Android Recenzije

Xiaomi Mi 4S - Recenzija

Xiaomi Mi 4S Recenzija

Nakon što je godinama gradio svoj imidž proizvođača kvalitetnih smartfona po razumnom cijenama, Xiaomi se uspio popeti na peto mjesto top liste najvećih proizvođača na svijetu. U ponudi ima razne pristupačne modele iz nižeg cjenovnog ranga, ali mu nisu strani i oni skuplji.

Pred nama se danas nalazi Xiaomi Mi 4s, kojeg s obzirom na cijenu možemo svrstati u srednji cjenovni razred, a s hardverske strane i u nešto viši. Uz to što dolazi sa Snapdragon 808, 3 GB RAM-a i 64 GB interne memorije, Xiaomi Mi 4s je u neku ruku i stilski dizajniran.

O svemu ovome, kao i o našim dojmovima, čitajte u nastavku.

GLAVNE KARAKTERISTIKE







Dimenzije

139,3 x 70,8 x 7,8 mm







Masa

133 grama







Zaslon

5,0″ IPS LCD 1080 x 1920, 441 ppi







SoC

Qualcomm Snapdragon 808







CPU

4x Cortex-A53 1,4 GHz, 2x Cortex-A57 1,8 GHz







RAM

3 GB







Interna memorija

64 GB







Micro SD

Da







Povezivanje

WiFi, A-GPS, Bluetooth, USB-C, IR, FM radio







3G

HSPA+







4G

LTE







OS

Android 5.1 Lollipop







Kamera

13 MP/1080p f/2.0







Prednja kamera

5 MP







Baterija

3260 mAh







Cijena








Ustupio











PREDNOSTI

NEDOSTACI










Dizajn i kvaliteta izrade

Slabo osvjetljenje kapacitivnih tipki







Hardver i performanse

Problemi s obavijestima poruka







64 GB interne memorije

Zaslon ispod očekivanja







Natprosječna autonomija

Ne podržava LTE 800 MHz







Brzo punjenje








Cijena








Dizajn, kućište i rukovanje


Primjerak koji nam je stigao na test dolazi u zlatnoj boji kućišta. Uz to što zlatna boja sama po sebi zvuči stilistički, površina poleđine je dodatno ukrašena teksturom. Nekima će se ovo na prvi pogled možda učiniti kičastim, ali bi uređaj bez nje izgledao plastično. Također, poleđina na ovom modelu je zapravo presvučena staklom, čime je uređaj dodatno dobilo na atraktivnosti, a modul kamere je izvrsno uklopljen u ravninu, dakle ne strši kao kod mnogih konkurentskih uređaja.

Na dnu kućišta nalazimo rešetke vanjskog zvučnika i USB-C Utor, da bi se 3,5 mm audio utor smjestio na vrhu, odmah pored infracrvenog porta. S lijeve strane imamo fizičke tipke, dok je ladica za SIM i memorijsku karticu smještena na lijevom boku. Možete koristiti micro i nano SIM kartice, s tim da ako umetnete memorijsku karticu, tada možete koristiti samo jedan SIM utor.



Kapacitivne tipke ispod zaslona su dobro označene, ali im je pozadinsko osvjetljenje slabašno.

Rub, odnosno okvir uređaja je izrađen iz matiranog metala i sadrži blage rubove, što osigurava fino ležanje uređaja u ruci. Isto tako je vidljiv i vrlo dobar odnos zaslona i «mesa», tako da Mi 4s možemo svrstati u manje 5-inčne smartfone, a zahvaljujući masi od 133 grama, i među najlakše.

Dodajmo da je i završna obrada (brušenje metalnog ruba i spojevi kućišta) također na visokom nivou. Iz svega je razvidno je da su u Xiaomiju uložili dodatne napore kako bi im uređaji izgledom dobili na atraktivnosti, a Mi 4s je jedan od najboljih primjera.

Čitač otisaka prstiju


S obzirom da je prednji dio ispod zaslona rezerviran za kapacitivne tipke, poleđina se nametnula kao logično rješenje za smještaj čitača otisaka prstiju, a s obzirom na poziciju, logično je da ćete za njegovo korištenje definirati kažiprst.

Definiranje otiska je proteklo prilično brzo, iako sustav zahtijeva nešto više dodirivanja zbog povećane razine preciznosti.

Rezultat je izvrstan. Čitač je precizan i radi iznimno brzo, tako da je samo jednim dodirom moguće otključati zaslon. Traje djelić sekunde dulje nego na iPhoneu 6s/Plus i djelić kraće nego na Samsungu Galaxy S7.

Zaslon


5'' zaslon je izrađen u LCD tehnologiji i dolazi u 1080p rezoluciji, što na ovoj dijagonali rezultira gustoćom od 441 ppi, što je samo po sebi izvrstan rezultat. Također, Xiaomi se u najvišem cjenovnom rangu može pohvaliti izvrsnim zaslonima. U srednjem i nižem razredu kvaliteta je zadovoljavajuća, ali treba reći da konkurencija za iste novce često nudi više. Na ovom uređaju je prikaz boja ipak bolji nego na Redmi modelima, ali svakako je mogao biti i bolji.

Iako je samo pozadinsko osvjetljenje dosta jako, prikaz boja i kontrast nisu na razini kakvu smo očekivali, odnosno ukupan dojam nije u skladu s ostalim hardverskim specifikacijama. Naravno, daleko od toga da je zaslon deal-breaker, ali u budućnosti bismo ipak voljeli vidjeti malčice bolji zaslon.

Hardver, performanse i povezivanje


size="medium"

Kao što je iz specifikacija vidljivo, Xiaomi Mi 4s pokretan je Qualcommovim Snapdragonom 808, procesorom kojeg nalazimo npr. u LG-u G4. Radi se o čipsetu sa šest jezgri. Jedan set od četiri Cortex-A53, koje kucaju na taktu 1,44 GHz, i drugi s dvije Cortex-A57 na taktu 1,82 GHz. Za multitasking brinu se 3 GB RAM-a, a za grafiku Adreno 418 GPU.

Iz navedenog je vidljivo da se radi o konfiguraciji koja će zadovoljiti i najzahtjevnije korisnike. Snapdragon 808 na benchmark testovima pokazuje otprilike iste rezultate kao i ugrijani mu brat 810. Razlike je praktički nemoguće primijetiti, osim što kod ovoga nakon 20 minuta igranja neće doći do pada performansi, kao kod 810-ke.

3 GB RAM-a osiguravaju besprijekoran multitasking, što znači da ni veći broj otvorenih aplikacija neće predstavljati problem. Isto vrijedi i za poveću količini otvorenih prozora unutar Internet preglednika.

Uređaj radi na WiFi, 2G, 3G i 4G mrežama, no ne i na svim frekvencijama koje se koriste kod nas. Primjerice, nije podržan 800 MHz spektar u 4G mreži. Ovaj nedostatak bi eventualno mogli iskusiti korisnici u ruralnim sredinama, gdje su ove frekvencije u upotrebi, dok u urbanim cjelinama neće biti problema.

Kod povezivanja je bitno reći da uređaj koristi USB-C standard, ali podržava samo USB 2.0 brzine i tako će ostati sve dok ne dobije nadogradnju na Android 6.0. Kvaliteta telefonskog poziva i prijem signala su zadovoljavajući, što vrijedi i za vanjski zvučnik, koji je mogao biti i glasniji, ali s obzirom da se nalazi na dnu kućišta, ukupan doživljaj nije loš. Nostalgičari će biti zadovoljni FM radijom, ali je izostao NFC.

Softver i sučelje


Xiaomi Mi 4s za temelj koristi Android 5.1 Lollipop, a povrh njega donosi vlastitu MIUI nadogradnju sučelja, karakterističnu po tome što se sve aplikacije nalaze na početnim zaslonima. Do sada smo nebrojeno puta konstatirali da se radi sučelju inspiriranom Appleovim iOS-om, što u zadnje vrijeme očito preferiraju i ostali proizvođači.

size="medium"

MIUI je sam po sebi prilično brz i fluidan, ali u verziji 7 mnogi modeli imaju poteškoće kod sinkronizacije podataka, što često rezultira kašnjenjem dolaznih poruka, a Mi 4s nije izuzetak. Tako sam prilikom desetodnevnog korištenja iskusio česte šumove u komunikaciji jer Hangouts, WhatsApp i mailovi jednostavno nisu stizali na vrijeme. Nekad su kasnili po pet, a nekad i više od petnaest minuta. Iako MIUI sadrži prilično velik broj postavki za namještanje automatskog pokretanja aplikacija, RAM managmenta i štednje baterije, podešavanje nijedne od njih nije riješilo problem. Istražujući ovaj problem bespućima interneta, otkrio sam da ga neki korisnici uspiju riješiti podešavanjem spomenutih stavki, no kod mene to nije bio slučaj, pa svoje probleme eventualno mogu pripisati testnom primjerku ili eventualno ograničenoj seriji.

Bilo kako bilo, očito je da MIUI 7 ima problema, ali se nadamo da će nekom budućom nadogradnjom ovaj problem biti otklonjen.

Uređaj dolazi s većim brojem kineskih aplikacija, ali dosta njih se u postavkama može ukloniti. Čak i ako ih ostavite, ne trebate brinuti jer uređaj sadrži 64 GB interne memorije, od čega je dostupno oko 55 GB.

Ostale karakteristike MIUI-a možemo svesti na jednostavnost kad je u pitanju sučelje. S druge strane, sustav izbornika prilično kompleksan i nudi podešavanje mnogih detalja koji na drugim uređajima nisu dostupni, ali će vam zbog toga trebati više vremena da naučite gdje se koja stavka nalazi.

Kamera


Xiaomi Mi 4s dolazi s 13 MP kamerom, čiji otvor blende iznosi f/2.0. Tu je još i phase detection auto fokus i dvotonska LED bljeskalica, a kamera ima mogućnost snimanja 1080p videa. S obzirom na klasu procesora, očekivali smo da će snimati i 4K, no to nije slučaj, a razlog bi trebalo tražiti u senzoru. No ipak, zbog krajnje cijene, ovo mu ne možemo pripisati pod nedostatke.

Sučelje kamere sadrži osnovne i napredne funkcije. Odabir fotoaparata ili video kamere vrši se gestom, što i nije najsretnije rješenje, a isto vrijedi i za aktivaciju izbornika s postavkama, koje se pozivaju gestom od dna zaslona prema vrhu. Ove dvije geste lako mogu biti zamijenjene, pa će u početku po tom pitanju trebati malo vježbe.

size="medium" columns="4"

Kad ste jednom došli do ovih opcija, možete birati između nekoliko različitih načina snimanja. Osim automatskog, kojeg ćete najviše koristiti, imate ručno, koje nudi podešavanje balansa bijele boje, načina fokusiranja, duljinu ekspozicije, te ISO osjetljivosti. U su još i razni trikovi poput ribljeg oka, snimanje panorame, noćno snimanje i uljepšavanje.

Kvaliteta fotografija je u razini očekivane kad je u pitanju uređaj iz ovog cjenovnog razreda, ali je mogla biti i bolja ako u jednadžbu ubacimo ostale hardverske karakteristike uređaja. Na fotografije snimljene na danjem svjetlu nemamo prigovora, osim nešto slabijeg dinamičkog raspona, što inače karakterizira jeftinije senzore, no uključivanjem HDR opcije, rezultati su vidno bolji.

U slabijim uvjetima, logično, raste šum, što ovu kameru zapravo najviše razlikuje od skupljih. Isto vrijedi i za noćne snimke, kojima ni f/2.0 otvor blende ne pomaže puno. Ovome se donekle može doskočiti povećanjem ISO vrijednosti u postavkama ručnog načina, ali će se istovremeno podići i razina šuma.

Dvotonska bljeskalica je dovoljno jaka za fotografiranje u mraku, do nekih metar i pol razdaljine. Objekt će biti kvalitetno osvijetljen i bez previše šuma, ali imajte na umu da u tom slučaju fokusiranje traje dosta dulje, a trebate pripaziti i na mirnoću ruke.

Ako zanemarimo povremeno otežano fokusiranje objekta u pokretu, video kojeg ova kamera snima je odličan, možda čak i nešto bolji od fotografija. Mali stupanj kompresije osigurava veliku količinu detalja, uz vrlo realan prikaz boja.



 

Fotografije u punoj rezoluciji pogledajte ovdje.


Baterija i autonomija


Xiaomi Mi 4S dolazi s baterijom kapaciteta 3260 mAh, što je prilično velika cifra za jedan 5-inčni smartfon. Kad tome pribrojimo normalnu 1080p rezoluciju i ne pretjerano gladan procesor, imamo dobitnu kombinaciju.

Kako god koristili uređaj, autonomija se može okarakterizirati nadprosječnom. Ako ste navikli da vam baterija na vašem iPhoneu ili 5-inčnom Androidu traje jedan dan, s ovim biste mogli izgurati čitava dva. Ukoliko ste jedan od onih koji pola dana vise na društvenim mrežama ili se malo žešće igraju, još uvijek možete računati da će vas Mi4 S poslužiti od ujutro do navečer.

Treba spomenuti i brzo punjenje, tj. podršku za Quick Charge 2.0, putem kojeg je bateriju moguće napuniti za nekih sat i pol.

Zaključak


Xiaomi Mi 4s se cijenom od 2500 kuna smjestio u nekakav srednji razred, dok po hardverskim karakteristikama odgovara i nešto višem, jer Snapdragon 808 i 3 GB RAM-a ovaj uređaj čine zanimljivim i najzahtjevnijim korisnicima. Zadovoljni će biti i oni koji preferiraju stilski dizajn. Posebnu pohvalu zaslužuje baterija, koja u kombinaciji s brzim punjačem nudi izvrsnu autonomiju. Isto tako valja pohvaliti i širokogrudnih 64 GB interne memorije, kao i brzi čitač otisaka prstiju.

S druge strane, oni koji traže blještavi zaslon, mogli bi ostati blago razočarani, jer su pozadinsko osvjetljenje i opći prikaz malo ispod onoga što za ove novce nudi konkurencija.
U istu kategoriju moramo svrstati i kameru, koja je mogla biti i bolja, ali će svakako zadovoljiti potrebe prosječnog korisnika. Navedene poteškoće s dolaznim porukama isto nisu za pohvalu, ali bi se mogle riješiti softverskom nadogradnjom.

Cijena uređaja u Honorbuy webshopu iznosi 304 eura, na što treba pridodati 37 eura troškova dostave iz EU skladišta. Ukupna cijena na kraju se penje na 341 euro, što otprilike odgovara iznosu od spomenutih 2500 kuna. Ako prilikom naručivanja upišete «MOBHR» kupon, Honorbuy će vam odobriti 5 eura popusta.