Apple Top teme

Apple: Ekskluzivnost za široke mase



Sve je počelo 1976. godine. Tadašnji 21-godišnji Steve Jobs napušta svoj dotadašnji posao u Atariju i uvjerava Steve Wozniaka, tadašnjeg zaposlenika Hewlett-Packarda da učini isto.
Njih dvojica su osnovali novu tvrtku sa sjedištem u Jobsovoj garaži koja se nalazila u Cupertinu u Kaliforniji. Tvrtka je dobila naziv "Apple Computers", a ime je nastalo pod još uvijek nedovoljno objašnjenim okolnostima.

Sam Steve Jobs je rekao da je inicijalnu ideju dobio iz "Apple recordsa", tvrtke koja je izdavala Beatlesove albume, a on je bio njihov veliki fan. Također se i Apple Records u telefonskom imeniku nalazio točno iznad naziva tvrtke u kojoj je Steve tada radio – Atariju. Na kraju su se Steve Jobs i Wozniak dogovorili da, u slučaju ako ne smisle bolje ime do 17 sati dana kada će registrirati tvrtku, ono ostane Apple. Kasnije je objašnjeno da pojam Apple (jabuka) simbolizira jednostavnost i ljepotu, ali i veliku simpatiju koju je Jobs imao prema tom voću. Cilj novoosnovane tvrtke je bio izrada jeftinih, ali i jednostavnih računala.

Tvrtka je osnovana 1.4.1976., a odmah nakon osnivanja predstavljen je i prvi proizvod – računalo Apple I koji se prodavao u lokalnoj prodavaonici elektroničke opreme za cijenu od oko 700 dolara. Apple I je dizajniran i osmišljen kako bi ga koristili uglavnom računalni entuzijasti. Kako bi se Apple I ipak približio širem krugu korisnika, Wozniak je imao zadatak prilagoditi dizajn i funkcionalnost računala. Zbog toga je dodana grafička kartica veće rezolucije, kako bi novo računalo, osim teksta, moglo prikazivati i fotografije. Wozniak je također izradio i kontroler za komunikaciju s floppy uređajem te je s kolegom Rany Wiggintonom napisao i jednostavan operacijski sustav. Tako izmijenjeno računalo je dobilo naziv – Apple II, a cijena mu je bila 1300 dolara u varijanti sa 4 kB, odnosno 2600 dolara ako je u njega bilo ugrađeno 48 kB RAM-a.

appleii-system

Slijedili su novi modeli koji su poboljšavali izvorni Apple II s vanjskim 5.25 inčnim floppy diskom, ali i mogućnošću proširenja memorije do 64 kB.
Krajem 70-ih godina, Apple je predstavio svoj prvi termalni printer, nazvan SilenType koji je za ispis koristio poseban tip termalnog papira, a spajao se na računalo pomoću posebne kartice.

Uslijedio je i najpopularniji Apple II model, koji je predstavljen 1983. godine, a bio je nazvan – Apple IIe. Svoju popularnost je stekao zbog brzog čipseta, poboljšane grafičke i radne memorije (do 128 kB) te dvije particije diska. Uslijedili su nasljednici – Apple IIc, Apple IIgs i Apple IIc Plus. Svaki od njih je imao veću procesorsku moć, veću količinu memorije i noviji chipset od svog prethodnika.
Tijekom 80-ih i 90-ih godina prošlog stoljeća, Apple II računala su postala obavezna oprema za podučavanje učenika osnovnih i srednjih škola. Ukupno je prodano oko 2 milijuna Apple II računala, čime su ona svakako zaslužna za početak računalne revolucije.

Nakon uspjeha Applea II, Steve Jobs je trebao smisliti novi proizvod kojim će doprijeti do još većeg broja ljudi. Nakon nekog vremena rodila se ideja o Macintoshu – računalu koji će svojim dizajnom i specifikacijama plijeniti pažnju. Na Jobsovu nesreću, Wozniak je 1981. godine doživio zrakoplovnu nesreću nakon koje je patio od kratkotrajnog gubitka pamćenja, pa su u realizaciji Jobsove vizije sudjelovala dva nova lica – Bill Atkinson zadužen za Machintosh računala koja su namijenjena poslovnim korisnicima i Jeff Raskin koji je sudjelovao u izradi jeftinijeg modela.

Prvi prototip Macintosha pokretao je Motorolin procesor, imao je 64 kB RAM-a i zaslon rezolucije 256 x 256 piksela. Nakon konstruiranja prototipa, Jobs posjećuje kompaniju Xerox u kojoj mu je prikazana demonstracija Xeroxovog grafičkog sučelja kojim je Jobs bio fasciniran te je odlučio dodati grafičko sučelje Machintosh projektima, kako bi povećao marketinške mogućnosti svog proizvoda.

Macintosh je predstaljen javnosti 1984. godine, uz prikazivanje sada već legendarne reklame u poluvremenu Super Bowla, a koju je režirao Ridley Scott. Macintosh je imao 128 kB RAM memorije, bio je pokretan 8 MHz Motorolinim procesorom, sadržavao integrirani 3.5" floppy disk, ekran rezolucije 384 x 256 piksela te grafičko sučelje inspirirano Xeroxovim rješenjem. S Macintoshom su došli MacWrite (program za uređivanje teksta) i MacPaint (program za crtanje), a početna cijena mu je bila oko 2500 dolara.

macintosh

Iako je Macintosh bio revolucionarno računalo, glavni nedostaci su mu bili jako mali set programa. Već sljedeće godine tržište su preplavili brojni klonovi Maca, zasnovani na x86 arhitekturi uz bitno manju cijenu. Apple je u to vrijeme znao da je nadogradnja dizajna Maca bila nužna kako bi ostali u koraku s konkurencijom. Zbog toga je dolazilo do sve češćih sukoba između tadašnjeg direktora Johna Scullya i Steviea Jobsa zbog kojih je Jobs i izbačen iz Applea 1985. godine.

Nakon Jobsovog odlaska, Apple je 1985. godine predstavio još nekoliko minornih nadogradnji Macintosh računala. Prva veća promjena se dogodila 1986. godine kada je predstavljen Macintosh Plus koji je imao 1 MB RAM memorije, uz mogućnost nadogradnje do 4 MB, SCSI kontroler hard diska te povećani kapacitet floppy diska od maksimalnih 800 kB.
Godinu dana kasnije lansiran je i Macintosh II koji je koristio noviji i brži Motorolin procesor, a mogao se pohvaliti i grafikama u boji.
U tom periodu je Apple postao jedna od prvih 100 kompanija na svijetu koja je registrirala internetsku .com domenu, točnije apple.com.

Početkom 90-ih, Apple izdaje brojne Mac verzije, koje su bile međusobno jako slične. No u tim godinama Apple značajnije počinje gubiti bitku s jeftinijim računalima koje je pokretao Microsoft Windows OS. Tadašnja verzija Windowsa – 3.0 svoje je mjesto pronašla na brojnim IBM PC i sličnim uređajima, a nudio je slično grafičko sučelje kao i Mac, ali uz puno nižu cijenu. Zbog toga je prodaja Macintosha počela dramatično opadati.
Zanimljivost je u tome da se Apple 1991. godine pokušao udružiti sa svojim najvećim rivalom – IBM-om s kojim je trebao kreirati revolucionarnu platformu imenom PReP koja bi koristila IBM-ov i Motorolin hardver, a Appleov softver. Prvi korak u tom naumu je bilo predstavljanje Power Macintosh linije proizvoda početkom 1994. godine. Power Macintosh računala su se odlikovala IBM-ovim RISC procesorom čija se arhitektura značajnije razlikovala u odnosu na staru Motorolinu seriju procesora. U to vrijeme je IBM odaslao službenu ponudu za kupovinom Applea, no ona je bila odbijena.

Apple sredinom 90-ih godina upada u financijsku krizu te 1997. godine zove Jobsa nazad u kompaniju, nudeći mu mjesto izvršnog direktora, a sve s ciljem kako bi svojim idejama probudio uspavanu kompaniju.

Jobs je nedugo nakon toga objavio ulazak u partnerstvo s Microsoftom koji se obavezao na petogodišnje izdavanje Microsoft Officea za Macintosh, ali i investiciju od 150 milijuna dolara u Apple. Internet Explorer je postao zadani preglednik na Macintosh računalima, a tadašnji direktori Gates i Jobs su izdali izjavu u kojoj govore da Microsoft i Apple više nisu rivali, već partneri i da su vrlo uzbuđeni oko stvari koje će zajednički napraviti.
Prvi Jobsov proizvod nakon povratka bio je iMac. Računalo koje je imalo prozirno kućište obojano atraktivnim bojama uz koje su dolazili tipkovnica i miš puno manjih dimenzija od onih koje je nudila konkurencija. Ovo računalo je bilo pun pogodak te ih se prodavalo oko 1 milijun godišnje.

Apple-ppc-G4-2003

Uslijedio je Power Mac G4, računalo pokretano najnovijim Motorolinim procesorom, a namijenjeno najzahtjevnijim korisnicima. Nedugo nakon G4 uslijedio je i prvi Appleov laptop – iBook.
Početkom 2001. godine, Apple predstavlja Mac OS X – operacijski sustav koji se reklamirao kao stabilan, pouzdan i siguran. Iste godine počinju se otvarati i prvi Apple dućani, čija je glavna zadaća bila podići vrijednost Appleovog branda i omogućiti široj masi kupaca da se upoznaju s Apple proizvodima. Prvi Storeovi su bili otvoreni u Americi, no ubrzo su se proširili na Japan i Europu.

Krajem 2001. godine, Apple predstavlja i prvi iPod digitalni svirač glazbe koji je imao kapacitet memorije od 5 GB te je mogao pohraniti oko 1000 pjesama.
Sredinom 2003. uslijedio je i nasljednik G4 – Power Mac koji se odlikovao IBM-ovim G5 procesorom, ali i aluminijskim kućištem kojeg su u budućnosti koristili na skoro svim svojim računalima.

Godinu nakon, uslijedila je prekretnica za Apple. Tvrtka se financijski oporavila te je stvorila novčane zalihe koje su im omogućili eksperimentiranje s novim proizvodima. U tom periodu su predstavili iPod Video, iPod Classic te iPod Touch. Svi ovi proizvodi su bili i više nego dobro prihvaćeni kod kupaca čime su se Appleove novčane zalihe drastično povećavale.
Iste godine Apple prelazi na Intelovu Core Duo tehnologiju koja je donijela i dvostruko veće brzine od starijih Motorolonih procesora čime je omogućeno i pokretanje nekih aplikacija koje su bile izrađene specifično za x86 arhitekturu. Prvi Core Duo proizvodi su predstavljeni 2006. godine, a zvali su se iMac i MacBook Pro.

done-apple-iphone-1


Ipak, proizvod po čemu je Apple danas vjerojatno i najpoznatiji predstavljen je 2007. godine. Riječ je naravno o iPhoneu. Rad na iPhoneu počeo je sredinom 2004. godine kada je Apple okupio tim od 1000 zaposlenika kako bi radili na "Ljubičastom projektu". Američki telekom operater AT&T je bio uključen u sam razvoj, pa je čak i financirao dio razvoja, u zamjenu za ekskluzivnost proizvoda na određeno vrijeme.

Prvi iPhone prodavao se u dva modela – 4 GB i 8 GB verzija, a prije samog početka prodaje ispred gotovo svakog prodajnog centra u Americi okupilo se nekoliko stotina ljudi.
Originalni iPhone imao je 3.5 inčni ekran HVGA rezolucije. Pokretao ga je 412 MHz Samsungov procesor te je imao 128 MB RAM memorije.

Sredinom 2008. godine uslijedio je iPhone 3G te oko godinu dana kasnije i 3GS. Originalni iPhone je bio izrađen od aluminija, dok su nasljednici bili napravljeni od plastike, kako bi poboljšali kvalitetu GSM prijema. iPhone 3G je osim dodatka 3G frekvencija predstavio i novi iPhone 2.0 OS, povećao količinu memorije na do 16 GB i imao ugrađeni GPS modul.
iPhone 3GS je dolazio s 600 MHz Cortex A8 procesorom, PowerVR SGX535 grafičkim koprocesorom, 256 MB radne memorije i 3 megapikselnom kamerom s mogućnošću snimanja VGA videa.

Početkom 2010. godine, Apple predstavlja iPad. Ovaj proizvod je bio zamišljen kao uređaj koji će imati ekran dvostruko veći od iPhonea te za razliku od njega neće imati mogućnost telefoniranja. Zanimljivost je da je iPad bio u razvoju prije samog iPhonea, no tijekom izrade Jobs je zaključio da bi inicijalna ideja bila bolje prihvaćena u formatu mobilnog telefona. Prvi iPad se prvog dana prodaje prodao u 300 000 primjeraka, a u prvih 2 mjeseca prodaje ukupni broj je dosegao milijun. Do pojave nasljednika – iPada 2, ukupno je prodano 15 milijuna iPada.



Sredinom 2010. godine bio je predstavljen i iPhone 4, model koji je ostao obilježen problemom s antenom zbog kojeg je gubio signal, u slučaju da ga se drži na određeni način. iPhone 4 je donio i IPS ekran rezolucije 960 x 640 piksela. Ova rezolucija je na 3,5" zaslonu davala gustoću točaka od približno 330 ppi, što će postalo poznato kao "Retina" granica nakon koje ljudsko oko ne može razlikovati pojedinačne piskele. Pogonski stroj je bio 800 MHz procesor, 512 MB radne memorije, a njegova 5 megapikselna kamera je u svijet smartfona prva uvela mogućnost HDR fotografiranja. Operacijski sustav koji je dolazio s iPhoneom 4 je bio iOS 4.0.

U ožujku 2011. predstavljen je iPad 2 koji je bio 33% tanji i 15% lakši od prethodnika. Također je imao dvojezgreni Apple A5 procesor te prednju i stražnju kameru.

Listopad 2011. donio je predstavljanje nove generacije iPhonea – iPhone 4S. Model koji je izgledom bio jako sličan prethodniku uz unaprijeđene interne komponente. 4S je tako dolazio s Apple A5 procesorom, PowerVR SGX543 grafičkim koprocesorom ali i novim dizajnom antene koji je spriječio probleme sa signalom koje je imao prethodnik. Kamera je također unaprijeđena te joj je dodan marketinški naziv iSight zbog većeg otvora blende, boljeg balansa boja i integriranog signalnog procesora. Nakon prvih 24 sata prodaje novi iPhone je kupilo milijun novih kupaca.

Te je godine Apple postao najveći proizvođač smartfona na svijetu, preuzevši titulu od Nokije.

Ova godina donosi i promjenu na čelu Applea, kada je Steve Jobs zbog bolesti napustio funkciju izvršnog direktora i svoje mjesto prepustio Tim Cooku.

Početkom 2012. Apple je prezentirao financijsko izvješće koje je bilo najbolje u njegovoj povijesti. Preko 50% prihoda je dolazilo od prodaje iPhonea (do tog trenutka ih je bilo prodano 37 milijuna) uz prosječnu cijenu od 650 dolara po prodanom primjerku.

iPad treće generacije je predstavljen u ožujku 2012., a odlikovao se novim A5X dvojezgrenim procesorom te Retina zaslonom rezolucije 2048 x 1536 piksela. Šest mjeseci nakon treće generacije, predstavljena je i četvrta koja je imala unaprijeđeni A6X procesor, HD FaceTime kameru te Lighting konektor. Uz novi iPad predstavljen je i iPad Mini s ekranom veličine 7.9 inča uz ostatak hardvera koji je bio sličan iPadu 2. Ovaj tablet je bio namijenjen za borbu sa sve popularnijim Kindle Fireom i Nexusom 7.

Krajem 2012. godine predstavljen je iPhone 5 – prvi iPhone koji je imao ekran veći od 3.5 inča. Radilo se o novom 4 inčnom ekranu, gustoće 326 piksela po inču uz dodatak novog A6 procesora koji je po svojim fizičkim mjerama bio 22% manji u odnosu na A5 procesore, uz naravno puno bolje performanse. Sam uređaj je 18% tanji i 20% lakši od prethodnika.

U listopadu 2013. uslijedilo je predstavljenje novog "jeftinog" iPhonea 5C i iPhonea 5S te novog iPada Air i nasljednika iPada -mini koji sada dolazi s Retina zaslonom.
iPhone 5C je jeftinija verzija iPhonea koja dolazi u plastičnom kućištu i nudi izbor od 5 boja, dok je 5S nasljednik iPhonea 5 i uz novi operacijski sustav donosi i senzor za očitavanje otisaka.

IMG_4754

Svoje dobre prodajne rezultate iPad serija osim privatnim korisnicima može zahvaliti i poslovnim korisnicima koji su ovaj proizvod objeručke prihvatili. U prva tri mjeseca nakon izdavanja izvornog iPada više od 50% najbogatijih svjetskih tvrtki su službeno počele koristiti iPad, dijeleći ga zaposlenicima te ga koristeći za svoje poslovanje. Ukupno je prodano oko 170 milijuna svih iPad uređaja.
Osim iPada i iPhone je imao i više nego odlične prodajne rezultate. Predstavljanjem svakog novog iPhonea rekordi su se rušili, pa je tako još uvijek svježa brojka od 9 milijuna prodanih iPhonea 5S i 5C tokom prvog vikenda. No, treba napomenuti da je Android konkurencija sve jača te da prodajne brojke pojedinih Appleovih uređaja više nisu spektakularne u odnosu na primjerice Samsung. Brojni kritičari sve glasnije govore da je Appleu ponestalo ideja i vizije novih proizvoda te svaki novi je u stvari samo hardverska nadogradnja, a nikako ne novost koja će iz temelja protresti tržište, kao što je to bio slučaj s izvornim iPhoneom.
Ipak, Appleu novca na manjka pa se samo nadamo da će on svoj put naći u realizaciji nekih novih, inovativnih ideja koje će nam svima biti od koristi.