Android Top teme

Usporedba: LG G4 vs. Samsung Galaxy S6 Edge

naslovna s6 g4

Koža i plastika ili aluminij i staklo, zakrivljen zaslon po horizontali ili vertikali? Ovo su samo neke od razlika koje dva trenutno najveća rivala u Android svijetu skrivaju. Riječ je, dakako, o dva najveća južnokorejska proizvođača smartfona, LG-u i Samsungu. Oba se bore za titulu najboljeg Android smartfona, no je li ijedan od njih najbolji? Proteklih nekoliko dana potrudili smo se za vas pronaći sve razlike ova dva uređaja i time nekima od vas olakšati izbor pri kupnji.

Valja napomenuti kako niti ovu usporedbu nećemo ocjenjivati mi, već ćemo izbor prepustiti vama da sami procijenite koje su prednosti vama bitnije, a koji nedostaci manje bitni. Kako smo usporedbu kamera već odradili ranije, ponovit ćemo samo zaključak iz cijele priče, a usporedbu videa ćemo pridružiti u zasebnoj video recenziji na kraju teksta.

Svakako preporučujemo da bacite oko i na recenzije LG-a G4 i Samsung Galaxya S6 odnosno S6 Edgea.

LG G4


Prednosti

Veći zaslon

Izmjenjiva baterija

Proširiva memorija

Bolja kamera u uvjetima lošijeg osvjetljenja

Laserski autofokus i senzor spektra boja

Nedostaci

Kožni poklopac se dodatno naplaćuje

Ne isporučuje se s brzim punjačem

Samsung Galaxy S6 Edge


Prednosti

Kompaktniji i lakši za uporabu jednom rukom

Kvalitetnija izrada

Bolji zaslon

Čitač otiska prstiju i mjerač pulsa

Bolja kamera za snimanje videa

Nedostatci

Baterija nije izmjenjiva

Memorija nije proširiva

Dizajn, kućište i ergonomija


U odnosu na lanjske modele, i LG i Samsung su se ovoga puta odlučili slijediti trendove, te kvalitetnije izraditi svoje top modele. Samsung se tako odlučio za kombinaciju aluminijskog okvira i stakla kako na prednjoj tako i na stražnjoj strani. Ujedno je stanjio kućište na impresivnih 6,8 mm, ali je time i žrtvovao sve prednosti koje su godinama imali naspram većine konkurencije - izmjenjivu bateriju i proširivu memoriju.



LG se s druge strane odlučio na za 3 mm deblje kućište s dosta većim kapacitetom baterije koja je ostala lako izmjenjiva, a zadržana je i proširiva memorija. Iako je G4 tanji prema rubovima i tako dizajniran da prikrije “toliku” debljinu, jednom kad uzmete S6 Edge u jednu, a G4 u drugu ruku, razlika je očigledna. Valja napomenuti i kako je G4 dosta teži i nekako robusniji.

Ovisno o tome u koju skupinu spadate, vjerojatno ćete preferirati ili dizajn ili funkcionalnost.



Iako je LG svim ljubiteljima dizajna ponudio zaista impresivne kožne poklopce koji ostavljaju odličan dojam u ruci, ipak Samsungov model djeluje više premium. Osobno spadam u skupinu koja preferira veći zaslon i proširivu memoriju naspram dizajna, tako da mi je dizajn G4 s kožnim poklopcem sasvim dovoljno "fancy" za sve moje potrebe. Nažalost, "premium" izvedba LG-a se naplaćuje dodatnih 400 kn.

No koliko god Samsung izgledao možda bolje i djelovao nekako skuplje u ruci, jednako toliko se čini i krhkiji, pogotovo u Edge varijanti, o kojoj i govorimo u ovoj usporedbi. Padom na beton ni jedan ni drugi sasvim sigurno ne bi prošli bez oštećenja, no nekako je veća šansa da će plastika, odnosno koža i taj zaobljen oblik poleđine bolje ublažiti pad od aluminija i stakla. Koristeći S6 Edge tako sam dodatno pazio na svako spuštanje na stol ili bilo kakvu površinu gledajući da ispod nema nekog kamenčića ili slično. Najveća briga mi je zapravo bio aluminij oko kućišta jer on je vjerojatno prvi koji će poprimiti ogrebotine. Stražnja strana zaštićena je Gorilla Glass 4 zaštitnim staklom pa je tako ostala kao nova kroz nekih mjesec dana korištenja.



Razlike u dizajnu ova dva uređaja možemo primjetiti i po položaju tipki. Na Samsungu su one klasično smještene na bok uređaja dok su na LG-u smeštene na stražnjoj strani uređaja. Neki se i nakon duljeg vremena ne mogu priviknuti na njih, no velika većina poznanika ih je prihvatila odlično. S druge strane, tipke za pojačavanje na Samsungu su već tradicionalno smještene previsoko, pa čak i kad je riječ o ovolikom uređaju. Bit će potrebno malo “ručne gimnastike” kako bi ih dosegnuli. One su doduše nešto kvalitetnije izrađene i imaju bolji i jasniji klik.

Tako imamo pomalo čudnu situaciju gdje je s G4 unatoč većem zaslonu, u nekim situacijama lakše rukovati. No što se tiče zaslona, tu apsolutno nema govora. Zaslon S6 Edgea je 0,4” kraći u dijagonali i lakše ga je koristiti te dohvatiti njegov vrh jednom rukom.



Razlike u dizajnu tu ne prestaju. S6 Edge, baš kao i S6, dolazi s čitačem otiska prstiju koji radi odlično, osim u ljetnih dana kad vam se prsti više znoje, no to je slučaj s apsolutno svim trenutnim čitačima otiska prstiju, uključujući i onaj na iPhoneu. G4 nažalost ne dolazi s ovakvim čitačem ali donosi neke svoje poznate trikove za otključavanje uređaja poput duplog dodira za uključivanje zaslona ili tzv. Knock codea.

S6 Edge dolazi i s mjeračem otkucaja srca zbog kojeg sam skoro dobio srčani napad kad mi je u stanju mirovanja izmjerio preko 100 otkucaja u minuti. Naravno, ovakvi senzori kod nekih ljudi rade vrlo točno, a kod drugih očigledno ne. Ono što radi vrlo dobro jest laserski autofokus na G4, a kako se čini, i senzor spektra boja koje možemo pronaći na njegovoj poleđini.

Zaslon


Dva Koreanca, dva vrhunska proizvođača zaslona i dvije potpuno različite tehnologije. Vječna bitka između OLED i LCD zaslona vodi se već godinama i premda je zaslon na G4 zaista odličan, Galaxy S6 Edge ima trenutno najbolji zaslon na tržištu, bez diskusije.

Kao što sam već spomenuo i u recenziji, kutovi vidljivosti, prikaz crne, oštrina, pa čak i vidljivost na suncu su na zaslonu LG-a G4 odlični, no Samsungov zaslon je jednostavno u apsolutno svim segmentima barem malo bolji. I ova razlika se najbolje vidi kad postavite jedan uređaj do drugoga. Očigledno je da je Samsung napravio odličan posao sa zaslonom ove godine.

No bez obzira na toliku kvalitetu, veću gustoću i sve drugo, osobno preferiram veće zaslone pa samim tim i ovaj na G4 smatram boljim za moje potrebe.

Da me se ne bi krivo shvatilo, još jednom napominjem da je LG izradio vjerojatno najbolji LCD zaslon kojega možete pronaći u smartfonu, no Samsungov zakrivljeni AMOLED je zaista nešto posebno. Valja napomenuti i kako Edge dolazi s Gorilla Glass 4 zaštitnim slojem, a G4 je začudo ostao na prijašnjoj inačici Gorilla Glass 3.

Sučelje


Iako je S6 Edge u početku došao s Androidom 5.0 Lollipop, nedavno je dobio nadogradnju na 5.1, tako da su sada i LG i Samsung na trenutno najnovijem dostupnom Androidu. Doduše, onaj u Samsunga nosi brojčanu oznaku 5.1.1, no s obzirom kako su u pitanju tek neke sitne izmjene, razlika se neće primjetiti.

Oba sučelja obiluju velikom količinom prilagodbi, no ono LG-evo nudi pokoju više.

Počevši od zaslona zaključavanja, na oba uređaja možemo pronaći prečace za brzo pokretanje kamere ili poziva, no na LG-u je moguće dodati i neke druge vlastite prečace. Sučelju kamere možete brzo pristupiti dvostrukim pritiskom na home tipku na Samsungu ili na tipku za stišavanje na LG-u. Već smo rekli kako na Samsungu možete koristiti čitač otiska prstiju za otključavanje zaslona, a na LG-u je moguće koristiti Knock Code koji je zapravo svojevrsna zamjena za PIN, a uređaj ćete otključati tapkajući određenim redosljedom po isključenom zaslonu.



Klasičnom setu početnih zaslona dodan je i krajnji lijevi. On na LG-u služi za tzv. Smart Bulletin u kojem možete vidjeti prijeđene korake u danu, brzo pristupiti glazbi na uređaju ili vidjeti naredne događaje spremljene u vaš kalendar. Samsungov krajnje lijevi zaslon rezerviran je za tzv. Briefing koji je svojevrsni čitač vijesti. Ukoliko vam bilo koji od ova dva zaslona smeta ili ih ne želite koristiti, lako ih možete ukloniti.

Izbornik s aplikacijama u oba uređaja moguće je posložiti po vlastitoj želji ili primjerice abecednom redu, ali na G4 bit će moguće podesiti i veličinu ikona ili sakriti neke aplikacije koje ne koristite.

Samsung dolazi i s nešto više predinstaliranih aplikacija poput Facebooka, Skypea ili sličnog, a koje nećete moći izbrisati već samo onemogućiti u postavkama. Ni LG nije lišen ovakvih nepotrebnih aplikacija, ali ih je u svakom slučaju manje.



Izbornik s brzim prečacima moguće je uređivati jednako na oba uređaja i jedina razlika jest što na LG-u možete omogućiti i slider s postavkama glasnoće, dok je na Samsungu dostupan samo onaj za postavke osvjetljenja zaslona.

Izbornik s postavkama pregledan je i nudi pregršt opcija na oba uređaja. I na S6 Edge i na G4 moguće je podesiti i prilagoditi tipkovnicu ili njenu visinu, ali G4 nudi i posebne postavke za navigacijske tipke koje S6 nema, no S6 zato nudi poseban set postavki za zakrivljen zaslon.

Tako je na rubnom dijelu zaslona moguće postaviti najčešće pozivane kontakte ili omogućiti prikaz vremena što može biti korisno ukoliko uređaj držite na noćnom ormariću.



Više manje sve ostale aplikacije, od galerije slika, sata, web preglednika pa sve do običnog kalkulatora nude jednak spektar prilagodbi i opcija.

Pametno biranje u aplikaciji za pozive konačno i na Samsungu radi odlično. Tako ukoliko u imeniku imate 30 Ivana, ali svaki dan zovete samo jednoga, S6 će vam ga ponuditi prvog na listi pri traženju. Zaista je bilo iritantno kad bi svaki put posložio listu abecednim redom. LG pametno biranje ima odlično posloženo već godinama.



Iako vrlo teška i nakrcana širokim spektrom opcija, oba sučelja vrlo su fluidna što i priliči današnjim smartfonima, pogotovo u ovom cijenovnom rangu. Sjetimo li se prošle godine kako je G3 imao određenih problema, a i Samsung na S5 posebno s dolaskom Lollipopa, drago mi je što mogu reći da se S6 ponaša odlično čak i 2 mjeseca poslije, a kao što ste mogli pročitati i u osvrtu na mjesec dana s G4, niti s njim za sad nema nikakvih problema.

Ukoliko se situacija promjeni, budite sigurni da ćemo i o tome reći koju riječ.

Hardver i perfomanse


Snapdragon i Exynos već se nekoliko godina bore za titulu najboljeg procesora u svijetu Androida. Ove godine titula najboljem pripala je Exynosu, na što sam se malo detaljnije osvrnuo u članku o Snapdragonu nedavno.

LG ne koristi najjači Snapdragon 810 već onaj nešto malo slabiji, 808, koji se ujedno manje grije i generalno bolje radi od jačeg brata. Riječ je o šesterojezgrenom procesoru koji koristi dvije Cortex A57 i četiri Cortex A53 jezgre. Samsungov Exynos 7420 je puno sličniji Snapdragonu 810 te koristi po četiri Cortex A57 i A53 jezgre, ali se pritom grije jednako kao i Snapdragon 808.

Kad su u pitanju benchmark rezultati očigledno je kako Exynos dobiva na apsolutno svim poljima, a izuzev jačeg procesora i GPU-a, tu je još i brža LPDDR4 RAM memorija.

Za ljubitelje benchmarka prilažemo rezultate jednog od najpopularnijih u kojemu je očigledno koliko je Samsungov Exynos jači od Qualcommovog Snapdragona. No razlike u perfomansama se teško mogu primijetiti golim okom. Eventualnu razliku okorijeli gameri primjetiti će u najzahtjevnijim igrama, no svi mi ostali bit ćemo apsolutno zadovoljni s bilo kojim od ova dva procesora.

columns="4"

Oba uređaja dolaze s 3 GB RAM memorije, a iako je Samsungova teoretski brža, u multitaskingu nismo uspjeli primijetiti razlike. 3 GB je i više nego dovoljno za apsolutno sve zadaće i tu nema puno pameti. Od 32 GB interne memorije, kod oba je dostupno nešto manje od 25 GB. Dok Samsung nudi i modele s većom internom memorijom, kod LG-a ćete proći dosta jeftinije jer ćete istu moći proširiti s micro SD karticama s dodatnih 128 GB.

Izuzev svih mogućih raznih senzora koje posjeduju, razlikuju se samo po nekolicini. Samsung ima čitač otiska prsta te mjerač otkucaja srca, a LG laserski autofokus te senzor spektra boja.

Infra crveno koje služi kao univerzalni daljinski podržano je na oba uređaja, a problema sa signalom i njegovim prijemom nismo imali ni s jednim.

Kvaliteta razgovora je doduše nešto bolja u Samsunga zbog nešto glasnije slušalice, no to je otprilike jedina razlika u cijeloj priči.

U vrijeme kad na tržište dolazi sve više uređaja sa stereo zvučnicima, Koreanci su se zadržali na samo jednom. Kod Samsunga je on smješten na dnu, a kod LG-a na poleđini. Oba zvučnika su vrlo glasna i vrlo dobra, za smartfone naravno, a ovisno o vašim željama vjerojatno ćete preferirati jedan položaj ispred drugog. Osobno ne volim zvučnike smještene na dno jer držeći smartfon u vodoravnom položaju objeručke, redovno ga prigušim. Neki mogu reći kako imaju isti problem sa zvučnicima smještenim straga, a očigledno je kako bi idealno bilo kad bi imali dva smještena na prednju stranu. Možda u nekoj od idućih inačica i ovo dočekamo.

size="medium"

Nažalost, LG nam nije isporučio nove slušalice sa G4 tako da o njima ne možemo ništa reći, no ove na Samsungu su odlične i vjerujem kako će tek rijetki imati potrebu za nekim kvalitetnijim.

Kamera


Kvalitete slika smo već usporedili u zasebnoj usporedbi kamera, pa ćemo se ovoga puta usredotočiti na usporedbu kvalitete videa.

Vidjeli smo kako kod slika G4 nosi laganu prednost kad su u pitanju uvjeti lošijeg osvjetljenja dok su po danu oni otprilike izjednačeni. Samsung ima nešto bolji dinamički raspon i to je otprilike to.

LG je nedavno pustio nadogradnju koja je, kako sami kažu, malo doradila kameru, a najveća promjena je u fotografijama koje su sada nešto toplije, odnosno daju više satuirane boje. Iako su one prije bile realnije, većini ljudi se sviđa kad je fotografija malo toplija. Sve ostalo je otprilike ostalo isto, no neke manje promjene vidljive su i u videu.

Kvaliteta 4k snimki je blago poboljšana, a na 1080p videu nisam primjetio nikakvu razliku vrijednu spomena

I S6 Edge i G4 sposobni su snimati 4K video. Oba koriste optičku stabilizaciju slike koja im, ruku na srce, najviše pripomaže u noćnim uvjetima. No zasigurno se vidi kako i na videu odrađuje sasvim solidan posao. Šetnja s uređajem i snimanje nikad neće biti kao da snimate uz pomoć nekog GlideCama, ali će zato biti vrlo mirne ukoliko normalno stojite i nešto snimate.

Video snimljen sa Samsungovim modelima već dugo je u samom vrhu ponuđenog na tržištu, a tako je i ove godine. S6 Edge tako snima i video i zvuk bolje nego G4, a najveći krivac kod ovog potonjeg je prevelika kompresija. Zaista nije jasno zašto je to tako, no eto, što je - tu je.

Snimke s oba uređaja rezultirat će vrlo dobrim dinamičkim rasponom i malo toplijim bojama, ali Samsungov će imati i više detalja te manje šuma.

Kvalitetu snimljenih videa kako s prednjom, tako i sa stražnjom kamerom, pogledajte u sklopu video recenzije.

Autonomija


LG G4 dolazi s baterijom kapaciteta 3000 mAh i lako ju je izmjeniti, dok Samsung Galaxy S6 Edge dolazi s baterijom kapaciteta 2600 mAh i po prvi put u povijesti Samsungove Galaxy S serije, ona je zapečaćena. Iako i Samsung i LG podržavaju brzo punjenje, LG u paketu ne isporučuje brzi punjač, a niti jedan od 3 različita brza punjača koje imam, ne rade na LG-u. Tako ćete sa dobivenim punjačem S6 Edge napuniti za tek nešto više od sat vremena, a G4 za otprilike dvostruko više.

No ovo većini neće predstavljati apsolutno nikakav poseban problem ukoliko nisu pretjerano zahtjevni korisnici jer će oba uređaja izdržati od jutra do večeri. No ukoliko ste malo zahtjevniji korisnik, niti jedan od ovih uređaja neće vas pretjerano dugo poslužiti, a ukoliko imate malo vremena za napuniti uređaj, Samsung će to puno brže odraditi. S druge strane, ukoliko ste jako zahtjevan korisnik, LG će tu lako odnijeti pobjedu jer umjesto brzog punjača, možete kupiti rezervnu bateriju s postoljem za punjenje, pa ćete tako od 0 do 100% baterije doći u roku od pola minute, koliko je otprilike potrebno da praznu zamijenite punom.

Pomalo je nejasno zašto LG nije isporučio brzi punjač, ali i zašto je izostavio bežično punjenje. Samsung tako podržava Qi bežične punjače i nisam imao većih poteškoća s njima.

Sve u svemu, kad je u pitanju autonomija, oba uređaja su mi trajala približno jednako dugo. Mojim načinom korištenja s 3 sinkronizirana maila, WhatsAppom, Twitterom te nekih sat vremena poziva dnevno uz surfanje i gledanje YouTube filmića, i G4 i S6 Edge izdržali bi oko 3,5 do 4 sata uključenog zaslona. Ovo vrijeme će drastično varirati ovisno o vašem načinu korištenja, lokaciji, postavkama svjetline zaslona te još mali milijun drugih faktora. Tako je moguće kako će neki koji više gledaju filmove imati bolju autonomiju na jednom u odnosu na drugi, a oni koji će više vremena provesti pričajući imati bolju autonomiju na drugom u odnosu na prvom, no generalno veće razlike u autonomiji u ova dva uređaja nema.

Zaključak


zakljucak

Dva trenutno najbolja Android uređaja na tržištu bolji su nego ikad. Oba donose vrhunske zaslone, kamere i perfomanse, a za koji ćete se odlučiti prvenstveno će presuditi dijagonala zaslona te njihova izrada.

Preferirate li veći zaslon, proširivu memoriju i izmjenjivu bateriju, te želite isprobati sve manualne postavke LG-eve kamere, jasno je kako je G4 pravi izbor za vas. Ukoliko volite imati i “premium” izgled vašeg uređaja, kožni poklopci ostavljaju odličan dojam u ruci i zaista su nešto drugačije od svega do sada viđenog. K tome, možete ih kupiti nekoliko i mijenjati ovisno o trenutnom raspoloženju, a ukoliko su vam originali skupi, lako možete na bespućima interneta kupiti i zamjenski.

Galaxy S6 Edge potpuno je usmjeren ka dizajnu pri čemu je žrtvovano apsolutno sve za što se Samsung zalagao proteklih godina. Uz najbolji zaslon na tržištu tu je i ponajbolja kamera, i vjerojatno najbolja kad je u pitanju snimanje videa.

Kompaktniji je i lakši od G4, a posebno u Edge izvedbi izgleda fenomenalno i “premium” koliko god to jedan smartfon može biti. Iako ne donosi izmjenjivu bateriju i proširivu memoriju, početni model dolazi s 32 GB interne memorije, a brzi punjač će u pola sata napuniti bateriju za gotovo pola dana korištenja. Nažalost ukoliko vam 32 GB nije dovoljno morat ćete se odlučiti u startu za skuplje modele dok ćete sa LG-em to moći odlučiti i kasnije ukoliko vam više memorije ikad i zatreba. Tu je još i čitač otiska prstiju kojega svi oni koji su se navikli na njega vjerojatno preferiraju u svakom idućem modelu.

Oba uređaja spadaju u vrh ponude, a pobjednika u ovom duelu možete odabrati samo vi. I dok me S6 Edge privukao dizajnom i prekrasnim zaslonom te odličnim video snimkama, osobno preferiram G4 zbog većeg zaslona i proširive memorije.

U usporedbu smo naravno mogli smjestiti i neke druge modele od kojih je vjerojatno najistaknutiji HTC One M9 koji također donosi odličnu kvalitetu izrade, zaslon i najbolje zvučnike na smartfonu, no nažalost njega nismo imali ovom prilikom tako da smo ga izostavili. Mogli bismo ovu listu naveliko proširiti kako na druge Android proizvođače, tako i na ostale platforme, ali takve usporedbe ćemo ostaviti za neki drugi put. Do tada svakako bacite oko i na video usporedbu ova dva modela u kojoj možete vidjeti i primjere videa snimljenih s G4 i S6 Edge.

Video usporedba


[responsive_youtube NqNqAZXqMk]