Xiaomi Mi Note 2 - Recenzija

 



Prvi Xiaomijev smartfon sa zaslonom dijagonale 5,7 inča koji je izašao ove godine je bio Mi 5s Plus, ali nedugo nakon njega je izašao i glavni akter ove recenzije, Mi Note 2. Iako je Mi 5s Plus izvrstan mobitel, ovdje je ipak riječ o nečemu posebnom, barem što se tiče izgleda. Teško je ne diviti se zaobljenom kućištu od stakla i kvalitetnog aluminija, a još kad znate da je ispod vanjštine i trenutno najbolji mogući hardver, znate da je Mi Note 2 ono pravo. Naravno, cijeli ovaj paket dolazi po malo višoj cijeni nego što se očekuje od Xiaomija, ali nitko vam neće dati premium uređaj za sitniš.

Mi Note 2 smo secirali do zadnjeg detalja pa pogledajmo što sve nudi i može.

GLAVNE KARAKTERISTIKE




Dimenzije

156,2 x 77,3 x 7,6 mm




Masa

166 grama




Zaslon

5,7″ OLED, 1920 x 1080, 386 ppi




SoC

Qualcomm Snapdragon 821




CPU

2x Kryo 1,6 GHz + 2x Kryo 2,35 GHz




RAM

4/6 GB




Interna memorija

64/128 GB




Micro SD

ne




Povezivanje

WiFi 802.11 a/b/g/n/ac, A-GPS, BDS, Bluetooth 4.2, IR, NFC, USB Type-C




3G

HSPA+




4G

LTE Cat.12




OS

Android 6.0.1 Marshmallow, MIUI 8




Kamera

22,56 MP; 4K video, dvotonska LED bljeskalica, EIS




Prednja kamera

8 MP; 1080p




Baterija

4070 mAh




Cijena

cca. 4630,00 kn (verzija sa 6/128 GB)




Ustupio






PREDNOSTI

NEDOSTACI





Odličan i efektan dizajn

Ne podržava memorijske kartice




Vrlo dobar zaslon

Zakrivljeni zaslon nema dodatnu funkcionalnost




Performanse i fluidnost sustava

Ne podržava LTE na 800 MHz




Solidna kamera





DIZAJN I KUĆIŠTE


Već smo na testu imali mnogo uređaja gdje dominira staklo, ali to sigurno ne umanjuje efekt koji su u ovom slučaju postigli Xiaomijevi dizajneri. Osim samog stakla koje u kombinaciji s crnom podlogom daje onaj prestižni piano izgled, rubovi kućišta su zaobljeni te je ono simetrično gledajući prednju i stražnju stranu. Okvir je izrađen od kvalitetnog aluminija koji nije gladak kao staklo, no svejedno ako uređaj želite podići sa stola, imat ćete malih poteškoća jer ga je dosta teško uhvatiti prstima. Uz nekakvu silikonsku masku će ovo ići znatno lakše.



Dakle, s prednje strane imamo veliki zakrivljeni zaslon iznad kojeg se nalaze zvučnik, senzori, LED-ica za obavijesti i selfie kamera, a ispod fizička tipka Home i dvije kapacitivne navigacijske tipke. Kao i uvijek kod Xiaomija, s lijeve strane je utor za dvije nano SIM kartice, a s desne fizičke tipke za glasnoću i uključivanje. U gornjem bridu imamo 3,5 mm priključak za slušalice, sekundarni mikrofon i infracrveni port, a u donjem glavni zvučnik, mikrofon i USB Type-C priključak. Poleđina je vrlo jednostavna, u sredini gornjeg dijela se nalazi kamera koja je tek neznatno ispupčena, a odmah do nje je dvostruka LED bljeskalica. Sjajne površine su obično pravi mamac za otiske prstiju, no koliko god je to loše, toliko je i dobro jer je otiske lako obrisati.

Mi Note 2 je sigurno jedan od ljepših aktualnih modela, ne samo od Xiaomija nego općenito. Dizajn je minimalistički i zapravo uvijek takvi plijene najviše pažnje. Da, cijelo kućište je vrlo sklisko i svakako preporučamo da koristite barem masku koju dobijete u paketu, ako već ne nabavite nešto bolje. Masa od 166 grama za smartfon ove veličine uopće nije velika, dapače, djeluje prilično lagano.

Čak i uz očitu razliku u dizajnu i materijalima, Mi Note 2 ne nalikuje bratu Mi 5s Plus. Jedino što im je gotovo isto su dimenzije, s time da je Mi Note 2 unatoč većoj bateriji ipak malo tanji.


ZASLON


Xiaomi u svojoj ponudi ima samo dva smartfona s OLED zaslonom, Redmi Pro i sad Mi Note 2. Pitanje je bi li uopće imao takav zaslon da nema zakrivljeno kućište jer je IPS zaslon tu prepreka. S druge strane, možda je Redmi Pro poslužio kao pokusni kunić, no ipak s ravnim panelom.

Na prvi pogled se čini da je ovaj zaslon po kvaliteti prikaza bolji, naravno, uz malu razliku u veličini i oštrini. Ima i određenih mana, poput malih odstupanja u prikazu boja koja su primjetna pod većim kutovima gledanja, pogotovo kod bijele boje koja prelazi u plavičastu. Na direktnoj Sunčevoj svjetlosti je prikaz dobar, ali primjetno lošiji od IPS zaslona kakav ima Mi 5s Plus. Ako vas zanima ima li zakrivljeni zaslon neku dodatnu mogućnost, odgovor je negativan - on je tu samo kako bi se bolje uklopio u dizajn. Doduše, nije ni zakrivljen u istoj mjeri kao Edge smartfoni.

Općenito se radi o vrlo dobrom OLED zaslonu kojeg potpisuje LG, ali po kvaliteti prikaza je daleko od Samsungovih Super AMOLED zaslona. Uspoređujući ga s IPS LCD-om u Mi 5s Plus, također izlazi kao gubitnik.

img_7780

HARDVER, PERFORMANSE I POVEZIVANJE


Jedan vizualno atraktivni smartfon poput Mi Note 2 zaslužuje najbolji hardver i zato ga pokreće Snapdragon 821 u svojoj najjačoj izvedbi gdje dvije brze jezgre rade na taktu od 2,35 GHz. Uz grafiku Adreno 530 i 6 GB RAM-a, imate stroj koji je trenutno nemoguće preopteretiti. Sve igre rade kao od šale, aplikacije se otvaraju trenutno, a za multitasking uvijek ima dovoljno memorije. Nedostatak podrške za micro SD kartice je nedostatak, no 128 GB se čini kao dovoljan kapacitet čak i ako imate puno multimedije. Eventualno možete ostati kratki ako nabavite verziju s 4/64 GB, no i to je trenutno dosta.

screenshot_2016-12-02-16-30-25-750_com-antutu-abenchmark screenshot_2016-12-02-16-30-35-821_com-antutu-abenchmark

size="medium"

Čitač otisaka prstiju koji je ugrađen u tipku Home je vrlo precizan i jedan od bržih koje smo imali prilike isprobati. Oba zvučnika su glasna, a kvaliteta zvuka je na visokoj razini.

Nije bilo nikakvih problema kod primitka signala mobilnih i Wi-Fi mreža, a i IR port se uspješno sprijateljio sa svim uređajima za koje može poslužiti kao daljinski upravljač. Kao i kod drugih Xiaomi smartfona, nije podržan LTE na 800 MHz, ali ako uspijete nabaviti globalnu verziju, taj problem će nestati.

SOFTVER I SUČELJE


Budući da zakrivljeni zaslon ne donosi nikakve dodatne mogućnosti, MIUI 8 na Mi Note 2 izgleda isto i nudi sve isto kao i drugi Xiaomi uređaji. Ne da je to razočaranje, ali bilo bi ugodno iznenađenje kad bi nudio nešto novo. Naravno, MIUI sam po sebi ima mnoge mogućnosti prilagodbe, što uključuje pozadine, teme, fontove, zvukove, animacije itd.

Sustav dolazi s desetak aplikacija orijentiranih na kinesko tržište, no njih se lako riješiti. Također preporučamo instalaciju neke druge tipkovnice jer je tvornička malo zbunjujuća, opet zbog prilagođenosti domovini. Galerija ima dobar uređivač slika kojeg potpisuje Camera360, a inače se može preuzeti kao zasebna aplikacija za sve mobilne platforme. Web preglednik ima niz mogućnosti - noćni rad, štednju internet prometa, blokiranje reklama i skočnih prozora, no vrlo vjerojatno ćete ga preskočiti i nastaviti koristiti Chrome, Firefox ili koji vam je već omiljeni preglednik, ako zbog ničega drugog, onda zbog sinkronizacije.

size="medium"

Tu je i odlična aplikacija Scanner koja osim QR kodova dobro dođe kao skener dokumenata jer prepoznaje tekst i reže nepotrebne dijelove. Aplikacija Music osim za reprodukciju glazbe koja je pohranjena na internoj memoriji služi i za streaming bogatog i besplatnog sadržaja, no velika većina je kineska glazba. Potpuno ista stvar vrijedi za aplikaciju Video.

Mi Note 2 ima veliki zaslon koji mnogima neće biti po volji ako žele raditi s jednom rukom. Zato se veličina zaslona može smanjiti na 3,5, 4 ili 4,5 inča i postaviti na lijevu ili desnu stranu, ovisno o tome jeste li ljevak ili dešnjak. Zgodna je funkcija Quick ball - na zaslonu se pojavi plutajući krug koji sadrži pet prečaca za akcije koje najviše koristite. Dodatno se mogu konfigurirati i kapacitivne te fizička tipka Home. Standardna postavka je da lijeva tipka otvara popis nedavno otvorenih aplikacija, odnosno opcije aplikacije dugim pritiskom, a desna je back, no njihove fukcije se mogu zamijeniti. Pritisak na Home uvijek vraća na početni zaslon. Umjesto pritiska se za istu funkciju može odabrati dodir, što je brži način, ali može rezultirati i slučajnim, tj. neželjenim dodirom. Nadalje, kapacitivne tipke se mogu u potpunosti isključiti, tako da Home preuzima sve zadatke - jedan dodir za korak unatrag, jedan pritisak za povratak na početni zaslon i dva pritiska za otvaranje liste nedavnih aplikacija. Ovo je već viđeno kod drugih proizvođača, ali zapravo je vrlo zgodno rješenje.

size="medium"

Dual apps je značajka koja je došla s MIUI-em 8, a služi za udvostručavanje aplikacija, najčešće onih gdje se koristi više od jednog korisničkog računa. Second space je korak dalje, budući da stvara još jednu radnu površinu, kao da imate dva uređaja.

Već jedno vrijeme svaki proizvođač ima neku vrstu aplikacije za nadzor rada sustava, pa tako i Xiaomi. Security prati potrošnju baterije, internet prometa, koje aplikacije smiju raditi u pozadini itd. S obzirom da će MIUI aplikacije poput WhatsAppa, Vibera, Gmaila i sl. staviti na popis onih koji previše troše bateriju, morat ćete ih premjestiti među one kojima vjerujete ako želite da vam poruke i e-mailovi stižu na vrijeme.

Možda MIUI nije svakome po mjeri, ali privikavanje na njega traje vrlo kratko. Sve je dobro i smisleno organizirano, sustav je vrlo brz i fluidan i u ovom periodu u kojem sam se družio s Mi Note 2 nisam naišao ni na jedan bug.

size="medium"

KAMERA


Iako se na većini svojih modela odlučio za kamere rezolucije 12 ili 13 MP, Xiaomi je za Mi Note 2 ipak izabrao Sonyjev senzor IMX318 čija maksimalna rezolucija iznosi točno 22,56 MP, no zaokružit ćemo je na 23 MP. Kamera ima otvor blende f/2,0, PDAF, EIS za video maksimalne rezolucije 4K te prateću dvotonsku LED bljeskalicu. Potencijal kamere se vidi kad uđete u ručni način snimanja, tamo možete podešavati balans bijele boje, fokus, trajanje ekspozicije (do 32 sekunde) te ISO osjetljivost koja ide do 3200. Bilo bi zgodno kad bi se u postavkama mogla birati rezolucija, umjesto toga se nudi samo omjer slike 4:3 (23 MP) ili 16:9 (16 MP). Sučelje kamere je prilično jednostavno, sve glavne funkcije su uvijek blizu i vrlo rijetko ćete ulaziti u glavne postavke. Za video snimke se nude četiri rezolucije: 4K, Full HD, HD i SD.

Ovaj isti senzor se koristi i u nekim Asusovim modelima smartfona pa bi oni mogli poslužiti kao reference. Što se tiče kvalitete fotografija, ona je na prilično visokom nivou. Otvor blende je mala prepreka za savršene noćne fotografije, no unatoč tomu nisu preloše. Naravno, ima dosta šuma, ali u granicama normale. Dnevne fotografije su vrlo dobre, a detalja ima dovoljno. Xiaomi je često odabrao dobre kamere za svoje uređaje, ali očito su se nedostaci pojavljivali zbog loše softverske optimizacije. Sad je tomu očito došao kraj pa više neće biti u drugom planu zbog kamere. Video zapisi su odlične kvalitete u svim rezolucijama, a naravno da tu puno pomaže EIS.

Video snimke su prilično dobre kvalitete i bez trzanja, a rezolucija ide sve do 4K gdje sigurno ne fali detalja. Zna se dogoditi da se fokus izgubi na trenutak, ali uglavnom sve ide bez problema.



Fotografije u punoj rezoluciji pogledajte ovdje.

[responsive_youtube v=zv_uL34M2zw]

BATERIJA


Xiaomi ima niz uređaja s baterijama kapaciteta oko 4000 mAh, bez obzira radilo se o skromnom Redmiju ili moćnom Miju s velikim zaslonom. Mi Note ima bateriju od 4070 mAh i naravno da se ne može očekivati autonomija kao na npr. Redmiju 4 Prime koji smo nedavno testirali, ali je zahvaljujući štedljivom procesoru i OLED zaslonu vrlo dobra.

Stalna sinkronizacija korisničkih računa, društvene mreže, slušanje glazbe, gledanje videa na YouTubeu i glasovni pozivi - to se smatra nekakvim prosječnim korištenjem smartfona i s takvim scenarijem uvijek možete očekivati barem 24 sata rada, a ako navedene potrošače koristite u manjoj mjeri, svakako računajte na dva dana.

Uz Quick Charge 3.0 punjač je potrebno oko dva sata da se prazna baterija u potpunosti napuni, a u prvih pola sata stigne do 35%.

ZAKLJUČAK


Ako je Xiaomi s Mi Note 2 htio plijeniti pažnju, sigurni smo da je u tome uspio. Izgleda izvrsno, opremljen je izvrsnim hardverom i kad jednom ispunite ta dva uvjeta, uspjeh ne bi trebao izostati. Izlazak na tržište je savršeno tempiran, taman nakon katastrofe koja se dogodila Samsungu s Noteom 7, a Mi Note 2 mu je vrlo sličan uređaj. Naravno, nema stylus, ali zapravo ga nema nijedan drugi konkurent pa to ne možemo računati kao nedostatak. Mnogi su bili razočarani kad su vidjeli da je zaslon 1080p, a ne QHD kao kod Mi Note Pro, no ne bismo se iznenadili kad bi uskoro izašla Pro verzija ovog modela.

Cijena? Oko 4.630,00 kn za ovakav model sa 6/128 GB + dostava te oko 4.050,00 kn + dostava za 4/64 GB. Definitivno nije malo, pogotovo za Xiaomi koji je svoje uređaje uvijek nudio po pristupačnim cijenama. Za usporedbu, Mi 5s Plus sa 6/128 GB je gotovo 700 kn jeftiniji od slabije verzije Mi Note 2. Jasno, iako Mi 5s Plus nema nekvalitetno izrađeno kućište, ova dva uređaja ne mogu u isti koš. Činjenica je da kvaliteta i dizajn koštaju, čak i kod "Kineza".

Ako želite postati ponosni vlasnik atraktivnog Mi Note 2, prilikom kupnje upišite kôd MOBHR i uštedjet ćete 5 €.

[caption id="attachment_87819" align="aligncenter" width="674"]edf edf[/caption]