određeni modovi i načini slikanja. Manualni način dozvoljava razne postavke poput ekspozicije, balansa bijele boje ili predinstaliranih postavki za razne scene. No, u konačnici koliko god prćkali, slike neće ispasti puno bolje. Pomalo je čudna odluka Sonya koji proizvodi najbolje senzore za smartfone na tržištu da ne stavi neki bolji senzor i u ovaj model, no izgleda kako ciljanoj publici ovog modela kamera ne bi trebala biti od presudne važnosti.

columns="4"

Za pohvalu je to što za razliku od konkurencije snima FullHD video (konkurencija je najčešće ostala na 720p), no sama kvaliteta videa nije na zavidnoj razini jer bez obzira na rezoluciju, nedostaje detalja i rezultat je, s detaljima i kvalitetom, bliže HD videu. Stabilizacija slike je digitalna, no snimajući nisam vidio neku pretjeranu korist od nje.

LED bljeskalica će više poslužiti za traženje ključeva u mraku nego kao pomoć kameri, no barem je tu.

Primjerke fotografija snimljenih s Xperijom E3 pogledajte u galeriji:


Baterija


Kapacitet od 2330 mAh možda ne obećava puno, no s obzirom na nisku rezoluciju zaslona i štedljive Cortex-A7 jezgre, autonomija je vrlo dobra. Kroz testiranje me poslužila redovno od jutra do mraka bez punjača, s tim da bi pred kraj dana ostalo oko 30% baterije. Manje zahtjevnijim korisnicima bi sigurno mogla izdržati i koji dan više. Sat vremena igranja Hill Climb Racinga potrošilo je tek 15% baterije, otprilike koliko i  sat vremena surfanja internetom.

Sve u svemu, za autonomiju imam samo pohvale i ukoliko smartfon koristite primarno za pozive i sms-ove, a tek povremeno bacite oko na pokoju vijest ili slično na internetu, bez punjača biste mogli izdržati i do 3 dana. Naravno, sve ovisi o načinu korištenja, lokaciji i vašoj mreži, no otprilike možete pretpostaviti koliko bi vama mogla poslužiti.

Zaključak


Sony Xperia E3 zanimljiv je uređaj namijenjen prvenstveno manje zahtjevnim korisnicima koji od uređaja očekuju najosnovnije stvari. Fluidna je i tokom testiranja nisam pronašao aplikaciju koja bi imala većih problema. Naravno, ne treba očekivati neki hard gaming, no valja reći kako će i koliko-toliko zavrtjeti i neke zahtjevnije igre. Iako za izlete preporučujem nošenje dodatnog fotića, kamera će zasigurno poslužiti za kakvu sliku u dobrim svjetolsnim uvjetima.

Kinezi u istom cjenovnom rangu (do 1400 kn za koliko se može naći u domaćim trgovinama)  nude nešto bolji hardver i veću rezoluciju, no s Xperijom dobivate 2 godine garancije i nešto bolju servisnu mrežu kao i brand, a vrlo vjerojatno ćete ju moći dobiti i u određenim tarifama uz neku minimalnu nadoplatu, što će mnogima predstavljati dodatni plus.

Sve u svemu, ukoliko vam ne smeta niža rezolucija, kako zaslona tako i kamere, i nešto više "mesa" na prednjem dijelu, a tražite fluidan uređaj s dobrom autonomijom, s Xperiom E3 teško da ćete pogrješiti.