Android Recenzije

Xiaomi Mi Note - Recenzija

Xiaomi Mi Note Recenzija

O kineskim proizvođačima smartfona i njihovom približavanju etabliranim brandovima već smo nebrojeno puta pisali. Najveći dio njih u pravilu cilja na ogromno kinesko tržište, a jedan manji dio i na ostatak svijeta, među kojima je i Xiaomi za kojeg smo već konstatirali da spada u gornju kategoriju po pitanju kvalitete, uz još uvijek razumnu cijenu.

Tako danas govorimo o modelu Mi Note predstavljenom u siječnju, koji cilja na kupce kojima primarno treba veliki zaslon, ali i jaka hardverska konfiguracija, čemu će doprinijeti Snapdragon 801 procesor i čak 3 GB RAM-a. Ne treba zanemariti ni izvrsnu kameru, a sve detalje pročitajte u nastavku.

GLAVNE KARAKTERISTIKE







Dimenzije

155.1 x 77.6 x 7 mm







Masa

161 grama







Zaslon

5,7″ IPS LCD 1920 x 1080, 386 ppi







SoC

Qualsomm Snapdragon 801







CPU

4x Krait 400 na taktu 2,5 GHz







RAM

3 GB







Interna memorija

16 GB







Micro SD

Ne







Povezivanje

WiFi, WiFi Direct, WiFi Hotspot, A-GPS, Bluetooth, USB on-the-go







3G

HSPA+







4G

LTE







OS

Android 4.4 KitKat/MIUI







Kamera

13 MP/4K OIS







Prednja kamera

4 MP/1080p







Baterija

3000 mAh







Cijena








Ustupio











PREDNOSTI

NEDOSTACI










Kvaliteta izrade

Nema utor za memorijske kartice







Hardver i performanse

Baterija nije izmjenjiva







Brzo i fluidno sučelje








Izvrstan zaslon








Vrlo dobra kamera








Izvrstan zvuk








Cijena








Dizajn, kućište i zaslon


Mi note u ruci

Metal je definitivno in. Vidjeli smo da su mnogi brandovi u zadnje vrijeme prionuli promjenama u politici dizajna i izbora materijala, odredivši metal kao osnovu. Ovaj trend nije zaobišao ni Xiaomi, koji je već predstavio modele s metalnim okvirom, pa ga tako donosi i ovdje. Ostatak kućišta je izrađen iz polikarbonatne plastike, s tim da je prednji dio presvučen Gorilla Glass 3 zaštitnim slojem i sa zaslonom čini logičnu cjelinu.

Odmah ćete primijetiti da je su rubovi sa stražnje strane zakrivljeni prema okviru, što pozitivno utječe na ergonomiju. S prednje strane također imamo malo zaobljenje, ali kud i kamo blaže nego ono na poleđini. Zbog toga metalni okvir ne “reže” prste, a ujedno utječe na odličan dojam prilikom držanja uređaja u ruci. Uređaj općenito djeluje vrlo elegantno, čemu u velikoj mjeri pridonosi debljina kućišta od svega 7 milimetara.

Treba reći da je okvir oko zaslona (meso) vrlo tanak i zato imamo izvrsnu iskoristivost prednje površine za zaslon. Rekao bih da je omjer čak idealan, jer manje od ovoga bi samo izazivalo ergonomske probleme, tj. neželjene aktivacije aplikacija i funkcija na dodirnom zaslonu.

columns="4"

Na metalnom okviru imamo i metalne fizičke tipke na desnom boku i to onu zauključavanje i podešavanje glasnoće. 3,5 mm audio utor se nalazi na vrhu, a micro USB na dnu kućišta, zajedno s vanjskim zvučnikom. Sprijeda, naravno, dominira veliki 5,7-inčni zaslon, ispod kojeg imamo tri kapacitivne tipke s pozadinskim osvjetljenjem čije je trajanje moguće regulirati. Ovdje spomenimo i to da za ove tipke, odnosno konfiguraciju njihovih funkcija postoji poseban izbornik.

Na vrhu prednje strane nalazi se sekundarna kamera i notifikacijska lampica na kojoj za svaku vrstu obavijesti možete birati boju.

Zaslon je izrađen u IPS LCD tehnologiji i presvučen Gorilla Glass 3 zaštitnim slojem. Rezolucija iznosi 1920 x 1080 točaka s gustoćom od 386 ppi, što će i najboljem oku predstavljati izazov pri pokušaju izoliranja pojedinih piksela, dok će RGB matrica osigurati izvrsnu oštrinu i najsitnijih detalja. Čitljivost na danjem svjetlu možemo svrstati u prosjek među top modelima.

Hardver, performanse i povezivanje


size="medium"

Srce Notea je dobro nam znani Qualcommov procesor Snapdragon 801 s četiri Krait 400 jezgre koje kucaju na taktu od 2,5 GHz. Za grafiku se brine Adreno 330 GPU, a za multitasking 3 GB RAM-a. Dakle, radi se o konfiguraciji koja će zadovoljiti i nazahtjevnije, a posebice one željne igranja. Isprobali smo nekoliko igara, od jednostavnijih do najzahtjevnijih. Real Racing 3, Asphalt 8, World of Tanks i Riptide GP2 su se odvrtjele besprijekorno, a ništa slabije neće proći ni bilo koja druga aplikacija.

Interna memorija ima kapacitet od 16 GB, od čega će vam dostupno biti oko 11 GB. Budući da nema utora za memorijsku karticu, trebat će pripaziti s količinom sadržaja kojeg spremate u uređaj, a pritom vam od koristi mogu biti razni cloud servisi i USB on-the-go protokol za spajanje memorijskih stickova. Ako niste sigurni da će vam ovo biti od pomoći, možda bi bilo dobro da razmislite o 64 GB modelu.

Uređaj sadrži sve osnovne načine povezivanja. Dakle imamo WiFi, A-GPS/GLONASS i Bluetooth, te standardno spajanje na 2G, 3G i 4G mobilne mreže. USB on-the-go je podržan, iako vam prilikom umetanja USB sticka i adaptera ničim neće dati do znanja da ga je prepoznao. Tek kad odete u File manager ili galeriju, vidjet ćete i sadržaj sa sticka. Nedostaju NFC i TV-out.

Kvaliteta telefonskog poziva je neupitna, zvuk slušalice toliko jak da ćete ga često poželjeti stišati, a karakterizira ga jasnoća i čistoća. Opća kvaliteta zvuka (audio output) je izvrsna, što će se najbolje primijetiti kada na uređaj priključite slušalice, premda je i vanjski zvučnik prilično jak.

Softver i sučelje


Još jedan Xiaomi, još jedan MIUI. Dakle, sustav je temeljen na Androidu 4.4 KitKat, povrh kojeg Xiaomi instalira svoju nadogradnju nazvanu MIUI. Radi se o konceptu sučelja koje izbacuje tradicionalni izbornik s aplikacijama i sve ih donosi na početnim zaslonima, kao što je to slučaj na iOS-u.

I ostali dijelovi sučelja su prilično izmijenjeni i zapravo malo toga uopće podsjeća na izvorni Android. Vidljivo je da je Xiaomi kreirajući MIUI u velikoj mjeri bio inspiriran Appleovim iOS-om i to uopće ne skriva. Ono što je u cijeloj priči od najveće važnosti je fluidnost sučelja koja je besprijekorna. Mnogima ovaj koncept neće odmah “leći” i za ugodno iskustvo će trebati neko vrijeme privikavanja, ali uvijek možete i instalirati neki od alternativnih launchera.

size="medium"

MIUI sučelje je vrlo prilagodljivo i imate dosta više mogućnosti podešavanja i općenito personalizacije nego na ostalim Androidima. Uz spomenuto podešavanje funkcija kapacitivnih tipki, postoji širok spektar izbora tema, efekata, ikonica itd.

Xiaomi na svojim uređajima nudi i Mi Cloud servis za online pohranu podataka, uz besplatno korištenje 5 GB prostora. Mi Cloud možete koristiti kao backup svih kontakata, postavki, poruka, popisa poziva, fotografija, glazbe, zvučnih zabilješki, pa čak i podataka iz Internet preglednika. Recimo još i to da Mi Cloud nudi vlastiti servis pronalaska uređaja ako je izgubljen.

Na kraju napomenimo da Xiaomi uređaji iz Honourbuy.com webshopa stižu s Googleovim aplikacijama, koje je inače uvijek instalirati putem Google installera.

Kamera


size="medium"

Xiaomi Mi Note dolazi s optički stabiliziranom 13 MP kamerom, LED bljeskalicom i 4 MP prednjom kamerom. Sučelje je jednostavno, na prvi pogled spartanski koncipirano, no ipak krije dosta dodatnih mogućnosti i funkcija. U početku će vam sigurno trebati određeno vrijeme prilagodbe, jer se dodatne funkcije kriju u izbornicima kojima se pristupa gestama, a i ne može se reći da su baš logično posložene.

Prilikom uključivanja kamere, dobit ćete automatski način rada, a ukoliko želite podešavati npr. ekspoziciju i ISO vrijednost, morat ćete odabrati ručni (M) način. Softver nudi i cijeli niz različitih filtera i načina snimanja, pa čak i funkciju refokusiranja.

Fotografiranje karakterizira vrlo brz autofokus, koji se malo uspori jedino kad je uključena bljeskalica, za koju inače možemo reći da je prilično jaka i da će kvalitetno osvijetliti subjekt u mraku.

Kvaliteta fotografija spada u sam vrh ponude na tržištu. U idealnim uvjetima je vidljiva vrlo velika količina detalja, dok u onim slabijim količina šuma ostaje u prihvatljivim granicama. Snimanje videa ide čak do 4K rezolucije, koji kvalitetom također spada u sam vrh ponude na tržištu, a jedina mu je “mana” nešto slabiji dinamički raspon kojeg će primijetiti samo oni s istančanim osjećajem. Na kraju krajeva, optička stabilizacija je ta koja ima presudan utjecaj na kvalitetu videa.

Primjeri fotografija i videa




Fotografije u punoj rezoluciji pogledajte ovdje.



[responsive_youtube VaMTunCePsw]

Baterija


Xiaomi Mi Note dolazi s baterijom kapaciteta okruglo 3000 mAh, no od nje ne treba očekivati čuda. Prosječno zahtjevnom korisniku top modela smartfona, Mi Note će bez problema osigurati jedan cijeli dan umjerenog do intezivnog korištenja. Stalno aktivna podatkovna veza se podrazumijeva, kao i sinkronizacija nekoliko pretinaca elektroničke pošte i chat aplikacija. U ovakvim sam uvjetima tijekom dana obavio oko 40 minuta poziva, 30 minuta reprodukcije videa, pola sata surfanja što uključuje Facebook i Twitter, 20 minuta igranja Riptide GP2 igre, povremeno chatanje i rad s mailovima, okinuo dvadesetak fotografija i snimio oko 10 minuta video materijala. Indikator baterije je u 22h navečer pokazivao 15%.

Naravno, ovo je samo jedan od mogućih primjera korištenja, što znači da se u vašem konkretnom scenariju mogu postići drukčiji rezultati. U svakom slučaju, više od jednog dana autonomije ne treba očekivati, osim ako ne isključite podatkovnu vezu i dodatno smanjite svjetlinu zaslona.

Zaključak


Xiaomi Mi Note je uređaj koji nas je oduševio izborom materijala, kvalitetom izrade, jednim od najboljih zaslona na tržištu, vrhunskim performansama, kvalitetom zvuka i kamerom.

S druge strane, nedostaje utor za memorijske kartice, što na 16 GB modelu može predstavljati problem, a prvi sljedeći ima kapacitet od 64 GB, koji bi dosta skuplji.

U Honorbuy.com webshopu (bivši Xiaomishop), ovaj uređaj košta 450 eura, što u protuvrijednosti iznosi 3440,00 kuna. Prilikom narudžbe iz Hrvatske, potrebno je platiti i dostavu u iznosu od 30 eura, dakle još cca 230 kuna, tako da će vas uređaj ukupno koštati otprilike 3670,00, što je još uvijek dosta povoljnije od većine top modela na našem tržištu.

Video recenzija


[responsive_youtube dvesQXFkSfA]