Recenzije

Honor 200 Pro - Flagship kamere u srednjem cjenovnom rangu [Recenzija]

Razlika između više srednje klase i top modela nikad nije bila tanja, kako cjenovno tako i po karakteristikama. Sve više viđamo telefone iz srednjeg ranga koji poprimaju karakteristike top modela, ali teško mi je reći je li iti jedan bio ovoliko blizu tom vrhu ponude.

Glavni prodajni adut ovog telefona je bez ikakve sumnje njegova kamera koja je preuzeta direktno iz Magic6 Pro modela, a koji je prije samo nekoliko mjeseci slovio za telefon s najboljim kamerama na svijetu, barem ako je vjerovati DxO Mark ljestvici. Mi nismo pretjerano uvjereni u njihovu bodovnu listu, ali isto tako smo za Magic6 Pro rekli da hvata najbolje fotografije u mnogim situacijama.

I odmah u startu možemo reći da je Honor 200 Pro, njihov midrange, čak i bolji u određenim situacijama od Magic6 Pro modela, a što zvuči nevjerojatno, ali je zaista tako. Naravno da ćemo se o tome više raspisati u dijelu kamera, jer ovaj uređaj je puno više od njih.

Dolazi s fantastičnim zaslonom, također okrunjenim najboljim u određenim kategorijama od istog DxO Marka. Imamo i 512 GB interne memorije i 12 GB RAM-a kao i novi Snapdragon 8s Gen3. A bome i ako ste ga uspjeli uhvatiti u prednarudžbi, umjesto za 800, dobili biste ga za 700€ uz bluetooth zvučnik, pametni sat i 100W brzi punjač. Sve to skupa činilo je ovaj model iznimno privlačnim mnogim kupcima, pogotovo u kombinacijama produženja pretplate gdje su se spomenuti pokloni također dijelili.

Specifikacije uređaja

Dimenzije 163.3 x 75.2 x 8.2 mm
Masa 199 grama
Zaslon 6,7" OLED
Procesor

Snapdragon 8s Gen 3

RAM 12/16GB
Spremišna memorija 256GB/512GB/1TB
Kamera 1

50 MP, f/1.9, 1/1.3", 1.2µm, PDAF, OIS

Kamera 2

50 MP, f/2.4, PDAF, OIS, 2.5x optički zoom

Kamera 3

12 MP, f/2.2, 112˚ ultraširookokutna

Video kamera

4K@30fps, 1080p@30/60fps, gyro-EIS, OIS

Selfie kamera 50 MP
Baterija 5200 mAh
Cijena 800 eura

Prednosti

Najzdraviji zaslon
Vrhunske performance za srednji rang
512 GB ROM + 12 GB RAM u startu
Vrhunska primarna kamera
Odlični portreti (Harcourt)
Dobra autonomija

Nedostaci

Siromašno pakiranje
Slaba vibracija
Samo IP65
Relativno visoka cijena

Dizajn, kućište i ergonomija

U startu moramo napomenuti da ovaj Honor 200 Pro nije malen telefon. Iako su svi oni danas relativno veliki i teško je naći manji model, ipak ne dolaze svi sa zaslonom dijagonale 6,78”. Nešto je veći od Honora 90, a viši je i od Magic6 Pro. Nije to velika razlika i izgubi se ona u tom zaobljenom dizajnu. Poleđina se baš kao i zaslon stapa s okvirom i u ruci ostavlja dosta tanji dojam od 8,2 mm koliko mjeri.

Iz ergonomske perspektive nisam imao problema s korištenjem premda savjetujem kupnju zaštitne maske u startu jer je relativno sklizak. Ali isto tako je upravo ta izrada jedino što ga ne čini top modelom već midrangeom. Poleđina je staklena, a okvir polikarbonatni kako nas upozoravaju iz Honora, ali bez obzira na to, u ruci jednostavno ne ostavlja dojam top modela. Napominjem to jer se po mnogočemu doima kao da je top model.

Na dnu uređaja je naravno USB-C i glavni zvučnik, a tu se smjestio i utor za dvije nanoSIM kartice. Drugi zvučnik se smjestio na vrh uređaja, slušalica je vješto skrivena povrh selfie pilule, a tipke za kontrolu glasnoće kao i ona za uključivanje su na desnom boku taman na dohvat palca. Čitač otiska prstiju je ispod zaslona, smješten malo prenisko za naše gušte.

Svejedno, ne mogu reći, Honor 200 Pro izgleda atraktivno, pogotovo u ovoj bijeloj izvedbi kakva je stigla kod nas na test. Crnu nemamo trenutno, ali vidjeli smo je i rekli bismo da je nešto diskretnija, a dok je morska ili oceanska izvedba podijeljenih mišljenja. Nekima izgleda vrlo privlačno, a nekima ne baš toliko. Definitivno je neobičan taj mramorni završetak, onako drukčiji od svih ostalih telefona i volimo kad proizvođači malo eksperimentiraju s takvim kombinacijama prelijevanja više nijansi iste boje. Daje jedan jedinstven izgled.

E sad, Honor kaže da su inspiraciju dizajna vukli iz Barcelone, gdje je poleđina zapravo neka obala, a dizajn kamera pogled prema nebu iz centra Gaudijeve “Casa Mile”. Ne sumnjamo da je upravo to bila inspiracija i rekao bih da grba za kameru izgleda pristojno, relativno diskretno, definitivno malo neobično. Zbog nje se klacka po stolu, ali ne toliko koliko sam očekivao pa je moguće tipkati barem kratko dok uređaj leži na stolu.

Zapravo najviše mi se sviđa taj zaobljen ergonomski dizajn koji fino leži u ruci, bez jasno oštrih rubova i sve je nekako prirodno i na svom mjestu. Vidi se da Honor nije htio s dizajnom previše odstupati od ove serije, a da je opet htio taj dizajn dići na malo višu razinu da pritom ne ugrozi očigledno pompozniji dizajn Magic serije. Sve u svemu, za telefon srednjeg ranga, ovo je vrhunski. Jedino što nije baš toliko vrhunski je IP65 certifikat. Teoretski mu ne bi trebalo biti ništa ako ga zalijete u bircu ili vam nakratko ispadne u kantu punu vode, ali definitivno ne savjetujemo kupanje s njim. Danas većina modela srednjeg ranga ima IP68 certifikat, a iskreno nismo sigurni ima li iti jedan telefon ove startne cijene da ga nema, osim ovog naravno. Nije drama, ali trebalo je biti i bolje.


Zaslon

Već smo spomenuli da je ugrađen 6,78” zaslon u ovaj uređaj, a riječ je o OLED zaslonu rezolucije 1224 x 2700 piksela, što rezultira s 437 ppi odoka. Čini se kao da je zaslon zakrivljeniji nego što zapravo je, a u biti je tek toliko minimalno na samom rubu zakrivljen. Rekao bih možda milimetar eventualno, no to zakrivljeno staklo ostavlja u ruci dojam kao da je riječ o dosta većoj krivulji. U svakom slučaju atraktivno rješenje koje smo već viđali na nekim drugim modelima, a koje samo doprinosi vizualnom izgledu, no isto tako ne smeta prilikom korištenja. Dapače, čak i pomaže jer je povlačenje prsta s bilo kojeg ruba zaslona baš fino i uglađeno, čineći korištenje gesti na najvišem mogućem nivou.

Iz tehničke perspektive, zaslon je perverzno dobar. Ponovno kažu doktori da je ovo ili najzdraviji zaslon na tržištu ili jako blizu tome. Nemojte me uzeti za riječ kako su ga točno okrunili, ali to su postigli s nevjerojatno preciznim prikazom boja (deltaE manji od 0,3!), smanjenjem plave svjetlosti i iznimno visokim 3840 Hz PWM dimmingom čime je zaslužio i TUV Flicker Free certifikat. Nema baš puno telefona na tržištu koji se mogu pohvaliti ovakvim karakteristikama i ako vam je to bitno, dalje ne morate gledati.

Mi bismo voljeli vidjeti tih 4000 nita svjetline u vrhuncu prenesenim, barem djelomice, i onda kad se ne prikazuje HDR sadržaj već SDR. Ali ponovno je to tako jer je lako zaboraviti da ovo nije top model već telefon iz srednjeg ranga, a u tom rangu, teško ćemo mu naći konkurenciju i svjetliji zaslon. Definitivno da je riječ o vrlo svijetlom zaslonu s kojim nećete imati problema s vidljivosti na suncu, a ono što smo mi htjeli reći je samo da smo vidjeli i boljih telefona, doduše mahom top modela.

Tu je naravno i 120 Hz stopa osvježavanja slike, podrška za HDR10+, ali i trenutno nepoznata zaštita zaslona koja je ojačana s dodatnom zaštitnom folijom predinstaliranom na uređaj u startu. Imamo i pravi Always On display što nije uvijek slučaj u srednjem rangu, štoviše, rijetka je pojava!

Hardver i performanse

Snapdragon 8s Gen3 možda nekima zvuči kao naprednija verzija Snapdragona 8 Gen3, ali taj sufiks “s” ne stoji za “speed” već za “slower” ili nešto tako. U svakom slučaju, ovaj procesor nije jednako snažan kao najnoviji i najjači model koji se ugrađuje u najskuplje telefone današnjice, ali je istovremeno i najbrži procesor ugrađen u telefon srednjeg ranga!

Eventualne diskusije se mogu voditi u slučaju da telefon iz ovog ranga ima lanjski Snapdragon 8 Gen2, a koji je otprilike tu negdje po snazi s ovim novim Snapdragonom 8s Gen3, no to vam samo govori o tome da je danas jedan telefon iz srednjeg ranga snažan koliko bilo koji lanjski top model! Uzmemo li u kombinaciju i 12 GB radne memorije i 512 interne, teško ćete naći snažniji model iz prošle godine.

Što se same razlike tiče u odnosu na najsnažniji 8 Gen3, imamo malo drukčiji raspored jezgri pa tako i ovdje imamo jednu najsnažniju Cortex-X4 jezgru koja kuca na 3,0 GHz u odnosu na 3,3 GHz u jačem, a slijede ju četiri Cortex-A720 jezgre na taktu od 2,8 GHz, u odnosu na 5 istih takvih u jačem modelu od kojih su tri na 3,2 i još dvije na 3,0 GHz. Za kraj ostaju štedljivije tri Cortex-A520 jezgre na 2,0 GHz u odnosu na dvije na 2,3 GHz u jačem Snapdragonu 8 Gen3.
Grafički dio posla ovdje obavlja malo slabiji Adreno 735 umjesto Adrena 750.

Ali kažemo, ukratko je to odoka snagom kao lanjski Snapdragon 8 Gen2, a vjerujem da svi znate koliko je to moćan procesor i dan danas. Nema toga što neće prožvakati i o snazi je trenutno bespredmetno pričati. Honor je očito ozbiljno napasti tržište ove godine!

Što se samog hardvera tiče, dva su mala prigovora. Prvi je vezan uz vibraciju koja nema onaj osjećaj kao što imaju top modeli, a uz to je i slabija tako da biste mogli imati propuštenih poziva noseći ga i u džepu traperica. Nije ovo jedini uređaj s takvim problemom, posljednjih godina ih previše susrećemo. A drugi je čitač otiska prstiju koji iako je vrlo brz i precizan, ergonomski je smješten malo niže nego što bismo to voljeli vidjeti. To je otprilike to i sve ostalo je najvišoj razini koju bismo očekivali čak i od skupljih uređaja.

Ima odlične stereo zvučnike, pogotovo za srednji rang. Lijepo su izbalansirani i dovoljno glasni. Signal je po našim testiranjima bio fantastičan, definitivno bih rekao da je jedan od boljih uređaja koje sam testirao općenito. Bilo da je riječ o prijamu 4G/5G signala ili WiFi-ju, sve je bilo vrhunski!

Softver i sučelje

MagicOS 8.0 temeljen na Androidu 14 već smo imali prilike detaljno isprobati u novom Magic6 Pro modelu kojeg smo testirali prije nekoliko mjeseci i vizualnih razlika koliko se god trudili, nismo uspjeli pronaći. Nije to loše jer sučelje je lijepo posloženo, samo bismo rekli da je vrijeme za redizajn. Mnogi dijelovi sučelja se čine kao godinama stari što će sigurno jedan dio kupaca objeručke prihvatiti i lako se snaći.

Zapravo najveća promjena u funkcionalnosti prilikom korištenja dogodila se s prelaskom na odvojeni kontrolni centar od onog za obavijesti, a uvođenjem geste za spuštanje tih centara povlačenjem prsta sa sredine zaslona, relativno lako sam se priviknuo i na taj nametnuti i meni osobno ne baš pretjerano logičan dizajn.

Ne mogu reći, ima taj kontrolni centar svojih prednosti. Tako primjerice jednom gestom povlačenja prsta imate neusporedivo više brzih prečaca kojima možete pristupiti. Sve je vrlo logično posloženo i uvelike ga možete prilagoditi svojim željama. Ono što je meni uvijek bilo zbunjujuće kod ovog sučelja je dizajn određenih brzih prečaca poput toga da su ikona za Hotspot i Honor Share vrlo slične pa se nerijetko zabunim koju trebam kada uključiti ili isključiti. Isto tako Do Not Disturb način ima ikonu u obliku mjeseca što je na drugim sučeljima oznaka za noćni ili tamni način rada.

Još jedan mali prigovor je što tipkom za kontrolu glasnoće možete kontrolirati samo glasnoću medija ili ton zvona, ovisno što odaberete u postavkama. Na drugim telefonima taj mali slider za kontrolu glasnoće možete proširiti i odmah direktno prebaciti se sa zvonjave na vibraciju ili kontrolirati glasnoću alarma, medija, tona zvona i čega već ne odjednom. Ima kažem tih malih nekih sitnica koje bi se mogle riješiti s redizajnom sučelja, ali generalno sam vrlo zadovoljan s njim jer sve ostalo je lijepo posloženo i na svom mjestu.

Nedavno je Honor predstavio i Magic Portal kojem nismo baš previše pažnje posvetili do sad, ali ukratko riječ je o svojevrsnoj multitasking opciji koja funkcionira na način da primjerice zadržite prst duže na fotografiji i povučete ju na desni rub zaslona. Tu će vam se otvoriti poseban izbornik u kojem imate nekoliko aplikacija na izbor pa tako recimo možete baciti tu fotografiju na Instagram takvim povlačenjem prsta. Slične funkcionalnosti ima s adresama i mapama i još koječime da ne nabrajamo. U svakom slučaju zgodno za nekog tko se navikne na takvo korištenje.

Moram pohvaliti i najbolji T9 na bilo kojem smartfonu, to Honor ima vrhunski riješeno od kad postoji ova firma. Jednostavno koju god kombinaciju sam isprobao za pozivanje, sve funkcionira uključujući i pretragu prezimena ili imena s dijakritičkim znakovima.

O brzini i fluidnosti cijelog sustava je bespredmetno pričati, sve na najvišoj razini kao da je riječ o top modelu, a ne o srednjem rangu. Doduše, kad uzmemo u obzir da je ovo snage kao lanjski Magic5 Pro i da ima isti softver, drukčiji ishod bi bio iznenađujuć.

Kamere

Konačno dolazimo do tog dijela gdje mogu reći da je Honor odlučio ugraditi u telefon iz srednjeg ranga ne lanjsku kameru iz njihovog top modela, nego ovogodišnju, istu onu koja je u Magic6 Pro modelu! Ne znam je li bilo u povijesti da je neka firma ovako nešto odlučila napraviti jer većina danas nema iste kamere niti kad imaju nekoliko flagshipa u ponudi. Čak i oni imaju različite kamere, barem primarnu.

E pa zašto je Honor to napravio i ima li razlike u rezultatu i zašto sam u uvodu rekao da je ovo možda čak i bolje, objasnit ću vam uskoro. Ali prvo par tehničkih detalja.

Primarna kamera tako broji 50 MP i ima f/1.9 otvor blende, PDAF, optički je stabilizirana i naravno iza svega toga se krije 1/1,3” OmniVision OV50H senzor. Doduše, Honor ga sada zove Super Dynamic H9000 iz nekog razloga.

Pokraj primarne imamo još dvije potpuno funkcionalne, ultraširokokutnu 12 MP s f/2.2 otvorom blende i logično osjetno manjim senzorom, kao i 50 MP telefoto kameru, optički stabiliziranu sposobna ponuditi optičko uvećanje od otprilike 3x s f/2.4 otvorom blende.

Neki će već sada primijetiti da set kamera nije baš identičan kao i u Magic6 Pro modelu i to je definitivno istina jer samo je primarna kamera identična, točnije rečeno, samo njen senzor. No sve ono popratno i nije baš. Počevši naravno od očigledne razlike u fiksnom otvoru blende koji je za gotovo cijelu stopu manji od onog u Magic6 Pro modelu. Tamo je još on i varijabilan, što je dodatan plus naravno.

Ali ono što nije baš tako vidljivo, a isto utječe na kvalitetu fotografije je i kvaliteta leća. Rekao bih da je ona u Magic6 Pro ipak na nešto višoj razini, a što ne mogu nužno dokazati, ali čini mi se da nije toliko oštra prema rubovima i ima malo više svega nečeg što nije baš najpoželjnije, a što će istovremeno vidjeti tek netko dovoljno bolestan da tako analizira fotografije.

Kažem, ne mogu dokazati to bez da ih direktno usporedim, a što nisam imao prilike. I ima još jedna stvar, a to je razlika u procesoru koja je povoljnija za Magic6 Pro naravno. Bolji i jači procesor ima bolji ISP koji nosi dio zasluge za dobre fotografije i videe.

I što je u konačnici rezultat? Pa za većinu, možda čak i bolja kamera u ovom trenutku od Magic6 Pro! Kažem to jer razliku u kvaliteti fotografija između ova dva uređaja nećete tako lako primijetiti, ali ono što je baš očigledno je benefit suradnje s Harcourt studiom iz Pariza, poznatim po portretima mnogih slavnih osoba kroz odoka 100 godina bogatu povijest.

Tako je Honor 200 Pro postao jedan od najboljih telefona za hvatanje portreta na tržištu. Dolazi s tri predinstalirana načina ili stila hvatanja boja od kojih svaka ima jedan poseban šmek, recimo to tako. Strogo tehnički gledano, portreti nisu najbolji koje sam vidio od jednog smartfona, nije niti najbolja detekcija rubova i čega već sve ne i da se naći greški, ali trebat ćete ih baš tražiti i znati gdje ih pronaći. Velikoj većini, ogromnoj, ovo će biti vjerojatno fantazija i najbolji uređaj za hvatanje portreta kojeg su imali do sad, a sve dok Magic6 Pro ne dobije ove sve načine softverskom nadogradnjom (što je doduše upitno kad će i hoće li ih dobiti), za sve njih bi ovo moglo biti bolje iskustvo fotografiranja.

Samim tim rekao bih da je što se primarne kamere i fotografiranja tiče, ovo najbolji telefon srednjeg ranga, bolji čak i od nekih top modela na tržištu. Usporedno s osjećajem fotografiranja u odnosu na Magic6 Pro, rekao bih da mu ipak nedostaje ona lakoća s kojom Magic to radi, pogotovo u onim najlošijim uvjetima gdje je Magic nešto sposobniji uhvatiti ljude u pokretu. Ne čudi to jer ipak ima ukupno sposobniji hardver taman toliko da učini razliku.

Ultraširokokutna kamera je odlična, ali s obzirom koliko je primarna fantastična, osjeti se dosta velika razlika između ove dvije kamere, pogotovo u noćnim uvjetima. Ono što nije bilo očekivano je da će doći i s autofokusom! To definitivno nije čest slučaj, a imamo i dosta top modela na tržištu koji nemaju ovakvu mogućnost! Telefoto će vas poslužiti također jako dobro, uopće nije sporno. Iza svega toga je ipak taj isti algoritam koji najviše utječe na finalni rezultat i koji uvelike kompenzira manje sposoban hardver, ali samo hoću reći da razlike ipak postoje i logično je da ih ima.

Što se selfija tiče, naizgled imamo dvije kamere, no jedna je prava, a druga je senzor dubine s kojim je Honor pokušao dobiti još bolje portrete i s prednjom kamerom. Ne mogu reći, rezultat je stvarno dobar i selfie kamera ima tako širok kut i za fotografiranje i snimanje. Odličan posao što se tog dijela tiče. Nije sad kvaliteta fotografija na najvišem nivou, ali za telefon srednjeg ranga ne bih očekivao bolje.

Isto vrijedi i za video. Možda sam s obzirom na primarnu kameru i tako dobre fotografije očekivao i nešto malo bolji video, ali nekako mi se ne čini baš na razini top modela. Definitivno viši srednji rang i vjerujem da će većina biti vrlo zadovoljna s njim. Nekako kao da autofokus nije na razini Magic6 Pro modela, a moguće je da njemu pomaže još i onaj laserski autofokus koji na 200 Pro modelu nedostaje.

I naravno da neće sve biti kao na top modelu i toliko dobro, ali još jednom kažem, većini će ovo biti jako dobro iskustvo, pogotovo ako s telefonom volite hvatati portrete!

Baterija

Honor se od svih proizvođača odlučio izdvojiti s kapacitetima baterije pa tako njihovi modeli nerijetko broje više od 5000 mAh, a što je slučaj i s ovim Honorom 200 Pro koji donosi 5200 mAh. Za to je zaslužena nova silicij ugljična baterija kakvu smo vidjeli već i na Magic6 Pro modelu samo u još većem kapacitetu. Navodno su puno otpornije na temperature i vanjske utjecaje. Ne mogu reći, baterija mi je zaista jako dobro trajala i kroz desetak dana korištenja ovog uređaja, niti jedan dan se nisam zabrinuo da ću ostati bez nje. Štoviše, nerijetko bih dan započeo sa svega 50-60% kapaciteta bez neke brige da neću izgurati lakši dan korištenja ili da će mi zatrebati punjač kojeg ne dobivate u kutiji.

Ako ste slučajno uhvatili telefon u akciji i prednarudžbi, onda ste i dobili 100W punjač, ali u samom pakiranju ga nećete pronaći što definitivno nije lijepo za telefon koji ovoliko košta.
Navodno se i super brzo puni, što ne mogu potvrditi, ali s Huaweijevim 88W punjačem bi se od 5-50% napunio za svega 15-ak minuta, a do vrha mu je ipak trebalo oko 45 minuta, ako vam to išta znači jer vjerojatno ćete sličan rezultat, možda malo bolji dobiti s njihovim 100W punjačem. Podržava i bežično punjenje, a što je iskreno neočekivano za ovaj rang, ali opet očekivano za cijenu uređaja.

Zaključak

Ne gledajući cijenu, Honor 200 Pro je fantastičan telefon i baš laka preporuka za kupnju. Dolazi s vrhunskim zaslonom, najzdravijim na tržištu ako vas to zanima. Hardverski je najsnažniji telefon srednje klase i dolazi s 12 GB RAM-a i 512 GB interne memorije kao vrhunska podloga za budućnost. Ima i odlične stereo zvučnike, vrhunski prijam signala i odličnu bateriju, ali i naravno najbolju primarnu kameru koja parira mnogim top modelima bok uz bok. Portretni načini su toliko dobri da su možda i najbolji na tržištu za većinu kupaca, bez obzira o kojem cjenovnom rangu pričamo!

Sve to upakirano je u lijepo kućište koje jedino odaje da ovo ipak nije top model već srednja klasa uređaja, a što dodatno potvrđuje i IP65 certifikat koji donekle ulijeva povjerenje, ali ne i potpuno kao IP68 koji je već neko vrijeme standard i nešto s čime danas dolaze i duplo povoljniji telefoni.

Ako ste uspjeli ugrabiti ovaj uređaj u početnoj akciji, gledajući maloprodajnu cijenu koja je 800€, dobili ste osim 100€ popusta i Bluetooth zvučnik i pametni sat i punjač, čineći sve ovo za 700€ malo skupim, ali ipak prihvatljivim!

No danas kad je maloprodajna cijena ponovno 800€ i kad za taj iznos ne dobivate niti punjač u pakiranju, ako nas pitate, to je ipak puno para, koliko god je ovaj telefon dobar. Ali isto tako su dobre šanse da ovaj telefon nećete kupiti u maloprodaji već u ponudi vašeg operatera kod kojih se u trenutku pisanja ove recenzije da pronaći već za 500€, a što ga ponovno smješta kao uređaj za toplu preporuku!

Tako da naš savjet je svakako, ako tražite telefon srednjeg ranga i nemate ništa protiv Honora, dapače, ovo je vjerojatno najbolje što novo možete kupiti, a da nije top model. Samo pripazite gdje ga kupujete i po kojoj cijeni jer to može biti ili pun pogodak ili nepotrebno velik trošak.

Advertisement Advertisement