Android Biznis

Hladan tuš za Amerikance: Britanija objavila kako se može nositi s rizicima izgradnje Huaweijevih 5G mreža



Britanija je prva veća europska zemlja koja se suprotstavila američkoj kampanji protiv Huaweija u njihovom trgovinskom ratu s Kinom. Reuters prenosi kako je britanska agencija za cyber sigurnost jučer objavila da se zemlja može nositi s potencijalnim rizicima koje donosi gradnja 5G mreža od strane Huaweija.

Ovo dolazi kao prilično hladan tuš Amerikancima, a posebice predsjedniku Trumpu, koji je veliku energiju uložio u zaoštravanje odnosa s Kinom. Štoviše, Britanija je najvažniji američki saveznik u Europi, tako da ova odluka sama po sebi ima veliku težinu. Primjer bi lako mogle slijediti i druge veće zemlje poput Njemačke, koja je također bila najavila preispitivanje odnosa s kineskom kompanijom.

Povezanost europskih operatera s Huaweijem prilično je kompleksna, koji je u Europi već potpisao desetak ugovora o izgradnji 5G mreža, navodi Reuters. Štoviše, u Britaniji je prisutan još od 2010. godine, gdje je LTE infrastrukturom opremio operatere British Telecom i Vodafone. U Huaweiju isto tako navode da su u Britaniji u zadnjih pet godina uložili 1,64 milijarde dolara.

Situacija nije puno drukčija ni u ostalim dijelovima Europe, gdje je 40% LTE infrastrukture temeljeno upravo na Huaweijevoj opremi, a s obzirom da se gradnja 5G mreža u velikoj mjeri nadovezuje na postojeću 4G mrežu, zabrana rada Huaweiju praktički bi bila neizvediva, odnosno iziskivala bi abnormalno visoke troškove, na što je već upozorio i Deutsche Telekom.

Podsjetimo, dolaskom Trumpove administracije, SAD su pokrenule dosad najveći trgovinski rat s Kinom, a u nekim područjima čak i s EU i mnogim drugim državama. Jedna od meta američke kampanje je i kineski gigant Huawei, kojeg su Amerikanci najprije optužili za kršenje sankcija Iranu, da bi ubrzo borbu pokušali prenijeti i izvan vlastitog terena, tj. u Europu, upozorivši saveznike na potencijalni rizik ugradnje Huaweijeve opreme zbog tobožnje špijunaže u korist kineskih vlasti.

Kako bi izvršile što veći pritisak, američke vlasti su izdale i uhidbeni nalog za Huaweijevu šeficu financija, koja je nedugo zatim uhićena u Kanadi pod optužbom za bankovnu prevaru, i pogađate - kršenje sankcija Iranu.

Amerikanci u cijeloj ovoj priči imaju samo jedan problem, a to je nedostatak bilo kakvih dokaza. Iz Huaweija su ih više puta pozivali da iste predoče javnosti, no sve je ostajalo na „mogućnostima“ i „indicijama“. Štoviše, i sami Briranski službenici u najnovijoj izjavi upozoravaju na nepostojanje dokaza za špijunažu.

Kako se sada čini, Huawei u Europi može odahnuti, ali nikad se ne zna koji je sljedeći potez Trumpove administracije i što je sve kadra učiniti kako bi ostvarila ciljeve.

Reuters