Android Recenzije

Test: HTC Desire HD


Prethodni, a ujedno i prvi HTC-ov 4.3 inčni model HD2 u samom je startu bio osuđen na neuspjeh zahvaljujući tome što je bio temeljen na Windows Mobile platformi koju je Microsoft nedugo zatim pokopao, a kupci su se zbog izostanka daljnje podrške i nadogradnji osjećali sve, samo ne zadovoljnima.

Godinu dana kasnije HTC ponovo izbacuje 4.3 uređaj, no ovoga puta s Android OS-om  koji je u međuvremenu po mnogima postao vodeća platforma za smarthone uređaje.

HTC Desire HD nova je perjanica ove tajvanske kompanije koja je već nekoliko puta dokazala kako izrađuje izvrsne mobilne uređaje.

Sam naziv sugerira da se radi o nasljedniku modela Desire, međutim to nikako ne odgovara stanju stvari. Zbog očite razlike u dimenzijama uređaja, kao i dimenzijama zaslona, svaka je usporedba s Desireom neosnovana.



HTC Desire HD zapravo je malčice izmijenjena (europska) verzija modela HTC Evo 4G,  namijenjenog američkom tržištu. Primjerice, izostavljena je kamera za video pozive ali je RAM „pojačan“ na 768 MB. Ako veličinu zaslona uzmemo kao relevantan faktor, Desire HD sa svojih 4,3 inča trenutno nema dostojnog konkurenta za neku suvislu usporedbu, a s nešto manjom dijagonalom zaslona (4.0“) najbliži su mu je Samsung Galaxy S.
Dizajn i konstrukcija



Desire HD koristi isti koncept kućišta kao i model Legend. Aluminijska konstrukcija izlivena je u jednom komadu, što rezultira iznimnom čvrstoćom i robusnošću. Kako ne možemo imati i ovce i novce, danak je plaćen masom koja iznosi 167 grama, no s  obzirom na veličinu uređaja ovolika masa i ne predstavlja problem. Sam aluminij je drukčije obrađen (izbrušen) i ne klizi iz ruku kao što je to slučaj s Legend-om. Doprinos sprečavanju proklizavanja i općenito ugodnijem osjetu držanja u ruci daju gumirane površine na poklopcima baterije i SIM kartice te na dijelu kućišta oko bljeskalice. Spomenuti poklopci često su bili predmet rasprava i uglavnom su okarakterizirani kao loše izvedeni, no ne vidim razloga takvom stavu, jer na našem testnom primjerku  nisam primijetio ništa što bi upućivalo na to. Možda je malo nezgodno iz prve pogoditi utore, ali kad jednom „sjednu“ sve se doima uredno. Moguće je da će se vratašca rasklimati nakon većeg broja vađenja, ali malo kome je potrebno učestalo vađenje baterije ili zamjena SIM kartice.





Prednjom stranom dominira ogromni 4,3-inčni zaslon, a ispod njega 4 funkcijske tipke, koje su u ovom modelu softverske prirode. Koncept hardverskih tipki je napušten, a po svemu sudeći podlegao je imperativu dizajna. Softverske tipke fino su uklopljene u jednu cjelinu sa zaslonom, ali ih je zbog toga teže pogoditi prstom. Tipka za uključivanje uređaja nalazi se na vrhu i nije baš pristupačna, jer je izrađena u ravnini s kućištem. Ovo i nije najsretnije rješenje budući da ista tipka služi i za otključavanje zaslona.

Na stražnjoj strani, leća kamere nije u ravnini i ne prati liniju kućišta. Malo je „izbačena“ i prilikom rukovanja uređajem trebat će prilična doza opreza kako se ne bi oštetila, jer nema baš nikakvu zaštitu.

Micro USB utor za povezivanje s računalom, odnosno punjenje nalazi se na donjem dijelu, a odmah do njega 3.5 mm audio utor te mikrofon.


Zaslon





Zaslon dijagonale 4.3 inča u ovom trenutku označava gornju granicu gdje se određeni uređaj naziva mobitelom ili smartphoneom, jer je primjerice Dell Strak sa svojim 5.0 inčnim zaslonom prodavan kao tablet. Tako bi trebalo biti sve dok na tržište ne dođu novi uređaji s nedavno najavljenim 4.5 inčnim zaslonima, što će vjerojatno odrediti novu  gornju granicu. Desire HD očarava zaslnonom, odnosno njegovom veličinom i prostranošću, pogotovo ako ste prethodno koristili „stari“  Desire ili iPhone. Pored njega čak i Galaxy S sa svoja okrugla 4 inča ne izgleda više onako glomazno. Ipak, TFT-LCD tehnologija koju Desire HD koristi nije usporediva s kvalitetom prikaza i dubinom boja na Super AMOLED zaslonu Samsunga, barem kada govorimo o uvjetima u zatvorenom prostoru. Na vanjskom svijetlu i pri izravnoj izloženosti suncu razlike zapravo nema.
Performanse





Qualcomm Snapdragon procesor takta 1GHz deklarativno ne predstavlja veći napredak u odnosu na ostale modele s 1GHz procesorima, ali zahvaljujući 768 MR RAM-a i odličnoj optimizaciji Androida 2.2 možemo konstatirati da softver doslovno leti. No ipak, nakon natrpavanja raznim aplikacijama i sadržajima osjeti se određena doza usporavanja, ali je brzina i dalje na zavidnom nivou. Ono što je posebno interesantno je tzv. fast boot. Kada pritisnete tipku za paljenje, Desire HD se uključi i podigne operativni sustav u svega par sekundi, što je za svaku pohvalu. Ipak, ovaj koncept fastboot finkcionalnosti je moguć isključivo zahvaljujući činjenici što uređaj zapravo nikad nije potpuno isključen već je u stanju hibernacije. Ukoliko izvadite bateriju bootanje će trajati jednako kao i na ostalim uređeajima. Također, pravi restart uređaja ponuđen je i prilikom dužeg pritiska na tipku za uključivanje.

Što se procesora tiče, ostaje nejasno zašto u stanju mirovanja i dalje zadržava takt rada na preko 600 MHz. Primjerice, neki se drugi procesori tom slučaju „spuste“ na malo iznad 100 MHz.
OS i sučelje



Uređaj je temeljen na Androidu 2.2 Froyo, a korisničkko sučelje je opremljeno poznatom HTC Sense nadogradnjom. Kod ovog modela predstavljena je nova verzija Sensea koja je donijela određene novosti. Na donjem dijelu zaslona nalazi se luk s 3 prečice. Lijeva otvara glavni izbornik sa svim aplikacijama, srednja je prečica za telefon i imenik, a desna u ovoj verziji korisnika vodi ka odjeljku za personalizaciju, odnosno uređivanju sučelja.



HTC Sense omogućuje korištenje 7 početnih zaslona, od kojih je srednji onaj koji je zadan, a sa svake strane nalaze po još tri dodatna. Jednostavnim pritiskom na home tipku dobije se brzi pogled na sve zaslone odjednom.

Na njih je moguće dodavati aplikacije i widgete po želji. Ponuđeno je preko 30 različitih Widgeta, a ako to nije dovoljno pravac Android Market.



Novi HTC Sense zaista omogućuje izuzetno veliku mogućnost izmjena pozadina, tema, skinova i sl. Kao i na prethodnim verzijama moguće je birati između nekoliko „scena“, a moguće je stvarati i vlastite.



Scena je zapravo stanje na početnim zaslonima koje se izgradili prema vlastitim željama, kao npr. raspored ikonica, prečica i widgeta. Moguće je napraviti scenu npr. „zabava“ gdje su ikone razmještene na način da su vam dostupni multimedijalni sadržaji, društvene mreže itd, a s druge strane možete imati scenu npr. „posao“ gdje u prvi plan stavite e-mail, preglednik dokumenata i sl. Vidljivo je da su si u HTC-u dali truda pri uljepšavanju sučelja. Skin je način na koji su ocrtani ili obojani dijelovi sučelja, ali se i dalje može kombinirati sa svim dostupnim pozadinama.





HTC Hub je mjesto gdje je moguće online pretraživanje dodatnih skinova, pozadina, gotovih scena, widgeta, melodija zvonjave i sl. Ipak, izbor je još uvijek ograničen, a nadamo se da će se HTC Hub vremenom popuniti.

HTC Likes je u stvari alternativni Market koji omogućuje pretraživanje i instalaciju dodatnih aplikacija. Iskreno ne vidim svrhu postojanja ovog servisa jer se iste aplikacije mogu pronaći i u Marketu.



Traka na vrhu zaslona „potezanjem“ prema dolje prikazuje detalje o obavijestima, a novost je što sadrži i dodatnu traku na kojoj se nalaze nedavno korištene aplikacije. Iskreno mislim da bi bilo puno pametnije da je ova funkcija iskorištena za pravi Task manager, pomoću kojeg bi se vidjelo koja je aplikacija zapravo aktivna u pozadini.

HTC-ov e-mail klijent omogućuje kreiranje bilo kojeg POP/IMAP te Microsoft Exchange pretinca. Automatska konfiguracija POP/IMAP pretinaca podržana je za sve poznatije e-mail servise npr. Gmail, Yahoo i Hotmail, dok će za ostale biti potrebno ručno unijeti tražene podatke. Korisna stvar je univerzalni inbox u kojem je moguće vidjeti sve e-mail poruke na jednom mjestu, neovisno kojem pretincu/računu stvarno pripadaju.

Naravno, tu je i Gmail aplikacija, kao standardna oprema Android telefona. Ukoliko u postavkama uključite sinkronizaciju Google računa mailovi će na telefon pristizati u stvarnom vremenu, ali to za sobom povlači veću potrošnju baterije. Bitno je za napomenuti da Gmail aplikacija ne dozvoljava download privitaka, već samo pregled. Za skidanje na uređaj morat ćete upotrijebiti HTC-ov e-mail klijent ili pronaći odgovarajuće rješenje u Android Marketu.

Telefonski imenik poznat je iz prethodnih HTC-ovih modela, integriran je s aplikacijom People i omogućuje sinkronizaciju s više Gmail računa te s raznim društvenim mrežama. Apliakcija People, uz standardni pregled kontakta omogućuje i praćenje svih događaja vezanih uz svaki pojedini kontakt. Te su informacije razdijeljene po tabovima koji se nalaze u dnu zaslona. Prvi tab prikazuje opće informacije o kontaku, a nudi mogućnost pozivanja, slanja SMS ili e-mail poruke te izbor melodije zvona. Drugi tab prikazuje SMS poruke koje su ostvarene s tim kontaktom. Treći prikazuje mailove, četvri događaje s primjerice Facebooka koje su vezane uz taj kontakt, a peti slike koje je ta osoba postavila na Facebook ili neki drugi servis, npr. Flickr. Šesti tab prikazuje pozive vezane uz pojedini kontakt. Mora se priznati da od svih Androida HTC-ovi modeli imaju  najpotpuniji imenik.



Kalendar je već poznat iz ostalih HTC-ovih Android uređaja i od njih se bitno ne razlikuje. Tu su standardni dnevni tjedni i mjesečni pregledi događaja, a sinkronizacija s Google kalendarom se podrazumijeva.

Aplikacija Transfer Data omogućuje uvoz kontakata i drugih podataka s drugog uređaja. Iako je su podržani svi važniji proizvođači nismo uspjeli uvesti podatke iz Samsunga Galaxy S niti iz BlackBerryja 9700. Čini se kao dobra ideja na kojoj treba još poraditi.



SMS i MMS sadržane su u aplikaciji „Messages“ i prilikom kreiranja svaka je poruka po zadanim kriterijima SMS, no ukoliko pomoću tipke „attach“ dodate određeni multimedijalni sadržaj ona se automatski pretvara u MMS.



HTC Desire HD, za razliku od mnogih drugih uređaja, pa čak i onih iz višeg cjenovnog ranga, u Quick office aplikaciji, uz standardno pregledavanje nudi i mogućnost stvaranja i uređivanja dokumenata. Podržani su Microsoft Word i Excel dokumenti, ali samo oni do verzije 2003. Također, dokumenti su još jedna kategorija u kojoj je omogućen pinch zooming.
Tipkovnica

Zbog izuzetno velike površine zaslona tipkanje je ugodno čak i u okomitom načinu rada  HTC-ova virtualna tipkovncia ergonomski je dobro izvedena i s logičnim rasporedom sivih nijansi. Naime, na tamnoj podlozi tipke svjetlije boje (skoro bijele) odlično se ističu, za razliku od primjerice Samsungove koja ima skoro istu nijansu tipki i podloge, što prilično otežava snalaženje. Dakle, mogućnost pogreške je vrlo mala, a doprinos ugodnosti daje i odličan odgovor u obliku kratkih vibracija. Jedna od prednosti Android operativnog sustava je mogućnost instalacije tipkovnice po želji, a izbor je prilično velik.



Primjerice, nedavno smo predstavili Gingerbread tipkovncu, koju je ekipa XDA Developers foruma uspjela izdvojiti iz Androida 2.3. Također, zahvaljujući developeru Mobilix-u iz Srbije, Gingerbread tipkovnica je dobila i dijakritičke znakove karakteristične za sve južnoslavenske jezike. Istina, zbog dodanih slova/znakova tipke su nešto uže, ali na Desireu HD zbog veličine zaslona to ne predstavlja ni najmanji problem. Napominjem da je ova verzija tipkovnice testirana na više modela i da bi trebala raditi na svim Android 2.2 uređajima i to bez root pristupa.

Iz vlastitog sam iskustva sklon vjerovanju da fizička tipkovnica nije zamjenjiva nikakvom izvedbom softverske varijante tipkanja po glatkom zaslonu. Ipak treba priznati da se zahvaljujući dimenzijama zaslona tipkovnica Deisrea HD opasno približava funkcionalnosti fizičke QWERTY tipkovnice.

Web preglednik



Kada govorimo o web pregledniku potrebno je reći da je upravo mobilno surfanje najveći razlog zašto bi netko uopće poželio koristiti ovakav uređaj. Malo je mobilnih telefona na kojima je doživljaj surfanja poput ovoga na Desireu HD. Neću pretjerati ako ovaj zaslon nazovem ekrančinom koja zbog svoje veličline omogućuje jedinstven doživljaj mobilnog surfanja. Samo sučelje je jednostavno, bez nepotrebnog nagrđivanja raznim panelima i tipkama. Kompletan je prostor praktički ostavljen na raspolaganje prikazu web stranica, jedino je u vrhu prisutna URL traka, koja se ubrzo nakon upisivanja adrese sakrije, a  pritiskom na menu otvara se izbornik s dodatnim mogućnostima. Integracija Flash 10.1 playera se podrazumijeva, a tu je podrška i za HTML5 tehnologiju. Pohvalno je što se svaka web stranica iščitava na način da se tekst automatski prilagođava veličini fonta, što na nekim drugim uređajima nije slučaj. Treba li uopće spominjati pinch zooming?



Tu je i zasebna YouTube aplikacija koja doslovno fascinira svojom brzinom rada, ali i pretragom sadržaja. Naime, u ovu je aplikaciju očito ugrađena Googleova tehnologija instant pretrage, tako da prilikom upisivanja ključnih riječi YouTube trenutno pronalazi i sugerira rezultate. Slijedom toga naziv sadržaja u većini slučajeva nije ni potrebno upisivati do kraja.






Galerija



Galrija ima klasičan prikaz mapa s malon sličicom s lijeve strane te opisom i brojem slika s desne strane. Ulaskom u mapu fotografije su tablično prikazane i među njima nema nikakvog razmaka čime je optimiziran prostor za prikaz. U dnu se (ponovo) nalaze tabovi koji omogućuju radnje s fotografijama. Prvi je namijenjen povratku na listu mapa, drugi omogućuje dijeljenje fotografija putem bluetootha i praktički svih mogućih online servisa kao što su Facebook, Twitter, Picasa, Fickr, Gmail te ostali mail servisi. U pregledu fotografija omogućen je pinch zooming, a dvostrukim dodirom dobije se najveći nivo povećanja.

Slično je i s prikazom video sadržaja koji se mogu pregledavati u galeriji, ali i putem posebne aplikacije koja prikazuje isključivo video isječke. Prilikom pokretanja video sadržaja otvara se Video player, neovisno o tome odakle ste mu pristupili. Pohvalno je što uređaj bez ikakvih problema vrti HD (720p) video, dok je kvaliteta stream sadržaja, npr. YouTube ovisna o kvaliteti internetske veze. Podržan je prikaz DivX, odnosno Xvid formata video zapisa, što znači da ćete moći gledati veliku većinu video datoteka s .avi ekstenzijom.
Music player





Prilikom startanja odmah otvara now playing, što će prikazati i naslovnicu albuma ukoliko je sadržana. Izbornik nudi pregled sadržaja po već ustaljenim kriterijima, naravno – u tabovima. Tako je moguće odabrati prikaz po naslovima, izvođačima, albumima i žanrovima. Kreiranje playlisti je jednostavno, a zgodno je što je glazbeni svirač na neki način integriran s YouTube aplikacijom. Naime, ukoliko na uređaju imate određenu pjesmu pritiskom na YouTube ikonicu otvara se YouTube aplikacija koja u trenutku pronalazi sličan sadržaj ili ostale pjesme istog autora. Slično kao i fotografije glazbeni sadržaj je moguće dijeliti putem bluetootha ili e-maila. Za poboljšanje doživljaja glazbe HTC je u Desire HD ugradio i equalizer, koji radi isključivo uz uključene slušalice. Sama kvaliteta zvuka u vanjskom zvučniku nije impresivna, osjeti se doza šumova ali u svakom slučaju može poslužiti svrsi. Ipak, koristeći slušalice kvalitetu zvuka praktički je nemoguće razlikovati od one koju nude konkurenti.

FM radio s RDS-om autoamtski pretražuje radio stanice i memorira ih. Sučelje je prilično jednostavno, a omogućuje i preslušavanje na zvučniku, no slušalice i dalje moraju biti uključene budući da služe kao antena.

GPS Navigacija



U uređaj je ugrađen A-GPS modul koji je u svrhu pozicioniranja dostupan različitim aplikacijama. U paketu s uređajem dolazi aplikacija HTC Locations, koja koristi  TomTom mape koje je moguće koristiti online ili instalirati na uređaj. Sustav u ovoj besplatnoj verziji ne nudi glasovno navođenje, ali je sasvim upotrebljiv za snalaženje u bijelom svijetu. I ovdje dobro dođe pinch zoom i mogućnost 3D prikaza karte. Comapss mode, odsnosno način prikaza mape omogućuje da uvijek znate gdje je koja strana svijeta. Kao dodatak tu je Car panel, aplikacija koja omogućuje jednostavan i jasan  prikaz osnovnih funkcija navigacije.
Kamera



HTC Desire HD donosi kameru od 8 megapiksela s autofokusom koja snima fotografije u rezoluciji 3246x2448 točaka i HD video u rezoluciji 720p (1280x720). Potpomognuta je dvostrukom LED bljeskalicom koja služi i za osvjetljenje pri snimanju video sadržaja. Sučelje kamere je donekle izmijenjeno u odnosu na prethodne modele s time da se sada sve kontrole i postavke nalaze na desnoj strani, dok se s lijeve strane nalazi kontrola digitalnog zuma.



Zanimljivo je kako je kamera zbog upotrebe akcelerometra svjesna položaja pa se rotiranjem uređaja rotiraju i kontrole, a fotografije su uvijek u ispravnom položaju (nepotrebno ih je rotirati), neovisno o tome jesu li snimljene u vodoravnom ili okomitom načinu rada.

Autofokus je podržan i pri snimanju videa, međutim nije kontinuiran, što znači da se neće prilagođavati promjeni razdaljine između kamere i objekta. Video isječci se snimaju u  3GPP formatu, iako bi bilo pametnije da je izabrano mp4 kodiranje. Ovo je jedan od razloga zašto kvaliteta snimljenog video sadržaja nije na nivou koji nude Nokia N8 i iPhone 4, a u usporedbi sa Samsungom Galaxy S moglo bi se reći da je tu negdje.




Povezivost

HTC Desire HD u 3G mreži podržava brzine prijenosa podataka do 14,4 mbps, no iz  objektivnih razloga nemoguće ju je postići. Za povezivanje s računalom koristi se standardni microUSB kabel koji služi i za punjenje. Prilikom spajanja na računalo uređaj će ponuditi nekoliko opcija. Moguće je jednostavno spajanje kao disk drive, HTC sinkronizacija kontakata i kalendara ili USB tethering (korištenje uređaja kao modema). U bilo kojem slučaju uređaj će sam instalirati potrebne drivere i sve radi besprijekorno.

Android 2.2 kao operativni sustav u startu omogućuje korištenje uređaja kao mobilnog Hotspot-a, a HTC je tu mogućnost iskoristio i u ovom modelu. Desire HD svoju 3G internet vezu može podijeliti sa 5 dodatnih uređaja spojenih preko WiFi-a.

Problem s WLAN-om

Kao grom iz vedra neba stigla je spoznaja da se Desire HD ne može spojiti na na D-Link router. Naime, nakon nekoliko pokušaja spajanje nije uspjelo jer uređaj ili ne može uspostaviti vezu ili ne može dobiti potrebnu IP adresu. Nasuprot tome, na Sagemcom router smo ga spojili bez problema. Napominjem kako su oba routera od istog providera, tj. Optima Telekoma. Jedino što nam je palo na pamet jest mogućnost da Desire HD ostvaruje određenu vrstu konflikta s D-Linkovim routerom pa smo pokušali spajati i druge uređaje. Svi drugi su se spojili bez problema osim još jednog – HTC Tattoo, koji se inače bez problema spaja na routere drugih proizvođača. Unatoč svim naporima oko promjene postavki routera, hard-reseta uređaja te uz asistenciju tehničke podrške Optima Telekoma nismo uspjeli spojiti niti jedan HTC uređaj na D-Link-ov router, iako se ostali uređaji na njega spajaju bez problema. Ukoliko netko otkrije uzrok ovom misteriju bit ćemo zahvalni da nas prosvijetli, a dok se ne utvrdi u čemu je problem ne bi bilo fer na bilo koga svaliti krivnju.

Baterija

Trajanje baterije na ovom uređaju čest je predmet rasprava i praktički svaki korisnik je izmjerio neko svoje vrijeme, što je i logično jer su navike korištenja različite. Ono u čemu se većina slaže jest da je baterija od 1230 mAh za Desire HD, odnosno za bilo koji uređaj s 4.3-inčnim zaslonom nedostatna. Jedan broj korisnika se žalio kako baterija ne može izdržati dulje od 8 sati, dok smo s druge strane imali drugu vrstu pretjerivanja gdje je nekima trajala i dva dana. Da bi bili maksimalno korektni moram konstatirati da će baterija trajati dva dana jedino u slučaju da uređaj ne koristite, odnosno da ga povremeno koristite za pokoji telefonski razgovor i uz isključenu sinkronizaciju podataka u pozadini. Usput, treba imati na umu da što se više računa sinkronizira u pozadini veća će biti potrošnja energije, a isto to vrijedi i za i podatkovni promet. Osobno smatram da su telefonski razgovori na ovakvom uređaju sekundarna stvar, a korištenje interneta, multimedije i raznih aplikacija primarna. Tu se sad pojavljuje kamen spoticanja jer su ove radnje zapravo najveći potrošač energije. Dakle, situacija je daleko od idealne. Ipak, tvrdnje da baterija traje 8 sati su, barem po onome što sam osobno iskusio tijekom 7-dnevnog testiranja, neutemeljene i moguće su jedino u situacijama ekstremnog korištenja. Ovdje podrazumijevam video streaming i učestalo surfanje preko WiFi-a, odnosno 3G (HSDPA) mreže. Također, velika potrošnja se očituje i pri učestalom skidanju velike količine podataka.

Ukratko, baterija će bez problema izdržati cijeli dan ako joj ne „čupate dušu“.

Baterija i GPS

Bilo je dosta govora o tome kako aktivna GPS veza izuzetno povećava potrošnju, međutim ni ovdje nema razloga za kuknjavu.

U svrhu ovog dijela testiranja koristio sam aplikaciju RunKeeper Pro s uključenim GPS-om i aktivnom podatkovnom vezom preko 3G mreže, bez aktivnog zaslona. Na startu je baterija je bila puna (100%) i nakon približno 40 minuta indikator je pokazivao 92%. Nadalje, detaljni prikaz potrošnje je pokazao da je RanKeeper uključujući korištejne GPS-a potrošio 80% ukupnog iznosa potrošene energije, što govori da je 40 minuta aktivnog korištenja GPS-a potrošilo 6,4% kapaciteta baterije. Jednostavnom računicom dolazimo do zaključka da će aktivna GPS veza isprazniti bateriju za nešto više od 10 sati. Dakle, sam GPS ne troši previše, a ono što troši je, naravno – zaslon. Korištenjem neke od navigacijskih aplikacija koja zahtijeva aktivan zaslon potrošnja će se svakako povećati, no ovdje treba imati na umu da se ovakva vrsta navigacije u pravilu koristi u automobilu gdje je dostupan alternativni izvor energije.
Zaključak

HTC Desire HD nastoji biti najbolji uređaj (u najširem smislu te riječi) ponuđen na GSM/UMTS tržištu, no da li mu to uspijeva? Odgovor je, bez dvojbe, potvrdan. Zašto?

Idemo redom:

- Android kao operativni sustav (uz iOS) vodeća je platforma u svijetu smartphone uređaja.

- Maksimalistički pristup prilikom odabira veličine zaslona je pun pogodak. Svako gunđanje kako je 4.3 inča previše i da je uređaj nezgrapan nisu utemeljeni, jer je vrlo izvjesno da ćete nakon 10 minuta držanja uređaja u ruci zaboraviti da uopće postoje manji mobiteli i povratak na manje zaslone će biti prilično bolan.

- Specifikacije govore same za sebe, a uređaje sa 768 MB RAM-a ne susrećemo svakodnevno

- Kamera možda i nije najbolje što postoji na tržištu, primjerice Nokia N8 i iPhone 4 snimaju za nijansu bolji HD video. Ipak, taj je detalj nedovoljan za skidanje Desirea HD s trona.

- Opća usporedba s modelima poput Nokije N8 i iPhonea 4 iz objektivnih je razloga bespredmetna.

- Samsung Galaxy S, sa sličnim dimenzijama, ali osjetno manjom masom, eventualno bi mogao biti jedina konkurencija. No, budući da smo vidjeli i iskusili iznimno lošu  Samsungovu podršku postojećim korisnicima (da ironija bude veća radi se o njihovom najskupljem modelu) pametnome ne treba puno mozganja za ispravnu odluku.

Ukratko, proizvođači nam vjerojatno nikada neće ponuditi uređaj koji bi po svačijem ukusu bio kompletan, ali ako zbrojimo i podijelimo sve prednosti i mane, doći ćemo do zaključka je HTC Deisre HD u ovom trenutku objektivno najbolji smartphone.

HTC Desire HD trenutno je u ponudi dva domaća operatera: VIPnet i Tele2.

Detaljne specifikacije pogledajte ovdje.

Uređaj na testiranje ustupio: HTC