Android Recenzije

Xiaomi Mi 5s - Recenzija

img_20161117_151234

Nakon perioda gdje se duže čekalo nove modele, došlo je vrijeme kad Xiaomi doslovno štanca nove modele u tolikom broju da nam ih je već teško pratiti. Htjeli ili ne, pratiti ih moramo pa je tako nakon Xiaomija Mi 5s Plus koji pripada nekoj vlastitoj kategoriji došlo vrijeme za nasljednika jednog relativno novog modela, Mi 5. Radi se o modelu Mi 5s koji se od prethodnika razlikuje i iznutra i izvana, prvo po tome što je dobio novo metalno kućište koje bi trebalo biti znatno čvršće od staklenog, a tu je i nova kamera te nešto noviji procesor i veća baterija. Zaslon je iste veličine i rezolucije, no u izvedbi s 4 GB RAM-a i 128 GB interne memorije dolazi s 3D Touch tehnologijom. Kako njegovo korištenje izgleda u praksi, nismo imali prilike iskusiti jer smo dobili model s 3/64 GB.

Krenimo od glavnih karakteristika pa ćemo polako raščlaniti svaki segment ovog smartfona.

GLAVNE KARAKTERISTIKE







Dimenzije

145,6 x 70,3 x 8,3 mm







Masa

145 grama







Zaslon

5,15″ IPS LCD, 1920 x 1080, 428 ppi







SoC

Qualcomm Snapdragon 821







CPU

2x Kryo 1,6 GHz + 2x Kryo 2,15 GHz







RAM

3/4 GB







Interna memorija

64/128 GB







Micro SD

ne







Povezivanje

WiFi 802.11 a/b/g/n/ac, A-GPS, BDS, Bluetooth 4.2, NFC, USB Type-C







Brzo punjenje

Da







Bežično punjenje

Ne







OS

Android 6.0.1 Marshmallow, MIUI 8







Kamera

12 MP, 4K video, dvotonska LED bljeskalica







Prednja kamera

4 MP, 1080p video







Baterija

3200 mAh







Cijena

cca. 2550,00 kn (verzija s 3/64 GB)







Ustupio











PREDNOSTI

NEDOSTACI










Vrlo dobra baterija

Čitač otisaka prstiju je spor i neprecizan







Izvrsna kvaliteta izrade i dizajn

U nekim segmentima je lošiji od prethodnika







Performanse i fluidnost sustava

Ne podržava memorijske kartice







Odličan prikaz na zaslonu

Staklo nema zaštitu







Mogućnosti kamere








DIZAJN I KUĆIŠTE


Xiaomi Mi 5s dolazi u vrlo lijepom metalnom kućištu u koje su na poleđini prilično diskretno ugrađene antene, a sprijeda imamo jednu veliku staklenu površinu. Xiaomi nigdje nije naveo kakvo staklo ugrađuje, a svakako je za pretpostaviti da nije Gorilla Glass ili Dragontrail jer vrlo brzo skuplja sitne ogrebotine, bez obzira koliko pažljivi bili pa preporučamo da nabavite dodatnu zaštitu.



Velika novost kojom se Xiaomi hvalio na prezentaciji Mi 5s je novi ultrazvučni čitač ugrađen u novu home tipku koja više nije fizička nego kapacitivna kao i tipke za nedavne aplikacije i povratak u izbornicima. Dodirom tipke home se zaslon budi iz sna (kao i tipkom power), a ako na njoj nastavite držati prst, čitač će prepoznati otisak prsta i otključati uređaj. Očekivali smo munjevito brzi rad novog čitača, ali ostali smo duboko razočarani. O ovome više pročitajte u sljedećem poglavlju.

Osim zaslona i kapacitivnih tipki, na prednjoj strani imamo i selfie kameru, senzore i zvučnik za pozive, s lijeve strane ladicu s utorima za dvije nano SIM kartice, a s desne tipke za regulaciju glasnoće i uključivanje/isključivanje. S donje strane se nalaze glavni zvučnik i mikrofon te USB Type-C priključak, a na gornjoj samo 3,5-mm priključak za slušalice, što znači da je nestao infracrveni port. S izuzetkom plastičnih traka u metalnom kućištu, Mi 5s na prvi pogled straga izgleda slično Mi 5, no vidjet ćete da je zamijenjena pozicija kamere i bljeskalice.



Baterija je tek malo veća, a Mi 5s se udebljao za cijeli milimetar i Xiaomi je to kompenzirao starim trikom, jako zaobljenom dužom stranom na poleđini kućišta, što ga vizualno osjetno stanjuje i ne izgleda nimalo debelo. Zbog toga ga je ujedno i ugodno držati u ruci, ali treba pripaziti jer kućište u ovoj izvedbi nije brušeno, što rezultira velikom glatkoćom.

Možda to uopće ne treba spominjati, no nećemo raditi iznimke i navest ćemo da je kvaliteta izrade na visokom nivou, onako kako uvijek možemo očekivati od Xiaomija.

ZASLON


Nakon što isprobate zaslon na Mi 5s u svim mogućim situacijama, lako možete zaključiti da mu je iznimno teško naći manu. Prikaz boja je izvrstan, nema distorzija kod većih kutova gledanja, a maksimalna svjetlina je dovoljno jaka i za najsunčanije dane. Prema Xiaomiju, ona iznosi 600 nita, no testiranja su pokazala da ide i do 660, što je istovjetno gotovo dvostruko skupljem iPhoneu 7. Minimalna osvijetljenost iznosi 1 nit, što će biti dovoljno nisko i za one s osjetljivim očima u situaciji kad čitaju u potpuno mračnoj prostoriji.

Oštrina od 428 ppi se čini idealnom i nije nam nimalo žao što zaslon nije QHD rezolucije jer bi se to odrazilo i na performanse.

HARDVER, PERFORMANSE I POVEZIVANJE


Svi top modeli koji su se pojavili u posljednjih par mjeseci umjesto Snapdragona 820 imaju Snapdragon 821. Ni Mi 5s nije iznimka, ali kod njega je odabrana slabija varijanta s dvije jezgre takta 2,15 GHz i druge dvije takta 1,6 GHz koja zapravo cilja na uštedu energije. Uspoređujući performanse s jačim Snapdragonom 821 koji se ugrađuje u Mi 5s Plus ili pak sa Snapdragonom 820 iz Samsung Galaxyja S7, brzo shvatite da to nema smisla jer se sve aplikacije otvaraju jednako brzo. Možda benchmark rezultati govore drugačije, ali bitno je kako se ponaša u praksi.

screenshot_2016-11-08-15-07-09-936_com-antutu-abenchmark screenshot_2016-11-08-15-07-19-260_com-antutu-abenchmark

Čini se da je odabir Full HD rezolucije pun pogodak jer sve najnovije 3D igre rade savršeno, čak nema ni pojačanog grijanja CPU-a i GPU-a.

U ovoj izvedbi koju smo dobili na testiranje se 3 GB RAM-a pokazalo kao sasvim dovoljno za multitasking, treba pokrenuti puno aplikacija da bi sustav polako počeo eliminirati pojedine pozadinske procese. Na veliku sreću, početni model s 32 GB interne memorije je zamijenjen onim sa 64 GB, a ako vam treba 128 GB, automatski dobivate i 1 GB RAM-a više. Budući da Mi 5s ne podržava memorijske kartice, dobro razmislite prije kupnje.

size="medium"

Ugrađeni zvučnik za multimediju je glasan i reproducira čisti zvuk, a isto se može reći i za zvučnik za glasovne pozive. Prijem svih bežičnih mreža je očekivano izvrstan.

Da ne bi ispalo da samo hvalimo Mi 5s, moramo krenuti i s par nedostataka. Onaj manje bitan je izostanak infracrvenog porta koji često dobro dođe ako mobitel želimo koristiti kao univerzalni daljinski upravljač, ali Xiaomi je ipak omogućio korištenje aplikacije Mi Remote za sve uređaje koji se mogu kontrolirati putem Wi-Fija.

Onaj veći nedostatak je ultrazvučni čitač otisaka prstiju koji koristi Qualcommovu Sense ID tehnologiju. Ona bi trebala omogućiti znatno veću preciznost od standardnih čitača, no u praksi se pokazala užasnom. Ne samo da je čitač znatno sporiji od onih na dvostruko jeftinijim uređajima, nego je i vrlo neprecizan. Isprva sam mislio da nije ispravno registrirao otisak pa sam ponovio postupak (koji je također mukotrpan), no ni tada nije bilo puno bolje. Ponekad radi savršeno, no uglavnom uspije iz drugog ili trećeg pokušaja ili ne uspije uopće. Izgleda da postoji dobar razlog zašto Sense ID nije popularniji, a može li se ovaj problem riješiti softverski, tek ćemo vidjeti. Ako ne, morat ćete se zadovoljiti zaštitom uređaja uzorkom ili lozinkom.

SOFTVER I SUČELJE


Kao i svi novi Xiaomi smartfoni, i Mi 5s dolazi s Androidom 6.0.1 i korisničkim sučeljem MIUI 8. O novostima koje donosi osma inačica MIUI-a smo pisali u prethodnim recenzijama, no nije na odmet ponoviti da ona donosi opciju Dual Apps koja udvostručuje aplikacije kako biste mogli koristiti dva korisnička računa odjednom, a Second Space stvara još jednu radnu površinu.

size="medium"

Sustav dolazi s desetak kineskih aplikacija koje se lako mogu ukloniti, no nekoliko njih ćete morati sakriti u jednu mapu i zaboraviti da postoje. Preporučamo da odmah instalirate neku alternativnu tipkovnicu jer je tvornička prilično zbunjujuća, iako je relativno funkcionalna i za nas zapadnjake. Galerija ima deset filtera te alate za automatsko i ručno poboljšanje oštrine, svjetline, kontrasta i zasićenosti, kao i razne naljepnice i olovke za črčkarije. Ako se povežete s Mi Cloudom, na raspolaganju ćete imati 5 GB za backup fotografija.

Kao što smo rekli, Mi 5s nema IR port, ali aplikaciju Mi Remote ipak možete koristiti putem Wi-Fi veze, no broj uređaja koji funkcionira na taj način je znatno manji od onih koji koriste infracrvenu vezu.

size="medium"

Za prilagođavanje sučelja Xiaomi nudi predinstalirane teme i pozadine, a veliki broj ih se može pronaći i online. Ako želite da vam se pozadine automatski mijenjaju jednom dnevno ili češće, možete uključiti opciju Wallpaper Carousel (vrtuljak pozadina) i tamo odabrati teme koje vam se najviše sviđaju. Prelaskom prstom preko kapacitivnih tipki aktivirate način rada s jednom rukom, a možete birati između dijagonala dužine 3,5, 4 i 4,5 inča.

Nema nikakvog govora o zastajkivanju i nestabilnosti sustava, tvorničke aplikacije rade savršeno, ali i sve one koje instalirate s Trgovine Play.

KAMERA


Za razliku od Mi 5 koji ima kameru rezolucije 16 MP i OIS, Mi 5s je "pao" na 12 MP i izgubio je OIS. To nije veliki problem jer se koristi veliki Sonyjev 1/2,3" senzor IMX378 s pikselima veličine 1,55 μm. Otvor blende je f/2,0 i ne može se mjeriti s većima koji idu do f/1,7 na npr. Samsung Galaxyju S7, no noćne fotografije zbog toga ne pate previše.

Sučelje je jednostavno, s desne strane u sredini se nalazi okidač, a ispod njega prečac za galeriju. Odmah do njih su prekidač za prednju/stražnju kameru, gumb za pristup izborniku za načine rada i postavke te filteri. Gumbi za kontrolu HDR-a i bljeskalice su s lijeve strane, uvijek dostupni ako koristite automatski način, no npr. RAW isključuje mogućnost korištenja i jednog i drugog.

size="medium"

Mi 5s ima niz načina snimanja, a s posljednjim ažuriranjem je stigla i podrška za RAW. Datoteke su nešto veće, ali se vidi razlika u kvaliteti. Ručni način je standardno opremljen kontrolom bijele boje, regulacijom fokusa i ISO-a te dužinom ekspozicije. Dinamički raspon je dobar, ali u nekim situacijama će vam za bolje rezultate dobro doći HDR koji tek neznatno usporava spremanje fotografija. Dnevne fotografije su izvrsne, pune detalja, a boje su precizne. U uvjetima slabijeg svjetla su vrlo dobre, ali noćne fotografije bi mogle biti i mrvicu bolje. Nisu loše, ali nekako smo mislili da je senzor IMX378 malo sposobniji kod najlošijih uvjeta.

Video zapisi su vrlo kvalitetni, nimalo ne zaostaju za fotografijama. Zahvaljujući EIS-u, nema toliko podrhtavanja, ali se kod pomicanja kamere povremeno javljaju trzaji.



Fotografije u punoj rezoluciji pogledajte ovdje.

[responsive_youtube v=1OJ43QTMDOQ]

[responsive_youtube v=YwlfRYeWw8w]

BATERIJA


U specifikacijama stoji da je kapacitet baterije 3200 mAh, a prema aplikaciji Security nešto manje, 3100 mAh. Kako god, nije veliki skok u odnosu na Mi 5, a i autonomija je slična. Uz intenzivnu uporabu će izdržati cijeli dan, a ako malo smanjite gas i svjetlinu zaslona čak i dva dana. Uz stalnu vezu na internet, automatsku sinkronizaciju, društvene mreže, glasovne pozive, YouTube i sl. je meni prosjek bio dan i pol, a prosječno sam imao oko pet sati uključenog zaslona, što je vrlo dobar rezultat.

Zahvaljujući brzom punjenju Quick Charge 3.0, cijeli ciklus punjenja traje oko 90 minuta, s time da je nakon pola sata već na dvije trećine kapaciteta.

ZAKLJUČAK


Možda Xiaomi Mi 5s nije veliki skok u odnosu na Mi 5, ali zapravo se ne radi o potpuno novom modelu, nego o facelift međumodelu koji ispravlja neke stvari koje je Xiaomi smatrao slabim točkama na Mi 5. Ne sviđa nam se što je nestala optička stabilizacija, ali ni novi ultrazvučni čitač otisaka prstiju čije je korištenje prava noćna mora. Ako su bend testovi Mi 5 na YouTubeu autentični, tj. pokazuju krhkost staklenog kućišta, drago nam je da je Xiaomi išao na metal na Mi 5s. Uz neke stavke koje su mogle puno bolje ispasti, za Mi 5s se ipak može reći da je općenito bolji od Mi 5.

U web shopu Honorbuy se Mi 5s s 3/64 GB prodaje po cijeni od cca. 2550 kn, na što idu troškovi dostave od oko 250 kn, dakle još uvijek ispod 3000 kn. Za model s 4/128 GB kn je potrebno izdvojiti cca. 3000 kn + dostava, što se čini isplativom investicijom. Za dodatnu uštedu od 5 € prilikom kupnje upišite kôd MOBHR.

img_20161117_151307