Nakon više mjeseci odgađanja, Google ovih dana pokreće dugo najavljivanu globalnu „Find My Device“ mrežu. Kao što samo ime kaže, ova mreža je namijenjena pronalasku izgubljenih uređaja, i to ne samo telefona, već i dodatne opreme kao što su slušalice, Bluetooth zvučnici, pametni satovi i sl.
Razlika u odnosu na postojeću Android značajku istog imena je tome što će osim GPS-a, baznih stanica operatera i WiFi rutera, mrežu činiti preko milijardu Android uređaja širom svijeta, i to putem njihove Bluetooth veze. Udruženi, i pod centralnom kontrolom Googlea, svi Androidi koji imaju uključenu Bluetooth vezu, u svojoj blizini će moći detektirati uređaj za kojeg je netko prijavio da je izgubljen. Vlasnik uređaja koji se u takvom slučaju koristi kao „prijenosnik“ informacije o lokaciji izgubljenog, neće ništa znati, niti će moći pristupiti bilo kakvim informacijama. Razlog tome je end-to-end enkripcija i algoritam za lociranje „prvi ovakve vrste“, navode u Googleu.
Štoviše, Googleovi modeli Pixel 8 i Pixel 8a će moći biti pronađeni čak i ako su isključeni ili im se ispraznila baterija, zahvaljujući „posebnom hardveru“. Ovo implicira da je Google u svoje uređaje ugradio dodatni izvor napajanja za Bluetooth ili je možda softver za kontrolu baterije podesio tako da i nakon što se „isprazni“, zadrži određeni dio kapaciteta.
Sada postaje jasnije zašto u Androidu 15 nećete moći u potpunosti isključiti Bluetooth, već ga samo „pauzirati“, što implicira mogućnost da i drugi proizvođači uskoro počnu proizvoditi uređaje sa spomenutim „posebnim hardverom.
Loša vijest je što je usluga trenutno dostupna samo u SAD-u i Kanadi, dok bi se na ostatak svijeta trebala proširiti kroz sljedećih nekoliko mjeseci.
Napomenimo da Apple već neko vrijeme nudi sličnu uslugu za pronalazak, kako iPhonea i satova, tako i trackera pomoću kojih možete pratiti lokaciju npr. torbu, kućnog ljubimca i sl. Samsung je također prije nekoliko godina pokrenuo sličnu mrežu za lociranje trackera, no doseg i jednog i drugog je manji od potencijala Googleove mreže, upravo zbog velikog broja aktivnih Android uređaja u svijetu.