Android Recenzije

Xiaomi Redmi 4 Prime - Recenzija

img_20161117_151745

Najnoviji Xiaomijevi uređaji iz jesenske navale su predstavnici četvrte generacije izvornih Redmi smartfona koji dolaze u obliku tri varijante. Osnovni Redmi 4 je zapravo po specifikacijama u sredini jer imamo i slabiji Redmi 4A te jači Redmi 4 Prime (ili Pro, kako se negdje naziva) u čiju je čast napisana ova recenzija. I dok se slabija dva modela nisu pretjerano odmaknula od boljih varijanti Redmija 3, Redmi 4 Prime je prvi svojeg imena koji ima zaslon Full HD rezolucije i dvotonsku LED bljeskalicu. Tomu pridodajte brzi procesor, 3 GB RAM-a i veliku bateriju kakva je viđena i u prethodnicima i čini se da uspjeh ne bi smio izostati.

GLAVNE KARAKTERISTIKE




Dimenzije

141,3 x 69,6 x 8,9 mm




Masa

156 grama




Zaslon

5″ IPS LCD, 1920 x 1080, 441 ppi




SoC

Qualcomm Snapdragon 625




CPU

8x Cortex-A53 takta 2 GHz




RAM

3 GB




Interna memorija

32 GB




Micro SD

da




Povezivanje

WiFi 802.11 a/b/g/n, A-GPS, BDS, Bluetooth 4.2, FM radio, IR, Micro USB




Brzo punjenje

Ne




Bežično punjenje

Ne




OS

Android 6.0.1 Marshmallow, MIUI 8




Kamera

13 MP, 1080p video, dvotonska LED bljeskalica




Prednja kamera

5 MP, 1080p video




Baterija

4100 mAh




Cijena





Ustupio






PREDNOSTI

NEDOSTACI





Izvrsna baterija

Malo lošije kalibrirane boje na zaslonu




Visoka kvaliteta izrade i dizajn

Kapacitivne tipke nisu osvijetljene




Performanse i fluidnost sustava

Loše noćne snimke




Dobar omjer uloženo-dobiveno






DIZAJN I KUĆIŠTE


Xiaomi Redmi 4 Prime dolazi u metalnom kućištu, a rubovi su oštriji nego na prethodnicima. Poleđina je prošarana s dvije plastične trake kako bi antene mogle hvatati signal, a ako bolje pogledate, vidjet ćete da je gotovo cijeli dio iznad kamere izrađen od plastike. Srećom, ne izgleda ružno jer je skoro identične teksture i boje kao i aluminijsko kućište. Prednja strana je sva u staklu, ali opet nije poznato o čijem se proizvodu radi. Ako je suditi po skupljim Xiaomijevim mobitelima koji nemaju Gorilla Glass, ovdje ga je još teže očekivati.



Iznad zaslona imamo standardni komplet senzora, zvučnik za pozive, selfie kameru i LED-icu za obavijesti, a ispod su smještene kapacitivne tipke koje, nažalost, nisu osvijetljene. Ne znamo točno koliko je ovime Xiaomi uštedio, ali vjerujemo da ne bi propali da su ubacili osvjetljenje. Na lijevoj strani je ladica koja prima dvije SIM kartice ili jednu SIM i jednu micro SD karticu kapaciteta do 128 GB, a s desne su tipke za regulaciju glasnoće i uključivanje uređaja. Za jedan uređaj iz niže klase su iznimno kvalitetne i pružaju odličnu povratnu informaciju, čak nema ni onog sitnog "lufta" koji ponekad viđamo na dvostruko skupljim uređajima.

U gornjem bridu se nalaze 3,5-mm priključak za slušalice, infracrveni port i sekundarni mikrofon, a u donjem glavni mikrofon, zvučnik za multimediju i micro USB priključak. Očito će USB Type-C pričekati najmanje do sljedeće generacije. Za kraj, na poleđini su smješteni glavna kamera, dvotonska LED bljeskalica i čitač otisaka prstiju. Valja napomenuti da se standardna izvedba Redmija 4 izvana razlikuje po tome što nema dvotonsku LED bljeskalicu, iako su ugrađena dva komada.



Ako na Redmi 4 Prime prelazite s neke varijante Redmija 3, lako ćete se naviknuti na njega budući da dimenzije praktički iste, ali masa je narasla za desetak grama, što bi se moglo objasniti korištenjem kvalitetnijih materijala. Općenito uređaj lijepo leži u ruci, vrlo je čvrst i djeluje skuplje nego što zaista je, no valjda premium materijali postaju standard i za mobitele iz nižeg cjenovnog razreda. Osim ove crno-sive izvedbe, postoji i zlatna te srebrno-bijela.

ZASLON


Redmi 4 Prime je prvi Redmi uređaj (ne računajući Redmi Note) s Full HD zaslonom koji na dijagonali od 5" ima izvrsnu oštrinu od 441 ppi. To je i razlog zašto je u Prime izvedbi bio nužan jači procesor jer više piksela traži i bržu mašineriju. U postavkama se možete igrati prikazom boja, tj. odabrati volite li više toplije ili hladnije, a za zasićenost se nude dvije opcije - Brilliant i Standard. Brilliant je tvornički standard, no tada je prikaz malo previše iskrivljen. Doduše, uvelike popravlja crvene tonove, ali dolazi do prevelike distorzije plave boje koja se na kraju gotovo izjednači s ljubičastom pa se ipak bolje zadržati na Standardu.

Kod većih kutova gledanja nema nikakvih distorzija, ali maksimalna svjetlina ne impresionira. Na otvorenom prostoru je sadržaj na zaslonu vidljiv, ali sigurno nije idealan. Budući da Redmi 4 Prime pripada grupi jeftinijih smartfona, ne možemo mu zbog toga previše zamjeriti.

HARDVER, PERFORMANSE I POVEZIVANJE


Kao najjači od svoje braće, Redmi 4 Prime je imao čast dobiti Qualcommov hvaljeni čipset Snapdragon 625 koji se sastoji od osam jezgri maksimalnog takta 2 GHz (raspon 652-2016 MHz) i grafičkog čipa Adreno 506. U kombinaciji s 3 GB RAM-a, stvarno radi izvrsno, od renderiranja web stranica, otvaranja raznih aplikacija do performansi u igrama. Grafički najzahtjevnije igre rade vrlo dobro, možda uz poneki trzaj s vremena na vrijeme.

screenshot_2016-11-21-13-26-36-177_com-antutu-abenchmark screenshot_2016-11-21-13-26-54-290_com-antutu-abenchmark

Kod većeg opterećenja ćete početi osjećati kako kroz kućište prodire toplina, ali ništa pretjerano. Osim više RAM-a, Prime verzija ima i dvostruko više interne memorije, 32 GB, a dodatno ju je moguće proširiti micro SD karticom kapaciteta do 128 GB.

size="medium"

Zvučnik za glasovne pozive je dovoljno glasan da razumijete govornika s druge strane linije čak i ako se nalazite u bučnom prostoru, a onaj drugi koji je namijenjen za multimediju kvalitetom nimalo ne zaostaje za njim. Svi senzori, infracrveni port, žičane i bežične veze rade uredno, a zgodno je što je prisutan FM radio. Njega sve rjeđe viđamo, a kad i naletimo na njega, to je uglavnom na jeftinijim uređajima.

Čitač otisaka prstiju je brz i precizan, ne kao skuplja braća iz obitelji Xiaomi, ali svejedno na razini zadatka.

SOFTVER I SUČELJE


Bez obzira što Redmi 4 Prime pripada nižem razredu Xiaomijevih smartfona, dolazi s trenutno najnovijom verzijom svojeg OS-a, MIUI 8. On se temelji na Androidu 6.0.1, ali teško da ćete ga moći prisličiti stock Androidu. Jedino u čemu su slični je je brzina i fluidnost, no dobro je poznato da je MIUI ispoliran do zadnje sitnice. Snapdragon 625 sigurno nije jedan od sporijih procesora na tržištu, ali ni sa slabijim Qualcommovim ili MediaTekovim procesorima nikad nije bilo problema.

MIUI je uvijek imao sve aplikacije smještene na početne zaslone kao iOS, ali s tom razlikom da se među ikone mogu dodavati i "pravi" widgeti. Ovo je rješenje vidljivo kod skoro svih kineskih proizvođača, a ako vam takav način smeta, možete instalirati neki alternativni launcher.

size="medium"

Ako prelazite s jednog Xiaomi uređaja na drugi, dobro će vam doći funkcija Mi Move. Ona pomoću bežične veze seli sve postavke sustava, SMS poruke, popis poziva, raspored ikona itd. te ako želite i sve aplikacije i datoteke, tj. multimediju i dokumente koje imate pohranjene u memoriji uređaja.

U slučaju da koristite dvije SIM kartice, a obje želite imati aktivne za npr. WhatsApp ili Viber, jednostavno aktivirate Dual Apps koji će vam, najjednostavnije rečeno, udvostručiti tu aplikaciju i jedna s drugom neće imati nikakve veze.

Danas je već teško pronaći smartfon s Androidom koji ima zaslon manji od 5 inča i već se i takvi smatraju "mini" modelima, ali Redmi 4 Prime svejedno ima način rada s jednom rukom. Dok neznatno veći Mi 5s nudi tri veličine - 3,5, 4 i 4,5 inča, ovdje imamo samo 3,5 i 4. Jedna dodatna mogućnost je ipak prisutna na R4P, a to je Lite Mode. Naravno, to je način rada koji je znatno jednostavniji od standardnog. Umjesto ikona dobivate velike pločice koje podsjećaju na mobilne Windowse, a i unutar sistemskih aplikacija je sve uvećano i prilagođeno manje spretnim korisnicima.

Za vizualnu prilagodbu sustava na raspolaganju imate pet predinstaliranih tema i dvadesetak pozadina, no za preuzimanje ih je dostupno na stotine.

size="medium"

Od korisnih aplikacija možemo izdvojiti kalkulator, kompas, skener za dokumente i QR kodove te Mi Remote za daljinsko upravljenje uređajima. Tvornički browser je jednako brz kao npr. Chrome, a galerija je solidna alternativa Googleovim Fotografijama. Glazbeni player nudi ogromni broj pjesama čija je reprodukcija besplatna. Velika većina su kineski hitovi, ali nađe se i nama znanih pjesama. Zgodno je što je povezan s ACRCloudom pa lako u nekoliko sekundi možete saznati koja pjesma svira.

Da bi vam sustav pravilno funkcionirao, morate se malo poigrati s aplikacijom Security. Tu ćete morati dati razne dozvole aplikacijama za koje želite da normalno rade u pozadini kako bi vam njihove obavijesti dolazile na vrijeme, a na istom mjestu možete pokrenuti čišćenje sustava te nadzirati potrošnju baterije i mobilnih podataka.

KAMERA


Stražnja kamera rezolucije 13 MP i prednja 5 MP se čini kao standard za uređaje iz niže klase. Nakon što su na skupljim uređajima rezolucije počele padati sa 16 ili 20 MP na 12 MP, jeftinjaci izgledaju manje zakinuto, ali istina je ipak malo dalje od toga. Naravno, ni Redmi 4 Prime nije nikakva iznimka i njegova kamera se može svrstati u prosjek klase. Klasični nedostaci su lošiji dinamički raspon, manjak oštrine te velika količina šuma kod slabog svjetla ili na noćnim fotografijama, što je posljedica za današnje pojmove već malog otvora blende od f/2,2.

Dakle, sve je prilično jasno, dnevne fotografije su uglavnom vrlo dobre, ali noćne osjetno zaostaju. Ako za njih koristite automatski način, on će se prebaciti na noćni (HHT - Handheld Twilight) i onda spremanje fotografije traje nekoliko sekundi, bez obzira koristite li HDR ili ne. Video zapisi kod pomicanja kamere malo trzaju i ponekad se izgubi fokus, ali su prilično dobre kvalitete.

size="medium"

Xiaomi nije otkrio o kojem je točno senzoru riječ, no prema informacije koje su dostupne na MIUI forumu, pretpostavlja se da je Samsungov. Kamera je opremljena PDAF-om i dvotonskom LED bljeskalicom (jedina takva na jednom Redmi uređaju), što ipak daje određenu prednost kod situacija gdje je njezino korištenje neizbježno. Ručni način snimanja nije izostavljen, ali ipak je znatno osiromašen i možete regulirati samo balans bijele boje i ISO osjetljivost.

Također, iako čipset Snapdragon 625 podržava snimanje 4K videa, ovdje o tome nema ni govora i maksimalna rezolucija koju možete odabrati je 1080p. Ako ste se ponadali da ćete snimati slow-motion video, i tu vas moramo razočarati. Poznavajući Xiaomi, nije nemoguće da s nekim od budućih ažuriranja popravi te nedostatke, kao što je npr. naknadno dodana podrška za RAW na Mi 5s i Mi 5s Plus. S obzirom na cijenu uređaja, ipak ne možemo biti preoštri zbog ovih nedostataka.



Fotografije u punoj rezoluciji pogledajte ovdje.

[responsive_youtube v=Bx-_thbWQ1E]

BATERIJA


Xiaomi nije htio mijenjati ono što je dobro i što ljudi vole pa je ostavio bateriju kapaciteta 4100 mAh. Doduše, u modelu 4A je znatno manja (3120 mAh), ali tamo je slabiji procesor i manje piksela na zaslonu.

Ako mislite da je 14-nm Snapdragon 625 štedljivi procesor, u pravu ste. Stalna sinkronizacija dva e-mail računa, instant messaging aplikacije, razgovori, YouTube, društvene mreže i ostali potrošači se moraju prosječno truditi cijela dva dana kako bi do kraja ispraznili bateriju. U većini slučajeva će vrijeme upaljenog zaslona biti između šest i sedam sati, a to bi trebalo zadovoljiti većinu korisnika.

Punjač koji dolazi u paketu je 5 V/2 A i potrebno mu je 30 minuta da napuni bateriju 1-25%, još pola sata do 50%, a ukupno vrijeme punjenja traje nešto više od 2,5 sata. Probao sam i jači 2,5 A Quick Charge 3.0 punjač, no ukupno vrijeme punjenja se skratilo za tek desetak minuta, što znači da brzo punjenje nije podržano, iako čipset ima tu mogućnost. Doduše, u specifikacijama nije ni navedeno drugačije.

ZAKLJUČAK


Redmi 4 Prime nije donja crta Xiaomijeve ponude, ispod njega je Redmi 4 i osjetno slabije opremljeni Redmi 4A pa možemo reći da zasluženo nosi naziv Prime. Mi smo ga na testiranje dobili iz web shopa Honorbuy gdje se prodaje po cijeni od cca. 1250 kn + troškovi dostave što je skuplje od obećane cijene od 900 kn, no ona se ionako odnosi na kupnju putem službenog web shopa. Realno gledajući, za ovaj iznos dobivate smartfon s dobrim Full HD zaslonom, 3/32 GB memorije, snažni procesor, solidnu kameru i veliku bateriju, a sve to je zapakirano u kvalitetno metalno kućište i to se čini dobrom kupnjom. Primjerice, Redmi 3 Pro se prodaje po identičnoj cijeni, a ima slabiji procesor i HD zaslon.

Ako vas je Redmi 4 Prime zaintrigirao i želite ga samo za sebe (a može i nekoga drugog), ne zaboravite prilikom kupnje upisati kôd MOBHR koji će vam omogućiti 5 € uštede.

img_20161117_151804