Android Recenzije

Honor 9 - Recenzija



Prošlogodišnji Honor 8 je, koliko god bio izvrstan smartfon, kaskao za Huaweijem P9 jer ga je pokretao slabiji procesor i nije imao kameru s Leica lećama. Sad je stigao Honor 9 i odmah moramo reći da se zaista radi o ravnopravnom konkurentu Huaweiju P10. Očito je da Honor jednostavno nema pristupa Leica lećama, barem zasad, ali ostatak hardvera je preslika P10, čak je i bolji u nekim segmentima.

Honor 8 je zaista kompletan uređaj, od vrhunske kvalitete izrade do sposobne kamere i vrlo dobrih performansi, ali Honor 9 podiže ljestvicu još toliko da može posramiti i skuplje uređaje.

GLAVNE KARAKTERISTIKE




Dimenzije

147,3 x 70,9 x 7,5 mm




Masa

155 grama




Zaslon

5,15″ LTPS, 1920 x 1080, 428 ppi, 70% prednje površine




SoC

HiSilicon Kirin 960




CPU

4x Cortex-A73 2,4 GHz + 4x Cortex-A53 1,8 GHz




RAM

4/6 GB




Interna memorija

64/128 GB




Micro SD

do 256 GB




Povezivanje

WiFi 802.11 a/b/g/n/ac, A-GPS, BDS, Bluetooth 4.2, IR, NFC, USB Type-C




3G

HSPA+




4G

LTE Cat.12




OS

Android 7.0 Nougat, EMUI 5.1




Kamera

20 MP + 12 MP, 4K video, dvotonska LED bljeskalica




Prednja kamera

8 MP; 1080p




Baterija

3200 mAh




Cijena

3499,00 kuna (verzija s 4/64 GB)




Ustupio

Huawei





PREDNOSTI

NEDOSTACI





Odličan dizajn i kvaliteta izrade

Nema stereo zvučnike




Odlične mogućnosti kamere

Nije vodootporan




Izvanredne performanse





Dobar omjer uloženog i dobivenog





DIZAJN I KUĆIŠTE


Honor 9 je jedan od oku najugodnijih smartfona koje trenutno možete kupiti, bez obzira za koju se boju kućišta odlučite. Naš primjerak je bio safirno plave boje, inače jedne od najtraženijih i najefektnijih boja. Kombinacija dvije zakrivljene staklene površine i metalnog okvira nije nikakva novost niti mudrost, ali teško se oteti dojmu kad i dalje daje onaj toliko željeni premium osjećaj dok uređaj držite u ruci, čak i kad ga samo gledate. Kompaktne dimenzije olakšavaju rukovanje, ali s druge strane glatko staklo i fino ispolirani metalni okvir vape za silikonskom maskom koja bi osjetno smanjila šanse da vam uređaj ispadne iz ruku ili da se razbije jer ga ovolika količina stakla čini izuzetno krhkim. Ne treba ni spominjati koliko se na staklu vide otisci prstiju, no voljni ste to riskirati radi visokog sjaja, zar ne?



S prednje strane imamo 5,15-inčni LTPS LCD zaslon full HD rezolucije koji zauzima 70% površine. Iznad njega se nalaze selfie kamera, senzori i zvučnik u kojem je, kao i na Honoru 8, skrivena LED lampica za obavijesti. Umjesto virtualnih tipki za navigaciju koje kradu dragocjenu površinu na zaslonu, sad imamo tri kapacitivne tipke. Lijeva i desna su obilježene plavim lampicama (točkicama), što je dobro rješenje jer ako im zamijenite funkcije u postavkama, i dalje nema vizualne promjene i potencijalnog zbunjivanja korisnika. Osvjetljenje može trajati 5 sekundi ili cijelo vrijeme dok je zaslon uključen. U sredini je Home tipka koja na prvi pogled samo izgleda kao da je fizička jer je malo upuštena. Ona ujedno služi kao čitač otisaka prstiju pa ćete potrošiti malo vremena na privikavanje ako ste prije koristili Honor 8 ili neki drugi smartfon s čitačem na poleđini.



Lijeva strana uređaja sadrži utor za kartice, gornja infracrveni predajnik i sekundarni mikrofon, desna fizičke tipke za regulaciju glasnoće i uključivanje, a donja 3,5-mm utor za slušalice, USB Type-C priključak zvučnik za multimediju i mikrofon. Poleđina otkriva dvije kamere, dvotonsku LED bljeskalicu i laser za automatsko fokusiranje. Jedini prodor kroz staklenu plohu je na poziciji bljeskalice.

Izvana je Honoru 9 zaista teško naći manu. Voljeli bismo vidjeti stereo zvučnike i vodootporno kućište, ali za to ćemo malo pričekati jer se prvo moraju udomaćiti na "pravim" Huawei uređajima.

ZASLON


U usporedbi s Honorom 8 se zaslon malo smanjio, s 5,2 na 5,15 inča. Riječ je o rijetkoj dimenziji koja nam je poznata iz Xiaomi Mi 5 i Mi 6, a uz full HD rezoluciju daje gustoću od izvrsnih 428 piksela po kvadratnom inču. Zaslon je svjetliji od onoga na Honoru 8, a isto tako se vidi poboljšanje u kontrastu i prikazu crne boje. Vidljivost na otvorenom je odlična, nećete imati problema ni tijekom najsunčanijih dana. Ovo možemo zahvaliti i posebnom režimu rada koji povećava čitljivost na dnevnom svjetlu.

U postavkama prikaza na zaslonu nalazimo filter plavog svjetla za ugodnije čitanje kod umornih očiju i regulaciju topline boje zaslona. Iako su generalno boje precizne, nekako se čini da se najbolji rezultati postižu kad se odaberu topliji tonovi.

HARDVER, PERFORMANSE I POVEZIVANJE


Jedna od najboljih komponenti koje je Honor 9 preuzeo iz Huaweija P10 je procesor. Radi se o osmerojezgrenom Kirinu 960 iz kućne tvrtke HiSilicon s četiri Cortex-A73 jezgre takta 2,4 GHz i četiri Cortex-A53 jezgre takta 1,8 GHz te Mali-G71 MP8 GPU-om. Ovaj procesor smo prvi put susreli u Huaweiju Mate 9, no vjerujte nam da je još uvijek izuzetno brz i tek mu rijetki smartfoni pokretani Snapdragonom 835 mogu konkurirati. GPU Mali-G71 MP8 je veliko poboljšanje u odnosu na Mali-T880 MP4 iz Honora 8, no testovi pokazuju da je slabiji od Adrena 540. To vas ne treba brinuti jer sve nove 3D igre rade bez ikakvog problema, kako i priliči jednom flagship SoC-u. Zahvaljujući jakom procesoru, aplikacije se otvaraju izuzetno brzo, nema sporog učitavanja web stranica (naravno, ako je internetska veza brza) i općenito je Honor 9 jedan od najbržih smartfona s Android OS-om.



Što se tiče memorije, umjesto 32 GB sad početni kapacitet iznosi 64 GB te je uz njega dostupna i izvedba sa 128 GB. Kao i u većini slučajeva, RAM prati količinu interne memorije pa imamo 4 ili 6 GB. Naš testni primjerak je imao 4 GB RAM-a i 64 GB interne memorije i još uvijek se čini sasvim dovoljnim jer će vam kod normalnog multitaskinga na raspolaganju biti oko pola od tih 4 GB RAM-a, a s druge strane prosječna snimljena fotografija zauzima oko 5 MB prostora pa za početak nećete trebati posegnuti za memorijskom karticom.



Čitač otisaka prstiju je jedan od najpreciznijih i najbržih koje smo imali prilike koristiti. Da stvar bude još bolja, otisak se ne zabilježi samo prilikom inicijalnog očitavanja nego se cijelo vrijeme ažurira i nakon nekog vremena je praktički nemoguće da ga ne očita iz prvog pokušaja, čak ni kad je prst malo mokar. Jedino što mu možemo zamjeriti je to što nije višefunkcijski kao na Honoru 8. Tada smo to naveli kao jednu od najzanimljivijih značajki pa nam nije jasno zašto mijenjati nešto što radi izvrsno. Zapravo, može biti višefunkcijski jer ima mogućnost preuzimanja uloge sve tri kapacitivne tipke, što već prelazi u upravljanje gestama, no to nije ono što smo očekivali.

Zvučnik za multimediju je vrlo glasan, no najveće poboljšanje u odnosu na Honor 8 je sama kvaliteta zvuka i daleko manja distorzija pri maksimumu glasnoće. DTS efekti su prošlost, Honor 9 donosi Histen 3D efekte koji donose vrlo dobra poboljšanja zvuka, ali isključivo preko slušalica. Moramo priznati da se s kvalitetnim slušalicama itekako čuje poboljšanje koje se primjenjuje na sve aplikacije koje reproduciraju zvuk, ne samo na npr. Glazbu.

S Wi-Fi i mobilnim internetom nije bilo nikakvih problema, a od ostalih načina bežičnog povezivanja imamo infracrveno i NFC. Žičano se Honor 9 spaja putem USB Type-C kabla pri USB 2.0 brzinama.

SOFTVER I SUČELJE


Ni Huawei ni Honor ne vole petljati sa starim verzijama Androida, pogotovo ne na smartfonima iz višeg cjenovnog razreda. Zato Honor 9 dolazi s Androidom 7.0 Nougat i korisničkim sučeljem EMUI 5.1. Android 8.0 Oreo je obećan, ali se ne zna kad točno stiže.

U usporedbi sa stock Androidom, EMUI je jedno od najizmjenjenijih sučelja. Natovareno je raznim dodatnim funkcijama i mogućnostima koje ga, srećom, nimalo nisu usporile. Ako krenemo od početka, tj. od zaključanog zaslona, tamo će nas svaki put dočekati druga pozadina, informacije o broju koraka koje ste napravili tijekom dana, sat, datum i prečac za kameru. Povlačenjem prstom od dna zaslona prema gore se otkriva pet prečaca. Standardno su to prečaci za snimač zvuka, kalkulator, svjetiljku, štopericu i čitač QR kodova, ali lako ih posložite i uredite po vlastitoj želji. Ukoliko koristite čitač otisaka prstiju za otključavanje uređaja, zaključani zaslon se preskače.

size="medium"

EMUI nudi dva stila početnog zaslona, standardno sa svim aplikacijama na početnim zaslonima te ono s posebnim izbornikom aplikacija, što se zapravo u svijetu Androida smatra standardnim sučeljem. Ujedno je i jedno od rijetkih sučelja koje rade i u horizontalnoj orijentaciji. Raspored ikona može biti 4x4 ili 4x5, a one koje podržavaju značke će prikazivati broj obavijesti. Njihov izgled se mijenja kroz neku od niza dostupnih tema, a ujedno je moguće i prilagoditi temu po vlastitom ukusu.

Gumb za brzi pristup je plutajući mini izbornik koji, kad je proširen, prikazuje tri navigacijske tipke te tipke za isključivanje zaslona i čiščenje RAM-a. Nažalost, raspored i sadržaj se ne mogu mijenjati. Ako vam se koriste geste, možete lijepo vježbati članke prstiju. Crtanjem slova po zaslonu otvarate određene aplikacije, dvostrukim dodirom ili zatvaranjem kruga radite snimku zaslona, a horizontalnim povlačenjem po sredini zaslona dijelite zaslon na dva dijela, odnosno otvarate dva prozora, svaki za jednu aplikaciju. Naravno, dva prozora se mogu aktivirati i držanjem tipke za nedavne zadatke.

size="medium"

Kao što smo ranije naveli, kapacitivnim tipkama se može mijenjati funkcija. Ovisno o tome kako više volite, postavit ćete tipke za povratak i nedavne zadatke, a moguća je i opcija gdje jedan dodir tipke Home služi za korak natrag, duži dodir vas vraća na početni zaslon, a klizanjem ulijevo ili udesno otvarate nedavne zadatke. Aplikacija Google se u ovom slučaju pokreće povlačenjem prsta od desnog donjeg ugla zaslona prema gore.

Nakon prvog uključivanja će vas dočekati gotovo kompletna kolekcija Google aplikacija te desetak onih iz EMUI-a. Neke od njih su Bilješke, Datoteke, E-pošta, Galerija, Glazba, HiCare, Inteligentna kontrola (za IR upravljanje), Upravitelj telefona i Zdravlje. Imajte na umu da će vam za korištenje nekih od njih biti potreban Huawei ID račun. Zanimljivo, uređaj će vam brojati korake i prikazivati stanje na zaključanom zaslonu bez obzira jeste li se prijavili ili ne, ali nećete moći koristiti aplikaciju Zdravlje gdje dobivate podrobnije detalje o fizičkim aktivnostima.

Sustav dolazi s dvije tipkovnice, SwiftKey i Gboard, a kao i uvijek, sami ćete odabrati koja vam je bolja. Aplikacije blizanci vam omogućuju korištenje dva računa u isto vrijeme i neke od podržanih aplikacija su Facebook, Messenger i WhatsApp.

KAMERA


U recenziji za Huawei P10 ste upoznali konfiguraciju stražnje kamere koja se sastoji od monokromatskog senzora rezolucije 20 MP i RGB senzora rezolucije 12 MP, ali s oznakom Leica. Ovdje nema Leica leća, a isto tako nema ni optičke stabilizacije kamere u boji. Jedna od zadaća monokromatske kamere je da, kao i na Honoru 8, ulovi čim više svjetla i stopi se s RGB kamerom te kao rezultat daje 20 MP fotografije u boji s boljim kontrastom i više detalja. Na ovaj način se malo lakše živi s relativno malim otvorom blende od f/2,2. Ne morate nužno koristiti ovaj način snimanja, standardnima se smatraju 12 MP fotografije u boji ili pak 20 MP crno-bijele.

Sučelje kamere ne odgovara onome na P10 nego je zapravo malo izmijenjeno u odnosu na stariju verziju EMUI-a s kojom smo recenzirali Honor 8. Iako je bogato opcijama, više nego išta drugo bismo voljeli vidjeti malo više reda i organiziranosti. Kad pokrenete kameru, dočekat će vas praktički standardni komplet prečaca i gumbića. S lijeve strane su to gumbi za prebacivanje s prednje na stražnju kameru, pokretnu sliku, portret, široku blendu i bljeskalicu, a s desne gumb za prebacivanje na video snimanje, okidač i prečac za kameru. Klizanjem slijeva nadesno se pristupa izborniku s načinima snimanja. Njihov raspored možete mijenjati, ali nijedan ne možete dodati kao prečac u glavno sučelje. Ovo je prava šteta jer bismo voljeli vidjeti direktni prečac za crno-bijelu kameru, HDR i profesionalne fotografije (ručni način). Na suprotnoj strani se nalaze postavke kamere.

size="medium"

Pokretna slika (Live Photo) nastaje netom prije pritiska na okidač, a dolazi kao video u trajanju od tri sekunde čija se reprodukcija započinje držanjem prsta dok je fotografija prikazana na zaslonu. Kad prebacite na portretni način snimanja, dobijete mogućnost zumiranja koje je, srećom, optičko. Za razliku od nekih uređaja s dvostrukim optičkim zoomom gdje ne možete odabrati zoom manji od 2x, ovdje imate i precizni klizač. Osim toga, nudi se i filtar za uljepšavanje.

Vjerojatno najanimljiviji način snimanja je onaj sa širokom blendom. Naravno, i tu nam je dostupan optički zoom koji možete kombinirati s regulacijom otvora blende u rasponu f/0,95-f/16. Nakon što okinete fotografiju, u galeriji se lako poigrate fokusom. Profesionalne fotografije se mogu snimati i u RAW formatu, a parametri koje možete regulirati su ISO, brzina zatvarača, vrijeme ekspozicije, način fokusiranja i balans bijele boje.

Kvaliteta snimljenih fotografija u boji je na vrlo visokoj razini. Količina detalja je iznad prosjeka, boje su žive, a opet precizne i dinamički kontrast je izvrstan. S HDR-om nećete postići puno bolje rezultate, što zapravo i nije potrebno. Crno-bijele fotografije, osim što im nedostaje boje, su također izvrsne, s time da puno bolje savladaju kontrastne scene, pogotovo u prikazu sjena. Ne smijemo zaboraviti ni da dolaze u većoj rezoluciji od onih koje su snimljene isključivo kamerom u boji. Noćne pate od gubitka detalja i blage zamućenosti, no ne toliko da bi ozbiljno ugrozile finalne rezultate.



Fotografije u punoj rezoluciji pogledajte ovdje.

BATERIJA


Niz smartfona kod kojih je dizajn jedan od prioriteta često pati od baterija smanjenog kapaciteta. Honor 9 s time nema problema, baterija od 3200 mAh definitivno nije mala, a pored štedljivog procesora se pokazala vrlo dobrom. U pojačanom režimu korištenja uređaja, što podrazumijeva stalnu vezu s internetom (Wi-Fi ili 4G), dva sinkronizirana e-mail pretinca, korištenje IM aplikacija, oko sat vremena YouTubea, pola sata igranja i nekoliko poziva, izdrži cijeli dan i još u večernjim satima ostane oko 30% kapaciteta. Nije mjerodavno, ali računajte s oko 5-6 sati uključenog zaslona.



Honor 9 je jedan od rijetkih uređaja koji vam omogućuju da smanjite rezoluciju zaslona kako biste produžili autonomiju, naravno, uz standarnu uštedu energije putem kontrole sinkronizacije, obavijesti itd. Brzo punjenje je podržano, ali isključivo ako koristite Huawei punjač koji dobivate u paketu.

ZAKLJUČAK


Kao što smo rekli u uvodu, Honor 9 je osjetno bolji smartfon od Honora 8. Tu ne mislimo samo na bolji procesor i kameru i više memorije jer su to logična poboljšanja koja se očekuju od nove generacije. Sve ono što se moglo popraviti se popravilo, odnosno unaprijedilo u tolikoj mjeri da smo i mi ostali iznenađeni. Ponekad su potrebne i dvije generacije da se dogode ovolike promjene, a Honor je to odradio unutar jedne godine.

Teško mu je uopće naći manu kad je dizajn izvrstan i u ruci osjetite onu prestižnu robusnost, hladnoću stakla i glatkoću metala te kad svakim trenutkom korištenja svjedočite sjajnim performansama bez ikakvog zastajkivanja. Kamera će bez imalo sumnje zadovoljiti sve prosječne korisnike, ali i one zahtjevnije, kako dok okidaju fotografije, tako dok ih budu pregledavali na izvrsnom zaslonu. Ako će vas baterija ostaviti usred dana, to znači da Honor 9 od ranog jutra niste ispuštali iz ruku.

Dakle, Honor 9 nije uređaj za koji ćemo reći da je sve super, ali da su inženjeri samo jednu stvar mogli izvesti bolje. Ne radi se o savršenom smartfonu, dapače, ali je dobro izbalansiran i zadovoljit će potrebe široke publike. Povrh svega, cijena od cca. 3500 kn za varijantu s 4 GB RAM-a i 64 GB interne memorije je malo više od polovice cijene flagship smartfona koji, ruku na srce, nisu toliko bolji.

Najbolju ponudu Honor telefona potražite na mobis.hr