Android Recenzije

Xiaomi Mi 4i - Recenzija

naslovna xiaomi mi 4i

U moru raznih generičkih kineskih uređaja, nekolicina proizvođača izdigla se iznad ostalih, kako kvalitetom izrade, tako i komponentama koje ugrađuju. Jedan od njih je svakako i Xiaomi s čijim smo se Mi 4i družili proteklih tjedan dana. Riječ je o uređaju srednjeg cjenovnog razreda koji dolazi s 5.0” FHD zaslonom te novim Snapdragonom 615 i 2 GB RAM-a. Izuzev vrlo dobrih specifikacija, tu je još i njihova poznata MIUI nadogradnja sučelja, koja iako je temeljena na Androidu, vizualno najviše podsjeća na iOS. Kakav je Mi 4i i što sve skriva, pročitajte u nastavku.

columns="4"

GLAVNE KARAKTERISTIKE







Dimenzije

138.1 x 69.6 x 7.8 mm







Masa

130 grama







Zaslon

5.0″ IPS LCD 1920 x 1080, 441 ppi







SoC

Qualcomm Snapdragon 615







CPU

4x Cortex A53 1,1 GHz i 4x Cortex A53 1,7 GHz







RAM

2 GB







Interna memorija

16 GB







Micro SD

-







Povezivanje

WiFi, WiFi Direct, WiFi Hotspot, A-GPS, Bluetooth, USB OTG, Miracast







3G

HSPA+







4G

LTE







OS

Android 5.0 Lollipop







Kamera

13 MP/1080p







Prednja kamera

5 MP







Baterija

3120 mAh











Ustupio

Honorbuy (EU)










PREDNOSTI

NEDOSTACI










Hardver i performanse

Manji problemi s novom serijom Snapdragona







Vrlo dobra kamera

Memorija nije proširiva







Vrlo dobar zaslon








Podrška za 4G u oba SIM utora








Cijena








Dizajn, kućište i ergonomija


Mi 4i dolazi u polikarbonatnom kućištu koje dizajnom ponajviše podsjeća na Lumije, stoga i ne čudi što su mnogi koji su vidjeli uređaj pomislili kako je riječ o Nokiji. Kućište je izrađeno iz jednog dijela, tako da se stražnji poklopac ne skida, što znači i da je baterija ostala neizmjenjiva.

Prednjom stranom dominira 5-inčni zaslon povrh kojea pronalazimo prednju kameru, slušalicu te senzore za blizinu i osvjetljenje. Uz njih je skrivena i mala LED lampica za obavijesti koja je jasno vidljiva i na danjem svjetlu. Xiaomijev logo smješten je u gornjem lijevom uglu što se uklapa u minimalistički dizajn. Ispod zaslona se nalaze 3 kapacitivne tipke s pozadinskim osvjetljenjem od kojih je lijeva zadržala izgled “menu” tipke što je pomalo neobično, jer ista poziva multitasking izbornik.

columns="4"

Na dnu uređaja pronalazimo micro USB utor i glavni mikrofon. Tipke za glasnoću smještene su na desnom boku, povrh tipke za uključivanje uređaja. Izrađene su od imitacije metala i lijepo se uklapaju u dizajn, no ove za glasnoću bi mogle biti malo jasnije razmaknute. Na vrhu uređaja pronalazimo tek 3.5 mm utor za slušalice, a na lijevom boku smjestio se jedinstveni utor za dvije micro SIM kartice.

Stražnja strana ostala je rezervirana za 13 MP kameru, dvotonsku LED bljeskalicu, pomoćni mikrofon te glavni zvučnik. Ispod zvučnika je mali komadić plastike zbog kojeg isti neće ostati prigušen na stolu.

columns="4"

 

columns="4"

Mi 4i lijepo leži u ruci i ostavlja dojam čvrstoće. Stražnji poklopac izgleda kao da će dugo vremena ostati kao nov, pogotovo u bijeloj boji kakav je naš i primjerak, jer će se na njemu ogrebotine teško primjetiti. Prednja strana je dobro organizirana i osim tipki koje su mogle biti nešto bolje riješene. Na dizajn općenito nemamo apsolutno nikakvog prigovora.

Zaslon


zaslon

Mi 4i dolazi s 5” Sharpovim JDI LCD zaslonom FHD rezolucije, što na ovoj dijagonali rezultira gustoćom od vrlo oštrih 441 ppi. Uzevši u obzir kako je ovo ipak uređaj srednjeg cijenovnog ranga, zaslon je vrlo dobar. Kutovi vidljivosti su u rangu IPS zaslona višeg cijenovnog ranga, no kontrast bi mogao biti i malo bolji. Prikaz crne sigurno neće nikoga zadiviti, no sasvim je solidan, a boje su blago prenaglašene što je ipak rezultat današnjih trendova. Vidljivost na suncu je vrlo dobra, baš kao i prikaz bijele. Kako Xiaomi navodi na vlastitim stranicama zaštitno staklo protiv grebanja potpisuje Corning, no čini se kako nije riječ o Gorilla Glassu već nekom drugom i nismo imali mogućnosti provjeriti o kojem se točno radi, no ukoliko vas to brine, možete kupiti neku dodatnu zaštitu.

Hardver, perfomanse i povezivanje


Baš kao i većina Xiaomijevih modela, i Mi 4i dolazi s Qualcommovim procesorom. Riječ je o novom osmerojezgrenom Snapdragonu 615 kojeg pokreće 8 štedljivih Cortex A53 jezgri, od kojih 4 kucaju na taktu od 1,1 GHz, a 4 na taktu od 1,7 GHz. Za grafički dio posla brine se Adreno 405 GPU, dok je za multitasking zaduženo 2 GB RAM-a.

Od 16 GB interne memorije korisniku je na korištenje dostupno nešto više od 11 što će vam morati biti dovoljno jer uređaj ne dolazi s utorom za micro SD kartice.

Kad su u pitanju perfomanse i fluidnost sučelja, Snapdragon 615 sasvim pristojno obavlja svoju zadaću. Sučelje je vrlo fluidno no manji problemi javljaju se u nekim grafički zahtjevnijim radnjama ili općenito kad se uređaj zagrije, što je nerijetko slučaj u vrućim ljetnim danima. Jasno je vidljivo spuštanje takta procesora kako bi se ohladio i iskreno nisam siguran je li problem u kompletnoj seriji novih Snapdragon procesora ili općenito Lollipopa. S obzirom kako na Noteu 4 na Lollipopu nisam primjetio apsolutno nikakve probleme ove naravi, pretpostavljam kako su potrebne neke izmjene u kernelu koje će poboljšati rad novih Snapdragona. Manjak snage očituje se tek u najnovijim igraćim naslovima, no sve ostale svakodnevne zadaće odvijat će se bez problema.

columns="4"

Jedan od nedostataka hardvera možemo pripisati kvaliteti signala općenito. Ponekad sam gubio signal WiFi-a u nekim dijelovima kuće što ne mora nužno značiti kako je WiFi antena loša, već je jednostavno nešto slabija od dijela konkurencije. Jednom kad je poziv bio uspostavljen, nisam ga izgubio niti jednom, a kvaliteta razgovora bila je na vrlo visokom nivou. Slušalica je dovoljno glasna, a vanjski zvučnik je odličan. Iako je samo jedan i smješten je sa stražnje strane, vrlo je kvalitetan za jedan smartfon sa sasvim pristojnom dozom basa i visokih tonova. Zasigurno se ne može uspoređivati s najboljima u klasi, ali ga svakako možemo svrstati u sam vrh mono zvučnika.

Od svih klasičnih načina povezivanja poput WiFi-a i njegovih derivata, štedljivog Bluetootha 4.1 i A-GPS-a nedostaje jedino NFC, dok je podržan USB-otg protokol.

Za svaku pohvalu je to što obje SIM kartice podržavaju spajanje na 4G mreže, što će posebno znati cijeniti svi oni koji su ovisni o internetu, koristeći se pritom uslugama dvaju operatera.

Sučelje


MIUI sučelje jedna je od najpoznatijih i najvećih nadogradnji Android sučelja, a nadaleko je poznata svima onima koji vole isprobavati razne custom ROM-ove. Ovoga puta ona je temeljena na Lollipopu, a dolazi s brojčanom oznakom 6.0.

Već pri prvom uključivanju uređaja, ponuđena mi je nadogradnja s nepoznate inačice na najnoviju. Naime, uključivši uređaj, nisam ni pogledao koja je prethodna inačica bila, no s obzirom kako je sam proces skidanja nove inačice i njene istalacije potrajao gotovo pola sata vjerujem kako se radilo o prilično velikoj nadogradnji.



MIUI, iako je zapravo Android, vrlo je sličan Appleovom iOS-u. Tako su sve ikone smještene direktno na početni zaslon, a neki posebni izbornik s aplikacijama niti ne postoji. Poželite li neku aplikaciju maknuti s početnog zaslona, to ćete moći samo prebacivši je na neki idući jer će uklanjanje ikone dovesti do deinstalacije same aplikacije.

Iako je sučelje vrlo nalik iOS-u, ono ipak nudi širok spektar personalizacije. Sve ikone su unificirane za razliku od stock Androida što nekima izgleda vizualno privlačno, a nekima odbojno. ovisno u koju skupinu spadate, ovo možete promjeniti instalacijom nekog alternativnog launchera.

Apsolutno svaki dio sučelja je kompletno izmijenjen u odnosu na stock Android, od obavijesnog centra pa sve do postavki što znači da ovakav uređaj zahtjeva određenu dozu privikavanja. Niti nakon tjedan dana druženja s MIUI-em i dalje ne znam napamet gdje se što točno nalazi, no srećom, sve je vrlo jednostavno tako da će se i oni manje snalažljivi, vrlo brzo snaći u svemu.



Neke izmjene u odnosu na stock Android su prilično iritantne. Tako u obavijesnoj traci nećete pronaći niti jednu ikonu za obavijesti, već ćete ju morati spustiti da bi ste vidjeli zbog čega je vaš uređaj zavibrirao. Na svakoj aplikaciji u stilu iOS-a primjetit ćete brojač nepročitanih obavijesti što je zgodno ukoliko su vam sve aplikacije na primarnom zaslonu. Imajući Twitter prvih dana na drugom zaslonu, propustio sam dosta obavijesti jer ih nisam primjetio.

Spustite li obavijesnu traku s vrha zaslona, ući ćete u izbornik s nepročitanim obavijestima, a povlačenjem prsta u lijevu stranu umjesto micanja obavijesti, ući ćete u izbornik s prečacima za uključivanje WiFi-a, Bluetootha, GPS-a i sličnog.

Postavke uređaja, iako na prvi pogled izgledaju isto kao i na stock Androidu, razbacane su na sve strane, od kojih su neke na potpuno nelogičnim mjestima. Želite li, primjerice, isključiti GPS morat ćete ući u privatnost pa na samom dnu u lokaciju. Želeći ga isključiti prvi dan, na trenutak sam pomislio kako to neće biti niti moguće jer poseban izbornik u postavkama postoji čak i za pozadine, postavke poziva i kontakata, galeriju i kameru, no ovaj za lokaciju je skriven.

Trud uložen u dizajniranje svih ikona i aplikacija vidljiv je i u najsitnijim detaljima. Posebno sam ostao iznenađen aplikacijom sata u kojoj je svaki od izbornika, budilice, sata, štoperice i odbrojavanja vremena posebno animiran. Nije to nikakva znanstvena fantastika, ali neke male stvari i detalji odaju kako je MIUI-u posvećeno dosta vremena čak i za detalje.



 

Aplikacija za pozive podržava pametno biranje, no iako svaki dan zovem samo jednog Ivana, prvoga uvijek predlaže po abecednom redu, što je sličan slučaj i s nekim drugim uređajima već godinama (khm... Samsung).

Sve u svemu, MIUI zahtjeva određenu dozu privikavanja, no samo sučelje ne bi smjelo biti presudan faktor kod kupnje, jer je ono kao i kod svakog Androida iznimno lako prilagoditi po vlastitoj želji. Jednom kad riješite sve postavke uređaja, u njih ćete rijetko i ulaziti, a vremenom i naučiti gdje se koja postavka nalazi.

Kamera


Da Xiaomi ne štedi na komponentama vidi se i na samoj kameri. Senzor kamere, ovisno o modelu koji dobijete, potpisuje Samsung ili Sony. Nažalost, nisam uspio saznati o kojem je senzoru riječ u našem testnom modelu, no vjerujem kako će oba davati slične rezultate, baš kao što je to slučaj i sa Galaxyem S6 u koji koristi i Samsungove i Sonyeve senzore.

Otvor blende iznosi f/2.0, a veličina senzora je nažalost nepoznanica. Stražnja kamera sposobna je slikati u maksimalnoj rezoluciji 13 MP, a prednja u 5 MP.

Sučelje kamere iznimno je jednostavno i automatskom načinu nudi tek osnovne postavke. Za one zahtjevnije tu je manualni način koji dozvoljava i postavke ekspozicije, fokusa, ISO vrijednosti ili balansa bijele. Znate li koristiti ove postavke i koristite li stativ, možete dobiti vrlo kvalitetne fotografije. U skladu s današnjim trendovima, na prednjoj kameri moguće je koristiti i razne načine uljepšavanja lica, ali i pozamašnu količinu filtera.



Kamera je na Xiaomiu ugodno iznenađenje s obzirom na cijenovni rang. Slike u uvjetima dobrog osvjetljenja ispadaju vrlo dobre, s velikom količinom detalja. Manja zamjerka može se pripisati niskom dinamičkom rasponu, no nipošto ne možemo reći da je loš. U uvjetima lošijeg osvjetljenja kamera ne opravdava ovako velik otvor blende jer je prisutna dosta velika količina šuma, no s obzirom na cijenu uređaja, na ovo se ni ne smijemo žaliti.

Kvaliteta videa je vrlo dobra, a moguće je ga snimati u FHD rezoluciji. U nedostatku optičke stabilizacije slike Xiaomi je priskočio sa digitalnom, ali ona nije od neke pretjerane koristi pa ćete morati imati vrlo mirnu ruku.


Baterija


Xiaomi Mi 4i dolazi s baterijom kapaciteta 3120 mAh što je pomalo iznenađujuće jer uređaj je debeo svega 7,8 mm. Iskreno, ovaj sam podatak provjeravao nekoliko puta jer s obzirom na današnje trendove stanjivanja uređaja, baterija je prva kojoj se reže kapacitet.

Bilo kako bilo, nekim normalnim načinom korištenja uređaja uz sat vremena poziva dnevno, sinkronicazije 2 email računa, Whatsappom, Twitterom te surfanjem, baterija bi bez problema izdržala cijeli dan s preko 30% prije nego što bih ju stavio na punjenje. Neki koji na smartfonima vole zaigrati neku igru vjerojatno će puno prije iscijediti bateriju jer se u takvim situacijama uključuju jezgre koje rade na višem taktu.

Nekim prosječnim korisnicima baterija bi mogla potrajati vjerojatno i 2 dana, no sve to zavisi o načinu korištenja, mreži koju koristite i niz drugih faktora. Premda sam očekivao malo više od ovolikog kapaciteta, autonomiju bih okarakterizirao kao iznadprosječnu.

Zaključak


Xiaomi Mi 4i uređaj je koji donosi vrlo kvalitetne komponente, kvalitetu izrade koje se ne bi psoramila ni neka zvučnija imena, a sve to za vrlo pristojnu cijenu od 2000 kn. Odličan zaslon i ovakva kvaliteta kamere rijetko se viđaju u ovom cijenovnom razredu, a uz zaista vrlo dobru autonomiju čini se kao odlična kupnja.

Manji problemi sa zagrijavanjem Snapdragona vjerojatno će biti riješeni uskoro jer je riječ o velikoj masi uređaja koji su isporučeni s njima. MIUI sučelje, iako zahtjeva manju dozu privikavanja, vrlo je kvalitetno i vjerojatno će dobiti još koju nadogradnju, a i temeljeno je na Androidu pa ga lako možete prilagoditi po vlasitim željama. Kao šećer na kraju, ukoliko često putujete ili općenito koristite dvije SIM kartice, obje rade na 4G mrežama što će osigurati brz pristup internetu.

Cijena uređaja u Honorbyu webshopu (EU skladište) iznosi 287 dolara (oko 2000 kuna), a naručite li ga do 30. lipnja, dostava će vam biti besplatna, što ovaj uređaj čini još primamljivijim i realno, odličnim izborom.